Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 kwietnia 2008 r.
14:14
Edytuj ten wpis

Gody żółwi z plejbeku

Jak rok temu pojechali do Krakowa na PAKE, wystąpili z dość tradycyjnym, ale ambitnym programem, odpadli na półfinałach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Polegli na akustyce i mikrofonach słynnego klubu Rotunda. Po nieudanym doświadczeniu zastanawiali się, jak można by to obejść. Wymyślili, że przyjadą tu jeszcze, ale wszystkie dźwięki nagrają wcześniej, a na scenie będą się tylko ruszać. I wygrali.

W tym roku na lubelsko-szczebrzeszyński kabaret Świerszczychrząszcz zdobył pierwszą nagrodę (ex aequo z "Widelcem” z Białegostoku) na 24 Przeglądzie Kabaretów PAKA. Byli inni od całej reszty rozśmieszaczy i byli dobrzy.

Na czym ich inność polegała? Na tym, że choć mogło się wydawać, że coś mówią, nie wypowiedzieli na ani słowa. Że mogło się zdawać, że wykonują jakieś piosenki, nie zaśpiewali ani wersu. Że wytwarzają jakieś inne dźwięki, choć nie robili żadnego szumu.

Miesiące orki

- Historie, które wymyślamy, przekładamy na dźwięki, a potem dokładamy do tego ruch - mówią. - Podkłady służą do określenia środowiska, w jakim dzieje się akcja, i do jej napędzenia.

- Nie jesteśmy klasycznymi mimami, bo gdybyśmy byli, moglibyśmy zagrać to wszystko ruchem, a my raczej ilustrujemy nim to, co słychać z podkładów - mówi Michał Łysiak. - Tego, co robimy, nie nazywamy pantomimą, tylko ruchem synchronicznym z dźwiękiem.

Program "Z plejbeku” to było dziesięć długich miesięcy orki. - Najpierw wiele wieczorów pracy koncepcyjnej, kiedy wymyślaliśmy historie, które chcielibyśmy zagrać. Następnie ciężka praca w studiu, w którym nagrywaliśmy dźwięki, w tym dialogi - opowiada Marcin Wąsowski. - A potem długie godziny prób w sali z lustrami, w której mogliśmy na bieżąco obserwować, jak nam to wszystko wychodzi.

Żółwie i kowboje

Kiedy już mieli co nieco wykończone, zaczęli sprawdzać to w kontakcie z publicznością. - Zauważyliśmy, że widzom to się bardzo podoba, że idziemy we właściwym kierunku - mówi Marcin. - I że najbardziej podobają się takie numery, których istotą są mocne relacje emocjonalne między bohaterami.

Rzeczywiście, ich najlepsze skecze to "Kowboje”, w którym postacie ostro ze sobą rywalizują, i "Żółwie z Galapagos”, w którym prezentowane są m.in. zaloty samca do samicy.

- Generalnie udało nam się znaleźć miejsce w świecie kabaretowym, którego wiele osób jeszcze nie dotknęło - wyjaśnia Marcin. - Byliśmy jedynymi na PACE, którzy wystąpili w takiej konwencji. Trudno było nas nie zauważyć. A że mieliśmy dopracowany program, to trudno było nas nie docenić.

Publiczność na siłę

Kabaret Świerszczychrząszcz nie jest pierwszym przedsięwzięciem Michała Łysiaka i Marcina Wąsowskiego. Rok temu pojechali do Krakowa jako Teatr MMS. Pod takim szyldem występowali z programem "Ach, ci mężczyźni” w całej Polsce. Często występowali w nietypowych miejscach: w domach opieki społecznej, więzieniach, poprawczakach.

- To była bardzo pouczająca lekcja aktorstwa - mówi Michał. - Pensjonariusze takich instytucji to niezwykle trudna publiczność. Jest zorganizowana przez opiekunów trochę na siłę i zwykle zobaczenie spektaklu nie jest jej największym marzeniem. Niełatwo skupić na sobie jej uwagę. Ale to dało nam szansę na nauczenie się docierania do różnych ludzi w różnych sytuacjach. Chyba ją dobrze wykorzystaliśmy.

Babcia kradnie show

Z występami w tak dziwnych miejscach musi się wiązać wiele niebanalnych zdarzeń. I tak też było w przypadku Teatru MMS. Michał i Marcin świetnie pamiętają wizytę w podwarszawskim domu opieki społecznej.

- W połowie przedstawienia "Ach, ci mężczyźni” na scenę wkroczyła starsza pani, pensjonariuszka, i tonem nie uznającym sprzeciwu zaproponowała, że powie wiersz o mężczyznach - opowiada Michał. - Nie widzieliśmy innej możliwości niż oddanie jej sceny. No i poleciała tak pikantnym tekstem, że aż nas zamurowało. Za to publiczności bardzo się to spodobało. Dostała gromkie brawa. A przy okazji ukradła nam show i nikt już nie zwracał uwagi na nasze wysiłki artystyczne.

To nas kręci

Ważnym wydarzeniem w ich karierze był ubiegłoroczny występ na Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry, gdzie zauważył ich menedżer mima Ireneusza Krosnego, Jacek Balon i zaproponował współpracę.

- To nas dowartościowało - mówi Marcin. - Oczywiście przystaliśmy na propozycję opieki menedżerskiej i promocyjnej. Tego nam brakowało, a jest to bardzo ważna sfera. Bez kogoś, kto się tym fachowo zajmuje, trudno skutecznie i sensownie działać. Trudno zajmować się sztuką i równie dużo czasu poświęcać na planowanie i organizację występów.

Co dalej? - Na razie będziemy rozwijać jeszcze nasz obecny program, bo wciąż bardzo nas to kręci, a jego formuła jest otwarta na nowe skecze - mówi Michał. - Co zrobimy później, trudno powiedzieć. To może być zupełnie inna konwencja.

Pozostałe informacje

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Przywłaszczyli pieniądze KUL-u, od wyroku będą się odwoływać

Do lubelskiego sądu wpłynęło 9 apelacji w sprawie radców prawnych, którzy w lutym zostali uznani za winnych przywłaszczenia 3 mln zł, które miały należeć do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Akta nie zostały jeszcze przekazane do sądu apelacyjnego.

Dyrektor ZDiTM Grzegorz Malec i prezes PRD Lubartów Janusz Białek podpisują umowę na remont al. Unii Lubelskiej
Duże utrudnienia

Aleja Unii Lubelskiej już z umową. Sprawdź, jak będzie przebiegał remont

Nowe mosty, przebudowa drogi, zieleń i udogodnienia dla pasażerów. Inwestycja za 65 mln zł potrwa do maja 2027 roku i przyniesie duże zmiany w centrum Lublina. Dzisiaj podpisano umowę z wykonawcą remontu alei Unii Lubelskiej.

Astra Leśniowice pokonała na wyjeździe Spartę Rejowiec Fabryczny

Wygrane Ruchu Izbica i Brata Siennica Nadolna, Sparta wciąż bez punktów na wiosnę

Ruch Izbica lepszy od Granicy Dorohusk, a Brat Siennica Nadolna od Ogniwa Wierzbica. Wciąż bez punktów w rundzie wiosennej jest Sparta Rejowiec Fabryczny. Ważna wyjazdowa wygrana GKS Łopiennik.

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Znak na wysepce w ciągu przejścia dla pieszych na al. Zygmuntowskich miał nieprzyjemne spotkanie z samochodem. Jego resztki leżały przez kilka dni, na co zwrócili uwagę mieszkańcy. Czy znak wróci w to miejsce?

Chciał wyprzedzać, ale nie był sam. Audi dachowało po zderzeniu z Kia na DK74

Chciał wyprzedzać, ale nie był sam. Audi dachowało po zderzeniu z Kia na DK74

Kierowca na krajowej 74 zdecydował się wyprzedzać. Nie spojrzał jednak w lusterko i spowodował poważny wypadek.

Ciekawe i nietypowe kierunki na wczasy

Ciekawe i nietypowe kierunki na wczasy

Leniwy relaks na plaży, z książką w ręku i szumem fal w tle, czy aktywne zwiedzanie urokliwych miast pełnych historii i lokalnego klimatu? Planowanie wczasów to nie zawsze szybka decyzja – warto zacząć od określenia własnych oczekiwań i potrzeb. Aby ułatwić wybór, przygotowaliśmy zestawienie ciekawych i nietypowych kierunków, które mogą stać się inspiracją podczas planowania urlopu.

Tanew wskoczyła na fotel lidera, ale Grom szybko odpowiedział. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew wskoczyła na fotel lidera, ale Grom szybko odpowiedział. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o pierwsze miejsce na koniec tego sezonu trwa w najlepsze. Po wysokiej wygranej nad Olimpiakosem Tarnogród Tanew Majdan Stary wskoczyła na fotel lidera. Była nim jednak bardzo krótko, bo w sobotni wieczór na pierwsze miejsce wrócił Grom Różaniec

Poszedł na spacer i znalazł granaty. Interweniowali saperzy

Poszedł na spacer i znalazł granaty. Interweniowali saperzy

Granaty moździerzowe z czasów wojny tuż obok osiedla znalazł mieszkaniec Dęblina. Służby ruszyły do akcji, saperzy interweniowali na miejscu. Policja apeluje: nie dotykaj, dzwoń na 112.

Turbohulajnoga w Łukowie. 18-latek pędził ponad 40 km/h i dostał mandat

Turbohulajnoga w Łukowie. 18-latek pędził ponad 40 km/h i dostał mandat

Prawko miał, ale przepisów nie znał. Skończyło się na wideorejestratorze, mandacie i poważnym przypomnieniu, że jazda hulajnogą to nie Moto GP.

Sąd uchyla zakaz protestu przewoźników, wójt złoży zażalenie. Blokada przy granicy w Dorohusku rusza dziś
Aktualizacja

Sąd uchyla zakaz protestu przewoźników, wójt złoży zażalenie. Blokada przy granicy w Dorohusku rusza dziś

Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił zakaz wójta Dorohuska dotyczący organizacji zgromadzenia przewoźników na drodze krajowej nr 12 w pobliżu przejścia granicznego z Ukrainą. Protest rusza dziś przed południem – jego uczestnicy zapowiadają blokadę w formule „jedna ciężarówka na godzinę”.

Victoria Parczew rozbiła ŁKS Łazy

Lutnia i LKS Milanów na remis, cztery gole Kacpra Waniowskiego i wyniki bialskiej okręgówki

Kacper Waniowski zdobył cztery bramki w wygranym spotkaniu Victorii Parczew z ŁKS Łazy 6:0. Orlęta Łuków pokonały Orła Czemierniki 4:2. Az-Bud Komarówka Podlaska pokonał Absolwenta Domaszewnica, a Unia Żabików rozbiła Unię Krzywda

zdjęcie ilustracyjne

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro urodziło się w Lublinie

Hania przyszła na świat w marcu w lubelskiej klinice. To symboliczny moment dla rodzin korzystających z publicznego wsparcia w leczeniu niepłodności

Piwniczka betonowa – naturalna chłodnia w Twoim ogrodzie

Piwniczka betonowa – naturalna chłodnia w Twoim ogrodzie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś marzyć o miejscu, gdzie możesz bezpiecznie przechowywać domowe przetwory, świeże warzywa czy wino – bez konieczności korzystania z prądu? Piwniczka betonowa to coraz popularniejsze rozwiązanie, które wraca do łask dzięki swojej funkcjonalności, oszczędności i naturalnym właściwościom chłodzącym. To coś więcej niż tylko ogrodowy schowek – to inwestycja, która przynosi realne korzyści na lata.

Biznes gastro bez filtra: Jak nie rozjechać food costu w małej restauracji?

Biznes gastro bez filtra: Jak nie rozjechać food costu w małej restauracji?

Hej! Widziałam, że znowu narzekasz na Excel i kalkulacje. Nie dziwię się — po 12 godzinach na nogach ostatnie, na co masz siłę, to liczenie każdej pietruszki. Ale prawda jest taka, że albo ogarniesz food cost, albo on ogarnie ciebie... i twój biznes przy okazji.

Niedzielny III Konkurs i Pokaz Wszechstronnej Użyteczności Koni w Kamień-Stacji cieszył się dużym zainteresowaniem wśród przybyłych gości
galeria

Rodzinna niedziela z końmi - Kanie-Stacja pełna emocji mimo kaprysów pogody

Deszczowe niebo nie przeszkodziło dobrej zabawie – 11 maja w Kamień-Stacji (gmina Rejowiec Fabryczny) odbył się III Konkurs i Pokaz Wszechstronnej Użyteczności Koni, który przyciągnął zarówno miłośników jeździectwa, jak i rodziny szukające nietypowego sposobu na spędzenie wolnego dnia. Organizatorzy z SMK “Karino”, wspierani przez Gminę Rejowiec Fabryczny i Powiat Chełmski, nie kryli zaskoczenia frekwencją.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium