Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2015 r.
9:29

Z psem do Ogrodu Saskiego. Czy Straż Miejska może wypisać mandat?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 21 A A

Niezgodne z prawem jest karanie mandatami osób wchodzących z psami do Ogrodu Saskiego – twierdzi nieformalna grupa Lublin z Psem, która wczoraj na portalu Facebook przytoczyła opinię prawną w tej sprawie. Mowa w niej m.in. o art. 54 Kodeksu wykroczeń przewidującego kary za łamanie przepisów porządkowych, do których nie zalicza się regulamin Ogrodu Saskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Straż Miejska tłumaczy jednak, że mandaty może wystawiać na podstawie artykułu 77 przewidującego kary za niestosowanie nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu psa. Jako ten „nakazany środek ostrożności” wskazuje przepis miejskiej uchwały nakazujący przestrzeganie zakazów wprowadzania psów i odsyła do regulaminu Ogrodu Saskiego, który zakazuje wstępu z psem do parku.

O takiej konstrukcji prawnej pisaliśmy dwa miesiące temu. – Od tamtej pory nie wystawiliśmy nowych mandatów, ale jak najbardziej mamy do tego podstawę – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.

Sprawę wstępu z psami do Ogrodu Saskiego może ostatecznie rozstrzygnąć Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, który zajmie się skargą kasacyjną złożoną przez dwóch członków grupy Lublin z Psem domagających się wykreślenia zakazu z regulaminu parku.

Nie zrobił tego sąd pierwszej instancji, który uznał, że skarżący nie mieli interesu prawnego do zaskarżania uchwały. Termin rozprawy jeszcze nie został wyznaczony.

Czytaj więcej o:

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 września 2015 o 08:43
0
Nie dla psów i rowerzystów!!! Ogród Saski to nie kuweta, chociaż wielu by tego chciało. Nie raz widać jak właściciele "załatwiają sprawę" przy chodnikach i nawet nie zwracają uwagi że ktoś stoi i patrzy na to. Czują się bezkarni. Co do rowerzystów, rozpędzony rowerzysta na ścieżce dla pieszych, gdzie spacerują też dzieci, to potencjalny zabójca.
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 19:19
0

TAK dla psów w Saskim! NIE dla rowerzystów,

Może i TAK dla psów, ale stanowcze NIE dla PSICH GÓWIEN w parku!!!!!

... i jak to pogodzić jak właściciele (większość) są też na NIE dla sprzątania po swoim psie.

Avatar
Gość / 22 września 2015 o 16:09
0
Szacunek do ludzi i zwierza, porządku wynosi się z domu tak jak napisała wcześniej bierze się to od szacunku do ziemi, w moim domu zawsze uczono mnie by nie rzucać śmieci na ziemie bo ona daje nam życie i trzeba o nią dbać a poza tym to źle świadczy o mojej kulturze, tak samo uczono mnie że każdy ma swoje miejsce i tam gdzie ludzie przebywają nie powinno być zwierząt, pies czy kot mimo szczerych chęci i zapewnień właściciela to dzikie zwierze które może zaatakować, to samo jeśli chodzi o obsikiwanie, roślina obsiusiana przez pieska usycha, psy latające wolno zwłaszcza bez kagańców mnie przerażają mimo że mam w domu 2 i kota wszystkie znajdy. Odrobaczam ich stale a mimo to mają robaki przez kontakt z innymi psami, dlatego jak widzę dzieci bawiące się piłką, lalkami czy w piaskownicy które mają styczność z ziemi a potem jedzą coś, to jestem przeciw wpuszczaniu do takich stref psów bo na spacer z pupilem jest wiele innych miejsc nawet w Lublinie. ,
Szacunek do ludzi i zwierza, porządku wynosi się z domu tak jak napisała wcześniej bierze się to od szacunku do ziemi, w moim domu zawsze uczono mnie by nie rzucać śmieci na ziemie bo ona daje nam życie i trzeba o nią dbać a poza tym to źle świadczy o mojej kulturze, tak samo uczono mnie że każdy ma swoje miejsce i tam gdzie ludzie przebywają nie powinno być zwierząt, pies czy kot mimo szczerych chęci i zapewnień właściciela to dzikie zwierze które może zaatakować, to samo jeśli chodzi o obsikiwanie, roślina obsiusiana przez pieska usycha, ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 15:35
0
Pracowałam z tymi 2 czy 3 pokolenia oni nie uważają się za pochodzących ze wsi i najgorzej opluwają wieś a poza tym przed wojna nieraz 80% mieszkańców miasta to żydzi , nowi czyli ci co zajmowali po nich mieszkania to na ogół biedota wiejska, lub służba, którą musiał odesłać gospodarz bo za zatrudnianie (rzekomy wyzysk) mógł trafić do więzienia jako wróg socjalizmu. Dlatego nie uważają się za pochodzących ze wsi bo niebyli z nią związani przez tradycje miłości do ojcowskiej ziemi.
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 15:27
0
TAK dla psów w Saskim! NIE dla rowerzystów,
Avatar
monika / 22 września 2015 o 14:58
0

Pani, która napisała, ze mieszka na wsi, a rodowici lublinianie z Lubartowskiej ..... Droga Pani, to nie są rodowici lublinianie, to co najwyżej drugie pokolenie tych, którzy przyszli tu z okolicznych wsi. Proszę ich zapytać o babcię, ciocię, to od razu dowie się Pani skąd pochodzą. Inwazja wsi na miasto rozpoczęła się po II wojnie światowej wraz z rozwojem przemysłu. O tym, kto aktualnie zamieszkuje w miastach świadczy kultura współczesnych "mieszczuchów", a także właśnie taka reakcja na psa, czy kota, czy to umiłowanie do śmiecenia tam, gdzie się akurat coś skończyło jeść, bo przecież na ulicy obowiązkowo trzeba jeść, pić, itp.

Pani, która napisała, ze mieszka na wsi, a rodowici lublinianie z Lubartowskiej ..... Droga Pani, to nie są rodowici lublinianie, to co najwyżej drugie pokolenie tych, którzy przyszli tu z okolicznych wsi. Proszę ich zapytać o babcię, ciocię, to od razu dowie się Pani skąd pochodzą. Inwazja wsi na miasto rozpoczęła się po II wojnie światowej wraz z rozwojem przemysłu. O tym, kto aktualnie zamieszkuje w miastach świadczy kultura współczesnych "mieszczuchów", a także właśnie taka reakcja na psa, czy kota, czy to umiłowanie do śmiecenia tam,... rozwiń

Avatar
Gucio / 22 września 2015 o 14:37
0

o kulturze mieszkańców wsi oraz systemie sortowania śmieci  można przekonać się spacerując po lubelskich

Avatar
Gość / 22 września 2015 o 14:11
0
Won z sierściuchami z parku
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 13:25
0
Zadnych gowien psich w Parku Saskim !!! Przynajmniej jedno czyste miejsce w Lublinie... A jak wielmozni wlasciciele chca zpupilem... to niech sobie spaceruja na 90 % przestrzeni Lublina, ale w kagancu !!!
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 13:10
0
Jestem rodowitym lublinianinem, wiele lat przechodziłem przez saski z rodzicami, czy rodziną, przed modernizacją nie można było nigdzie siąść praktycznie spokojnie bo zaraz jakiś pies obwąchiwał mi nogawki i sikał na nóżki od ławek a roślinność gnije od tego, do tego jeszcze na trawniku teraz można rozłożyć koc, poleżeć, pouczyć się czy poopalać a kiedyś nawet strach było nogą stanąć na trawie a do tego nikt nie pomyślał o kocu bo bał się że będzie do wyrzucenia od razu zniszczony czy śmierdzący. Psy końmi nie są, ale to że jedna kobieta posprząta po swoim psie, to czy da gwarancje 100% że inni to będą robić też?? Wątpię. Każdy za siebie odpowiadać powinien a nie za grupę czy większość. To jest jak z dokarmianiem zwierząt w saskim, jeden się stosuje a drugi olewa regulamin a i tak dokarmi, bo nie jego to mieszkanie czy teren więc dbać nie musi o stan parku, a robią to ludzie których opłaca Urząd Miasta. Jeśli ludzie nauczą się szanować nie tylko swój teren ale i obcy to wtedy może i by zmieniono regulamin, a tak to nie ma sensu by Ogród Saski wracał do stanu sprzed renowacji. Także jestem przeciw wprowadzaniu zwierząt do Ogrodu Saskiego.
Jestem rodowitym lublinianinem, wiele lat przechodziłem przez saski z rodzicami, czy rodziną, przed modernizacją nie można było nigdzie siąść praktycznie spokojnie bo zaraz jakiś pies obwąchiwał mi nogawki i sikał na nóżki od ławek a roślinność gnije od tego, do tego jeszcze na trawniku teraz można rozłożyć koc, poleżeć, pouczyć się czy poopalać a kiedyś nawet strach było nogą stanąć na trawie a do tego nikt nie pomyślał o kocu bo bał się że będzie do wyrzucenia od razu zniszczony czy śmierdzący. Psy końmi nie są, ale to że jedna kobieta pos... rozwiń
Avatar
Gość / 23 września 2015 o 08:43
0
Nie dla psów i rowerzystów!!! Ogród Saski to nie kuweta, chociaż wielu by tego chciało. Nie raz widać jak właściciele "załatwiają sprawę" przy chodnikach i nawet nie zwracają uwagi że ktoś stoi i patrzy na to. Czują się bezkarni. Co do rowerzystów, rozpędzony rowerzysta na ścieżce dla pieszych, gdzie spacerują też dzieci, to potencjalny zabójca.
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 19:19
0

TAK dla psów w Saskim! NIE dla rowerzystów,

Może i TAK dla psów, ale stanowcze NIE dla PSICH GÓWIEN w parku!!!!!

... i jak to pogodzić jak właściciele (większość) są też na NIE dla sprzątania po swoim psie.

Avatar
Gość / 22 września 2015 o 16:09
0
Szacunek do ludzi i zwierza, porządku wynosi się z domu tak jak napisała wcześniej bierze się to od szacunku do ziemi, w moim domu zawsze uczono mnie by nie rzucać śmieci na ziemie bo ona daje nam życie i trzeba o nią dbać a poza tym to źle świadczy o mojej kulturze, tak samo uczono mnie że każdy ma swoje miejsce i tam gdzie ludzie przebywają nie powinno być zwierząt, pies czy kot mimo szczerych chęci i zapewnień właściciela to dzikie zwierze które może zaatakować, to samo jeśli chodzi o obsikiwanie, roślina obsiusiana przez pieska usycha, psy latające wolno zwłaszcza bez kagańców mnie przerażają mimo że mam w domu 2 i kota wszystkie znajdy. Odrobaczam ich stale a mimo to mają robaki przez kontakt z innymi psami, dlatego jak widzę dzieci bawiące się piłką, lalkami czy w piaskownicy które mają styczność z ziemi a potem jedzą coś, to jestem przeciw wpuszczaniu do takich stref psów bo na spacer z pupilem jest wiele innych miejsc nawet w Lublinie. ,
Szacunek do ludzi i zwierza, porządku wynosi się z domu tak jak napisała wcześniej bierze się to od szacunku do ziemi, w moim domu zawsze uczono mnie by nie rzucać śmieci na ziemie bo ona daje nam życie i trzeba o nią dbać a poza tym to źle świadczy o mojej kulturze, tak samo uczono mnie że każdy ma swoje miejsce i tam gdzie ludzie przebywają nie powinno być zwierząt, pies czy kot mimo szczerych chęci i zapewnień właściciela to dzikie zwierze które może zaatakować, to samo jeśli chodzi o obsikiwanie, roślina obsiusiana przez pieska usycha, ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 15:35
0
Pracowałam z tymi 2 czy 3 pokolenia oni nie uważają się za pochodzących ze wsi i najgorzej opluwają wieś a poza tym przed wojna nieraz 80% mieszkańców miasta to żydzi , nowi czyli ci co zajmowali po nich mieszkania to na ogół biedota wiejska, lub służba, którą musiał odesłać gospodarz bo za zatrudnianie (rzekomy wyzysk) mógł trafić do więzienia jako wróg socjalizmu. Dlatego nie uważają się za pochodzących ze wsi bo niebyli z nią związani przez tradycje miłości do ojcowskiej ziemi.
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 15:27
0
TAK dla psów w Saskim! NIE dla rowerzystów,
Avatar
monika / 22 września 2015 o 14:58
0

Pani, która napisała, ze mieszka na wsi, a rodowici lublinianie z Lubartowskiej ..... Droga Pani, to nie są rodowici lublinianie, to co najwyżej drugie pokolenie tych, którzy przyszli tu z okolicznych wsi. Proszę ich zapytać o babcię, ciocię, to od razu dowie się Pani skąd pochodzą. Inwazja wsi na miasto rozpoczęła się po II wojnie światowej wraz z rozwojem przemysłu. O tym, kto aktualnie zamieszkuje w miastach świadczy kultura współczesnych "mieszczuchów", a także właśnie taka reakcja na psa, czy kota, czy to umiłowanie do śmiecenia tam, gdzie się akurat coś skończyło jeść, bo przecież na ulicy obowiązkowo trzeba jeść, pić, itp.

Pani, która napisała, ze mieszka na wsi, a rodowici lublinianie z Lubartowskiej ..... Droga Pani, to nie są rodowici lublinianie, to co najwyżej drugie pokolenie tych, którzy przyszli tu z okolicznych wsi. Proszę ich zapytać o babcię, ciocię, to od razu dowie się Pani skąd pochodzą. Inwazja wsi na miasto rozpoczęła się po II wojnie światowej wraz z rozwojem przemysłu. O tym, kto aktualnie zamieszkuje w miastach świadczy kultura współczesnych "mieszczuchów", a także właśnie taka reakcja na psa, czy kota, czy to umiłowanie do śmiecenia tam,... rozwiń

Avatar
Gucio / 22 września 2015 o 14:37
0

o kulturze mieszkańców wsi oraz systemie sortowania śmieci  można przekonać się spacerując po lubelskich

Avatar
Gość / 22 września 2015 o 14:11
0
Won z sierściuchami z parku
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 13:25
0
Zadnych gowien psich w Parku Saskim !!! Przynajmniej jedno czyste miejsce w Lublinie... A jak wielmozni wlasciciele chca zpupilem... to niech sobie spaceruja na 90 % przestrzeni Lublina, ale w kagancu !!!
Avatar
Gość / 22 września 2015 o 13:10
0
Jestem rodowitym lublinianinem, wiele lat przechodziłem przez saski z rodzicami, czy rodziną, przed modernizacją nie można było nigdzie siąść praktycznie spokojnie bo zaraz jakiś pies obwąchiwał mi nogawki i sikał na nóżki od ławek a roślinność gnije od tego, do tego jeszcze na trawniku teraz można rozłożyć koc, poleżeć, pouczyć się czy poopalać a kiedyś nawet strach było nogą stanąć na trawie a do tego nikt nie pomyślał o kocu bo bał się że będzie do wyrzucenia od razu zniszczony czy śmierdzący. Psy końmi nie są, ale to że jedna kobieta posprząta po swoim psie, to czy da gwarancje 100% że inni to będą robić też?? Wątpię. Każdy za siebie odpowiadać powinien a nie za grupę czy większość. To jest jak z dokarmianiem zwierząt w saskim, jeden się stosuje a drugi olewa regulamin a i tak dokarmi, bo nie jego to mieszkanie czy teren więc dbać nie musi o stan parku, a robią to ludzie których opłaca Urząd Miasta. Jeśli ludzie nauczą się szanować nie tylko swój teren ale i obcy to wtedy może i by zmieniono regulamin, a tak to nie ma sensu by Ogród Saski wracał do stanu sprzed renowacji. Także jestem przeciw wprowadzaniu zwierząt do Ogrodu Saskiego.
Jestem rodowitym lublinianinem, wiele lat przechodziłem przez saski z rodzicami, czy rodziną, przed modernizacją nie można było nigdzie siąść praktycznie spokojnie bo zaraz jakiś pies obwąchiwał mi nogawki i sikał na nóżki od ławek a roślinność gnije od tego, do tego jeszcze na trawniku teraz można rozłożyć koc, poleżeć, pouczyć się czy poopalać a kiedyś nawet strach było nogą stanąć na trawie a do tego nikt nie pomyślał o kocu bo bał się że będzie do wyrzucenia od razu zniszczony czy śmierdzący. Psy końmi nie są, ale to że jedna kobieta pos... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 0

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 9 1

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 5

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 20 8

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 36 15

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 5

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 26

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 8

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 4 21

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!