Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 sierpnia 2002 r.
14:13
Edytuj ten wpis

A imię jego będzie...

Katarzyna Kurkiewicz mówi, że miała być córeczka, ale urodził się chłopczyk. - Chcieliśmy Natalię lu
Katarzyna Kurkiewicz mówi, że miała być córeczka, ale urodził się chłopczyk. - Chcieliśmy Natalię lu

Kiedy drużyna Kazimierza Górskiego zdobywała medale, przyszłego ojca zapytano, jak da na imię dziecku, które ma się urodzić. - Jeśli będzie chłopiec - to Robert, jeśli dziewczynka to Gadocha - odparł bez wahania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pierwsze imię dał Pan Bóg.
Było to imię Adam.
Czytając Biblię orientujemy się, że Stwórca sam nadawał imiona ludziom. Testamentowe Ewa, Abraham, Sara, Jezus - powszechnie miały ogromne znaczenie jako te wybrane przez samego Boga. Z tego powodu były w przeszłości często i chętnie wybierane dla potomków.
W XVI wieku doktryna Kalwina zabraniała nadawania imion innych niż biblijne. Imiona "bożyszcz”, czyli świętych konsekrowanych przez Kościół, lub inne były potępiane. W XVI- wiecznej Polsce wśród protestantów często spotykane były Samuel, Abraham, Rachela. Chrześcijaństwo czerpało najczęściej z Nowego Testamentu. Takie imiona jak Jan (hebr. Bóg jest łaskaw), Anna (hebr. łaska), Józef (hebr. Niech Bóg przyda drugiego syna), Tomasz (aramejskie - bliźniak), Jakub (hebr. niech Bóg strzeże) rozprzestrzeniły się szybko i popularne są do dziś.

Kulawy Klaudiusz

Grecy miewali jedno imię, ale jako rozróżnienie dodawano dziecku imię ojca. Tak jak w Rosji obowiązywało tzw. otczestwo. W tamtym, starożytnym świecie nadawali oni imiona - a mieli ich tysiące - które mówiły o sławie, dumie, a nawet pobożności. W ich ślady poszli później Słowianie i ludy germańskie. Czasem budowano imię z połowy imienia ojca, połowy imienia dziadka. Nie było już ono znaczące, ale stawało się formą uczczenia przodków.
Z greckich znaczących to np. Agata - dobra, Cyryl - należący do Boga, Helena - blask, Księżyc, Irena - pokój, Jerzy - rolnik, Sebastian - czcigodny.
Bardzo dużo imion pochodzi z tradycji łacińskiej. W starożytnym Rzymie obywatel miał imię, nazwisko i przydomek. Imię Leon oznaczało lwa, Feliks - szczęśliwego, Klemens - miłosiernego, Regina - królową. Jednak wiele spośród nich ma znaczenie, o które bynajmniej nie chodzi dzisiejszym rodzicom. Na przykład Urszula to po prostu młoda niedźwiedzica, Sylwia - leśna, żyjąca w lesie, Klaudiusz - kulawy, a Paweł - mały.

Jak Piotr z Krzyżakiem

- W Polsce rodzime pogańskie imiona były zwykle dwuczłonowe i oddawały wojowniczego ducha, podobnie jak u Germanów - mówi dr Alina Kochańczyk z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - Na przykład Bronisław, Wojciech, Sędzimir. Ale też w użyciu były zdrobnienia, np. Święch od Świętosława, czy Radochna od Radosławy. Wkrótce jednak pogańskie zostały wyparte przez chrześcijańskie i ulegały spolszczeniu. Nawojka to spolszczona Natalia, a Jarosz to po polsku Hieronim. Czasami były to proste tłumaczenia - np. Szczęsny z Feliksa albo Wawrzyniec z Laurentiusa.
W 1136 roku w Bulli Gnieźnieńskiej zapisano ponad 200 imion, w tym najstarsze Mieszko i Dobrawa.
- Dziś jednak nie jesteśmy pewni, czy zapisane tam takie imiona jak Kwiatek albo Gemba to ówczesne imiona czy przezwiska - wyjaśnia dr Kochańczyk. - Nie ma tam rozróżnienia imion od nazwisk. Ale zapisanych zostało kilka imion chrześcijańskich, m.in. Piotr i... Krzyżak.
W rodzimej tradycji było nadawanie imion bohaterów narodowych, wielkich Polaków. Józefa - po księciu Poniatowskim czy Tadeusza - po Kościuszce. Współcześnie bardzo popularne stało się imię Karol (od Wojtyły).

Żywcem z małego ekranu

Z czasem wielkich Polaków wyparły gwiazdy i gwiazdeczki. Violetta, Beata, Edyta - po gwiazdach estrady i TV. Wtedy, kiedy drużyna Kazimierza Górskiego zdobywała medale, przyszłego ojca pytano, jak da na imię dziecku, które ma się urodzić. - Jeśli będzie chłopiec to Robert, jeśli dziewczynka to Gadocha - odparł.
Kiedyś modne były imiona bohaterów literackich - Kordian, Konrad, Zosia, Grażyna, Justyna. Dziś wyparte zostały przez bohaterów telewizyjnych seriali - Julię, Jakuba czy - swego czasu - Isaurę, po modnym brazylijskim serialu.
Coraz częściej jednak urzędnicy stanu cywilnego spotykają się z wymyślnymi imionami, jakimi chcą obdarzyć swoje potomstwo współcześni rodzice. Abigajl, Aila, Akaina, Jaila, Ariusz, Ardena, Arkhan, Babette, Bastian, Biruta, Borzymir, Chiara, Christina, Clea, Coskun, Cynthia, Dacjan, Damiana, Joshua, Kewin, Ksymena, Lester, Majka, Malta, Matias, Merlin, Michael, Miłka, Montezuma, Natan, Natanael, Nawojka, Neli, Nika, Nicol, Nikolina, Nikol, Ole, Opieniek, Orchidea, Pakita, Poziomka, Simona, Stach, Tina, Tupak, Unka, Weneda, Wiliam, Wilga, Wilk.
Nad takimi propozycjami głowią się później specjaliści z Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
- Rada może wydać opinię, ale nie ma głosu decydującego - zaznacza Henryk Chwyć, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie. - Niedawno zwróciliśmy się o kompetentne wyjaśnienie, czy Jan Chryzostom powinno się pisać jako jedno czy dwa imiona. Dlaczego? Ponieważ rodzice chcieli to uznać jako jedno imię, a na drugie dać dziecku Maria, ale można nadawać tylko dwa imiona. Rada wypowiedziała się jednoznacznie - dwa imiona. Niedawno też prosiliśmy o wyjaśnienie, czy imiona dzieci obywateli polskich można pisać przez "x” - np. Xawery, Alexander. Otóż nie. Obowiązuje pisownia "ks”.
Jeśli zatem ktoś chce nadać imię znane np. z zachodniego filmu - proszę bardzo, ale nie Brian tylko Brajan, nie Jeanette tylko Żaneta.

Jan Maria ale nie Maria

Czy są jeszcze inne rygory?
- Według prawa o aktach stanu cywilnego nie można nadać imienia ośmieszającego, zdrobniałego, nie odróżniającego płci - dodaje Chwyć. - Dlatego np. chłopcu nie można dać Maria jako imienia samoistnego. Często prowadzimy z rodzicami rozmowy i tłumaczymy im, że ich wybór jest niestosowny, że dziecko urośnie i będzie miało do nich żal. Niedawno dyskutowaliśmy imię Ariel - jak proszek do prania - i w końcu rodzice zgodzili się dać je jako drugie. Kiedyś odradzaliśmy nadawanie imienia Alfons.
Prawo dopuszcza, że rodzice w ciągu 6 miesięcy mogą zmienić imię dziecku, ale zgłaszają to obydwoje. Później już pozostaje droga administracyjna.
Osoba dorosła może zmienić imię, jeśli jest ośmieszające, o brzmieniu niepolskim lub gdy wnioskodawca pragnie zmienić na takie, którego na co dzień używa (np. na drugie imię).
- Zmiana imienia dorosłej osoby to tylko pozornie prosta sprawa - dodaje kierownik. - My musimy zgłosić to dalej na przykład do urzędu skarbowego, wojskowej komendy uzupełnień, czy rejestru skazanych.

Żeby nie skrzywdzić

Mówi się, że nadanie imienia jest atrybutem władzy rodzicielskiej. Co jednak robić, kiedy ta "władza rodzicielska” nie może dojść do porozumienia? W takich sprawach można zwrócić się do sadu opiekuńczego o rozstrzygnięcie.
Czy dziś często zmieniane są imiona? Jeśli tak, to takie jak Genowefa, Teodora, Stanisława - przeważnie kobiety uważają, że te właśnie imiona są nieładne, że ich się już nie używa. Nie zmieniały imion Agnieszki - choć tych jest bardzo dużo - Sylwie czy Małgorzaty.
Zmiana imienia nie jest specjalnie skomplikowanym problemem. Jednak nim się osiągnie pełnoletność, trzeba z tym nie lubianym żyć, bawić się na podwórku, w szkole, w gronie towarzyskim. A często bywa ono przyczyną kompleksów. Dlatego - rodzicom pod rozwagę - dobrze się zastanówcie, jak nazwiecie swoje dziecko.

Oczekiwania, sentymenty, moda

Rozmowa z Anną Morow, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Lublinie

• Czy rodzice, wybierając dziecku imię, nadają temu jakieś inne znaczenie poza takim, że ono się podoba?
- Myślę, że można wyróżnić kilka elementów motywujących do takiego, a nie innego wyboru. Często jest to imię po autorytetach rodziców i nadawane z nadzieją, że dziecko też się wyróżni, że spełni oczekiwania ojca i matki. Dalej - rodzice wybierają imię, aby podkreślić związek z domową tradycją, umocnić przynależność do rodu, do korzeni. Wreszcie znaczenie mają ich własne sentymenty, czyli panująca moda, więzi z przyjaciółmi, idole z powieści, filmu albo z ich życia. I jeszcze jest inna motywacja - to "zaklinanie” własnych lęków - poszukiwanie dobrego patrona dla dziecka.
• Często obserwuje się, że dziecko - szczególnie dziewczynki - noszące bardzo pospolite lub brzydkie nazwisko, ma wyszukane imię.
- Tak - to chęć dodania sobie splendoru. Na podstawie obserwacji mogę też powiedzieć, że im młodsi rodzice, tym bardziej poważne imię. Tak jakby oczekiwali, że dziecko od razu wkroczy w dorosłość i będzie ich partnerem, doda im powagi. Na pewno daje się zauważyć poszukiwanie pewnej melodyki imienia i nazwiska, możliwości zdrobnienia lub nie. Takiego wyboru z reguły dokonują rodzice dojrzalsi.
• Czy minęła już fala imion patriotycznych?
- Tak, większość nadaje imiona krótkie, proste - Kinga, Olga, Igor.
• Czy możemy powiedzieć, że imię "coś” z sobą niesie?
- Mamy w poradni dużo dzieci z problemami i o takich samych imionach, ale nie chcę o nich mówić i nawet nie śmiałabym tego w taki sposób analizować.
Rozmawiała Maria Dobosiewicz

Oni już wybrali

Rafał Spaczyński do lubelskiego Urzędu Stanu Cywilnego przyszedł nadać chłopcom imiona
- Urodziły się bliźniaki. Już mamy synka - Kacpra. Teraz damy imiona Grześ i Michał. Tak uzgodniliśmy z żoną. Po dziadkach dostaną drugie imiona - Waldemar i Jan. Nie chcieliśmy żadnych wymyślnych, lecz zwyczajne choć - jak sądzę - ładne imiona.

Grzegorz - greckie, "czujny, czuwający”. Dynamiczny, zdecydowany, konsekwentny, ujmuje elegancją i zachowaniem. Na ogół osiąga to, co sobie zamierzył, jest ambitny, robi karierę. Niestety - mało oszczędny i łatwo wpada w tarapaty finansowe. Zawód satysfakcjonujący - lekarz, przyrodnik, muzyk.

Michał - hebrajskie "Któż jest jak Bóg?”. Cechy przywódcy, optymista, cieszy się autorytetem. Często podejmuje zadania ponad siły, wychodzi z założenia "wszystko albo nic”. Ceni wygody, ale łatwo przystosowuje się do gorszych warunków. Zawód polecany - przewodnik górski, ratownik, lekarz, służby mundurowe takie, gdzie potrzebny dobry dowódca.


Jerzy Prokop jest szczęśliwym ojcem córeczki - Alicji. Przyszedł nadać imię nowo narodzonemu synkowi
- Będzie miał na imię Nikodem - mówi. - Uzgodniliśmy z żoną, że damy mu tylko jedno imię. Były kłopoty z ustaleniem drugiego, więc zrezygnowaliśmy - śmieje się. W rodzinie nie ma takiego imienia. Myślę, że będzie szczęśliwe dla naszego synka.

Nikodem - greckie, "ten, który zwycięża dla ludu”. Energiczny, ale jednocześnie stateczny. Krytyczny wobec życia i otaczających go
ludzi, choć jednocześnie ma rozległy krąg znajomych, ubóstwia duże towarzystwo. Intuicyjnie wyczuwa przyszłość. Niestety - miewa skłonność do nadużywania alkoholu. Dobrze spełnia się w zawodach artystycznych, może być literatem, dziennikarzem.

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium