Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 maja 2006 r.
17:35
Edytuj ten wpis

Co się czai w ustępie

0 0 A A

Prawnik to ma klawe życie. Zdawałoby się, że wkuwanie artykułów i paragrafów i, za przeproszeniem, ustępów to wybitnie nudna czynność. A nieprawda, bo studiując OBOWIĄZUJĄCE przepisy można się ubawić lepiej, niż na kabaretonie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie masz traktora? Bierz od sąsiada

Dekret Rady Państwa z 1947 roku o pomocy sąsiedzkiej, podpisany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bolesława Bieruta, na co zamożniejszych gospodarzy nakłada obowiązek "oddawania do użytku sprzężaju i maszyn rolniczych wraz z obsługą oraz uprzęży, wozów i narzędzi rolniczych”. Tym, którzy sprzętu nie użyczą, grożą wysokie grzywny, a nawet... 6 miesięcy aresztu. Pomoc sąsiedzka jest płatna, a wysokość stawek określają lokalne władze.
DzU z 1947 r., nr 59, poz. 320 z późniejszymi zmianami.

Radio Wolna Maryja

Stan wojenny w Polsce? Tego wykluczyć nigdy nie można. A to, jak i kiedy można go wprowadzić, określa specjalna ustawa. Są w niej także przepisy, mówiące, w jaki sposób władzom wolno ograniczać swobody obywatelskie w trakcie stanu wojennego. A to oznacza m.in. cenzurę. Zgodnie z ustawą, zanim coś trafi do druku, czy też zostanie nadane w radiu lub telewizji, przejdzie przez sito cenzora. Ma on sprawdzić, czy w tekście lub audycji nie ma czegoś, co zagrażałoby państwu. Ale od niektórych mediów cenzorowi wara! "Cenzura prewencyjna nie obejmuje należących do kościołów i innych związków wyznaniowych środków społecznego przekazu stanowiących źródła informacji na temat religii i służących wypełnianiu funkcji religijnych”.
Radio Maryja powie, co zechce. Inni dziennikarze będą trwać w niepewności.
Art. 21, ust. 7 "Ustawy o stanie wojennym oraz o kompetencjach Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i zasadach jego podległości konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej” z dn. 29 sierpnia 2002 r.

Dalej walczymy o socjalizm

Wśród przepisów można znaleźć i takie "kwiatki”: "Uchwalając wieloletnie plany społeczno-gospodarczego rozwoju, gminna rada narodowa zmierza do (...) rozwoju gminy, jako spójnego, socjalistycznego organizmu”.
Art. 65f ust 1. ustawy "o utworzeniu gmin i zmianie ustawy o radach narodowych” z 29 listopada 1972 r

Zestawy ubiorcze

Ochroniarze prezydenta i premiera mają pracować tak, by zanadto nie rzucać się w oczy i najwyższe władze chronić dyskretnie. Nie jest to łatwe, bo wystarczy uważnie się przyjrzeć, by rozpoznać pracownika Biura Ochrony Rządu.
"Funkcjonariusze noszą ubiory zgodnie z zestawami ubiorczymi (...) z uwzględnieniem pory letniej trwającej od dnia 1 maja do 30 września i zimowej, trwającej od dnia 1 października do dnia 30 kwietnia. Marzec, kwiecień, październik i listopad stanowią okres przejściowy”.
I dalej: "płaszcz sukienny dopasowany tak, aby odległość od podstawy do dolnej krawędzi płaszcza wynosiła, w zależności od wzrostu, 420-520 mm; rękawy płaszcza powinny zakrywać rękawy kurtki, jednak nie powinny być dłuższe niż do nasady kciuka przy opuszczonej ręce”.

Rozmiar ma znaczenie

Przepisy precyzują też wielkość urzędowej pieczęć. Rząd i premier mają prawo do 62 mm średnicy. Inne urzędy centralne, m.in. "wojewódzkie rady narodowe”, "wojewodowie i prezydenci miast wyłączonych z województw” mogą używać pieczęci o średnicy 46 mm, urzędy dyplomatyczne 39 mm, a "wszystkie inne jednostki organizacyjne” mają prawo do skromnych 36 mm. W tzw. międzyczasie mieliśmy reformę administracyjną, kiedy z 49 województw zrobiło się 16 i zniknęły zatem "miasta wyłączone z województw”. No to co?
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1955 r. w sprawie tablic i pieczęci urzędowych.

Panie komendancie, jestem w WC!

Kolejny dowód, że mundurowi nie mają lekko. Wyjazd na urlop? Wydawałoby się, że to prosta sprawa: złożyć wniosek urlopowy, poczekać na zgodę szefa, spakować walizki i jechać, gdzie oczy poniosą. A już najlepiej zaszyć się gdzieś w ciepłych krajach i wyłączyć komórkę. Bo co to szefa obchodzi, czy opalamy się nad Bałtykiem, czy w Egipcie? Niestety, obchodzi: "Policjant obowiązany jest powiadomić swego bezpośredniego przełożonego o planowanym wyjeździe zagranicznym na więcej niż 3 dni.”
Art. 64 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji

Tasiemiec w butelce

Gdyby ktoś miał wątpliwości, że prawo jest jasne i zrozumiałe: "butelka miarowa - pojemnik oznaczony znakiem "3”, zamykany lub przystosowany do zamykania, przeznaczony do zamykania, przeznaczony do przechowywania, transportu lub dostarczania cieczy, o pojemności nominalnej od 50 ml do 5 l włącznie, posiadający charakterystykę konstrukcyjną i jednolitość wytwarzania zapewniającą odpowiednią dokładność pomiaru zawartej w nim cieczy przez napełnienie do określonego poziomu lub w określonym procencie jego pojemności całkowitej, bez konieczności wykonywania niezależnego pomiaru ilości nalewanej do niego cieczy, wykonany ze szkła lub innego materiału posiadającego taką sztywność i stabilność, która zapewnia pojemnikowi zachowanie takich samych właściwości metrologicznych, jakie zapewnia szkło” Nic dodać, nic ująć. Dla ciekawskich: definicja butelki miarowej, to tylko skromna część długiego zdania, liczącego dokładnie 534 wyrazy!
Art. 2 p. 5 Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o towarach paczkowanych.

Czek śródziemnomorski

I jeszcze coś dla finansistów i innych podróżników. „Czek, wystawiony i płatny w innym kraju, niż ten, w którym jest płatny, powinien być przedstawiony w ciągu bądź to dwudziestu, bądź to siedemdziesięciu dni, zależnie od tego, czy miejsce wystawienia i miejsce płatności znajdują się w tej samej, czy w różnych częściach świata. W tym względzie czeki, wystawione w jednym z krajów europejskich, a płatne w kraju położonym nad Morzem Śródziemnym, i na odwrót, uważa się za wystawione i płatne w tej samej części świata.”

Art. 29 Ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo czekowe

Pozostałe informacje

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium