Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 maja 2006 r.
12:46
Edytuj ten wpis

Dobrze upaść nie jest źle

0 0 A A

Resta, znana lubelska spółka, ogłosiła upadłość. Jej wierzyciele miesiącami będą teraz czekać na zwrot choćby części swoich pieniędzy. Wielu z nich po drodze upadnie. Ale nie wszyscy na tym stracą. Bo dobrze upaść to dzisiaj całkiem niezły biznes, twierdzi doświadczony sędzia gospodarczy z Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kilka lat temu Resta, jeden z największych producentów segregatorów miała bardzo dobrą opinię. Jej właściciel, Zbigniew Czmuda, znany był z dobrego gustu, rozmachu i zamiłowania do prowadzenia prywatnej działalności. Swoją biznesową wiedzą z chęcią dzielił się z innymi przedsiębiorcami na forum Business Centre Club, którego był regionalnym kanclerzem. W Lublinie do dziś pamiętają Czmudę miłośnicy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezes Resty bez mrugnięcia okiem przelicytował wszystkich, żeby stać się właścicielem symbolicznego helikoptera WOSP, który stanął przed siedzibą jego firmy w Garbowie.

Heroina w segregatorach

Dziś po helikopterze ani śladu. Próżno też szukać Zbigniewa Czmudy, bo ten dawno pożegnał się ze swoją spółką i opuścił Lubelszczyznę. Na miejscu zostali za to wierzyciele, którzy nie bardzo wiedzą, gdzie szukać swoich pieniędzy. Bo choć w Garbowie produkcja segregatorów idzie pełną parą, to już w zupełnie innej spółce. Dawna Resta nazywa się dziś Draw i swoją siedzibę ma w Piotrkowie Trybunalskim.
Problemy Resty zaczęły się na początku 2000 roku.
- Zmieniły się przepisy dotyczące zakładów pracy chronionej, musieliśmy zacząć płacić podatki, a samych nieściągalnych należności mieliśmy ponad 1 mln zł - tłumaczy Zbigniew Czmuda. Długi spółki rosły z miesiąca na miesiąc i w 2002 roku przekroczyły 5 mln zł. Dlatego jesienią 2002 roku zarząd wystąpił do sądu o otwarcie postępowania układowego. Wierzyciele zgodzili się na umorzenie 40 proc. swoich wierzytelności i spłatę reszty w okresie 3 lat od zawarcia układu. Ale spokój w spółce nie trwał długo.
Potem było coraz gorzej. Pod koniec 2002 r. w ładunku segregatorów jadących do Anglii celnicy odkryli... 200 kg heroiny. Był to największy od 10 lat przemyt w Polsce i jeden z największych na świecie. Zbigniew Czmuda twierdził, że narkotyki zostały podłożone. Nie przedstawiono mu żadnych zarzutów.

Bank zdejmuje

Dwa lata temu Czmuda zaczął spłacać długi, ale już w marcu 2005 roku sprzedał część akcji spółki. Nie chce powiedzieć, za ile i komu. - Czasem są sytuacje bez wyjścia. Dziś wolałbym o tym zapomnieć - tłumaczy swoją decyzję.
Z naszych ustaleń wynika, że nowym akcjonariuszem Resty został przedsiębiorca z Piotrkowa Trybunalskiego.
Nowy właściciel powołał swój zarząd, a ten w ciągu kilku miesięcy zrobił wszystko, żeby po dawnej Reście zostało jedynie wspomnienie. Natychmiast zmienił nazwę spółki na Draw SA i przeniósł jej siedzibę do Piotrkowa Trybunalskiego. Błyskawicznie sprzedał też za 260 tys. zł znaczącą część majątku spółki (działka, budynki produkcyjne i magazynowe z kotłownią i wjazdem do całej nieruchomości) firmie z Białegostoku.
A teraz najlepsze: na nieruchomości ustanowiona była hipoteka bankowa. Cztery dni przez transakcją sprzedaży lubelski oddział jednego z największych polskich banków zdjął formalnie hipotekę z nieruchomości.

Komu to się opłaciło

Dlaczego bank postąpił w tak bezprecedensowy sposób? Dlaczego zadziałał wbrew swoim interesom, rezygnując z zabezpieczenia spłaty swoich wierzytelności? Kierownictwo banku nie chciało w ogóle na ten temat rozmawiać. Centrala w Warszawie też nie.
Wiadomo jednak, komu ta transa- kcja się opłaciła. Firma, która kupiła nieruchomości od Draw SA rozpoczęła w Garbowie... produkcję segregatorów pod nazwą Resta Sp. z o.o. W zakładzie i na maszynach kupionych od Draw SA, czyli dawnej Resty. Odbiorcy segregatorów też zostali ci sami.
- Nie mamy nic wspólnego z tamtą Restą, poza tym, że uzyskałem zgodę na używanie ich marki. Reszta to przypadek - tłumaczy Paweł Jaworski, prezes Resty Sp. z o.o. I podkreśla, że nic nie łączy go z interesami firmy Draw. Ani tym bardziej z jej długami.
Wierzyciele zgodnie podkreślają, że wtedy ostatecznie przestali wierzyć w odzyskanie swoich pieniędzy. - Straciłem przez Restę tyle, że mógłbym postawić dom - opowiada jeden z lubelskich kontrahentów firmy. - Ale boję się o tym mówić. Ta sprawa ma wiele wątków, a ja nie chcę stracić jeszcze więcej.

Z pośredniaka do zarządu

Prezesem zarządu Draw SA i równocześnie nowym akcjonariuszem od października 2005 jest Piotr Margasiński z Piotrkowa Trybunalskiego. Technik chemik, lat 54. Przed objęciem stanowiska prezesa w Reście - uwaga! - bezrobotny.
- Nie wahałem się, kiedy zaproponowano mi prowadzenie spółki Draw. Uznałem, że to wyzwanie, a ja się do tego nadaję - tłumaczy Margasiński. I przyznaje, że nie znał wcześniej właściciela Draw SA, ani nie słyszał o Reście.
Nie zna się na produkcji segregatorów.
Nie był też w zarządzie żadnej spółki, a Lublin znał z telewizyjnych audycji. - Chciałem trochę zarobić. Jestem uczciwym człowiekiem, mam bardzo chorą żonę. Leczenie mnóstwo kosztuje, skąd miałem na to brać? - mówi otwarcie. A po chwili dodaje. - Planowałem to wszystko postawić na nogi.
Margasiński twierdzi, że zaczął spłacać wierzycieli, rozmawiał z bankami. Ostateczną katastrofę kładzie na karb wypadku, który wyłączył go z życia na kilka miesięcy. Bank zaczął domagać się spłaty kredytów, zabrano leasingowane maszyny. Zablokowano konta firmy. Nie było mowy o spłacie długów. Tym bardziej że ze sprzedanego wcześniej majątku niewiele zostało, a produkcja segregatorów odbywała się już w całkiem innej firmie.

No to upadamy

Margasiński złożył do sądu wniosek o upadłość. Nadzorca sądowy zbadał sytuację w firmie: bałagan w dokumentach finansowych, niejasności dotyczące sprzedaży majątku i wielkości długów.
- Działania poprzedniego zarządu wskazują na konieczność powiadomienia prokuratury o popełnieniu przestępstwa - stwierdził Tadeusz Fita, nadzorca sądowy.
Fita podkreślał, że sprzedaż nieruchomości firmie z Białegostoku radykalnie pomniejszyła wartość majątku spółki. - Draw ma co prawda hale, ale dojazd do nich znajduje się na działce Resty. Tak jak i kotłownia. Jak więc sprzedać taką nieruchomość? - pytał retorycznie Fita w sądzie.
A co stało się z maszynami produkcyjnymi, z milionem złotych nierozliczonych środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych? Nie wiadomo. Wiadomo tylko że z majątku jednej z najprężniejszych lubelskich spółek niewiele w tej chwili zostało. Magazyny i pomieszczenia biurowo-socjalne, na których bank ma ustanowioną hipotekę. Oraz trzy stare auta.

Powrót odkurzacza

- Na pewno nie ja odpowiadam za tę sytuację. Ja raczej buduję niż rujnuję - tłumaczy się Piotr Margasiński, obecny prezes Draw.
W sądzie nie potrafił jednak wskazać, ile pieniędzy spółka jest winna wierzycielom, gubił się w wyjaśnieniach dotyczących hipotek i transakcji sprzedaży maszyn. I wcale nie wyglądało na to, że nowy prezes chce coś ukryć. Wręcz przeciwnie, sprawiał wrażenie człowieka kompletnie zdezorientowanego i przerażonego tym wszystkim, z czego, chcąc nie chcąc, będzie musiał się tłumaczyć. - Nie wiem, co dalej... Osiwiałem już i wyłysiałem. Robię zapiski, na okrągło wszystko rozważam. Ale do nikogo nie mam żalu. Jeśli już, to tylko do siebie. Ja jestem taki ufny człowiek.
Tymczasem Zbigniew Czmuda mówi, że kraje mu się serce, kiedy patrzy na to, co stało się z jego dawną firmą. - To już nie moje długi - zastrzega. - ja mieszkam w Warszawie i handluję odkurzaczami. Tak jak kiedyś, gdy rozpoczynałem swoją przygodę z biznesem. •

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowi policjanci w lubelskim garnizonie. Złożyli ślubowanie [zdjęcia]
galeria

Nowi policjanci w lubelskim garnizonie. Złożyli ślubowanie [zdjęcia] 0 0

29 nowo przyjętych policjantów złożyło dziś ślubowanie w lubelskiej komendzie.

Odchodzący prezydent Puław odwołał wiceprezydenta. Nowy prezydent krytykuje

Odchodzący prezydent Puław odwołał wiceprezydenta. Nowy prezydent krytykuje 2 3

Janusz Grobel w ubiegłym tygodniu przyjął rezygnację z pracy wiceprezydent Ewy Wójcik, a w czwartek wręczył wypowiedzenie drugiemu ze swoich zastępców Tadeuszowi Koconiowi. Zrobił to wbrew woli prezydenta-elekta, który planował zatrzymać przy sobie byłego wójta gminy Janowiec.

Jedzenie zdrożało, szykują się kolejne wzrosty cen. Nawet o 60 procent!

Jedzenie zdrożało, szykują się kolejne wzrosty cen. Nawet o 60 procent! 36 7

Zdrożało masło, pieczywo, niektóre warzywa. Drastyczne wzrosty cen jednak dopiero przed nami. Niektórzy przedsiębiorcy w przyszłym roku mogą dostawać rachunki za energię elektryczną nawet o 60 proc. wyższe. Odczujemy to wszyscy w swoich portfelach.

"Zgnilec. Obszar zapowietrzony". Nietypowe tablice na ulicach Lublina. O co chodzi?

"Zgnilec. Obszar zapowietrzony". Nietypowe tablice na ulicach Lublina. O co chodzi? 12 4

Na tablice informujące o zgnilcu amerykańskim pszczół i tzw. obszarze zapowietrzonym można się natknąć w Lublinie, Niemcach, Wólce i Jastkowie. Ognisko tej groźnej choroby odnotowano w podlubelskim Dysie.

Ochroniarze odwieźli ją po dyskotece. Potem została wykorzystana seksualnie?
film

Ochroniarze odwieźli ją po dyskotece. Potem została wykorzystana seksualnie? 4 10

Adrianna wracała z dyskoteki. Podwózkę do domu zaproponowało jej pięciu ochroniarzy. W mieszkaniu, jak twierdzi dziewczyna, została wykorzystana seksualnie. Dlaczego policja nie chciała przyjąć zawiadomienia o gwałcie?

Kto włamał się do sklepu spożywczego w Łukowie? Złodziej słabo zacierał ślady

Kto włamał się do sklepu spożywczego w Łukowie? Złodziej słabo zacierał ślady 0 0

26-latek z Łukowa bez prawa jazdy, ubezpieczenia i po alkoholu spowodował we wtorek kolizję. Okazało się, że kilka dni wcześniej włamał się do sklepu spożywczego.

Transport na terenie Lublina – najważniejsze informacje

Transport na terenie Lublina – najważniejsze informacje 0 0

Chcesz przewieźć jakiś gabarytowy ładunek na terenie Lublina? Przeprowadzasz się, przenosisz firmę albo sprzedajesz nieużywany sprzęt AGD? Transport możesz załatwić naprawdę bardzo szybko, bezpiecznie i tanio. Tak, jak jeszcze nigdy wcześniej. Wystarczy jeden przemyślany krok.

Przestronny salon - pomysły na aranżację

Przestronny salon - pomysły na aranżację 0 0

Duży salon to marzenie każdego człowieka. Jeśli dysponujesz sporą przestrzenią, należysz do grona szczęśliwców, ale pewnie już się zorientowałeś, że sensowne zagospodarowanie metrażu nie jest wcale takie oczywiste i zastanawiasz się, jak efektownie i pomysłowo zaaranżować przestronny salon. Wydaje się, że dużo miejsca to duże pole do popisu - nic nas nie ogranicza, wszystko się zmieści. Problem w tym, by tego wnętrza nie “zagracić”, nie stworzyć efektu ścisku, odbierając salonowi jego pierwotną przestronność. Można łatwo przesadzić z ilością mebli i dekoracji, ale to nie jedyna trudność. Duży salon wymaga sensownego podzielenia go na poszczególne strefy, ponieważ będzie on pełnił wiele funkcji - jadalni, miejsca do relaksu, czytania, oglądania telewizji, przyjmowania gości, niekiedy także pracy. Trzeba ten podział zaplanować tak, by przestrzeń była użyteczna dla każdego z domowników, a jednocześnie reprezentacyjna i atrakcyjna dla odwiedzających nas osób.

Podkrasne: Kierowca z Ukrainy zasnął za kierownicą. Samochód w rowie, pasażerka ranna
galeria

Podkrasne: Kierowca z Ukrainy zasnął za kierownicą. Samochód w rowie, pasażerka ranna 1 0

W środę nad ranem podróżujący drogą krajową nr 17 w miejscowości Podkrasne (gm. Stary Zamość) napotkali utrudnienia w ruchu. Około godz. 4:30 doszło tam do zdarzenia drogowego.

Azoty Puławy oblały egzamin

Azoty Puławy oblały egzamin 4 1

Niemiłym zaskoczeniem okazała się wyjazdowa porażka Azotów Puławy z Piotrkowianinem

Kłęby czarnego dymu nad Lublinem. Pożar w centrum miasta [wideo]
galeria
film

Kłęby czarnego dymu nad Lublinem. Pożar w centrum miasta [wideo] 62 5

Do pożaru doszło na Probostwie w Lublinie. Trwa akcja gaśnicza

Porozumienie Genoi i Napoli w sprawie Krzysztofa Piątka (wideo)
film

Porozumienie Genoi i Napoli w sprawie Krzysztofa Piątka (wideo) 1 0

Pięć meczów bez bramki, ale zainteresowanie Krzysztofem Piątkiem wciąż jest spore. Podczas ostatniego spotkania Serie A pomiędzy Genoą a Napoli, Polaka obserwowali kolejni skauci. Tym razem grze 23-latka przyglądali się przedstawiciele Napoli z Aurelio De Laurentiisem na czele.

Jechał za szybko, wywrócił tira. Sprzątanie trasy trwało kilka godzin

Jechał za szybko, wywrócił tira. Sprzątanie trasy trwało kilka godzin 0 3

Ciężarówka przewróciła się na drodze krajowej nr 48. Sprzątanie trasy trwało kilka godzin

Stal Kraśnik i Orlęta Spomlek w derbach bez ważnych postaci

Stal Kraśnik i Orlęta Spomlek w derbach bez ważnych postaci 1 0

Dobrze, że to ostatnia kolejka, bo kilka drużyn jedzie już na oparach. W sobotę (godz. 13) dwa takie zespoły zmierzą się w Radzyniu Podlaskim, czyli: tamtejsze Orlęta i Stal Kraśnik

Mieszkańcy żyją w strachu przed jedną rodziną [wideo]
film

Mieszkańcy żyją w strachu przed jedną rodziną [wideo] 0 4

Wyzwiska, rękoczyny to dla nich codzienność. Trwający od lat konflikt sąsiedzki nakręca spiralę nienawiści między mieszkańcami wioski, a rodziną z domu socjalnego. Obie strony żyją w strachu i nikt im skutecznie nie potrafi pomóc.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.