Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2010 r.
8:01
Edytuj ten wpis

Zobacz, ile lat musisz pracować na mieszkanie w Lublinie

0 29 A A

Lublinianin musi pracować na własne mieszkanie niewiele ponad pięć lat. To krócej niż w Krakowie, Warszawie, czy Los Angeles - wynika z raportu firmy Reas opracowanego dla "Gazety Wyborczej".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
5,3 roku musisz pracować w Lublinie, by zarobić na własne "M". Tyle samo czasu potrzebują mieszkańcy Seattle czy Bostonu - podaje "Gazeta".

Dla przykładu mieszkańcy Warszawy czy Krakowa mają jeszcze trudniej. W tych miastach, by zarobić na własne lokum trzeba pracować prawie 7 lat (6,6 i 6,8).

Nie oznacza to jednak, że mieszkania w Polsce są tanie. O dostępności mieszkań można mówić dopiero wtedy, gdy czas pracy potrzebnej na zarobienie na własne lokum nie przekracza trzech lat. Tymczasem w większości polskich miast ceny przekraczają ponad pięciokrotnie roczne dochody typowego gospodarstwa domowego, dlatego na własne "cztery kąty" zarabia się znacznie dłużej.

Czy pocieszeniem może być dla Polaków informacja, że londyńczyk czy nowojorczyk muszą na mieszkanie pracować dłużej? Raczej nie, bo przeciętne mieszkanie, a raczej dom w USA ma 200 m kw., w Irlandii - ok. 88 m kw. Natomiast przeciętne mieszkanie w Polsce jest o wiele mniejsze. W Katowicach i Krakowie ma średnio 58 m, a w Warszawie - 68 m. - przypomina "Gazeta"

Do wyliczeń użyto zalecanego przez ONZ i Bank Światowy wskaźnika P/E. Oblicza się go, dzieląc medianę cen mieszkań przeciętnej wielkości przez medianę rocznego dochodu brutto gospodarstwa domowego.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tse465 / 30 maja 2011 r. o 23:05
0
Witam
Nie wiem czy to Ci to pomoże, ale zajrzyj na serwis www.samowycena.pl. Można tam przeprowadzić szacunkową wycenę dowolnej nieruchomości. Polega to na tym, że system oblicza cenę danej nieruchomości w oparciu o wartości nieruchomości sąsiadujących z nią, mających zbliżone parametry. Dzięki temu możesz zorientować się, jakie ceny osiągają nieruchomości w wybranej przez Ciebie okolicy. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.
Avatar
Pachołek AW / 19 maja 2010 r. o 21:01
0
Co nam obiecało PO...? napisał:
Tyle samo zarobisz w Urzędzie Miasta.
Mieszkania nie będziesz musiała kupować.
Otrzymasz je z zasobów gminy.
Musisz spełnić jeden warunek:Dobre układy partyjne,koleżeńskie lub rodzinne.
Mówię jak najbardziej poważnie.Sprawdź sama lub czytaj w D.W.-tam o tym już wiedzą.

Czego kolego nie napiszesz, że najlepiej być podwładną Pana Dyrektora od mienia. On jest lewą ręką Chrząszczyka a ten jest mańkutem.
Avatar
Co nam obiecało PO...? / 19 maja 2010 r. o 19:57
0
Tyle samo zarobisz w Urzędzie Miasta.
Mieszkania nie będziesz musiała kupować.
Otrzymasz je z zasobów gminy.
Musisz spełnić jeden warunek:Dobre układy partyjne,koleżeńskie lub rodzinne.
Mówię jak najbardziej poważnie.Sprawdź sama lub czytaj w D.W.-tam o tym już wiedzą.
Avatar
bomi / 19 maja 2010 r. o 00:27
0
Zarabiam 1500 złoty miesięcznie, gdybym nic nie kupowała, nie jadła i spała na ulicy to po 6 latach miałabym 108.000 zł i jestem ciekawa czy w lublinie kupiłabym za to chociaż malutkie mieszkanie do 30 metrów, może w jakiejś mniej przyjaznej dzielnicy, heh na własne mieszkanie muszę chyba popracować nie 5,3 roku lecz około 35 lat
Avatar
~XYZ~ / 13 stycznia 2010 r. o 08:19
0
Szanowna Przedmówczyni!
Proszę "zabłyśnij" przed gronem czytelników DW i pokaż swoje obliczenia i "wyprowadz" nas z błędu.
Pewnie i tak tego nie zrobisz, ale wypada swoje "wywody" potwierdzić faktami....
Avatar
Alina K. / 12 stycznia 2010 r. o 15:41
0
Komentarze sa kolejnym dowodem na to, ze moi "ziomkowie" nie potrafia czytac ze zrozumieniem.
Nie dziwie sie wiec, ze i pracodawcy postrzegaja ich, jak osoby warte traktowania z przymruzeniem oka!
Ale coz mozemy na to poradzic?
Zastanawiam sie, jak mozna byloby wyjsc z tego zaczarowanego kregu!
Szkoly wieksza uwage przykladaja do nauki religii, niz logiki,matematyki, czy tez statystyki!
Stad tez mamy geniuszy uzurpujacych sobie prawo do publicznego komentowania wszystkiego i wszystkich!
Wszak trudno jest policzyc :
srednia cene m/2,
srednia powierzchnie mieszkan
srednia poborow
przy tego typu obliczeniach/kalkulacjach nie bierze sie pod uwage innych wydatkow typu: miesieczne utrzymanie rodziny!
Ale przeciez Wy wiecie wszystko lepiej, bo RM twierdzi, ze z liberalami popadlismy w skrajna biede!
Jeden z komentujacych slusznie zauwazyl, ze Wasz sentyment do komuny bierze sie z faktu, iz kiedys nawet nie marzyliscie o kupieniu Syreny.
Komentarze sa kolejnym dowodem na to, ze moi "ziomkowie" nie potrafia czytac ze zrozumieniem.
Nie dziwie sie wiec, ze i pracodawcy postrzegaja ich, jak osoby warte traktowania z przymruzeniem oka!
Ale coz mozemy na to poradzic?
Zastanawiam sie, jak mozna byloby wyjsc z tego zaczarowanego kregu!
Szkoly wieksza uwage przykladaja do nauki religii, niz logiki,matematyki, czy tez statystyki!
Stad tez mamy geniuszy uzurpujacych sobie prawo do publicznego komentowania wszystkiego i wszystkich... rozwiń
Avatar
DARIO / 12 stycznia 2010 r. o 14:41
0
Szkoda komentować tak deb***ne-go artykułu i szkoda, że dziennik pozwolił na tak prymitywną publikację.
Avatar
~lublinianin~ / 12 stycznia 2010 r. o 14:13
0
Droga redakcjo zapominacie się że badania te nie biorą pod uwagę tzw. szarej strefy czyli przeciętnego mieszkańca nie tylko Lublina czyli człowieka zarabiającego pieniądze rzędu 1-2tyś zł a TYLKO i wyłącznie średnią krajową która wynosi ponad 3,4 tyś zł a to znaczna różnica!!! Więc proszę nie piszcie takich bzdur nie róbcie z siebie idiotów!
Avatar
alchemik / 12 stycznia 2010 r. o 13:44
0
Brak słów! Lublin - Los Angeles ! 1$ = 2.8 zł ach! proszę nie publikować takich doniesień! To nie sprawi że ludzie rzucą się na kredyty jak "szczerbaty na suchary" Myślę, że winno się skończyć eldorado dla developerów i dla banków, a zacząć zarabiać godziwe pieniążki za sumienną pracę!!! Mam głęboką nadzieję że to się zmieni....
Avatar
Gość / 12 stycznia 2010 r. o 13:35
0
liczący napisał:
Krokodyl - "Lublinianin musi pracować na własne mieszkanie niewiele ponad pięć lat" widać dziennik powołuje się na raport którego nie rozumie i stosuje mylące uproszczenia nie zmienia to jednak faktu ze nawet jak 20 lat podzielimy przez 2 to i tak wyjdzie 10 lat


Dokładnie, a gdzie życie ? Czyli jedzenie i opłaty ? Nie mówiąc już o tym jak ktoś ma rodzinę jak i samochód do też kosztuje.
Avatar
tse465 / 30 maja 2011 r. o 23:05
0
Witam
Nie wiem czy to Ci to pomoże, ale zajrzyj na serwis www.samowycena.pl. Można tam przeprowadzić szacunkową wycenę dowolnej nieruchomości. Polega to na tym, że system oblicza cenę danej nieruchomości w oparciu o wartości nieruchomości sąsiadujących z nią, mających zbliżone parametry. Dzięki temu możesz zorientować się, jakie ceny osiągają nieruchomości w wybranej przez Ciebie okolicy. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach programu Innowacyjna Gospodarka.
Avatar
Pachołek AW / 19 maja 2010 r. o 21:01
0
Co nam obiecało PO...? napisał:
Tyle samo zarobisz w Urzędzie Miasta.
Mieszkania nie będziesz musiała kupować.
Otrzymasz je z zasobów gminy.
Musisz spełnić jeden warunek:Dobre układy partyjne,koleżeńskie lub rodzinne.
Mówię jak najbardziej poważnie.Sprawdź sama lub czytaj w D.W.-tam o tym już wiedzą.

Czego kolego nie napiszesz, że najlepiej być podwładną Pana Dyrektora od mienia. On jest lewą ręką Chrząszczyka a ten jest mańkutem.
Avatar
Co nam obiecało PO...? / 19 maja 2010 r. o 19:57
0
Tyle samo zarobisz w Urzędzie Miasta.
Mieszkania nie będziesz musiała kupować.
Otrzymasz je z zasobów gminy.
Musisz spełnić jeden warunek:Dobre układy partyjne,koleżeńskie lub rodzinne.
Mówię jak najbardziej poważnie.Sprawdź sama lub czytaj w D.W.-tam o tym już wiedzą.
Avatar
bomi / 19 maja 2010 r. o 00:27
0
Zarabiam 1500 złoty miesięcznie, gdybym nic nie kupowała, nie jadła i spała na ulicy to po 6 latach miałabym 108.000 zł i jestem ciekawa czy w lublinie kupiłabym za to chociaż malutkie mieszkanie do 30 metrów, może w jakiejś mniej przyjaznej dzielnicy, heh na własne mieszkanie muszę chyba popracować nie 5,3 roku lecz około 35 lat
Avatar
~XYZ~ / 13 stycznia 2010 r. o 08:19
0
Szanowna Przedmówczyni!
Proszę "zabłyśnij" przed gronem czytelników DW i pokaż swoje obliczenia i "wyprowadz" nas z błędu.
Pewnie i tak tego nie zrobisz, ale wypada swoje "wywody" potwierdzić faktami....
Avatar
Alina K. / 12 stycznia 2010 r. o 15:41
0
Komentarze sa kolejnym dowodem na to, ze moi "ziomkowie" nie potrafia czytac ze zrozumieniem.
Nie dziwie sie wiec, ze i pracodawcy postrzegaja ich, jak osoby warte traktowania z przymruzeniem oka!
Ale coz mozemy na to poradzic?
Zastanawiam sie, jak mozna byloby wyjsc z tego zaczarowanego kregu!
Szkoly wieksza uwage przykladaja do nauki religii, niz logiki,matematyki, czy tez statystyki!
Stad tez mamy geniuszy uzurpujacych sobie prawo do publicznego komentowania wszystkiego i wszystkich!
Wszak trudno jest policzyc :
srednia cene m/2,
srednia powierzchnie mieszkan
srednia poborow
przy tego typu obliczeniach/kalkulacjach nie bierze sie pod uwage innych wydatkow typu: miesieczne utrzymanie rodziny!
Ale przeciez Wy wiecie wszystko lepiej, bo RM twierdzi, ze z liberalami popadlismy w skrajna biede!
Jeden z komentujacych slusznie zauwazyl, ze Wasz sentyment do komuny bierze sie z faktu, iz kiedys nawet nie marzyliscie o kupieniu Syreny.
Komentarze sa kolejnym dowodem na to, ze moi "ziomkowie" nie potrafia czytac ze zrozumieniem.
Nie dziwie sie wiec, ze i pracodawcy postrzegaja ich, jak osoby warte traktowania z przymruzeniem oka!
Ale coz mozemy na to poradzic?
Zastanawiam sie, jak mozna byloby wyjsc z tego zaczarowanego kregu!
Szkoly wieksza uwage przykladaja do nauki religii, niz logiki,matematyki, czy tez statystyki!
Stad tez mamy geniuszy uzurpujacych sobie prawo do publicznego komentowania wszystkiego i wszystkich... rozwiń
Avatar
DARIO / 12 stycznia 2010 r. o 14:41
0
Szkoda komentować tak deb***ne-go artykułu i szkoda, że dziennik pozwolił na tak prymitywną publikację.
Avatar
~lublinianin~ / 12 stycznia 2010 r. o 14:13
0
Droga redakcjo zapominacie się że badania te nie biorą pod uwagę tzw. szarej strefy czyli przeciętnego mieszkańca nie tylko Lublina czyli człowieka zarabiającego pieniądze rzędu 1-2tyś zł a TYLKO i wyłącznie średnią krajową która wynosi ponad 3,4 tyś zł a to znaczna różnica!!! Więc proszę nie piszcie takich bzdur nie róbcie z siebie idiotów!
Avatar
alchemik / 12 stycznia 2010 r. o 13:44
0
Brak słów! Lublin - Los Angeles ! 1$ = 2.8 zł ach! proszę nie publikować takich doniesień! To nie sprawi że ludzie rzucą się na kredyty jak "szczerbaty na suchary" Myślę, że winno się skończyć eldorado dla developerów i dla banków, a zacząć zarabiać godziwe pieniążki za sumienną pracę!!! Mam głęboką nadzieję że to się zmieni....
Avatar
Gość / 12 stycznia 2010 r. o 13:35
0
liczący napisał:
Krokodyl - "Lublinianin musi pracować na własne mieszkanie niewiele ponad pięć lat" widać dziennik powołuje się na raport którego nie rozumie i stosuje mylące uproszczenia nie zmienia to jednak faktu ze nawet jak 20 lat podzielimy przez 2 to i tak wyjdzie 10 lat


Dokładnie, a gdzie życie ? Czyli jedzenie i opłaty ? Nie mówiąc już o tym jak ktoś ma rodzinę jak i samochód do też kosztuje.