Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 sierpnia 2002 r.
14:13
Edytuj ten wpis

A imię jego będzie...

0 0 A A
Katarzyna Kurkiewicz mówi, że miała być córeczka, ale urodził się chłopczyk. - Chcieliśmy Natalię lu
Katarzyna Kurkiewicz mówi, że miała być córeczka, ale urodził się chłopczyk. - Chcieliśmy Natalię lu

Kiedy drużyna Kazimierza Górskiego zdobywała medale, przyszłego ojca zapytano, jak da na imię dziecku, które ma się urodzić. - Jeśli będzie chłopiec - to Robert, jeśli dziewczynka to Gadocha - odparł bez wahania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pierwsze imię dał Pan Bóg.
Było to imię Adam.
Czytając Biblię orientujemy się, że Stwórca sam nadawał imiona ludziom. Testamentowe Ewa, Abraham, Sara, Jezus - powszechnie miały ogromne znaczenie jako te wybrane przez samego Boga. Z tego powodu były w przeszłości często i chętnie wybierane dla potomków.
W XVI wieku doktryna Kalwina zabraniała nadawania imion innych niż biblijne. Imiona "bożyszcz”, czyli świętych konsekrowanych przez Kościół, lub inne były potępiane. W XVI- wiecznej Polsce wśród protestantów często spotykane były Samuel, Abraham, Rachela. Chrześcijaństwo czerpało najczęściej z Nowego Testamentu. Takie imiona jak Jan (hebr. Bóg jest łaskaw), Anna (hebr. łaska), Józef (hebr. Niech Bóg przyda drugiego syna), Tomasz (aramejskie - bliźniak), Jakub (hebr. niech Bóg strzeże) rozprzestrzeniły się szybko i popularne są do dziś.

Kulawy Klaudiusz

Grecy miewali jedno imię, ale jako rozróżnienie dodawano dziecku imię ojca. Tak jak w Rosji obowiązywało tzw. otczestwo. W tamtym, starożytnym świecie nadawali oni imiona - a mieli ich tysiące - które mówiły o sławie, dumie, a nawet pobożności. W ich ślady poszli później Słowianie i ludy germańskie. Czasem budowano imię z połowy imienia ojca, połowy imienia dziadka. Nie było już ono znaczące, ale stawało się formą uczczenia przodków.
Z greckich znaczących to np. Agata - dobra, Cyryl - należący do Boga, Helena - blask, Księżyc, Irena - pokój, Jerzy - rolnik, Sebastian - czcigodny.
Bardzo dużo imion pochodzi z tradycji łacińskiej. W starożytnym Rzymie obywatel miał imię, nazwisko i przydomek. Imię Leon oznaczało lwa, Feliks - szczęśliwego, Klemens - miłosiernego, Regina - królową. Jednak wiele spośród nich ma znaczenie, o które bynajmniej nie chodzi dzisiejszym rodzicom. Na przykład Urszula to po prostu młoda niedźwiedzica, Sylwia - leśna, żyjąca w lesie, Klaudiusz - kulawy, a Paweł - mały.

Jak Piotr z Krzyżakiem

- W Polsce rodzime pogańskie imiona były zwykle dwuczłonowe i oddawały wojowniczego ducha, podobnie jak u Germanów - mówi dr Alina Kochańczyk z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. - Na przykład Bronisław, Wojciech, Sędzimir. Ale też w użyciu były zdrobnienia, np. Święch od Świętosława, czy Radochna od Radosławy. Wkrótce jednak pogańskie zostały wyparte przez chrześcijańskie i ulegały spolszczeniu. Nawojka to spolszczona Natalia, a Jarosz to po polsku Hieronim. Czasami były to proste tłumaczenia - np. Szczęsny z Feliksa albo Wawrzyniec z Laurentiusa.
W 1136 roku w Bulli Gnieźnieńskiej zapisano ponad 200 imion, w tym najstarsze Mieszko i Dobrawa.
- Dziś jednak nie jesteśmy pewni, czy zapisane tam takie imiona jak Kwiatek albo Gemba to ówczesne imiona czy przezwiska - wyjaśnia dr Kochańczyk. - Nie ma tam rozróżnienia imion od nazwisk. Ale zapisanych zostało kilka imion chrześcijańskich, m.in. Piotr i... Krzyżak.
W rodzimej tradycji było nadawanie imion bohaterów narodowych, wielkich Polaków. Józefa - po księciu Poniatowskim czy Tadeusza - po Kościuszce. Współcześnie bardzo popularne stało się imię Karol (od Wojtyły).

Żywcem z małego ekranu

Z czasem wielkich Polaków wyparły gwiazdy i gwiazdeczki. Violetta, Beata, Edyta - po gwiazdach estrady i TV. Wtedy, kiedy drużyna Kazimierza Górskiego zdobywała medale, przyszłego ojca pytano, jak da na imię dziecku, które ma się urodzić. - Jeśli będzie chłopiec to Robert, jeśli dziewczynka to Gadocha - odparł.
Kiedyś modne były imiona bohaterów literackich - Kordian, Konrad, Zosia, Grażyna, Justyna. Dziś wyparte zostały przez bohaterów telewizyjnych seriali - Julię, Jakuba czy - swego czasu - Isaurę, po modnym brazylijskim serialu.
Coraz częściej jednak urzędnicy stanu cywilnego spotykają się z wymyślnymi imionami, jakimi chcą obdarzyć swoje potomstwo współcześni rodzice. Abigajl, Aila, Akaina, Jaila, Ariusz, Ardena, Arkhan, Babette, Bastian, Biruta, Borzymir, Chiara, Christina, Clea, Coskun, Cynthia, Dacjan, Damiana, Joshua, Kewin, Ksymena, Lester, Majka, Malta, Matias, Merlin, Michael, Miłka, Montezuma, Natan, Natanael, Nawojka, Neli, Nika, Nicol, Nikolina, Nikol, Ole, Opieniek, Orchidea, Pakita, Poziomka, Simona, Stach, Tina, Tupak, Unka, Weneda, Wiliam, Wilga, Wilk.
Nad takimi propozycjami głowią się później specjaliści z Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
- Rada może wydać opinię, ale nie ma głosu decydującego - zaznacza Henryk Chwyć, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lublinie. - Niedawno zwróciliśmy się o kompetentne wyjaśnienie, czy Jan Chryzostom powinno się pisać jako jedno czy dwa imiona. Dlaczego? Ponieważ rodzice chcieli to uznać jako jedno imię, a na drugie dać dziecku Maria, ale można nadawać tylko dwa imiona. Rada wypowiedziała się jednoznacznie - dwa imiona. Niedawno też prosiliśmy o wyjaśnienie, czy imiona dzieci obywateli polskich można pisać przez "x” - np. Xawery, Alexander. Otóż nie. Obowiązuje pisownia "ks”.
Jeśli zatem ktoś chce nadać imię znane np. z zachodniego filmu - proszę bardzo, ale nie Brian tylko Brajan, nie Jeanette tylko Żaneta.

Jan Maria ale nie Maria

Czy są jeszcze inne rygory?
- Według prawa o aktach stanu cywilnego nie można nadać imienia ośmieszającego, zdrobniałego, nie odróżniającego płci - dodaje Chwyć. - Dlatego np. chłopcu nie można dać Maria jako imienia samoistnego. Często prowadzimy z rodzicami rozmowy i tłumaczymy im, że ich wybór jest niestosowny, że dziecko urośnie i będzie miało do nich żal. Niedawno dyskutowaliśmy imię Ariel - jak proszek do prania - i w końcu rodzice zgodzili się dać je jako drugie. Kiedyś odradzaliśmy nadawanie imienia Alfons.
Prawo dopuszcza, że rodzice w ciągu 6 miesięcy mogą zmienić imię dziecku, ale zgłaszają to obydwoje. Później już pozostaje droga administracyjna.
Osoba dorosła może zmienić imię, jeśli jest ośmieszające, o brzmieniu niepolskim lub gdy wnioskodawca pragnie zmienić na takie, którego na co dzień używa (np. na drugie imię).
- Zmiana imienia dorosłej osoby to tylko pozornie prosta sprawa - dodaje kierownik. - My musimy zgłosić to dalej na przykład do urzędu skarbowego, wojskowej komendy uzupełnień, czy rejestru skazanych.

Żeby nie skrzywdzić

Mówi się, że nadanie imienia jest atrybutem władzy rodzicielskiej. Co jednak robić, kiedy ta "władza rodzicielska” nie może dojść do porozumienia? W takich sprawach można zwrócić się do sadu opiekuńczego o rozstrzygnięcie.
Czy dziś często zmieniane są imiona? Jeśli tak, to takie jak Genowefa, Teodora, Stanisława - przeważnie kobiety uważają, że te właśnie imiona są nieładne, że ich się już nie używa. Nie zmieniały imion Agnieszki - choć tych jest bardzo dużo - Sylwie czy Małgorzaty.
Zmiana imienia nie jest specjalnie skomplikowanym problemem. Jednak nim się osiągnie pełnoletność, trzeba z tym nie lubianym żyć, bawić się na podwórku, w szkole, w gronie towarzyskim. A często bywa ono przyczyną kompleksów. Dlatego - rodzicom pod rozwagę - dobrze się zastanówcie, jak nazwiecie swoje dziecko.

Oczekiwania, sentymenty, moda

Rozmowa z Anną Morow, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 5 w Lublinie

• Czy rodzice, wybierając dziecku imię, nadają temu jakieś inne znaczenie poza takim, że ono się podoba?
- Myślę, że można wyróżnić kilka elementów motywujących do takiego, a nie innego wyboru. Często jest to imię po autorytetach rodziców i nadawane z nadzieją, że dziecko też się wyróżni, że spełni oczekiwania ojca i matki. Dalej - rodzice wybierają imię, aby podkreślić związek z domową tradycją, umocnić przynależność do rodu, do korzeni. Wreszcie znaczenie mają ich własne sentymenty, czyli panująca moda, więzi z przyjaciółmi, idole z powieści, filmu albo z ich życia. I jeszcze jest inna motywacja - to "zaklinanie” własnych lęków - poszukiwanie dobrego patrona dla dziecka.
• Często obserwuje się, że dziecko - szczególnie dziewczynki - noszące bardzo pospolite lub brzydkie nazwisko, ma wyszukane imię.
- Tak - to chęć dodania sobie splendoru. Na podstawie obserwacji mogę też powiedzieć, że im młodsi rodzice, tym bardziej poważne imię. Tak jakby oczekiwali, że dziecko od razu wkroczy w dorosłość i będzie ich partnerem, doda im powagi. Na pewno daje się zauważyć poszukiwanie pewnej melodyki imienia i nazwiska, możliwości zdrobnienia lub nie. Takiego wyboru z reguły dokonują rodzice dojrzalsi.
• Czy minęła już fala imion patriotycznych?
- Tak, większość nadaje imiona krótkie, proste - Kinga, Olga, Igor.
• Czy możemy powiedzieć, że imię "coś” z sobą niesie?
- Mamy w poradni dużo dzieci z problemami i o takich samych imionach, ale nie chcę o nich mówić i nawet nie śmiałabym tego w taki sposób analizować.
Rozmawiała Maria Dobosiewicz

Oni już wybrali

Rafał Spaczyński do lubelskiego Urzędu Stanu Cywilnego przyszedł nadać chłopcom imiona
- Urodziły się bliźniaki. Już mamy synka - Kacpra. Teraz damy imiona Grześ i Michał. Tak uzgodniliśmy z żoną. Po dziadkach dostaną drugie imiona - Waldemar i Jan. Nie chcieliśmy żadnych wymyślnych, lecz zwyczajne choć - jak sądzę - ładne imiona.

Grzegorz - greckie, "czujny, czuwający”. Dynamiczny, zdecydowany, konsekwentny, ujmuje elegancją i zachowaniem. Na ogół osiąga to, co sobie zamierzył, jest ambitny, robi karierę. Niestety - mało oszczędny i łatwo wpada w tarapaty finansowe. Zawód satysfakcjonujący - lekarz, przyrodnik, muzyk.

Michał - hebrajskie "Któż jest jak Bóg?”. Cechy przywódcy, optymista, cieszy się autorytetem. Często podejmuje zadania ponad siły, wychodzi z założenia "wszystko albo nic”. Ceni wygody, ale łatwo przystosowuje się do gorszych warunków. Zawód polecany - przewodnik górski, ratownik, lekarz, służby mundurowe takie, gdzie potrzebny dobry dowódca.


Jerzy Prokop jest szczęśliwym ojcem córeczki - Alicji. Przyszedł nadać imię nowo narodzonemu synkowi
- Będzie miał na imię Nikodem - mówi. - Uzgodniliśmy z żoną, że damy mu tylko jedno imię. Były kłopoty z ustaleniem drugiego, więc zrezygnowaliśmy - śmieje się. W rodzinie nie ma takiego imienia. Myślę, że będzie szczęśliwe dla naszego synka.

Nikodem - greckie, "ten, który zwycięża dla ludu”. Energiczny, ale jednocześnie stateczny. Krytyczny wobec życia i otaczających go
ludzi, choć jednocześnie ma rozległy krąg znajomych, ubóstwia duże towarzystwo. Intuicyjnie wyczuwa przyszłość. Niestety - miewa skłonność do nadużywania alkoholu. Dobrze spełnia się w zawodach artystycznych, może być literatem, dziennikarzem.

Pozostałe informacje

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium