Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 września 2010 r.
16:45
Edytuj ten wpis

Dopalacze pod specjalnym nadzorem

0 6 A A

Sklepy z substancjami psychoaktywnymi to w ostatnim czasie chyba najczęściej kontrolowane placówki handlowe w naszym regionie. Inspektorzy z sanepidu niemal mijają się w drzwiach z kontrolerami ze skarbówki czy inspekcji handlowej albo pracy. Ale – na razie – niewiele z tego wynika

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pracowników otwierających 1 września sklepy z dopalaczami w całym naszym regionie powitali inspektorzy kontroli skarbowej. Kontrolerzy skarbówki nieprzypadkowo pojawili się z dniu, w którym uczniowie wrócili do szkoły. Podobny nalot zrobili, gdy kończył się rok szkolny. Tym razem kontrola objęła wszystkich 10 punktów sprzedaży na Lubelszczyźnie, w tym 3 w Lublinie.

– Sprawdzamy, czy ewidencja obrotów na kasach fiskalnych jest prawidłowa. Przeprowadzamy też inwentaryzację towarów. To pozwoli nam ustalić, czy właściciele rzetelnie wywiązują się z obowiązków podatkowych wobec urzędów skarbowych. Sprawdzimy też legalność pochodzenia sprzedawanych towarów – wylicza Marek Kostyła, rzecznik Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie.

– To podobna kontrola, jak w każdej innej placówce handlowej – dodaje Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.

Skarbówka nie odpuszcza dopalaczom, mimo że po poprzedniej, czerwcowej, kontroli żaden z właścicieli sklepów z dopalaczami nie zapłacił kary. Czyżby więc wszystko było w porządku? – Tego nie mogę ujawnić, to tajemnica skarbowa – ucina Kostyła.

Wycofujemy ze sprzedaży

Haka na dopalacze od ponad roku szuka dyrektor lubelskiego sanepidu. Upodobał on sobie sklep przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Kilkanaście kontroli (włącznie z czasowym zamykaniem sklepu) nie przyniosło jednak oczekiwanych efektów.

Handel dopalaczami kwitł w najlepsze. W ostatnie wakacje sanepid skontrolował sklep kilka razy. I tym razem, coś drgnęło. W czerwcu urzędnicy wydali decyzję o czasowym wstrzymaniu obrotu 8 produktami, później doszły jeszcze kolejne 3. W sumie, ze sprzedaży wycofano 11 specyfików, m.in. Madmax, H2 czy Lucyfer. Jak się to udało? – Te produkty są suplementami diety, dlatego muszą być zarejestrowane przez Główny Inspektorat Sanitarny – tłumaczy Paweł Policzkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Kiedy kolejny nalot?

To z pewnością nie koniec aktywności lubelskiego sanepidu. – Kiedy kolejny nalot? – spytaliśmy w minioną środę dyrektora Policzkiewicza. – Nie uprzedzamy o kontrolach, bo nie przyniosłyby spodziewanych rezultatów – uciął.

Bardzo możliwe, że dziś w sklepie na Krakowskim Przedmieściu trwa właśnie kolejna kontrola sanepidu.

Co na to właściciele sklepów z dopalaczami? – A co możemy zrobić? Przyjmujemy kontrolę i już – mówi Grażyna Kowalska, współwłaścicielka sklepu przy Krakowskim Przedmieściu. I zrezygnowana wylicza: Na początku wakacji była u nas skarbówka, potem dwa razy sanepid i jeszcze inspekcja pracy.

Z bhp na bakier

Inspektorzy pracy odwiedzili sklepy z dopalaczami na fali wakacyjnych doniesień o nalotach innych instytucji na te placówki. Inspektorzy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie sprawdzili w sierpniu osiem sklepów: w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Puławach. – Skontrolowaliśmy, jak przestrzegane są przepisy prawa pracy i bhp – informuje Krzysztof Sudoł, z-ca okręgowego inspektora pracy w Lublinie.

Lista nieprawidłowości jest naprawdę długa. Stwierdzono je we wszystkich sklepach. Są wśród nich brak odpowiedniego zaplecza higienicznego dla pracowników (np. umywalek), brak badań lekarskich, brak ewidencji czasu pracy, praca po godzinach i brak zapłaty za nadgodziny. Ale nikt nie został ukarany mandatem, skończyło się na „zarządzeniach nakazowych” i „wnioskach w wystąpieniach”. Tylko w jednym przypadku skierowano wniosek do sądu o ukaranie.

– Skala nieprawidłowości nie odbiega od wyników kontroli w innych małych placówkach handlowych – stwierdza Sudoł.

Gonić króliczka

Dopalacze ma też na oku inspekcja handlowa. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie incognito obserwują sklepy. Ostatnio przeprowadzili też oficjalne kontrole w trzech punktach.

– Sprawdzamy legalność działania tych placówek i zgodność z prawem oznaczeń na etykietach produktów – wyjaśnia Leszek Wójcik, dyrektor WIIH w Lublinie. I podkreśla: To nic nie daje, bo musimy uprzedzić o takiej kontroli. To przypomina gonienie króliczka. Potrzebna jest zmiana prawa.

Nad tym pracuje już Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort przygotowuje nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Chce zakazać m.in. ich reklamy. – Projekt ustawy w najbliższym czasie będzie przedmiotem obrad Rady Ministrów – zapowiada Joanna Dębek, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości.

Tymczasem, w sierpniu do szpitala im. Jana Bożego w Lublinie trafił mężczyzna po zatruciu dopalaczami. Był w śpiączce. W ubiegłym roku 40-letni mężczyzna po spożyciu dopalaczy dostał odmy płucnej. Do dziś jest pod opieką lekarzy. (aa)

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fenomen / 4 września 2010 o 17:14
0
dopalacze sa bardzo popularne na zachodzie i to w duzo wiekszym stopniu, poza tym najbardziej niezadowolona z ich legalnosci jest mafia bo traci zyski z handlu prawdziwymi narkotykami...dopalacze sa wiec forma trzymania reki przez panstwo na srodkach odurzajacych ktore byly,sa i beda...trzeba tylko pilnowac kto to kupuje i edukowac dzieci o szkodliwosci tych srodkow...zakazesz dopalaczy to zejda do podziemia i kto bedzie chcial to i tak kupi,taki jest swiat i zakazy nic nie dadza...
Avatar
XYZ / 4 września 2010 o 15:33
0
[quote name='piotrek' date='04 wrzesień 2010 - 15:27 ' timestamp='1283606854' post='341516']
ty to nazywasz przedsiębiorstwem??? dopalacze powinny zniknąć z powierzchni ziemi. chyba tylko w Polsce władza działa tak nieudolnie, że nie potrafi sobie poradzić z czymś takim. Przecież to jawna forma dystrybucji środków odurzających czyli po prostu narkotyków...
[/quote]
A czy po spożyciu alkoholu nikt w przeciągu roku na lubelszczyźnie nie trafił do szpitala? Ile pieniędzy idzie na leczenie nałogowych palaczy i alkoholików. Nigdy ni kupowałem dopalaczy i narazie nie zamierzam ale żyjemy w wolnym kraju i jeżeli firma działa legalnie to dlaczego chce się ją zniszczyć? Nie rozumiem tego kraju!
[quote name='piotrek' date='04 wrzesień 2010 - 15:27 ' timestamp='1283606854' post='341516']
ty to nazywasz przedsiębiorstwem??? dopalacze powinny zniknąć z powierzchni ziemi. chyba tylko w Polsce władza działa tak nieudolnie, że nie potrafi sobie poradzić z czymś takim. Przecież to jawna forma dystrybucji środków odurzających czyli po prostu narkotyków...
[/quote]
A czy po spożyciu alkoholu nikt w przeciągu roku na lubelszczyźnie nie trafił do szpitala? Ile pieniędzy idzie na leczenie nałogo... rozwiń
Avatar
piotrek / 4 września 2010 o 15:27
0
[quote name='precz_z_reżimem' date='04 wrzesień 2010 - 11:40 ' timestamp='1283593243' post='341433']
totalitarne państwo wzieło sobie za cel zniszczenie prywatnej firmy, która jak sami przyznają urzędnicy, działa zupełnie legalnie. tak się niszczy przedsiębiorstwa w polsce na odgórne zamówienie.
[/quote]

ty to nazywasz przedsiębiorstwem??? dopalacze powinny zniknąć z powierzchni ziemi. chyba tylko w Polsce władza działa tak nieudolnie, że nie potrafi sobie poradzić z czymś takim. Przecież to jawna forma dystrybucji środków odurzających czyli po prostu narkotyków...
[quote name='precz_z_reżimem' date='04 wrzesień 2010 - 11:40 ' timestamp='1283593243' post='341433']
totalitarne państwo wzieło sobie za cel zniszczenie prywatnej firmy, która jak sami przyznają urzędnicy, działa zupełnie legalnie. tak się niszczy przedsiębiorstwa w polsce na odgórne zamówienie.
[/quote]

ty to nazywasz przedsiębiorstwem??? dopalacze powinny zniknąć z powierzchni ziemi. chyba tylko w Polsce władza działa tak nieudolnie, że nie potrafi sobie poradzić z czymś takim. Przec... rozwiń
Avatar
precz_z_reżimem / 4 września 2010 o 11:40
0
totalitarne państwo wzieło sobie za cel zniszczenie prywatnej firmy, która jak sami przyznają urzędnicy, działa zupełnie legalnie. tak się niszczy przedsiębiorstwa w polsce na odgórne zamówienie.
Avatar
;) / 4 września 2010 o 11:18
0
ja kupuje na diavol pl bo na dopalacze za drogo
Avatar
dopalnik / 4 września 2010 o 09:50
0
w pompke ich moga cmoknac! ;D
Avatar
fenomen / 4 września 2010 o 17:14
0
dopalacze sa bardzo popularne na zachodzie i to w duzo wiekszym stopniu, poza tym najbardziej niezadowolona z ich legalnosci jest mafia bo traci zyski z handlu prawdziwymi narkotykami...dopalacze sa wiec forma trzymania reki przez panstwo na srodkach odurzajacych ktore byly,sa i beda...trzeba tylko pilnowac kto to kupuje i edukowac dzieci o szkodliwosci tych srodkow...zakazesz dopalaczy to zejda do podziemia i kto bedzie chcial to i tak kupi,taki jest swiat i zakazy nic nie dadza...
Avatar
XYZ / 4 września 2010 o 15:33
0
[quote name='piotrek' date='04 wrzesień 2010 - 15:27 ' timestamp='1283606854' post='341516']
ty to nazywasz przedsiębiorstwem??? dopalacze powinny zniknąć z powierzchni ziemi. chyba tylko w Polsce władza działa tak nieudolnie, że nie potrafi sobie poradzić z czymś takim. Przecież to jawna forma dystrybucji środków odurzających czyli po prostu narkotyków...
[/quote]
A czy po spożyciu alkoholu nikt w przeciągu roku na lubelszczyźnie nie trafił do szpitala? Ile pieniędzy idzie na leczenie nałogowych palaczy i alkoholików. Nigdy ni kupowałem dopalaczy i narazie nie zamierzam ale żyjemy w wolnym kraju i jeżeli firma działa legalnie to dlaczego chce się ją zniszczyć? Nie rozumiem tego kraju!
[quote name='piotrek' date='04 wrzesień 2010 - 15:27 ' timestamp='1283606854' post='341516']
ty to nazywasz przedsiębiorstwem??? dopalacze powinny zniknąć z powierzchni ziemi. chyba tylko w Polsce władza działa tak nieudolnie, że nie potrafi sobie poradzić z czymś takim. Przecież to jawna forma dystrybucji środków odurzających czyli po prostu narkotyków...
[/quote]
A czy po spożyciu alkoholu nikt w przeciągu roku na lubelszczyźnie nie trafił do szpitala? Ile pieniędzy idzie na leczenie nałogo... rozwiń
Avatar
piotrek / 4 września 2010 o 15:27
0
[quote name='precz_z_reżimem' date='04 wrzesień 2010 - 11:40 ' timestamp='1283593243' post='341433']
totalitarne państwo wzieło sobie za cel zniszczenie prywatnej firmy, która jak sami przyznają urzędnicy, działa zupełnie legalnie. tak się niszczy przedsiębiorstwa w polsce na odgórne zamówienie.
[/quote]

ty to nazywasz przedsiębiorstwem??? dopalacze powinny zniknąć z powierzchni ziemi. chyba tylko w Polsce władza działa tak nieudolnie, że nie potrafi sobie poradzić z czymś takim. Przecież to jawna forma dystrybucji środków odurzających czyli po prostu narkotyków...
[quote name='precz_z_reżimem' date='04 wrzesień 2010 - 11:40 ' timestamp='1283593243' post='341433']
totalitarne państwo wzieło sobie za cel zniszczenie prywatnej firmy, która jak sami przyznają urzędnicy, działa zupełnie legalnie. tak się niszczy przedsiębiorstwa w polsce na odgórne zamówienie.
[/quote]

ty to nazywasz przedsiębiorstwem??? dopalacze powinny zniknąć z powierzchni ziemi. chyba tylko w Polsce władza działa tak nieudolnie, że nie potrafi sobie poradzić z czymś takim. Przec... rozwiń
Avatar
precz_z_reżimem / 4 września 2010 o 11:40
0
totalitarne państwo wzieło sobie za cel zniszczenie prywatnej firmy, która jak sami przyznają urzędnicy, działa zupełnie legalnie. tak się niszczy przedsiębiorstwa w polsce na odgórne zamówienie.
Avatar
;) / 4 września 2010 o 11:18
0
ja kupuje na diavol pl bo na dopalacze za drogo
Avatar
dopalnik / 4 września 2010 o 09:50
0
w pompke ich moga cmoknac! ;D
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 1 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 14 3

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę 0 0

Dodatkowy objazd wprowadzony będzie w sobotę na liniach autobusowych nr 7 oraz 50. Powodem są prace drogowe.

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć?
20 lipca 2018, 0:00

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć? 0 0

Stacje telewizyjne kontynuują zapoczątkowane filmowe serie. Miłośnicy fantasy będą mogli obejrzeć w ten weekend kolejne części cyklów Władca Pierścieni i Gwiezdne Wojny, z kolei fani kina superbohaterskiego zobaczą Człowieka ze stali. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora?

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora? 0 4

12 tys. zł nagrody rocznej może dostać dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Zdaniem jednego z członków rady społecznej lecznicy w obecnej napiętej sytuacji to nieetyczne, a związkowcy pytają o uczciwość.

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu
galeria

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu 4 4

Pożar samochodu wybuchł wczoraj w nocy na parkingu przy ul. Wiejskiej w Zamościu.

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo 3 4

Po dwóch kompletnie nieudanych sezonach zielono-czarni rozpoczynają zmagania w II lidze. W sobotę podopieczni trenera Rafała Wójcika zmierzą się na wyjeździe z Gryfem Wejherowo. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia] 26 13

Przedsiębiorcę z Lublina spotkał ogromny pech. Należąca do niego ciężarówka zapaliła się w trakcie jazdy. Co gorsza, wandale nie oszczędzili ładunku jaki znajdował się na naczepie. Teraz pan Michał chce złapać grafficiarzy dzięki zaoferowanym informatorom pieniądzom.

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 9 2

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 1 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek