Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 lipca 2014 r.
11:00
Edytuj ten wpis

Zatrzymać ucieczkę z woj. lubelskiego. Nasz region się wyludnia

173 31 A A

Nasz region zamieszkuje ponad 2 mln 150 tys. osób. Od lat przyrost naturalny mamy ujemny. W dodatku więcej osób stąd wyjeżdża, niż przyjeżdża. Choć w kraju w ciągu 11 lat liczba ludności nieznacznie wzrosła (o 0,7 proc.), to u nas spadła o 1,9 proc. W ubiegłym roku o 9,5 tys. osób, a w stosunku do 2000 roku o ponad 50 tys. - wynika z najnowszych badań GUS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jesteśmy w grupie 6 województw, gdzie spada liczba mieszkańców. W latach 2002-2013 więcej ubyło w łódzkim (-3,6 proc.), śląskim (-2,8 proc.), świętokrzyskim (-2,1 proc.), opolskim (-5,3 proc.). Nieco wolniej ubywa na Podlasiu (-1,1 proc.). Dla porównania największy przyrost w Polsce odnotowało woj. pomorskie (5,1 proc.).

- Dominujący jest motyw ekonomiczny. Wyjeżdżają szczególnie ludzie młodzi, bo dostają lepsze oferty w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu czy za granicą - mówi dr Dariusz Wadowski z Katedry Socjologii Kultury i Religii KUL. - U nas postęp gospodarczy jest widoczny, ale wciąż w rolnictwie mamy więcej zatrudnionych osób, niż w zakładach przemysłowych i usługach.

Ludzi ubywa w większości lubelskich gmin, przy czym najwięcej wyjechało z gm. Rybczewice (pow. świdnicki - 13,4 proc.) i z czterech gmin pow. krasnostawskiego: to Gorzków, Rudnik, Kraśniczyn i Żółkiewka (od 11,7 proc. do 13,3 proc.).

- Niewiele możemy zrobić, żeby ich zatrzymać. Nie ma u nas większych zakładów pracy, a sytuacja w rolnictwie też nie jest najlepsza. Ludzie wyjeżdżają tam, gdzie mają większe perspektywy - tłumaczy Wojciech Kaczmarczyk, zastępca wójta gminy Żółkiewka.
Najbardziej wyludnioną gminą w woj. lubelskim jest gmina Wyryki (pow. włodawski). Na jednym kilometrze kwadratowym mieszka tu tylko 12 osób.

- Mała liczba ludności to wiele problemów. Ostatniej zimy wydaliśmy ok. 30 tys. zł na odśnieżanie drogi, która prowadzi do jednego gospodarstwa. Przecież nie zostawimy ludzi odciętych od świata. Ponosimy też wysokie koszty dowożenia dzieci do szkoły. Autobus robi jeden 100-kilometrowy kurs, a przewozi kilkanaście dzieci - wylicza wójt Andrzej Ćwirta.

Z problemem odpływu ludności województwo zmaga się od lat, władze zapewniają, że robią wiele, by odwrócić tę tendencję. - Podczas wczorajszego posiedzenia Zarządu Województwa podjęliśmy decyzję o stypendiach dla doktorantów. Pracujemy też nad stypendiami dla najzdolniejszych studentów, którzy zdecydują się zostać i pracować w naszym województwie. Robimy wszystko, żeby zatrzymać ludzi kreatywnych - zapewnia marszałek województwa Sławomir Sosnowski, który upatruje też szans w budowie nowej kopalni na Lubelszczyźnie.
Czytaj więcej o:

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tom / 8 września 2014 o 08:49
0
Jeżeli nadal zarobki w Polsce będą 1500pl a na normalne życie potrzebuje 2500 to się nic nie zmieni
Avatar
ania / 31 lipca 2014 o 16:13
0

Do zaorania i zalesienia najwyraźniej..

Avatar
planistamarzyciel / 31 lipca 2014 o 13:36
0

Pomysły

przeczytajcie wyborcy na kogo głosujecie i przemyślcie jeszcze raz

Avatar
Don / 31 lipca 2014 o 11:04
0

Jak się chce to się pracuje. Wyjezdzaja najbardziej zdesperowani

Tylko idioci zostają co na ten zgniły komunizm,na tą żydokomunę będą tutaj jeszcze zapierd alać.

Avatar
Gość / 31 lipca 2014 o 10:50
0
Jak się chce to się pracuje. Wyjezdzaja najbardziej zdesperowani
Avatar
daf / 30 lipca 2014 o 23:22
0

Przecież Prezydęt Komorofski powiedział że nie ma Polski B....

Avatar
Gość / 30 lipca 2014 o 19:36
0

Tak Myślę już od dawna,że wschód kraju jest w planach do zalesienia.Pozostali uparci przeznaczeni do nagonek na dziką zwierzynę.

Avatar
Gość / 30 lipca 2014 o 18:10
0

Nie dziwota, że wyjeżdżają, brak perspektyw dalszego  rozwoju,  mieszkania, płaca  groszowa - po prostu wegetacja.  Pomimo ukończenia  informatyki,  dobrej znajomosci  jezyka, chodzi absolwent od Annasza do Kajfasza, szuka  pracy i  co?  Nici! Pisze ofertę  w internecie, proszą takiego o spotkanie na rozmowę  kwalifikacyjną i pracę ma  "od ręki". I pracuje, i nie  za 5  pln...I nie narzeka! I  godnie  urlopuje i żyje. A lotnisko potrzebne, bo kiedy  na urlop, święta  ma zachciankę  -  to do Lublina   blisko! I nie wydziwiajcie, że  wyjężdżają.

Nie dziwota, że wyjeżdżają, brak perspektyw dalszego  rozwoju,  mieszkania, płaca  groszowa - po prostu wegetacja.  Pomimo ukończenia  informatyki,  dobrej znajomosci  jezyka, chodzi absolwent od Annasza do Kajfasza, szuka  pracy i  co?  Nici! Pisze ofertę  w internecie, proszą takiego o spotkanie na rozmowę  kwalifikacyjną i pracę ma  "od ręki". I pracuje, i nie  za 5  pln...I nie narzeka! I  godnie  urlopuje i żyje. A lotnisko potrzebne, bo kiedy  ... rozwiń

Avatar
kluskajarcano / 30 lipca 2014 o 17:59
0

Nie dziwota, że wyjeżdżają, brak perpektyw dalszego  rozwoju,  mieszkania, płaca  groszowa - po prostu wegetacja.  Pomimo ukończenia  informatyki,  dobrej znajomosci  jezyka, chodzi absolwent od Annasza do Kajfasza, szuka  pracy i  co?  Nici! Pisze ofertę  w internecie, proszą takiego o spotkanie na rozmowę  kwalifikacyjną i pracę ma  "od ręki". I pracuje, i nie  za 5  pln...I nie narzeka! I  godnie  urlopuje i żyje. A lotnisko potrzebne, kiedy  na urlop, święta  ma zachciankę  -  to do Lublina   blisko! I nie wydziwiajcie, że  wyjężdżają.  Nam  to nie było dane, nie lzja i nie  nada... Szkoda!

Nie dziwota, że wyjeżdżają, brak perpektyw dalszego  rozwoju,  mieszkania, płaca  groszowa - po prostu wegetacja.  Pomimo ukończenia  informatyki,  dobrej znajomosci  jezyka, chodzi absolwent od Annasza do Kajfasza, szuka  pracy i  co?  Nici! Pisze ofertę  w internecie, proszą takiego o spotkanie na rozmowę  kwalifikacyjną i pracę ma  "od ręki". I pracuje, i nie  za 5  pln...I nie narzeka! I  godnie  urlopuje i żyje. A lotnisko potrzebne, kiedy  na u... rozwiń

Avatar
BudŻet / 30 lipca 2014 o 17:24
0

PKB Mazowieckiego czy mówiąc szczerze PKB Warszawy? :) Statystyki statystykami a fakty faktami.

np. Radom czy Siedlce takiego PKB nie osiągają i szybko nie osiągną, podobnie jak Lublin. 

To był cytat pochodzący od osoby, która analizowała dane GUS, które oczywiście uśredniają wyniki ale to są twarde dane oparte o zebrane informacje, a nie sondaże.

Zgadzam się z Tobą, że Warszawa, to nie Radom, Siedlce czy Lublin - tyle, że informacja odnosi się przede wszystkim do regionu, a więc zasadne jest porównanie z innymi regionami, a następnie ich stolicami, a nie odwrotnie.

Swoją drogą, to sam sprawdź ostatnie i wcześniejsze dane GUS związane z PKB regionów i miast - zanim zaczniesz weź może lepiej jakieś relanium, bo się okazuje, że jakieś takie one inne od tego, co serwuje się nam niemal każdego dnia na rożnych konferencjach prasowych...

Nawet największy malkontent chyba nie przewidział, że w dziedzinie zamożności mieszkańców i innych wskaźników dobrobytu jest aż tak źle w relacji do innych miejsc.

To był cytat pochodzący od osoby, która analizowała dane GUS, które oczywiście uśredniają wyniki ale to są twarde dane oparte o zebrane informacje, a nie sondaże.

Zgadzam się z Tobą, że Warszawa, to nie Radom, Siedlce czy Lublin - tyle, że informacja odnosi się przede wszystkim do regionu, a więc zasadne jest porównanie z innymi regionami, a następnie ich stolicami, a nie odwrotnie.

Swoją drogą, to sam sprawdź ostatnie i wcześniejsze dane GUS związane z PKB regionów i miast - zanim zaczniesz weź może lepiej j... rozwiń

Avatar
Tom / 8 września 2014 o 08:49
0
Jeżeli nadal zarobki w Polsce będą 1500pl a na normalne życie potrzebuje 2500 to się nic nie zmieni
Avatar
ania / 31 lipca 2014 o 16:13
0

Do zaorania i zalesienia najwyraźniej..

Avatar
planistamarzyciel / 31 lipca 2014 o 13:36
0

Pomysły

przeczytajcie wyborcy na kogo głosujecie i przemyślcie jeszcze raz

Avatar
Don / 31 lipca 2014 o 11:04
0

Jak się chce to się pracuje. Wyjezdzaja najbardziej zdesperowani

Tylko idioci zostają co na ten zgniły komunizm,na tą żydokomunę będą tutaj jeszcze zapierd alać.

Avatar
Gość / 31 lipca 2014 o 10:50
0
Jak się chce to się pracuje. Wyjezdzaja najbardziej zdesperowani
Avatar
daf / 30 lipca 2014 o 23:22
0

Przecież Prezydęt Komorofski powiedział że nie ma Polski B....

Avatar
Gość / 30 lipca 2014 o 19:36
0

Tak Myślę już od dawna,że wschód kraju jest w planach do zalesienia.Pozostali uparci przeznaczeni do nagonek na dziką zwierzynę.

Avatar
Gość / 30 lipca 2014 o 18:10
0

Nie dziwota, że wyjeżdżają, brak perspektyw dalszego  rozwoju,  mieszkania, płaca  groszowa - po prostu wegetacja.  Pomimo ukończenia  informatyki,  dobrej znajomosci  jezyka, chodzi absolwent od Annasza do Kajfasza, szuka  pracy i  co?  Nici! Pisze ofertę  w internecie, proszą takiego o spotkanie na rozmowę  kwalifikacyjną i pracę ma  "od ręki". I pracuje, i nie  za 5  pln...I nie narzeka! I  godnie  urlopuje i żyje. A lotnisko potrzebne, bo kiedy  na urlop, święta  ma zachciankę  -  to do Lublina   blisko! I nie wydziwiajcie, że  wyjężdżają.

Nie dziwota, że wyjeżdżają, brak perspektyw dalszego  rozwoju,  mieszkania, płaca  groszowa - po prostu wegetacja.  Pomimo ukończenia  informatyki,  dobrej znajomosci  jezyka, chodzi absolwent od Annasza do Kajfasza, szuka  pracy i  co?  Nici! Pisze ofertę  w internecie, proszą takiego o spotkanie na rozmowę  kwalifikacyjną i pracę ma  "od ręki". I pracuje, i nie  za 5  pln...I nie narzeka! I  godnie  urlopuje i żyje. A lotnisko potrzebne, bo kiedy  ... rozwiń

Avatar
kluskajarcano / 30 lipca 2014 o 17:59
0

Nie dziwota, że wyjeżdżają, brak perpektyw dalszego  rozwoju,  mieszkania, płaca  groszowa - po prostu wegetacja.  Pomimo ukończenia  informatyki,  dobrej znajomosci  jezyka, chodzi absolwent od Annasza do Kajfasza, szuka  pracy i  co?  Nici! Pisze ofertę  w internecie, proszą takiego o spotkanie na rozmowę  kwalifikacyjną i pracę ma  "od ręki". I pracuje, i nie  za 5  pln...I nie narzeka! I  godnie  urlopuje i żyje. A lotnisko potrzebne, kiedy  na urlop, święta  ma zachciankę  -  to do Lublina   blisko! I nie wydziwiajcie, że  wyjężdżają.  Nam  to nie było dane, nie lzja i nie  nada... Szkoda!

Nie dziwota, że wyjeżdżają, brak perpektyw dalszego  rozwoju,  mieszkania, płaca  groszowa - po prostu wegetacja.  Pomimo ukończenia  informatyki,  dobrej znajomosci  jezyka, chodzi absolwent od Annasza do Kajfasza, szuka  pracy i  co?  Nici! Pisze ofertę  w internecie, proszą takiego o spotkanie na rozmowę  kwalifikacyjną i pracę ma  "od ręki". I pracuje, i nie  za 5  pln...I nie narzeka! I  godnie  urlopuje i żyje. A lotnisko potrzebne, kiedy  na u... rozwiń

Avatar
BudŻet / 30 lipca 2014 o 17:24
0

PKB Mazowieckiego czy mówiąc szczerze PKB Warszawy? :) Statystyki statystykami a fakty faktami.

np. Radom czy Siedlce takiego PKB nie osiągają i szybko nie osiągną, podobnie jak Lublin. 

To był cytat pochodzący od osoby, która analizowała dane GUS, które oczywiście uśredniają wyniki ale to są twarde dane oparte o zebrane informacje, a nie sondaże.

Zgadzam się z Tobą, że Warszawa, to nie Radom, Siedlce czy Lublin - tyle, że informacja odnosi się przede wszystkim do regionu, a więc zasadne jest porównanie z innymi regionami, a następnie ich stolicami, a nie odwrotnie.

Swoją drogą, to sam sprawdź ostatnie i wcześniejsze dane GUS związane z PKB regionów i miast - zanim zaczniesz weź może lepiej jakieś relanium, bo się okazuje, że jakieś takie one inne od tego, co serwuje się nam niemal każdego dnia na rożnych konferencjach prasowych...

Nawet największy malkontent chyba nie przewidział, że w dziedzinie zamożności mieszkańców i innych wskaźników dobrobytu jest aż tak źle w relacji do innych miejsc.

To był cytat pochodzący od osoby, która analizowała dane GUS, które oczywiście uśredniają wyniki ale to są twarde dane oparte o zebrane informacje, a nie sondaże.

Zgadzam się z Tobą, że Warszawa, to nie Radom, Siedlce czy Lublin - tyle, że informacja odnosi się przede wszystkim do regionu, a więc zasadne jest porównanie z innymi regionami, a następnie ich stolicami, a nie odwrotnie.

Swoją drogą, to sam sprawdź ostatnie i wcześniejsze dane GUS związane z PKB regionów i miast - zanim zaczniesz weź może lepiej j... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 72 11

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 4 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 21 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!