Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 czerwca 2006 r.
13:30
Edytuj ten wpis

50 razy i jeszcze mało

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziedzic
0 0 A A

Mieszkańcy nowiutkich domów przy ulicy Willowej w Lublinie nawet nie wiedzą, jakie mają tajemnicze sąsiedztwo. W tym miejscu ponad 4 tysiące lat przed naszą erą także było osiedle, a raczej obozowisko, w którym mieszkali budowniczy niezwykłych obiektów, położonych na schodzących do Czechówki stokach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeszcze nie było piramid egipskich, kiedy powstały tu grobowce wielkich dostojników pralublinian. Kazali się pochować w potężnych grobowcach otoczonych palisadą.
Dziś na niezbadanym jeszcze kurhanie siedzi Marta Polańska, kustosz Muzeum na Zamku i opowiada o tamtych czasach. Spotkanie z archeologią było ostatnią przygodą sezonu dla grupy turystów, która od dwu lat penetruje Lublin (i nie tylko!) na wycieczkach z Dziennikiem i Biurem Turystycznym "Hubertus”. Mamy za sobą 52 wycieczki!

A było tak

- Może by Dziennik zapowiedział naszą wycieczkę po Lublinie - poprosiła pani Anna Drączkowska z Hubertusa.
- Dla kogo?
- Dla każdego, kto chce.
Siedliśmy, pomyśleliśmy. Hubertus zaoferował znakomitą przewodniczkę, Iwonę Kwiecińską-Goździk, Dziennik wtrącił swoje trzy grosze: pomóc wejść tam, gdzie wchodzi się rzadko, albo wcale. I zrobiła się cudna afera. Zaliczamy trakty i trasy, jakie są i jakich nie ma. Ile wycieczek można zrobić po Lublinie? Regularne grupy zaliczają Lublin w jeden dzień, nasza przedeptała ponad 50 szlaków i okazuje się, że to dopiero początek!
Pani Maria urodziła się na Drobnej, kiedy jeszcze o dzielnicy Czechów nikomu się nie śniło. Mieszkała tam jej babcia, jej rodzice.
- Niby znałam Lublin, przecież całe życie tu jestem. Ale nic o nim nie wiedziałam. Nie wyobrażam sobie, żebym mogła opuścić którąkolwiek wycieczkę. Jak nachodzi sobota, wiadomo: zwalniam się z domu, bo jest wyprawa.
Wytrawny turysta Maria Rybczyńska (pracownik kolei) nie opuściła ani jednej wycieczki, choć z racji zainteresowań historią i sztuką sama mogłaby niejedną wycieczkę poprowadzić...

Jeden dentysta

Pan Marian, radiolog z Bełżyc, przyjeżdża specjalnie na każdą wycieczkę. Elżbieta Wójcik, zawsze z notesem i zawsze z synem Tomkiem, też. - Jestem nauczycielką w Gimnazjum nr 11. Dzieci w ogóle nie znają swojego miasta! Po każdej wycieczce zbieram grupę ze szkoły i powtarzam nasza trasę. Niech choć tyle mają.
- Zakochałam się w Lublinie od nowa - to Halina Sidor, farmaceutka.
Penetrujemy Lublin na różne sposoby. Od powstania, przez chwałę Unii Lubelskiej po czasy świetności Trybunału Koronnego. Pałace i dwory, hotele, uniwersytety i fabryki. Miasto żydowskie, miasto prawosławne, miasto wielu wyznań chrześcijańskich, ale też kupieckie, rzemieślnicze, przemysłowe. Historia, architektura, wielcy ludzie, obiekty, ulice, dzielnice, odtworzenie obrazu miasta okazywało się fascynujące.
Jak np. musiał wyglądać Lublin 130 lat temu, kiedy liczył 21 tys. mieszkańców, w tym 8900 katolików i prawie 12 tys. żydów? Kiedy miał 14 hoteli, 8 zajazdów, 5 sal bilardowych, 10 lekarzy i jednego dentystę?

Chodźcie z nami

- Życie byłoby nudne, gdyby człowiek nie miał żadnej pasji. Oboje z żoną jeszcze pracujemy, ale gnuśnielibyśmy w domu, gdyby nie wycieczki Dziennika - mówi Waldemar Bugaj, który z pasją dokumentuje nasze wyprawy. Na zamknięcie sezonu przyniósł cztery albumy z 500 zdjęciami.
- Wstyd powiedzieć, 35 lat mieszkamy w Lublinie i dopiero teraz go poznajemy. Ale za to bardzo dokładnie. Kupujemy przewodniki, opracowania, po powrocie z wycieczek czytamy, szperamy, uczymy się. Do zdjęć dokładamy wycinki z gazet, dopisujemy informacje. Myślę, że z tego, co zgromadziliśmy, można wydać całkiem zgrabny przewodnik po Lublinie. Trasami tych wycieczek właśnie.
Do zobaczenia we wrześniu. •

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium