Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 sierpnia 2014 r.
20:30
Edytuj ten wpis

Epidemia rozwodów w woj. lubelskim

0 31 A A

O prawie 12 proc. spadła u nas w ciągu roku liczba zawieranych małżeństw. Drastycznie wzrosła natomiast liczba rozwodów, aż o 33 proc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 r. w woj. lubelskim zawarto około 10 tys. związków małżeńskich, czyli 11,9 proc. mniej niż rok wcześniej i o 17,5 proc. mniej niż w 2000 roku.

71,6 proc. wszystkich małżeństw w 2013 to małżeństwa kościelne (w 2012 r. odsetek ten wynosił 71,8 proc.). Związki wyznaniowe częściej zawierano na wsiach (75 proc.), niż w miastach (67,4 proc.).

Jak wynika z danych GUS, państwo młodzi są coraz starsi. Mężczyźni zawierając związek małżeński mają średnio 28 lat, a kobiety - 26 lat. W porównaniu do 2000 roku zarówno pan młody, jak i panna młoda są starsi o prawie trzy lata. Ta różnica jest jeszcze bardziej widoczna, gdy spojrzymy na lata 90., kiedy ponad połowa mężczyzn szła do ślubu nie mając jeszcze 25 lat.

Niechęć do małżeństw coraz mocniej odczuwa branża ślubna. - Kończy się "boom” na wesela, który przeżywaliśmy od kilku lat. Niektóre domy weselne już przeżywają kryzys, bo mają jedną lub dwie imprezy w miesiącu, a kiedyś odbywały się co najmniej raz w tygodniu - mówi Kazimierz Gajek, właściciel Dworu Anna w Jakubowicach Konińskich.

Rozwodów coraz więcej

Zaskakujące są dane na temat rozwodów. Z roku na rok ich liczba lawinowo rośnie. W 2013 roku w woj. lubelskim rozwiodło się 4130 par - to aż o 33 proc. więcej niż w 2012 roku i ponad dwa razy więcej niż 13 lat temu. Częściej rozwody orzekano z winy męża (16,6 proc.), niż z winy żony (2,7 proc.).

GUS wyliczył, że w 2013 roku najwięcej rozwodów było w Chełmie i w Lublinie, natomiast najmniej w powiecie janowskim.

Najczęściej pary rozwodzą się po 5-9 latach pożycia, ale coraz więcej młodych małżeństw rozpada się w pierwszych latach po ślubie. Prawie 19 proc. wszystkich rozwodów, to rozwody po 2-4 latach małżeństwa.

Zdrady

Jak tłumaczy psycholog i psychoterapeuta Marta Wiercińska, wynika to z tego, że młodzi ludzie często nie są przygotowani do małżeństwa.

- Po jakimś czasie okazuje się, że mają inne oczekiwania od związku. Pojawia się praca, dzieci, na których się skupiają, natomiast zapominają o sobie. Dochodzi do zdrad i rozwodów - wyjaśnia Wiercińska.

Jak dodaje, nowym zjawiskiem jest tzw. nieodseparowanie się od rodziców. - Przykład z życia wzięty: mąż coraz częściej je obiad u mamy, nie bierze pod uwagę tego, że w domu czeka na niego żona, która też ugotowała. Dochodzi do nieporozumień i kryzysów - mówi Wiercińska.

Coraz częściej ludzie decydują się na rozwód kościelny. - Mamy dużo zapytań o unieważnienie takich małżeństw. Klienci najczęściej decydują się na nie, żeby móc ponownie przystąpić do ślubu kościelnego - tłumaczy Rafał Kornat, prawnik kanonista z kancelarii prawnej w Chełmie. Dodaje jednak, że wciąż udział adwokatów w takich procesach nie jest duży, bo ludzie bardziej zawierzają księżom i najpierw u nich szukają pomocy.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2014 r. o 12:28
+1

Gdzie na pierwszym miejscu jest Bóg, na drugim żona lub mąż, a na trzecim dzieci, tam nie ma rozwodów.

o, znalazł się ksiądz, co umoralnia, u niego też jakby był Bóg na pierwszym miejscu to nie miałby kochanki z dziećmi

Avatar
dercy lyne / 8 lipca 2019 r. o 12:19
0
Cześć, nazywam się Darci Lyne, jestem z New Jersey, USA. Przeczytałem post-komentarz online dziennikarza z Los Angeles, który ujawnia, jak trwale wyleczył słabą erekcję i szybki wytrysk 2 miesiące po tym, jak żona go opuściła, a także powiedział, że dr NOSA wraca po byłej żonie po 2 latach rozłąki. Skontaktowałem się z tym samym doktorem NOSA z powodu moich wyzwań w życiu, mam te Potężne Intencje, że rzeczy będą działać dla mnie, wierzyłem w świadectwa, że ​​prawdziwe życie dowodzi. Uświadomiłem sobie, że dobrze byłoby tutaj się podzielić, ponieważ wiem, że to również zainspiruje innych. Miałem tyle szczęścia, że ​​natknąłem się na CZARNE MAGICZNE SPELLS  Osobisty kontakt osobisty  -Email-blackmagicsolutions95@gmail.com Nie jestem pewien, czy mógłbym to zrobić bez niego. Poddałbym się i uwierzył, że mój mąż spotykał się z kimś innym i powiedział, że skończyliśmy. Po tym, jak Dr.NOSA rzucił magiczne zaklęcie miłości, mój mąż dzwoni do mnie na komórkę i wraca do domu. Dziękuję bardzo za powrót mojego męża do domu po 3 latach rozłąki. Jesteśmy wiecznie zadłużeni. dzisiaj świadczę z radością i szczęściem światu ... także możesz WhatsApp z nim-- +2349083639501 * Miłośnik Love Spells Win-Back Ex * Magiczne zaklęcie sukcesu i promocji * Szczęśliwego uroku - BUSINESS STAR * oddziały - HAK OCHRONNY * rozdzielczość klątwy * Rozwiązanie problemu rozwodu? * rozwiązanie choroby i chorób ciała * Jeśli chcesz zaklęcia miłosnego dla nowego kochanka? * duchowe oczyszczenie * Magia płodności - OWOCE KOBIET * dekretująca magia, SPELL LOTTERY i WIN-GAMES SPELL
Cześć, nazywam się Darci Lyne, jestem z New Jersey, USA. Przeczytałem post-komentarz online dziennikarza z Los Angeles, który ujawnia, jak trwale wyleczył słabą erekcję i szybki wytrysk 2 miesiące po tym, jak żona go opuściła, a także powiedział, że dr NOSA wraca po byłej żonie po 2 latach rozłąki. Skontaktowałem się z tym samym doktorem NOSA z powodu moich wyzwań w życiu, mam te Potężne Intencje, że rzeczy będą działać dla mnie, wierzyłem w świadectwa, że ​​prawdziwe życie dowodzi. Uświadomiłem sobie, że dobrze byłoby tutaj się podzielić, p... rozwiń
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2016 r. o 16:13
0
Witam, nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
Avatar
Barbara Ubryk / 10 sierpnia 2014 r. o 08:57
0

Gdyby nie było dobrodziejstwa rozwodów to ludzie by się pozabijali nawzajem.

Avatar
sw / 9 sierpnia 2014 r. o 13:15
0

WSZYSTKO PRZEZ TE BABY, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO INNA BABA, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO SIĘ JEJ W GŁOWIE POPRZEWRACAŁO, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO SE INNEGO ZNALAZŁA, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO BABA TO SAMO ZŁO.

Avatar
właściwa hierarchia / 9 sierpnia 2014 r. o 12:40
0

Nie jestem księdzem, tylko 38-letnią mężatką  z dość długim stażem małżeńskim jak na dzisiejsze standardy. Nie będę rozwijać tego co powiedziałam wcześniej, bo jest to oczywisty przepis na udane, długie małżeństwo; przepis, który pozwala pokonać kryzysy i wychować dzieci w poszanowaniu dla rodziny, która jest opoką.

o, znalazł się ksiądz, co umoralnia, u niego też jakby był Bóg na pierwszym miejscu to nie miałby kochanki z dziećmi

rozwiń
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2014 r. o 12:32
0

 Do dwóch razy sztuka. Dzieci w końcu wyjechały nad morze - tytuł reportażu w dzisiejszym dzienniku

tu pełne, uczciwe rodziny mające 1-2 dzieci napewno nie pojechały tylko samotne matki lub rodzice bezrobotni tzn. mające obydwie lewe ręce albo niemyślące głową tylko inną częścią ciała, bo jak kogoś nie stać na dzieci to się nie decyduje na nie

Avatar
właściwa hierarchia / 9 sierpnia 2014 r. o 12:26
0

Gdzie na pierwszym miejscu jest Bóg, na drugim żona lub mąż, a na trzecim dzieci, tam nie ma rozwodów.

Avatar
MPKowiec / 9 sierpnia 2014 r. o 12:17
0

To sodoma i Gomora. Do niczego nie prowadzi, a tylko do nieszcześć, frustracji, bezecności i wulgarstwa. Macie rację, nie trzymajcie sie Boga tylko Palikota. On was na pewno zbawi. Marycha i sztucznym penisem


Człowieku lecz się. Co ma palikot czy bóg do mojego małżeństwa ?? Ja się ożeniłem z kobietą, a nie z palikotem czy bogiem.

Avatar
grrt / 9 sierpnia 2014 r. o 10:59
0

To sodoma i Gomora. Do niczego nie prowadzi, a tylko do nieszcześć, frustracji, bezecności i wulgarstwa. Macie rację, nie trzymajcie sie Boga tylko Palikota. On was na pewno zbawi. Marycha i sztucznym penisem

Avatar
dercy lyne / 8 lipca 2019 r. o 12:19
0
Cześć, nazywam się Darci Lyne, jestem z New Jersey, USA. Przeczytałem post-komentarz online dziennikarza z Los Angeles, który ujawnia, jak trwale wyleczył słabą erekcję i szybki wytrysk 2 miesiące po tym, jak żona go opuściła, a także powiedział, że dr NOSA wraca po byłej żonie po 2 latach rozłąki. Skontaktowałem się z tym samym doktorem NOSA z powodu moich wyzwań w życiu, mam te Potężne Intencje, że rzeczy będą działać dla mnie, wierzyłem w świadectwa, że ​​prawdziwe życie dowodzi. Uświadomiłem sobie, że dobrze byłoby tutaj się podzielić, ponieważ wiem, że to również zainspiruje innych. Miałem tyle szczęścia, że ​​natknąłem się na CZARNE MAGICZNE SPELLS  Osobisty kontakt osobisty  -Email-blackmagicsolutions95@gmail.com Nie jestem pewien, czy mógłbym to zrobić bez niego. Poddałbym się i uwierzył, że mój mąż spotykał się z kimś innym i powiedział, że skończyliśmy. Po tym, jak Dr.NOSA rzucił magiczne zaklęcie miłości, mój mąż dzwoni do mnie na komórkę i wraca do domu. Dziękuję bardzo za powrót mojego męża do domu po 3 latach rozłąki. Jesteśmy wiecznie zadłużeni. dzisiaj świadczę z radością i szczęściem światu ... także możesz WhatsApp z nim-- +2349083639501 * Miłośnik Love Spells Win-Back Ex * Magiczne zaklęcie sukcesu i promocji * Szczęśliwego uroku - BUSINESS STAR * oddziały - HAK OCHRONNY * rozdzielczość klątwy * Rozwiązanie problemu rozwodu? * rozwiązanie choroby i chorób ciała * Jeśli chcesz zaklęcia miłosnego dla nowego kochanka? * duchowe oczyszczenie * Magia płodności - OWOCE KOBIET * dekretująca magia, SPELL LOTTERY i WIN-GAMES SPELL
Cześć, nazywam się Darci Lyne, jestem z New Jersey, USA. Przeczytałem post-komentarz online dziennikarza z Los Angeles, który ujawnia, jak trwale wyleczył słabą erekcję i szybki wytrysk 2 miesiące po tym, jak żona go opuściła, a także powiedział, że dr NOSA wraca po byłej żonie po 2 latach rozłąki. Skontaktowałem się z tym samym doktorem NOSA z powodu moich wyzwań w życiu, mam te Potężne Intencje, że rzeczy będą działać dla mnie, wierzyłem w świadectwa, że ​​prawdziwe życie dowodzi. Uświadomiłem sobie, że dobrze byłoby tutaj się podzielić, p... rozwiń
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2016 r. o 16:13
0
Witam, nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
Avatar
Barbara Ubryk / 10 sierpnia 2014 r. o 08:57
0

Gdyby nie było dobrodziejstwa rozwodów to ludzie by się pozabijali nawzajem.

Avatar
sw / 9 sierpnia 2014 r. o 13:15
0

WSZYSTKO PRZEZ TE BABY, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO INNA BABA, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO SIĘ JEJ W GŁOWIE POPRZEWRACAŁO, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO SE INNEGO ZNALAZŁA, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO BABA TO SAMO ZŁO.

Avatar
właściwa hierarchia / 9 sierpnia 2014 r. o 12:40
0

Nie jestem księdzem, tylko 38-letnią mężatką  z dość długim stażem małżeńskim jak na dzisiejsze standardy. Nie będę rozwijać tego co powiedziałam wcześniej, bo jest to oczywisty przepis na udane, długie małżeństwo; przepis, który pozwala pokonać kryzysy i wychować dzieci w poszanowaniu dla rodziny, która jest opoką.

o, znalazł się ksiądz, co umoralnia, u niego też jakby był Bóg na pierwszym miejscu to nie miałby kochanki z dziećmi

rozwiń
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2014 r. o 12:32
0

 Do dwóch razy sztuka. Dzieci w końcu wyjechały nad morze - tytuł reportażu w dzisiejszym dzienniku

tu pełne, uczciwe rodziny mające 1-2 dzieci napewno nie pojechały tylko samotne matki lub rodzice bezrobotni tzn. mające obydwie lewe ręce albo niemyślące głową tylko inną częścią ciała, bo jak kogoś nie stać na dzieci to się nie decyduje na nie

Avatar
Gość / 9 sierpnia 2014 r. o 12:28
+1

Gdzie na pierwszym miejscu jest Bóg, na drugim żona lub mąż, a na trzecim dzieci, tam nie ma rozwodów.

o, znalazł się ksiądz, co umoralnia, u niego też jakby był Bóg na pierwszym miejscu to nie miałby kochanki z dziećmi

Avatar
właściwa hierarchia / 9 sierpnia 2014 r. o 12:26
0

Gdzie na pierwszym miejscu jest Bóg, na drugim żona lub mąż, a na trzecim dzieci, tam nie ma rozwodów.

Avatar
MPKowiec / 9 sierpnia 2014 r. o 12:17
0

To sodoma i Gomora. Do niczego nie prowadzi, a tylko do nieszcześć, frustracji, bezecności i wulgarstwa. Macie rację, nie trzymajcie sie Boga tylko Palikota. On was na pewno zbawi. Marycha i sztucznym penisem


Człowieku lecz się. Co ma palikot czy bóg do mojego małżeństwa ?? Ja się ożeniłem z kobietą, a nie z palikotem czy bogiem.

Avatar
grrt / 9 sierpnia 2014 r. o 10:59
0

To sodoma i Gomora. Do niczego nie prowadzi, a tylko do nieszcześć, frustracji, bezecności i wulgarstwa. Macie rację, nie trzymajcie sie Boga tylko Palikota. On was na pewno zbawi. Marycha i sztucznym penisem

Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Alarmistyczne dane dla lubelskiego. „Na ulicach praktycznie nie widzi się młodych ludzi”

Alarmistyczne dane dla lubelskiego. „Na ulicach praktycznie nie widzi się młodych ludzi”

Nasze województwo ma coraz mniej mieszkańców. W ubiegłym roku liczba ludności zmniejszyła się o kilkanaście tysięcy. Ale to tylko statystyki, bo problem jest jeszcze poważniejszy. – Po analizie deklaracji śmieciowych okazało się, że brakuje nam około 900 mieszkańców – mówi wójt jednej z lubelskich gmin

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 maja 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 10 maja 2021 r.

Wielka podróż tratwą z Puław do Morza Czarnego
Magazyn
galeria

Wielka podróż tratwą z Puław do Morza Czarnego

Inaczej patrzy się na kraje i miasta od strony wody. Mam nadzieję, że znajdę czas by trochę pozwiedzać – mówi Andrzej Łagowski, mieszkaniec gminy Wisznice, który 3 maja wyruszył z puławskiego portu w swoją podróż życia.

Lublin. Na Szambelańską wrócił Jarmark [zdjęcia]
zdjęcia

Lublin. Na Szambelańską wrócił Jarmark [zdjęcia]

Jarmark Tradycji znów się rozstawia. Sprzedawcy na klientów czekają w każdy weekend.

Miliony na lubelskie drogi rozdane. Teraz liczą na oszczędności
zdjęcia
galeria

Miliony na lubelskie drogi rozdane. Teraz liczą na oszczędności

364 km nowych dróg powstanie w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycji może być więcej dzięki zapowiadanym oszczędnościom poprzetargowym.

Dwa wypadki pod Chełmem. Jeden śmiertelny. Zginął motocyklista

Dwa wypadki pod Chełmem. Jeden śmiertelny. Zginął motocyklista

Do dwóch groźnych wypadków doszło w niedzielę na drogach dojazdowych do Chełma. W obu wzięli udział motocykliści. Do tragedii doszło w Sielcu w gminie Leśniowice, gdzie motocyklista zginął na miejscu. Godzinę wcześniej w Horodyszczu jadący suzuki 32-latek po uderzeniu w peugeota trafił do szpitala.

Tanew Majdan Stary - Roztocze Szczebrzeszyn 4:1. Pozostałe wyniki zamojskiej okręgówki

Tanew Majdan Stary - Roztocze Szczebrzeszyn 4:1. Pozostałe wyniki zamojskiej okręgówki

Tanew Majdan Stary wygrała na swoim stadionie z Roztoczem Szczebrzeszyn i zachowała pozycję wicelidera. Do tego zespół trenera Krzysztofa Surmy w tym sezonie zdobył już 103 bramki i jest najlepiej grającym w ofensywie zespołem w lidze

Lublin, deptak, słońce i bańki. Pierwszy taki weekend [zdjęcia]
zdjęcia
galeria

Lublin, deptak, słońce i bańki. Pierwszy taki weekend [zdjęcia]

Tłumy na lubelskim deptaku, spacerowicze i dzieci. To był, zdaje się pierwszy tak ciepły weekend w tym roku.

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 1:0, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej Hummel IV ligi

Kryształ Werbkowice – Lublinianka 1:0, pozostałe wyniki grupy mistrzowskiej Hummel IV ligi

Udana sobota gospodarzy w grupie mistrzowskiej. Wszystkie zespoły, które grały u siebie wywalczyły komplety punktów. Na drugim miejscu umocniła się Victoria Żmudź, która pokonała Lutnię Piszczac 1:0, a trzeci mecz bez porażki z rzędu zanotował Kryształ Werbkowice.

Lubelskie. Ksiądz miał kamerę w bucie i nagrywał małe dziewczynki. Mówił, że to przez stres

Lubelskie. Ksiądz miał kamerę w bucie i nagrywał małe dziewczynki. Mówił, że to przez stres

Karę duchownemu wymierzył sąd w Zamościu. Łukasza P. przyłapano na wakacjach w Chorwacji, kiedy w przymierzalni na plaży filmował rozebraną nastolatkę.

Parczew. Brak maseczki, to był tylko początek kłopotów

Parczew. Brak maseczki, to był tylko początek kłopotów

Uwagę policjantów zwrócił mężczyzna siedzący na ławeczce bez maseczki. Nie skończyło się tylko na tym przewinieniu.

Wybili nam piłkę z głowy, czyli opinie po meczu Motor Lublin - Sokół Ostróda
galeria

Wybili nam piłkę z głowy, czyli opinie po meczu Motor Lublin - Sokół Ostróda

Trwa dobra passa Motoru. Chociaż ekipa z Lublina jako pierwsza straciła gola w meczu z Sokołem Ostróda, to później zdobyła cztery i w dobrym stylu pokonała rywali. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu drużyn?

Lubelskie. Nielegalna impreza na 100 osób w strażackiej remizie

Lubelskie. Nielegalna impreza na 100 osób w strażackiej remizie

Policja interweniowała w strażackiej remizie, gdzie bawiła się setka osób.

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie
wideo
film

Samolot z pacjentami z Delhi lądował w Warszawie

Troje pacjentów przetransportowanych w niedzielę z Delhi do Warszawy będzie leczonych w szpitalu MSWiA w stolicy; zostaną również poddani badaniu na okoliczność tego, z jaką odmianą koronawirusa mamy do czynienia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki
Magazyn
galeria

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki

Amazonki Budowlani Lublin będą gospodarzem III Turnieju mistrzostw Polski Kobiet U 16 w Rugby 7. Zawody zaplanowano na 16 maja, początek o godzinie 11 na stadionie przy ul. Krasińskiego 11.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.