Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2018 r.
12:18

Znów drogie oferty na przebudowę Al. Racławickich. Co dalej z przetargiem?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
78 29 A A
Ale. Racławickie w Lublinie
Ale. Racławickie w Lublinie (fot. archiwum)

Dzisiaj otwarto oferty firm zainteresowanych miejskim zleceniem na przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Każda z ofert przekracza kwotę, którą planowało wydać miasto. Według Zarządu Dróg i Mostów na przebudowę miało wystarczyć 41 mln zł, tymczasem najtańsza firma życzy sobie 107 mln zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już drugi raz władze miasta próbują znaleźć firmę, która przebuduje trzy ważne ulice i nie weźmie zbyt dużo pieniędzy. Za pierwszym razem się nie udało, bo oferty były za drogie: najtańsza opiewała na 109 mln zł, podczas gdy miasto było gotowe na wydanie 41 mln zł, więc przetarg został unieważniony.

W drugim przetargu urzędnicy postanowili zachęcić firmy do obniżenia cen i obniżyli wymagania dotyczące tempa robót: termin zakończenia prac przesunęli z kwietnia 2020 r. na październik 2020 r. – Dłuższy czas na przebudowę może wpłynąć na większe zainteresowanie wykonawców, a to może wpłynąć na niższą cenę – wyjaśniał Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Sztuczka prawie nie zadziałała. Zainteresowanie spadło i nie jest znacząco taniej. Do dzisiejszego poranka Zarząd Dróg i Mostów czekał na oferty od firm zainteresowanych zleceniem. Dostał trzy, czyli mniej niż w pierwszym przetargu. A co z cenami?

Najmniej pieniędzy zażyczyło sobie konsorcjum zawiązane przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów i Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lublina. Ich oferta opiewa na blisko 107 mln zł. Niewiele wiecej, prawie 108 mln, chce Strabag, zaś najdroższą ofertę złożył Budimex, który oczekuje 122 mln zł. Tymczasem kwota przeznaczona przez miasto na zapłatę to wciąż niewiele ponad 41 mln zł.

Miasto może zwiększyć kwotę przeznaczoną na zapłatę albo unieważnić przetarg i ogłosić nowy. Co wybierze? Prezydent tego nie przesądza. - Jeszcze tego nie komentuję - mówi Krzysztof Żuk. - Gdybyśmy się zdecydowali na rozstrzygnięcie tego przetargu, będziemy występowali o zwiększenie unijnego dofinansowania, bo umowa o dofinansowanie była zawierana dwa lata temu, a od tamtej pory koszty znacząco wzrosły.

Przypomnijmy, że w ramach przebudowy wymieniona ma być cała nawierzchnia jezdni i chodników wspomnianych ulic. Na Al. Racławickich mają powstać trzy dodatkowe sygnalizacje świetlne: na skrzyżowaniach z Puławską i Grottgera oraz na przejściu dla pieszych przed rektoratem Uniwersytetu Medycznego. Jezdnia Al. Racławickich ma być poszerzona na skrzyżowaniach o dodatkowe pasy ruchu, projekt przewiduje też budowę po obu stronach wydzielonych dróg dla rowerów. Praktycznie na całej długości Al. Racławickich i ul. Lipowej wydzielone mają być buspasy.

Przebudowa będzie też skutkować wycinką wielu drzew: 89 przy Al. Racławickich, 77 przy ul. Poniatowskiego oraz 30 przy Lipowej.

 

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
r31231 / 26 listopada 2018 o 12:36
+31
Nie ma sensu remont nawierzchni bez remontu sieci pod drogą . To by dopiero było wyrzucanie pieniędzy w błoto. 
Avatar
Gość / 26 listopada 2018 o 12:46
+19
Samo wytyczenie buspasów i remont nawierzchni to faktycznie wyrzucanie pieniędzy w błoto. Za kilka lat i tak będzie trzeba zrywać nowy dywan, żeby wymienić rury i całą resztę. Poza tym rowerzyści dalej będą bez ścieżek i pozostanie im poruszanie się po ruchliwej ulicy albo chodnikiem za co można dostać mandat. Poza tym buspas + brak poszerzenia ulic przy skrzyżowaniach to gwarancja gigantycznych korków. Także albo robić porządnie i kompleksowo albo wcale.
Avatar
ksawyer / 26 listopada 2018 o 15:35
+14
Za 40 milionów można porządnie wyremontować aleje przy założeniu, że: 1) poszerzy się tylko skrzyżowanie alei z Sowińskiego-Poniatowskiego, co i tak będzie konieczne ze względu na przebudowę tych ulic, a drogi rowerowe wyznaczy się na części dość szerokich chodników – z mała ilością przechodniów; 2) buspasy na alejach wprowadzi się na odcinku od Lipowej do nowego skrzyżowania z Poniatowskiego - nowe skrzyżowanie tych ulic znacznie poprawi najbardziej korkujący się węzeł alei; 3) zrezygnuje się ze świateł na skrzyżowaniu z Grottgera (urząd marszałka może dowozić pracowników zakładowym autobusem, tak jak w czasach PRL) i Puławskiej, a przejście przy UM dostanie światła na życzenie z dość dużym czasem oczekiwania; 3) zrezygnuje się z wyznaczania buspasów na lipowej i dróg rowerowych na tej ulicy ( ta ulica nie jest w stanie rozwiązać wieloletnich zaniedbań w organizacji komunikacji Lublina). Ostanie się ok. 1500 drzew dzięki czemu ulica nie straci swojego unikalnego charakteru, a nad organizacja ruch w śródmieściu Lublina należy poważnie się zastanowić zatrudniając światowych fachowców.
Za 40 milionów można porządnie wyremontować aleje przy założeniu, że: 1) poszerzy się tylko skrzyżowanie alei z Sowińskiego-Poniatowskiego, co i tak będzie konieczne ze względu na przebudowę tych ulic, a drogi rowerowe wyznaczy się na części dość szerokich chodników – z mała ilością przechodniów; 2) buspasy na alejach wprowadzi się na odcinku od Lipowej do nowego skrzyżowania z Poniatowskiego - nowe skrzyżowanie tych ulic znacznie poprawi najbardziej korkujący się węzeł alei; 3) zrezygnuje się ze świateł na skrzyżowaniu z Grottgera (urząd m... rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2018 o 21:03
+11
Mieszkańcy nie zgadzają się na wycinkę drzew. Jest więc czas na zmiany projektu
Avatar
mieszkaniec/biolog / 26 listopada 2018 o 14:27
+10
Zapewne należy zrobić nowy, realny projekt. Głównym założeniem powinna być troska i chęć zachowania jak największej ilości drzew. Znośne powietrze i wartościowa przestrzeń w centrum miasta jest dużo ważniejsza dla wszystkich niż kolejna „rozwojowa autostrada” prowadząca do zwężonego Krakowskiego, które wkrótce powinno stać się strefą pieszą..
Avatar
Gość / 26 listopada 2018 o 14:14
+9
To i dobrze niech skończą rondo na fabrycznej i na wrotkowie. Inaczej nie da się przejechać nawet rowerem np. na UMCS.
Avatar
remik / 26 listopada 2018 o 12:42
+8
No i dobrze. Wymienić nawierzchnię, wytyczyć bus-pasy i wystarczy.
Może i tak, ale pewnie za rok okaże się, że trzeba będzie wszystko rozkopać, bo ktoraś z instalacji pod asfaltem ma awarię i trzeba wszystko wydzierać.
 Tak jest! Nic nie remontujmy w Lublinie bo  ktoraś z instalacji pod asfaltem może mieć w bliżej niekreślonej przyszłości awarię! Niechaj zapanuje wsamraśność!
Avatar
Gość / 26 listopada 2018 o 14:04
+6
Z którego roku ten kosztorys inwestorski? :D Bo obecnie na rynku nawet kosztorys robiony rok temu dziś nie ma już pokrycia ponieważ ceny robocizny i materiałów budowlanych gnają do góry...
Avatar
Gość / 26 listopada 2018 o 20:22
+5
Przebudujcie co łaska, ale absolutnie NIE dla wycinania drzew kosztem wytyczania buspasów. To barbarzyństwo a nie modernizacja!!
Avatar
Paweł / 26 listopada 2018 o 20:40
+3
No i fajnie. Drzewa pozostaną, jak na razie wystarczy remontów (te są bardzo potrzebne). Niech szybko skończą rozbabraną Krochmalną, Diamentową, Nowy Świat, Dywizjonu 303 itd.
Avatar
Gość / 28 listopada 2018 o 09:47
+1
Za 40 milionów można porządnie wyremontować aleje przy założeniu, że: 1) poszerzy się tylko skrzyżowanie alei z Sowińskiego-Poniatowskiego, co i tak będzie konieczne ze względu na przebudowę tych ulic, a drogi rowerowe wyznaczy się na części dość szerokich chodników – z mała ilością przechodniów; 2) buspasy na alejach wprowadzi się na odcinku od Lipowej do nowego skrzyżowania z Poniatowskiego - nowe skrzyżowanie tych ulic znacznie poprawi najbardziej korkujący się węzeł alei; 3) zrezygnuje się ze świateł na skrzyżowaniu z Grottgera (urząd marszałka może dowozić pracowników zakładowym autobusem, tak jak w czasach PRL) i Puławskiej, a przejście przy UM dostanie światła na życzenie z dość dużym czasem oczekiwania; 3) zrezygnuje się z wyznaczania buspasów na lipowej i dróg rowerowych na tej ulicy ( ta ulica nie jest w stanie rozwiązać wieloletnich zaniedbań w organizacji komunikacji Lublina). Ostanie się ok. 1500 drzew dzięki czemu ulica nie straci swojego unikalnego charakteru, a nad organizacja ruch w śródmieściu Lublina należy poważnie się zastanowić zatrudniając światowych fachowców. NIC DODAĆ, NIC UJĄĆ, więc kopiuję, niech inżyniery czytają i się uczą!
Za 40 milionów można porządnie wyremontować aleje przy założeniu, że: 1) poszerzy się tylko skrzyżowanie alei z Sowińskiego-Poniatowskiego, co i tak będzie konieczne ze względu na przebudowę tych ulic, a drogi rowerowe wyznaczy się na części dość szerokich chodników – z mała ilością przechodniów; 2) buspasy na alejach wprowadzi się na odcinku od Lipowej do nowego skrzyżowania z Poniatowskiego - nowe skrzyżowanie tych ulic znacznie poprawi najbardziej korkujący się węzeł alei; 3) zrezygnuje się ze świateł na skrzyżowaniu z Grottgera (urząd ma... rozwiń
Avatar
Sdd / 27 listopada 2018 o 20:18
+1
Ehh Januszki kiedy wy sie nauczycie zeby sie nie rwac co sie nie znacie... Zaden z was nie wie nawet, ktore drzewa trzeba wyciac, po co dlaczego i co w zamian. Ale p....lic na forum kazdy potrafi. Przyjdzie Janusz expert zajrzy inzynierowi w papiery i sie bedzie smial, po co tu takie szerokie skrzyzowania, po co te buspasy, po co wycinka a inzynier nic nawet nie powie bo zostanie zakrzyczany. Pozostaje milczec i robic swoje
Avatar
Gość / 27 listopada 2018 o 19:25
+1
Za 41 mln to co najwyżej można asfalt wymienić
Avatar
Gość 51 / 27 listopada 2018 o 06:02
+1
Przebudujcie co łaska, ale absolutnie NIE dla wycinania drzew kosztem wytyczania buspasów. To barbarzyństwo a nie modernizacja!!
Buspasy bedą wytyczone kosztem jednego tzn prawego pasa ruchu, drugi bedzie dla pozostałych kierowców . Do czterech będą poszerzone w okolicy skrzyzowań . Niestety ale częsć drzew trzeba poswięcić, jest czas sadzenia , jest czas wycinania. Takie zycie
 Rolnik! Do zieleni w  miescie nie stosuje się chłopskich mądrości.
Avatar
O / 27 listopada 2018 o 02:09
+2
A nie lepiej pod CSK UMed i UM na Racławickich przejście podziemne
Avatar
kk / 26 listopada 2018 o 23:51
-1
Przebudujcie co łaska, ale absolutnie NIE dla wycinania drzew kosztem wytyczania buspasów. To barbarzyństwo a nie modernizacja!!
 Buspasy bedą wytyczone kosztem jednego tzn prawego pasa ruchu, drugi bedzie dla pozostałych kierowców . Do czterech będą poszerzone w okolicy skrzyzowań . Niestety ale częsć drzew trzeba poswięcić, jest czas sadzenia , jest czas wycinania. Takie zycie
Avatar
Gość / 26 listopada 2018 o 21:03
+11
Mieszkańcy nie zgadzają się na wycinkę drzew. Jest więc czas na zmiany projektu
Avatar
Paweł / 26 listopada 2018 o 20:40
+3
No i fajnie. Drzewa pozostaną, jak na razie wystarczy remontów (te są bardzo potrzebne). Niech szybko skończą rozbabraną Krochmalną, Diamentową, Nowy Świat, Dywizjonu 303 itd.
Avatar
Gość / 26 listopada 2018 o 20:22
+5
Przebudujcie co łaska, ale absolutnie NIE dla wycinania drzew kosztem wytyczania buspasów. To barbarzyństwo a nie modernizacja!!
Avatar
Gość / 26 listopada 2018 o 19:20
+3
Ta przebudowa jest strasznie szkodliwa. Pogorszy bezpieczeństwo i zakorkuje miasto. Z dwojga złego lepiej zeby nie doszła do skutku.
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wisła Puławy - Hutnik 2:0. Zrealizowali plan w stu procentach

Wisła Puławy - Hutnik 2:0. Zrealizowali plan w stu procentach 1 0

Drugie z rzędu zwycięstwo Wisły. Puławianie tym razem pokonali u siebie niedawnego lidera tabeli – Hutnika Kraków 2:0

Wiślanie Jaśkowice - Chełmianka 0:0. To już 11 meczów bez wygranej

Wiślanie Jaśkowice - Chełmianka 0:0. To już 11 meczów bez wygranej 2 1

Sobota była dniem bezbramkowych remisów. Takim wynikiem swoje mecze zakończyli piłkarze: Podlasia, Stali Kraśnik, a także Chełmianki. Ostatnia z ekip podzieliła się punktami w wyjazdowym spotkaniu z Wiślanami Jaśkowice

Muzyka przy fontannie. Koncert chóru „Adventus”. Była też znana aktorka
ZDJĘCIA
galeria

Muzyka przy fontannie. Koncert chóru „Adventus”. Była też znana aktorka 0 2

Chór "Adventus" z Podkowy Leśnej koło Warszawy dał dziś koncert w Lublinie. Muzycy wystąpili na pl. Litewskim.

Orlęta Spomlek - Stal Rzeszów 0:5. Twierdza Radzyń padła

Orlęta Spomlek - Stal Rzeszów 0:5. Twierdza Radzyń padła 2 1

To miała być szansa na przełamanie, ale szybko było jasne, że rywal jest poza zasięgiem. Orlęta już po 21 minutach przegrywały 0:2, a ostatecznie uległy Stali Rzeszów w takich samych rozmiarach, jak jesienią – aż 0:5

Kontrabanda w brykiecie. Ukrainiec nie przyznał się do próby przemytu
ZDJĘCIA
galeria

Kontrabanda w brykiecie. Ukrainiec nie przyznał się do próby przemytu 0 1

Ponad 16 tysięcy paczek papierosów ujawnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym w Hrebennem. Nielegalny towar był ukryty w brykiecie.

Avia - KSZO 2:2. Znowu bez wygranej u siebie

Avia - KSZO 2:2. Znowu bez wygranej u siebie 1 2

Dziesiąty mecz w tym sezonie przed własną publicznością rozegrali w sobotę piłkarze Avii. Niestety, świdniczanie znowu nie wygrali przy ul. Sportowej. Dwa razy prowadzili z KSZO jednak zawody zakończyły się remisem 2:2

Kręcili w dobrej sprawie. Maraton spinningowy na rzecz chorych dzieci [ZDJĘCIA]
galeria

Kręcili w dobrej sprawie. Maraton spinningowy na rzecz chorych dzieci [ZDJĘCIA] 7 2

W Atrum Felicity odbył się dzisiaj Charytatywny Maraton Spinningowy na rzecz Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.

GOG Svendorg – Azoty Puławy 41:29. Wyrównany bój tylko do przerwy

GOG Svendorg – Azoty Puławy 41:29. Wyrównany bój tylko do przerwy 0 2

Azoty Puławy jedynie w pierwszej połowie postawiły się duńskiemu rywalowi. Po przerwie na parkiecie rządzili już tylko gospodarze i odnieśli efektowne zwycięstwo

Podlasie - Sokół Sieniawa 0:0. Nikt nie zasłużył na zwycięstwo

Podlasie - Sokół Sieniawa 0:0. Nikt nie zasłużył na zwycięstwo 2 0

Po dwóch zwycięstwach z rzędu piłkarze Podlasia odrobinę wyhamowali. W sobotę drużyna Przemysława Sałańskiego zremisowała w Piszczacu z Sokołem Sieniawa 0:0

Strażnicy dostali radiowóz. Autem będą przewożone także osoby do "wytrzeźwiałki"

Strażnicy dostali radiowóz. Autem będą przewożone także osoby do "wytrzeźwiałki" 0 0

Strażnicy miejscy dostaną samochód, którego pozbywa się Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego.

Spartakus - Stal Kraśnik 0:0. Suma szczęścia zawsze wychodzi na zero

Spartakus - Stal Kraśnik 0:0. Suma szczęścia zawsze wychodzi na zero 2 0

Niedosyt po sobotnim meczu w Daleszycach mogą odczuwać piłkarze Stali. Kraśniczanie mieli sporo sytuacji, ale zabrakło im precyzji. Efekt? W starciu z zamykającym tabelę grupy czwartej zespołem musieli się pogodzić z bezbramkowym remisem

Zabójstwo w Trawnikach? Nie żyje 38-letnia kobieta

Zabójstwo w Trawnikach? Nie żyje 38-letnia kobieta 57 1

Nie żyje 38-letnia kobieta. Makabrycznego odkrycia dokonali członkowie rodziny mieszkanki Trawnik (powiat świdnicki). Trwa prokuratorskie śledztwo.

Start Krasnystaw - Lewart 1:1. Uratowali punkt w ostatnich sekundach

Start Krasnystaw - Lewart 1:1. Uratowali punkt w ostatnich sekundach 54 4

Lewart długo prowadził w Krasnymstawie, ale musiał się zadowolić zdobyciem jednego „oczka”. Gospodarze rzutem na taśmę doprowadzili do wyrównania i mecz zakończył się wynikiem 1:1. Efekt? Ekipa z Lubartowa straciła fotel wicelidera na rzecz Lublinianki

Olimpia Grudziądz – Górnik Łęczna 6:1. Rozgromieni po przerwie

Olimpia Grudziądz – Górnik Łęczna 6:1. Rozgromieni po przerwie 25 15

Nie tak wyobrażali sobie mecz w Grudziądzu kibice Górnika Łęczna. Zespół trenera Franciszka Smudy szybko strzelił bramkę, ale jak się okazało były to dobre złego początki. Po przerwie na boisku dzielili i rządzili rywale i pokonali łęcznian aż 6:1

"Pszczółki" w kiepskim stylu przegrały na wyjeździe z Widzewem Łódź

"Pszczółki" w kiepskim stylu przegrały na wyjeździe z Widzewem Łódź 2 2

Wiele niewymuszonych błędów, dziurawa obrona i fatalna skuteczność z „osobistych” – Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrała na wyjeździe z Widzewem Łódź 79:81. Akademiczki mogą żałować, bo do samego końca miały losy spotkania w swoich rękach

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.