Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 sierpnia 2014 r.
20:30
Edytuj ten wpis

Epidemia rozwodów w woj. lubelskim

0 31 A A

O prawie 12 proc. spadła u nas w ciągu roku liczba zawieranych małżeństw. Drastycznie wzrosła natomiast liczba rozwodów, aż o 33 proc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 r. w woj. lubelskim zawarto około 10 tys. związków małżeńskich, czyli 11,9 proc. mniej niż rok wcześniej i o 17,5 proc. mniej niż w 2000 roku.

71,6 proc. wszystkich małżeństw w 2013 to małżeństwa kościelne (w 2012 r. odsetek ten wynosił 71,8 proc.). Związki wyznaniowe częściej zawierano na wsiach (75 proc.), niż w miastach (67,4 proc.).

Jak wynika z danych GUS, państwo młodzi są coraz starsi. Mężczyźni zawierając związek małżeński mają średnio 28 lat, a kobiety - 26 lat. W porównaniu do 2000 roku zarówno pan młody, jak i panna młoda są starsi o prawie trzy lata. Ta różnica jest jeszcze bardziej widoczna, gdy spojrzymy na lata 90., kiedy ponad połowa mężczyzn szła do ślubu nie mając jeszcze 25 lat.

Niechęć do małżeństw coraz mocniej odczuwa branża ślubna. - Kończy się "boom” na wesela, który przeżywaliśmy od kilku lat. Niektóre domy weselne już przeżywają kryzys, bo mają jedną lub dwie imprezy w miesiącu, a kiedyś odbywały się co najmniej raz w tygodniu - mówi Kazimierz Gajek, właściciel Dworu Anna w Jakubowicach Konińskich.

Rozwodów coraz więcej

Zaskakujące są dane na temat rozwodów. Z roku na rok ich liczba lawinowo rośnie. W 2013 roku w woj. lubelskim rozwiodło się 4130 par - to aż o 33 proc. więcej niż w 2012 roku i ponad dwa razy więcej niż 13 lat temu. Częściej rozwody orzekano z winy męża (16,6 proc.), niż z winy żony (2,7 proc.).

GUS wyliczył, że w 2013 roku najwięcej rozwodów było w Chełmie i w Lublinie, natomiast najmniej w powiecie janowskim.

Najczęściej pary rozwodzą się po 5-9 latach pożycia, ale coraz więcej młodych małżeństw rozpada się w pierwszych latach po ślubie. Prawie 19 proc. wszystkich rozwodów, to rozwody po 2-4 latach małżeństwa.

Zdrady

Jak tłumaczy psycholog i psychoterapeuta Marta Wiercińska, wynika to z tego, że młodzi ludzie często nie są przygotowani do małżeństwa.

- Po jakimś czasie okazuje się, że mają inne oczekiwania od związku. Pojawia się praca, dzieci, na których się skupiają, natomiast zapominają o sobie. Dochodzi do zdrad i rozwodów - wyjaśnia Wiercińska.

Jak dodaje, nowym zjawiskiem jest tzw. nieodseparowanie się od rodziców. - Przykład z życia wzięty: mąż coraz częściej je obiad u mamy, nie bierze pod uwagę tego, że w domu czeka na niego żona, która też ugotowała. Dochodzi do nieporozumień i kryzysów - mówi Wiercińska.

Coraz częściej ludzie decydują się na rozwód kościelny. - Mamy dużo zapytań o unieważnienie takich małżeństw. Klienci najczęściej decydują się na nie, żeby móc ponownie przystąpić do ślubu kościelnego - tłumaczy Rafał Kornat, prawnik kanonista z kancelarii prawnej w Chełmie. Dodaje jednak, że wciąż udział adwokatów w takich procesach nie jest duży, bo ludzie bardziej zawierzają księżom i najpierw u nich szukają pomocy.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2014 r. o 12:28

Gdzie na pierwszym miejscu jest Bóg, na drugim żona lub mąż, a na trzecim dzieci, tam nie ma rozwodów.

o, znalazł się ksiądz, co umoralnia, u niego też jakby był Bóg na pierwszym miejscu to nie miałby kochanki z dziećmi

Avatar
dercy lyne / 8 lipca 2019 r. o 12:19
Cześć, nazywam się Darci Lyne, jestem z New Jersey, USA. Przeczytałem post-komentarz online dziennikarza z Los Angeles, który ujawnia, jak trwale wyleczył słabą erekcję i szybki wytrysk 2 miesiące po tym, jak żona go opuściła, a także powiedział, że dr NOSA wraca po byłej żonie po 2 latach rozłąki. Skontaktowałem się z tym samym doktorem NOSA z powodu moich wyzwań w życiu, mam te Potężne Intencje, że rzeczy będą działać dla mnie, wierzyłem w świadectwa, że ​​prawdziwe życie dowodzi. Uświadomiłem sobie, że dobrze byłoby tutaj się podzielić, ponieważ wiem, że to również zainspiruje innych. Miałem tyle szczęścia, że ​​natknąłem się na CZARNE MAGICZNE SPELLS  Osobisty kontakt osobisty  -Email-blackmagicsolutions95@gmail.com Nie jestem pewien, czy mógłbym to zrobić bez niego. Poddałbym się i uwierzył, że mój mąż spotykał się z kimś innym i powiedział, że skończyliśmy. Po tym, jak Dr.NOSA rzucił magiczne zaklęcie miłości, mój mąż dzwoni do mnie na komórkę i wraca do domu. Dziękuję bardzo za powrót mojego męża do domu po 3 latach rozłąki. Jesteśmy wiecznie zadłużeni. dzisiaj świadczę z radością i szczęściem światu ... także możesz WhatsApp z nim-- +2349083639501 * Miłośnik Love Spells Win-Back Ex * Magiczne zaklęcie sukcesu i promocji * Szczęśliwego uroku - BUSINESS STAR * oddziały - HAK OCHRONNY * rozdzielczość klątwy * Rozwiązanie problemu rozwodu? * rozwiązanie choroby i chorób ciała * Jeśli chcesz zaklęcia miłosnego dla nowego kochanka? * duchowe oczyszczenie * Magia płodności - OWOCE KOBIET * dekretująca magia, SPELL LOTTERY i WIN-GAMES SPELL
Cześć, nazywam się Darci Lyne, jestem z New Jersey, USA. Przeczytałem post-komentarz online dziennikarza z Los Angeles, który ujawnia, jak trwale wyleczył słabą erekcję i szybki wytrysk 2 miesiące po tym, jak żona go opuściła, a także powiedział, że dr NOSA wraca po byłej żonie po 2 latach rozłąki. Skontaktowałem się z tym samym doktorem NOSA z powodu moich wyzwań w życiu, mam te Potężne Intencje, że rzeczy będą działać dla mnie, wierzyłem w świadectwa, że ​​prawdziwe życie dowodzi. Uświadomiłem sobie, że dobrze byłoby tutaj się podzielić, p... rozwiń
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2016 r. o 16:13
Witam, nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
Avatar
Barbara Ubryk / 10 sierpnia 2014 r. o 08:57

Gdyby nie było dobrodziejstwa rozwodów to ludzie by się pozabijali nawzajem.

Avatar
sw / 9 sierpnia 2014 r. o 13:15

WSZYSTKO PRZEZ TE BABY, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO INNA BABA, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO SIĘ JEJ W GŁOWIE POPRZEWRACAŁO, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO SE INNEGO ZNALAZŁA, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO BABA TO SAMO ZŁO.

Avatar
właściwa hierarchia / 9 sierpnia 2014 r. o 12:40

Nie jestem księdzem, tylko 38-letnią mężatką  z dość długim stażem małżeńskim jak na dzisiejsze standardy. Nie będę rozwijać tego co powiedziałam wcześniej, bo jest to oczywisty przepis na udane, długie małżeństwo; przepis, który pozwala pokonać kryzysy i wychować dzieci w poszanowaniu dla rodziny, która jest opoką.

o, znalazł się ksiądz, co umoralnia, u niego też jakby był Bóg na pierwszym miejscu to nie miałby kochanki z dziećmi

rozwiń
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2014 r. o 12:32

 Do dwóch razy sztuka. Dzieci w końcu wyjechały nad morze - tytuł reportażu w dzisiejszym dzienniku

tu pełne, uczciwe rodziny mające 1-2 dzieci napewno nie pojechały tylko samotne matki lub rodzice bezrobotni tzn. mające obydwie lewe ręce albo niemyślące głową tylko inną częścią ciała, bo jak kogoś nie stać na dzieci to się nie decyduje na nie

Avatar
właściwa hierarchia / 9 sierpnia 2014 r. o 12:26

Gdzie na pierwszym miejscu jest Bóg, na drugim żona lub mąż, a na trzecim dzieci, tam nie ma rozwodów.

Avatar
MPKowiec / 9 sierpnia 2014 r. o 12:17

To sodoma i Gomora. Do niczego nie prowadzi, a tylko do nieszcześć, frustracji, bezecności i wulgarstwa. Macie rację, nie trzymajcie sie Boga tylko Palikota. On was na pewno zbawi. Marycha i sztucznym penisem


Człowieku lecz się. Co ma palikot czy bóg do mojego małżeństwa ?? Ja się ożeniłem z kobietą, a nie z palikotem czy bogiem.

Avatar
grrt / 9 sierpnia 2014 r. o 10:59

To sodoma i Gomora. Do niczego nie prowadzi, a tylko do nieszcześć, frustracji, bezecności i wulgarstwa. Macie rację, nie trzymajcie sie Boga tylko Palikota. On was na pewno zbawi. Marycha i sztucznym penisem

Avatar
dercy lyne / 8 lipca 2019 r. o 12:19
Cześć, nazywam się Darci Lyne, jestem z New Jersey, USA. Przeczytałem post-komentarz online dziennikarza z Los Angeles, który ujawnia, jak trwale wyleczył słabą erekcję i szybki wytrysk 2 miesiące po tym, jak żona go opuściła, a także powiedział, że dr NOSA wraca po byłej żonie po 2 latach rozłąki. Skontaktowałem się z tym samym doktorem NOSA z powodu moich wyzwań w życiu, mam te Potężne Intencje, że rzeczy będą działać dla mnie, wierzyłem w świadectwa, że ​​prawdziwe życie dowodzi. Uświadomiłem sobie, że dobrze byłoby tutaj się podzielić, ponieważ wiem, że to również zainspiruje innych. Miałem tyle szczęścia, że ​​natknąłem się na CZARNE MAGICZNE SPELLS  Osobisty kontakt osobisty  -Email-blackmagicsolutions95@gmail.com Nie jestem pewien, czy mógłbym to zrobić bez niego. Poddałbym się i uwierzył, że mój mąż spotykał się z kimś innym i powiedział, że skończyliśmy. Po tym, jak Dr.NOSA rzucił magiczne zaklęcie miłości, mój mąż dzwoni do mnie na komórkę i wraca do domu. Dziękuję bardzo za powrót mojego męża do domu po 3 latach rozłąki. Jesteśmy wiecznie zadłużeni. dzisiaj świadczę z radością i szczęściem światu ... także możesz WhatsApp z nim-- +2349083639501 * Miłośnik Love Spells Win-Back Ex * Magiczne zaklęcie sukcesu i promocji * Szczęśliwego uroku - BUSINESS STAR * oddziały - HAK OCHRONNY * rozdzielczość klątwy * Rozwiązanie problemu rozwodu? * rozwiązanie choroby i chorób ciała * Jeśli chcesz zaklęcia miłosnego dla nowego kochanka? * duchowe oczyszczenie * Magia płodności - OWOCE KOBIET * dekretująca magia, SPELL LOTTERY i WIN-GAMES SPELL
Cześć, nazywam się Darci Lyne, jestem z New Jersey, USA. Przeczytałem post-komentarz online dziennikarza z Los Angeles, który ujawnia, jak trwale wyleczył słabą erekcję i szybki wytrysk 2 miesiące po tym, jak żona go opuściła, a także powiedział, że dr NOSA wraca po byłej żonie po 2 latach rozłąki. Skontaktowałem się z tym samym doktorem NOSA z powodu moich wyzwań w życiu, mam te Potężne Intencje, że rzeczy będą działać dla mnie, wierzyłem w świadectwa, że ​​prawdziwe życie dowodzi. Uświadomiłem sobie, że dobrze byłoby tutaj się podzielić, p... rozwiń
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2016 r. o 16:13
Witam, nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
Avatar
Barbara Ubryk / 10 sierpnia 2014 r. o 08:57

Gdyby nie było dobrodziejstwa rozwodów to ludzie by się pozabijali nawzajem.

Avatar
sw / 9 sierpnia 2014 r. o 13:15

WSZYSTKO PRZEZ TE BABY, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO INNA BABA, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO SIĘ JEJ W GŁOWIE POPRZEWRACAŁO, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO SE INNEGO ZNALAZŁA, ROZWÓD PRZEZ BABĘ BO BABA TO SAMO ZŁO.

Avatar
właściwa hierarchia / 9 sierpnia 2014 r. o 12:40

Nie jestem księdzem, tylko 38-letnią mężatką  z dość długim stażem małżeńskim jak na dzisiejsze standardy. Nie będę rozwijać tego co powiedziałam wcześniej, bo jest to oczywisty przepis na udane, długie małżeństwo; przepis, który pozwala pokonać kryzysy i wychować dzieci w poszanowaniu dla rodziny, która jest opoką.

o, znalazł się ksiądz, co umoralnia, u niego też jakby był Bóg na pierwszym miejscu to nie miałby kochanki z dziećmi

rozwiń
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2014 r. o 12:32

 Do dwóch razy sztuka. Dzieci w końcu wyjechały nad morze - tytuł reportażu w dzisiejszym dzienniku

tu pełne, uczciwe rodziny mające 1-2 dzieci napewno nie pojechały tylko samotne matki lub rodzice bezrobotni tzn. mające obydwie lewe ręce albo niemyślące głową tylko inną częścią ciała, bo jak kogoś nie stać na dzieci to się nie decyduje na nie

Avatar
Gość / 9 sierpnia 2014 r. o 12:28

Gdzie na pierwszym miejscu jest Bóg, na drugim żona lub mąż, a na trzecim dzieci, tam nie ma rozwodów.

o, znalazł się ksiądz, co umoralnia, u niego też jakby był Bóg na pierwszym miejscu to nie miałby kochanki z dziećmi

Avatar
właściwa hierarchia / 9 sierpnia 2014 r. o 12:26

Gdzie na pierwszym miejscu jest Bóg, na drugim żona lub mąż, a na trzecim dzieci, tam nie ma rozwodów.

Avatar
MPKowiec / 9 sierpnia 2014 r. o 12:17

To sodoma i Gomora. Do niczego nie prowadzi, a tylko do nieszcześć, frustracji, bezecności i wulgarstwa. Macie rację, nie trzymajcie sie Boga tylko Palikota. On was na pewno zbawi. Marycha i sztucznym penisem


Człowieku lecz się. Co ma palikot czy bóg do mojego małżeństwa ?? Ja się ożeniłem z kobietą, a nie z palikotem czy bogiem.

Avatar
grrt / 9 sierpnia 2014 r. o 10:59

To sodoma i Gomora. Do niczego nie prowadzi, a tylko do nieszcześć, frustracji, bezecności i wulgarstwa. Macie rację, nie trzymajcie sie Boga tylko Palikota. On was na pewno zbawi. Marycha i sztucznym penisem