Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 sierpnia 2011 r.
14:58
Edytuj ten wpis

A mury runą, runą, runą...

0 0 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z ks. Stefanem Batruchem, pomysłodawcą i organizatorem Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W konkursie na "Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2011” Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa zajęły pierwsze miejsce

• Skąd pomysł na dni dobrosąsiedztwa?

– Kiedy po raz pierwszy znalazłem się na granicy polsko- ukraińskiej, w miejscu gdzie nie ma czynnego przejścia, z poruszeniem zobaczyłem, że taki stan trwa od czasów Związku Radzieckiego. Wydawało się, że z początkiem lat 90. wschodnia granica zmieniła swój wygląd. Jednak stan realny jest zupełnie inny: to druty kolczaste, wykopane rowy, zaorane pasy ziemi na przejściach, długie sztuczne kolejki, podwójna odprawa paszportowa i celna trwająca godzinami, upokarzający stosunek do osób przekraczających granicę.

• Postanowił ksiądz ruszyć te kordony?

– Kiedy w 2004 roku po raz pierwszy uczestnicy transgranicznych spotkań stąpali po zaoranych pasach granicznych, gdy nad ich głowami podnoszono druty kolczaste, uświadomiłem sobie, że ta niegdyś tak szczelnie strzeżona granica może być bardziej otwarta i przyjazna. W dosłownym i przenośnym znaczeniu.

• Jaka jest idea spotkań ponad granicami?

– W okresie powojennym tereny obecnego pogranicza polsko-ukraińskiego zostały drastycznie doświadczone przez dyktat historii. Nastąpiła również ekspatriacja mieszkańców okolic w różnych kierunkach na wschód w głąb Ukrainy i na zachód do Polski. Przez około 60 lat mieszkańcy tych terenów zostali rozproszeni i rozdzieleni, żyli daleko od siebie. Przez sztuczny podział rozpadły się nie tylko kontakty i więzi pomiędzy przyjaciółmi, ale niekiedy nawet między rodzinami.

• Jak jest dziś?

– Do dzisiaj wzdłuż granicy żyje wielu ludzi, u których dominuje poczucie doznanego cierpienia i krzywdy. Doszedłem do przekonania, że mogę to zmienić. Że po obu stronach granicy będą żyli ludzie świadomi własnej tożsamości, szanujący swoich sąsiadów, dbający o przeszłość. Dzielący się swoją duchowością, otwarci, tolerancyjni, wolni od ksenofobii i szowinizmu. Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa z udziałem społeczności obu krajów dawnych i obecnych mieszkańców pogranicza temu właśnie służą.
• W tym roku na Europejskich Dniach Dobrosąsiedztwa pojawi się Land art. Skąd pomysł?

– Chodziło mi po głowie, że trzeba zdjąć "przeklęcie” z granicy przez duże działania artystyczne. Myślałem najpierw o teatrze, rozmawiałem z Teatrem Włodzimierza Staniewskiego w Gardzienicach, ale nic z tego nie wyszło. Potem przyszedł pomysł na duże koncerty. W międzyczasie spotykałem się z Jarkiem Koziarą i okazało się, że nasze intuicje są zbieżne. I tak nawiązaliśmy współpracę. W miejscach, gdzie odbywają się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, Jarosław Koziara stworzył cykl działań artystycznych w krajobrazie na granicy pt. "Żywioły”. W roku 2008 był to żywioł ziemi, wyorane zostały symbole ryb. W 2009 r. żywioł ognia i wody, czyli instalacja płonącego drzewo na wzgórzu zamkowym w Kryłowie i konstrukcje na rzece Bug. W 2010 r. – to żywioł powietrza, czyli instalacje rzeźby ptaków na kilkumetrowym maszcie po obydwu stronach rzeki Bug, realizowane przez Mirosława Wajdę (Ukraina) po stronie polskiej i Jarosława Koziarę po stronie ukraińskiej. W tym roku przy znaku granicznym 773 (Horodyszcze/Waręż) pojawi się Land art, czyli plastyczne ukształtowanie ziemi w formie ryby przecinającej linię granicy.

• Natura ponad granicami, co jeszcze?

– W wyniku organizacji dobrosąsiedzkich spotkań na granicy polsko-ukraińskiej pojawił się pomysł powołania transgranicznego centrum dialogu w Korczminie. Inspiracją do realizacji tego przedsięwzięcia było przekonanie o potrzebie promowania postaw i działań zmierzających do umocnienia i upowszechnienia świadomości posiadania wspólnego dziedzictwa kulturowego i religijnego przez sąsiadujące ze sobą narody – polski i ukraiński.

• O co ksiądz modli się dziś?

– Aby w Europie Środkowo- Wschodniej między konkretnymi ludźmi i społecznościami nie było granic i kordonów w znaczeniu dosłownym i przenośnym.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2011

Granica – 1055, 4–7 sierpnia, Zbereże/Adamczuki (woj. lubelskie, pow. włodawski, gm. Wola Uhruska)

Granica – 835, 13–14 sierpnia, Kryłów/Krecziw (woj. lubelskie, pow. hrubieszowski, gm. Mircze)

Granica – 702, 20 sierpnia, Korczmin/Stajiwka (woj. lubelskie, pow. Tomaszów Lub., gm. Ulhówek)

Granica – 480, 3–4 września, Malhowice/Niżankowice
(woj. podkarpackie, pow. przemyski,
gm. Przemyśl)
Granica – 773, czerwiec–wrzesień, Horyszcze/Waręż (woj. lubelskie, pow. hrubieszowski, gm. Dołhobyczów) Land Art – sztuka na granicy.

Pozostałe informacje

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium