Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 maja 2010 r.
21:53
Edytuj ten wpis

Wyślij e-mail, poprzyj remont kościoła

0 18 A A

Wystarczy wysłać e-maila, by pomóc kościołowi powizytkowskiemu w Lublinie w zdobyciu unijnych pieniędzy na remont. Z taką prośbą do mieszkańców wystąpili duchowni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Chcielibyśmy, aby społeczeństwo Lublina uczciło 600-lecie bitwy pod Grunwaldem, przywracając blask tej świątyni – podkreśla ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła powizytkowskiego w Lublinie.

Duchowny namawia, aby mieszkańcy poparli starania kościoła o pozyskanie zewnętrznych dotacji na tę inwestycję. Stałoby się to możliwe, gdyby projekt remontu dostał się do specjalnego rejestru kluczowych inwestycji województwa lubelskiego na lata 2007–2013.

Stąd prośba o wysyłanie e-maili z poparciem do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Można je wysyłać do przyszłej środy. – Wpis na tę listę otworzy nam drogę do ubiegania się o unijne środki na kompleksowy remont tej historycznej świątyni – wyjaśnia duchowny.

Na renowację kościoła zgodził się konserwator zabytków. Prace mogłyby już ruszyć, ale brakuje na nie pieniędzy. Jedyna szansa w tym, że projekt dostanie dofinansowanie. Pozwoliłoby ono przeprowadzić prace remontowe zabytkowego zespołu pobrygidkowskiego (kościół, wieża, stara plebania).

Po renowacji zwiedzający mogliby oglądać również fragmenty dawnych polichromii, które po spowodowanej pożarem przebudowie dachu znalazły się ponad sklepieniem, na kościelnym strychu. Zachowały się dwa spore fragmenty malowideł, ale niewykluczone, że w czasie prac konserwatorskich odsłonięte zostaną kolejne. Rektor świątyni planuje również przebudowę klatki schodowej prowadzącej na wieżę i strych z malowidłami. Teraz stopnie są bardzo nierówne.

Wyremontowany zostanie również przedsionek. Bezpośrednio z niego będzie można wejść na klatkę schodową. W ten sposób zwiedzający dostaną się na wieżę, nie przeszkadzając w nabożeństwie. Tutaj też znajdą się monitory, dzięki którym niepełnosprawni obejrzą obraz z kamer zamontowanych na niedostępnym dla nich strychu z malowidłami.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
urzędnik / 20 maja 2010 r. o 13:16
0
jak to przecież jest w kluczowych, czemu kłamiecie?
Avatar
Gość / 20 maja 2010 r. o 12:55
0
[url="######powizytkowski.kuria.lublin.pl/poparcie.php"]######powizytkowski.kuria.lublin.pl/poparcie.php[/url]
Avatar
Gość / 20 maja 2010 r. o 12:53
0
[url="######powizytkowski.kuria.lublin.pl/poparcie.php"]######powizytkowski.kuria.lublin.pl/poparcie.php[/url] ATEIŚCI - WYPIER***AĆ
Avatar
Gość / 20 maja 2010 r. o 12:42
0
Uważam, że nagłaśnianie tej sprawy w gazecie to efekt nacisku kilku krzykliwych osób ze środowiska tzw. kulturo-liderów, próbujących poprawić swój wizerunek. Te same osoby prowadzą agresywną beznadziejną kampanię pt. Miasto Inspiracji, Europejska Stolica Kultury 2016 (koszmarne logo na autobusach a nawet na biletach MPK) oraz "promują się" popzez hałaśliwe pijackie festiwale, niby to studenckie.

Na liście kluczowych projektów powinny znaleźć się niezbędne dla regionu inwestycje - poprawa stanu dróg, budowa nowego mostu na Wiśle w Kamieniu, obwodnica Lublina, dokończenie obwodnicy Puław, porządkowanie i uzbrajanie zaniedbanych terenów, lotnisko. To (może) przyciągnąć na Lubelszczyznę inwestorów, stworzy miejsca pracy, pozwoli choć na parę milimetrów odbić się od dna temu zapyziałemu regionowi. O poprawie zabezpieczenia przed powodziami nie wspomnę, bo zrobił to już ktoś przede mną.

Tymczasem próbuje się ładować publiczną kasę w staruteńki kościółek. Pretekst jest wprawdzie dobry (600-lecie Grunwaldu), tylko jakie mają być z tego korzyści? Kilkanaście emerytek, przesiadujących tam codziennie, teraz będzie mogło pogapić się w monitor i obejrzeć żałosne resztki malowideł, które ich interesują tyle samo co pokarm dla wielbłądów.
Uważam, że nagłaśnianie tej sprawy w gazecie to efekt nacisku kilku krzykliwych osób ze środowiska tzw. kulturo-liderów, próbujących poprawić swój wizerunek. Te same osoby prowadzą agresywną beznadziejną kampanię pt. Miasto Inspiracji, Europejska Stolica Kultury 2016 (koszmarne logo na autobusach a nawet na biletach MPK) oraz "promują się" popzez hałaśliwe pijackie festiwale, niby to studenckie.

Na liście kluczowych projektów powinny znaleźć się niezbędne dla regionu inwestycje - poprawa stanu dróg, budowa nowego most... rozwiń
Avatar
hhh / 20 maja 2010 r. o 12:38
0
Chodzby mi doplacali to bym nie wyslal.. opadtkowac te firmy jakimi sa koscioly.
Avatar
observ / 20 maja 2010 r. o 11:55
0
Napisali żeby wysłać maila a maila nie podali. Ktoś wie jaki to mail?
Avatar
Tomasz / 20 maja 2010 r. o 11:42
0
Europejczyk napisał:
Od diabelskiej, liberalnej Unii już im kasa nie śmierdzi?

Unia liberalna, diabelska, ale na pieniążkach polscy królowie, więc cóż zrobić, grzech nie brać.
Avatar
Europejczyk / 20 maja 2010 r. o 11:30
0
Od diabelskiej, liberalnej Unii już im kasa nie śmierdzi?
Avatar
VIp / 20 maja 2010 r. o 10:47
0
A mało maja swoich pieniędzy ?? Nie lepiej przeznaczyć to na remont dróg czy szkół ??
Avatar
crx / 20 maja 2010 r. o 10:37
0
Poza tym idą tak ciężkie czasy,ludziska tak dostaną w d...ę,że jedyną nadzieją i ostoją będzie dla nich kościół!!!
Avatar
urzędnik / 20 maja 2010 r. o 13:16
0
jak to przecież jest w kluczowych, czemu kłamiecie?
Avatar
Gość / 20 maja 2010 r. o 12:55
0
[url="######powizytkowski.kuria.lublin.pl/poparcie.php"]######powizytkowski.kuria.lublin.pl/poparcie.php[/url]
Avatar
Gość / 20 maja 2010 r. o 12:53
0
[url="######powizytkowski.kuria.lublin.pl/poparcie.php"]######powizytkowski.kuria.lublin.pl/poparcie.php[/url] ATEIŚCI - WYPIER***AĆ
Avatar
Gość / 20 maja 2010 r. o 12:42
0
Uważam, że nagłaśnianie tej sprawy w gazecie to efekt nacisku kilku krzykliwych osób ze środowiska tzw. kulturo-liderów, próbujących poprawić swój wizerunek. Te same osoby prowadzą agresywną beznadziejną kampanię pt. Miasto Inspiracji, Europejska Stolica Kultury 2016 (koszmarne logo na autobusach a nawet na biletach MPK) oraz "promują się" popzez hałaśliwe pijackie festiwale, niby to studenckie.

Na liście kluczowych projektów powinny znaleźć się niezbędne dla regionu inwestycje - poprawa stanu dróg, budowa nowego mostu na Wiśle w Kamieniu, obwodnica Lublina, dokończenie obwodnicy Puław, porządkowanie i uzbrajanie zaniedbanych terenów, lotnisko. To (może) przyciągnąć na Lubelszczyznę inwestorów, stworzy miejsca pracy, pozwoli choć na parę milimetrów odbić się od dna temu zapyziałemu regionowi. O poprawie zabezpieczenia przed powodziami nie wspomnę, bo zrobił to już ktoś przede mną.

Tymczasem próbuje się ładować publiczną kasę w staruteńki kościółek. Pretekst jest wprawdzie dobry (600-lecie Grunwaldu), tylko jakie mają być z tego korzyści? Kilkanaście emerytek, przesiadujących tam codziennie, teraz będzie mogło pogapić się w monitor i obejrzeć żałosne resztki malowideł, które ich interesują tyle samo co pokarm dla wielbłądów.
Uważam, że nagłaśnianie tej sprawy w gazecie to efekt nacisku kilku krzykliwych osób ze środowiska tzw. kulturo-liderów, próbujących poprawić swój wizerunek. Te same osoby prowadzą agresywną beznadziejną kampanię pt. Miasto Inspiracji, Europejska Stolica Kultury 2016 (koszmarne logo na autobusach a nawet na biletach MPK) oraz "promują się" popzez hałaśliwe pijackie festiwale, niby to studenckie.

Na liście kluczowych projektów powinny znaleźć się niezbędne dla regionu inwestycje - poprawa stanu dróg, budowa nowego most... rozwiń
Avatar
hhh / 20 maja 2010 r. o 12:38
0
Chodzby mi doplacali to bym nie wyslal.. opadtkowac te firmy jakimi sa koscioly.
Avatar
observ / 20 maja 2010 r. o 11:55
0
Napisali żeby wysłać maila a maila nie podali. Ktoś wie jaki to mail?
Avatar
Tomasz / 20 maja 2010 r. o 11:42
0
Europejczyk napisał:
Od diabelskiej, liberalnej Unii już im kasa nie śmierdzi?

Unia liberalna, diabelska, ale na pieniążkach polscy królowie, więc cóż zrobić, grzech nie brać.
Avatar
Europejczyk / 20 maja 2010 r. o 11:30
0
Od diabelskiej, liberalnej Unii już im kasa nie śmierdzi?
Avatar
VIp / 20 maja 2010 r. o 10:47
0
A mało maja swoich pieniędzy ?? Nie lepiej przeznaczyć to na remont dróg czy szkół ??
Avatar
crx / 20 maja 2010 r. o 10:37
0
Poza tym idą tak ciężkie czasy,ludziska tak dostaną w d...ę,że jedyną nadzieją i ostoją będzie dla nich kościół!!!
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sportowiec 2021 roku: Michał Jurecki i Bartosz Ziółkowski, czyli wzór do naśladowania

Sportowiec 2021 roku: Michał Jurecki i Bartosz Ziółkowski, czyli wzór do naśladowania

Dzisiaj przedstawiamy sylwetki piłkarzy ręcznych, którzy znaleźli się w gronie nominowanych do tytułu sportowca roku. Kibice Azotów Puławy już nie wyobrażają sobie zespołu bez doświadczonego Michała Jureckiego. Wzór do naśladowania w popularnym „Dzidziusiu” ma skrzydłowy AZS AWF Biała Podlaska Bartosz Ziółkowski.

Dekoder 4K – czym jest i dlaczego warto go wybrać?

Dekoder 4K – czym jest i dlaczego warto go wybrać?

W dzisiejszych czasach właściwie codziennie mamy do czynienia z kolejnymi nowinkami technologicznymi. Co kilka lat, stopniowo, dochodzi do tzw. skoków technologicznych. W wyniku jednego z nich powstała telewizja 4K, która wyprzedziła (jeszcze do niedawna najnowocześniejszą) telewizję Full HD. Czym charakteryzuje się telewizja 4K i dlaczego warto w nią zainwestować? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest termogeneza i jak wybrać dobry spalacz termogeniczny?

Czym jest termogeneza i jak wybrać dobry spalacz termogeniczny?

Termogeneza to zjawisko bardzo pomocne podczas redukcji. Na czym polega i w jaki sposób wesprzeć jego przebieg? Dowiedz się, jak znaleźć właściwy i bezpieczny spalacz termogeniczny.

Lublin. Kurtka, bluza, spodnie. Policja szuka sklepowego złodzieja

Lublin. Kurtka, bluza, spodnie. Policja szuka sklepowego złodzieja

Policja publikuje zdjęcia ze sklepowego monitoringu. Nagrany mężczyzna ukradł ubrania za blisko 800 złotych.

Tokarka CNC do metalu - czym jest i jak działa?

Tokarka CNC do metalu - czym jest i jak działa?

W przypadku obróbki metalu potrzeba dużej precyzji oraz specjalistycznych urządzeń. Osoby chcące uzyskać najwyższą jakość stawiają na zaawansowane technologie, które pozwalają zaoszczędzić czas, jednocześnie maksymalizując efektywność. Przykładem jest m.in. tokarka CNC do metalu, która bardzo dobrze się sprawdza przede wszystkim przy dużym nakładzie pracy.

Znamy laureatów specjalnej nagrody im. Jerzego Giedroycia

Znamy laureatów specjalnej nagrody im. Jerzego Giedroycia

Sławomir M. Nowinowski i Rafał Stobiecki otrzymali specjalną nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę pt. „Mam na Pana nowy zamach... Wybór korespondencji Jerzego Giedroycia z historykami i świadkami historii 1946-2000”. Nagroda została "wręczona" wirtualnie podczas konferencji naukowej na UMCS

Na darmowy test na COVID-19 do apteki. "Uruchomienie punktu wymazowego nie jest takie proste"

Na darmowy test na COVID-19 do apteki. "Uruchomienie punktu wymazowego nie jest takie proste"

W aptece będzie można zrobić darmowy test na Covid-19. W czwartek wchodzą w życie nowe przepisy, które na to pozwalają. Farmaceuci mają jednak obawy, czy uda im się w ogóle zorganizować punkty wymazowe

Lubelscy drogowcy ostrzegają. Dziś na trasach może być kiepsko

Lubelscy drogowcy ostrzegają. Dziś na trasach może być kiepsko

Na drogi zostało wysłanych 37 sztuk sprzętu, a w gotowości są kolejna pojazdy. Dziś jazda może być szczególnie trudna i nieprzyjemna.

Ślubowanie polskich olimpijczyków przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie
film

Ślubowanie polskich olimpijczyków przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie

Warszawa. W Warszawie odbyło się ślubowanie części polskich olimpijczyków udających się na zimowe igrzyska w Pekinie.

Lex Hoc idzie do kosza? PiS będzie miał nowy plan na pandemię

Lex Hoc idzie do kosza? PiS będzie miał nowy plan na pandemię

Projekt ustawy pozwalający na sprawdzanie przez pracodawców, który z pracowników się zaszczepił jest już nieaktualny. Teraz PiS ma pokazać nowe rozwiązania na walkę w pandemią koronawirusa.

Lider zespołu disco polo stanął w obronie obsługi lokalu. Został zaatakowany i ma pękniętą czaszkę

Lider zespołu disco polo stanął w obronie obsługi lokalu. Został zaatakowany i ma pękniętą czaszkę

Lider zespołu disco polo Nokaut z Chełma trafił do szpitala po tym, jak w jednym z lokali przeciwstawił się agresywnym mężczyznom. Mówi, że nie mógł biernie patrzeć na to, jak niszczą wyposażenie klubu i wyzywają obsługę

Azoty Puławy znalazły następcę Andriia Akimenki

Azoty Puławy znalazły następcę Andriia Akimenki

Na prawym skrzydle od nowego sezonu grać będzie 29-letni Dmitry Kornev

Lublin: Radny chce obniżki czynszu dla rzemieślników

Lublin: Radny chce obniżki czynszu dla rzemieślników

O obniżenie o połowę czynszów za miejskie lokale wynajmowane przez rzemieślników apeluje do Ratusza miejski radny Marcin Nowak (klub prezydenta Żuka).

Chcieli na swój koszt wyrównać chodnik, aby pomóc choremu synowi. "Sprawa okazała się koszmarem"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Chcieli na swój koszt wyrównać chodnik, aby pomóc choremu synowi. "Sprawa okazała się koszmarem"

Po wypadku syna, który choruje na wrodzoną łamliwość kości, chcieli na swój koszt wyremontować krzywy chodnik pod domem, a przy okazji drewnianą szopę. Niespodziewanie spotkali się z niezrozumiałą odmową. Jakie znaczenie w sprawie ma fakt, że ich sąsiadką jest matka burmistrza?

Spektakl "Słoneczna linia" w Lublinie
22 lutego 2022, 20:00

Spektakl "Słoneczna linia" w Lublinie

Głośny spektakl i znakomita obsada w Lublinie. Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na pokaz "Słonecznej linii" z Magdaleną Boczarską i Borysem Szycem. Wydarzenie odbędzie się 22 lutego o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!