Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 czerwca 2016 r.
10:54

Za parkowanie bez biletu wezwanie do zapłaty po 3 latach. Tysiące takich spraw

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 37 A A
2,5 roku potrzebowało miasto, aby naszemu Czytelnikowi naliczyć 50 zł opłaty i 11 zł kosztów za brak biletu parkingowego
2,5 roku potrzebowało miasto, aby naszemu Czytelnikowi naliczyć 50 zł opłaty i 11 zł kosztów za brak biletu parkingowego

Szok przeżył kierowca spod Lublina wezwany do zapłaty kary za to, że parkował bez biletu... jesienią 2013 r. – Kto to pamięta po takim czasie? – pyta jego żona. – Tyle to trwa – mówią miejscy urzędnicy i szykują kolejne listy. Za rok 2013 zostało im 1150 wezwań, za rok 2014 grubo ponad 10 tysięcy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żadnego papierka za wycieraczką nie było, a tu się okazuje, że jesteśmy coś komuś winni – irytuje się pani Katarzyna, żona ukaranego. Jej mąż dopiero co odebrał przesyłkę z Zarządu Dróg i Mostów, datowaną na kwiecień 2016 r. i zatytułowaną „Upomnienie”.

– Rozumiem ogromne zdziwienie kierowcy, ale to nie jest tak, że nagle sobie o nim przypomnieliśmy – zapewnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta Lublin. I przyznaje, że listów może się spodziewać jeszcze wielu kierowców aut, za których szybę kontrolerzy zaglądali nawet dwa lata i osiem miesięcy temu, a zaglądając nie dostrzegli biletu. To, że nie dostrzegli nie oznacza jeszcze, że go nie było, bo mógł choćby spaść na podłogę. Gdyby się znalazł (z właściwą datą, godziną i miejscem zakupu) to nawet po takim czasie ratowałby od kary. – Tylko kto przechowuje bilet tak długo? – pyta pani Katarzyna.

– W upomnieniu jest napisane, że 14 listopada 2013 r. mąż zostawił auto na ul. I Armii Wojska Polskiego bez biletu parkingowego. I że mamy 7 dni na uiszczenie 50 zł opłaty i 11 zł kosztów – streszcza kobieta. – Tu nie chodzi o pieniądze, ale o zasady. Rozumiem, gdyby minął miesiąc, dwa, trzy, to może bym coś skojarzyła. Ale minęło 2,5 roku. Nie wierzę, że ustalanie danych właściciela zajęło tyle czasu.

– Sprawa wystawiania wezwań tylko z pozoru może wydawać się szybka – tłumaczy Kieliszek. – Musimy nie tylko ustalić właściciela pojazdu, ale też wszystkie dane zweryfikować. Od 3 miesięcy mamy stałe połączenie internetowe z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Wcześniej wszelkie wnioski musiały być wysyłane pocztą. Żeby nieco przyspieszyć ten proces wysyłaliśmy przynajmniej po kilkaset wniosków naraz.

Ale nawet tak uzyskane dane, jak twierdzi Ratusz, często bywają nieprawidłowe. Choćby wtedy, gdy kierowca zmienia adres, ale w dowodzie rejestracyjnym już tego nie uwzględnia. – Dlatego dane z CEPiK-u są następnie weryfikowane w systemie ŹRÓDŁO, już nie „paczkami”, ale dla każdego właściciela pojazdu oddzielnie – wyjaśnia Ratusz. Wszystko po to, by upomnienie trafiło nie na „adres samochodu”, ale do kierowcy.

W kolejce czekają jeszcze tysiące takich spraw. Do tych, którzy w 2013 r. nie mieli biletu za szybą miasto ma wysłać 1150 listów. Jeszcze więcej, bo aż 10480 ma wysłać tym, którzy bez biletu parkowali w roku 2014. – I od razu zaznaczę, że nie jest tak, że nie wyrabiamy się w czasie z wystawianiem wezwań – zastrzega Kieliszek. – Ustawa o drogach publicznych mówi, że obowiązek uiszczenia opłat przedawnia się dopiero z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powinny zostać uiszczone – dodaje.

A z tego wynika, że list, który oburzył panią Katarzynę równie dobrze mógłby nadejść dopiero za dwa lata i też byłoby to zgodne – jeśli nie ze zdrowym rozsądkiem, to przynajmniej z prawem.

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 stycznia 2018 o 22:44
0
. Mandat za złe parkowanie musi być doręczony za potwierdzeniem odbioru do 90 dni od zdarzenia, a z jego treści musi wynikać, że organ nie ma wątpliwości kto jest sprawcą wykroczenia (art. 97 par. 1 pkt 3 kpw). Ten świstek poniżej ma tylko wartość informacyjną i można zrobić z nim to co się robi z ulotkami agencji towarzyskich. Gdy się sami zgłaszamy do Straży Miejskiej na podstawie tego śmiecia, to sami się przyznajemy, choć nie musimy tego robić – czyli ulegliśmy grzecznie perswazji i wskutek strachu oraz braku wiedzy daliśmy sobie z kieszeni wyciągnąć pieniądze. Bez przyjemności, w upokorzeniu i płacąc to, czego być może nigdy, by od nas nie wyegzekwowano
. Mandat za złe parkowanie musi być doręczony za potwierdzeniem odbioru do 90 dni od zdarzenia, a z jego treści musi wynikać, że organ nie ma wątpliwości kto jest sprawcą wykroczenia (art. 97 par. 1 pkt 3 kpw). Ten świstek poniżej ma tylko wartość informacyjną i można zrobić z nim to co się robi z ulotkami agencji towarzyskich. Gdy się sami zgłaszamy do Straży Miejskiej na podstawie tego śmiecia, to sami się przyznajemy, choć nie musimy tego robić – czyli ulegliśmy grzecznie perswazji i wskutek strachu oraz braku wiedzy daliśmy sobie z kiesz... rozwiń
Avatar
Gość / 5 czerwca 2016 o 11:03
0
Po 3 latach przedawnia się taki dług. Czyż nie?
Avatar
Gość / 2 czerwca 2016 o 08:21
0
Ja wykupiłem bilet i niestety spóźniłem się z ważnego spotkania 40 min i zostałem bilecik do zapłaty 50 zł. Rozumiem gdybym nic nie zapłacił. A to jest karanie również tych osób, które płacą. Bo mandat został wystawiony 30 min po upływie ważności mojego biletu. Pisałem odwołanie, ale niestety nikt mi nie odpisał.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2016 o 21:57
0
Ciekawe jakie mają dowody, że ktoś stał tam gdzie oni mówią i i że nie zapłacił? Niech udowodnią! Poza tym dlaczego parkometry nie wydają reszty? Co się dzieje z ta kasą? Do czyjej kieszeni idzie? Pytam o to juz dwa lata i odpowiedzi nie mam.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2016 o 21:55
0
No cóż - długi Żuka trzeba jakoś spłacać!
Avatar
Gość / 1 czerwca 2016 o 20:05
0
Panie Kieliszek obal pan flachę 0,5 i sprawdź czy bilet termiczny wytrzyma 5 lat, a najlepiej kup pan sobie lodówkę samochodową i trzymaj w niej wszystkie bilety, to przez ten okres wytrwają. Bilet termiczny trzymany w samochodzie, po 1 roku mało czytelny. do sprawdzenia.
Avatar
ja / 1 czerwca 2016 o 19:54
0
Nagle okazuje się, że nikt za wycieraczką nie miał wezwania, mandatu. Polak to największy cwaniak w Europie...
Avatar
Robert / 1 czerwca 2016 o 18:22
0
Trzeba iść w zaparte że bilet był. Niech udowodnią ze nie było. Niech pokaza dokładne zdjecia samochodu i jeszcze jakis dowod ze te zdjecia były wykonane o tej dokładnie godzinie w tym miejscu. To ja mam pomysł a super dochody do UM: Niech kontroler pojdzie o 17:10 i spisze ze 100 samochodow i po 3 latach juz bedą wpływy do kasy miasta.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2016 o 17:25
0
Ludzie wielu osobom przychodzą takie upomnienia mimo, że np moja mama była raz w życiu na tej ulicy, miała kurs z Krwiodawstwa i doskonale pamięta, że kupowała bilet. Jej koleżanka z pracy dostała takie samo wezwanie do uiszczenia kary za brak biletu i również z listopada 2013. Dlaczego nie było żadnej informacji, że wezwana jest do wyjaśnienia sprawy czy cokolwiek? Kto trzyma 2,5 roku bilet? Myślicie, że ludzie dla świętego spokoju nie zapłacą tych 66zł?
Avatar
Gość / 1 czerwca 2016 o 17:07
0
a w ryja karafka i inne urzedasy czasem nie chcą?pazerne scierwa ,tylko im płać za wszystko, kmać
Avatar
Gość / 26 stycznia 2018 o 22:44
0
. Mandat za złe parkowanie musi być doręczony za potwierdzeniem odbioru do 90 dni od zdarzenia, a z jego treści musi wynikać, że organ nie ma wątpliwości kto jest sprawcą wykroczenia (art. 97 par. 1 pkt 3 kpw). Ten świstek poniżej ma tylko wartość informacyjną i można zrobić z nim to co się robi z ulotkami agencji towarzyskich. Gdy się sami zgłaszamy do Straży Miejskiej na podstawie tego śmiecia, to sami się przyznajemy, choć nie musimy tego robić – czyli ulegliśmy grzecznie perswazji i wskutek strachu oraz braku wiedzy daliśmy sobie z kieszeni wyciągnąć pieniądze. Bez przyjemności, w upokorzeniu i płacąc to, czego być może nigdy, by od nas nie wyegzekwowano
. Mandat za złe parkowanie musi być doręczony za potwierdzeniem odbioru do 90 dni od zdarzenia, a z jego treści musi wynikać, że organ nie ma wątpliwości kto jest sprawcą wykroczenia (art. 97 par. 1 pkt 3 kpw). Ten świstek poniżej ma tylko wartość informacyjną i można zrobić z nim to co się robi z ulotkami agencji towarzyskich. Gdy się sami zgłaszamy do Straży Miejskiej na podstawie tego śmiecia, to sami się przyznajemy, choć nie musimy tego robić – czyli ulegliśmy grzecznie perswazji i wskutek strachu oraz braku wiedzy daliśmy sobie z kiesz... rozwiń
Avatar
Gość / 5 czerwca 2016 o 11:03
0
Po 3 latach przedawnia się taki dług. Czyż nie?
Avatar
Gość / 2 czerwca 2016 o 08:21
0
Ja wykupiłem bilet i niestety spóźniłem się z ważnego spotkania 40 min i zostałem bilecik do zapłaty 50 zł. Rozumiem gdybym nic nie zapłacił. A to jest karanie również tych osób, które płacą. Bo mandat został wystawiony 30 min po upływie ważności mojego biletu. Pisałem odwołanie, ale niestety nikt mi nie odpisał.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2016 o 21:57
0
Ciekawe jakie mają dowody, że ktoś stał tam gdzie oni mówią i i że nie zapłacił? Niech udowodnią! Poza tym dlaczego parkometry nie wydają reszty? Co się dzieje z ta kasą? Do czyjej kieszeni idzie? Pytam o to juz dwa lata i odpowiedzi nie mam.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2016 o 21:55
0
No cóż - długi Żuka trzeba jakoś spłacać!
Avatar
Gość / 1 czerwca 2016 o 20:05
0
Panie Kieliszek obal pan flachę 0,5 i sprawdź czy bilet termiczny wytrzyma 5 lat, a najlepiej kup pan sobie lodówkę samochodową i trzymaj w niej wszystkie bilety, to przez ten okres wytrwają. Bilet termiczny trzymany w samochodzie, po 1 roku mało czytelny. do sprawdzenia.
Avatar
ja / 1 czerwca 2016 o 19:54
0
Nagle okazuje się, że nikt za wycieraczką nie miał wezwania, mandatu. Polak to największy cwaniak w Europie...
Avatar
Robert / 1 czerwca 2016 o 18:22
0
Trzeba iść w zaparte że bilet był. Niech udowodnią ze nie było. Niech pokaza dokładne zdjecia samochodu i jeszcze jakis dowod ze te zdjecia były wykonane o tej dokładnie godzinie w tym miejscu. To ja mam pomysł a super dochody do UM: Niech kontroler pojdzie o 17:10 i spisze ze 100 samochodow i po 3 latach juz bedą wpływy do kasy miasta.
Avatar
Gość / 1 czerwca 2016 o 17:25
0
Ludzie wielu osobom przychodzą takie upomnienia mimo, że np moja mama była raz w życiu na tej ulicy, miała kurs z Krwiodawstwa i doskonale pamięta, że kupowała bilet. Jej koleżanka z pracy dostała takie samo wezwanie do uiszczenia kary za brak biletu i również z listopada 2013. Dlaczego nie było żadnej informacji, że wezwana jest do wyjaśnienia sprawy czy cokolwiek? Kto trzyma 2,5 roku bilet? Myślicie, że ludzie dla świętego spokoju nie zapłacą tych 66zł?
Avatar
Gość / 1 czerwca 2016 o 17:07
0
a w ryja karafka i inne urzedasy czasem nie chcą?pazerne scierwa ,tylko im płać za wszystko, kmać
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 0 0

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 2

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 9 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 31 2

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 1

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 5 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 3

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 2 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 49 7

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!