Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 października 2003 r.
12:20
Edytuj ten wpis

Jestem "Dziki”

Stary loch, wielki jak hangar. Na ścianach pochodnie, w głębi scena i potężny zestaw kolumn. Na scenie niewysoki koleżka, ubrany w bojówki moro, bluzę z kapturem i skórę. Wydziera się na całe gardło do tłumu nastolatków pod sceną. Kto by pomyślał, że następnego dnia do ich babci będzie... wygłaszał homilię w kościele.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ruah to z hebrajskiego ożywczy powiew. W Biblii pojawia się po raz pierwszy, kiedy Bóg tchnął życie w człowieka. Czyli wskrzeszenie - wyjaśnia ks. Tomasz "Dziki” Źwiernik. Siedzimy w jego mieszkaniu na plebanii. Artystyczny bałagan, graffiti z Jezusem na ścianie i potężny zestaw płyt kompaktowych - Sepultura, Armia, U2.
RUAH to wspólnota, której przewodzi ks. Tomasz. RUAH to czytanie Biblii i dyskusje, na które co sobota przychodzi kilkadziesiąt nastolatków. RUAH to koncerty rockowe, które w porywach przyciągają kilkutysięczną publiczność, a ostatnio nawet koncerty hiphopowe. RUAH to zespół reggae, amatorski teatr, zin i lista przebojów prowadzona na antenie Katolickiego Radia Zamość.
- Kiedyś młodzi ludzie jeździli na koncerty, zakładali zespoły, nawiązywali kontakty, działo się masę rzeczy. Teraz rozmawiają głównie przez Internet, a jak coś robią, to dla kariery, pieniędzy. Niezależna sztuka, bezpośrednie więzi, to wszystko leży. Staram się to trochę ożywić, wskrzesić - wyjaśnia ks. Tomasz.

\"Dziki” i \"Żwirek”

W roku 1988 Tomasz Źwiernik przyjechał z Komarowa, gdzie się urodził i wychował, do Zamościa, gdzie miał rozpocząć naukę w I LO.
- To były czasy Jarocina. Ale tak naprawdę to w mojej klasie wszyscy słuchali Modern Talking albo rzeczy w tym stylu. "Żwirek” (tak nazywali Źwiernika w liceum) był wtedy właściwie jedyną oprócz mnie osobą, która słuchała rocka i akceptowała punkowe kapele - opowiada Kordian Klaczyński, kiedyś punk, obecnie wykładowca w Wyższej Szkole Dziennikarstwa i doktorant na Wydziale Filozofii UMCS, jednocześnie redaktor Dziennika Wschodniego. - Sam grał w kilku zespołach.
- To były dosyć barwne czasy, jeżeli chodzi o zabawę i alkohol. Ale "Żwirek” od początku mówił, że będzie księdzem i nie pił. Do czasu. Na jednej z osiemnastek powiedział: "Dzisiaj będę pił”. Skończyło się na tym, że spał w wannie... Jak poszedł do seminarium, znowu się uspokoił. No ale na pewno nie można mówić, że używki zna tylko z książek - mówi K. Klaczyński.
W tamtym czasie Źwiernik regularnie jeździł na festiwale w Jarocinie. Na jednym z nich doszło do ważnego wydarzenia.
- To był koncert No Longer Music. Kapela rockowa, ale grali przed jakimś kościołem. Śpiewali o Bogu, a wtedy ludziom nie mieściło się to w głowie. Wokalista wezwał każdego, aby przyjął Boga. I ta jarocińska publika - punki, metale - zaczęli się modlić. Dotarło do mnie wtedy, że nie chodzi o pobożnie złożone rączki i jakieś tam schematy, a chodzi o Ducha - opowiada T. Źwiernik.
Kilkanaście lat później osobiście zorganizuje i zapowie występ NLM. Zanim jednak do tego doszło, musiała powstać wspólnota RUAH. W 1998 roku młody ks. Źwiernik trafił do parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Tomaszowie Lubelskim. Wtedy miał już przezwisko "Dziki”, które nadali mu koledzy z seminarium ze względu na ciężką muzykę, której słuchał. Miał też potrzebę działania.
- Zagadałem do grupy koleżków, którzy wyglądali tak, jak ja parę lat przedtem. No i po chwili stanęło na tym, że zrobimy koncert - wspomina ks. Źwiernik. - To było na pielgrzymce. Byliśmy tam w sporej grupie. Wyróżnialiśmy się trochę, bo mieliśmy glany, punkowe ciuchy i pogowaliśmy na apelach - opowiada Jacek Krzaczkowski, obecnie doktorant na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po jakimś czasie przyszedł czas na koncert. Nie byle jaki koncert, bo na stadionie - z Armią, Howkiem i 2 Tm 2,3. Ale wszystko o mało nie skończyło się katastrofą. Na tydzień przed terminem brakowało jeszcze 9 tysięcy zł, a plakaty już wisiały na mieście. - Pomyślałem sobie, że jakby co: sprzedam samochód - wspomina Źwiernik.
- Jak nam powiedział, że chce coś takiego zrobić, to myśleliśmy, że tak sobie gada. Dla nas wtedy to była zupełna abstrakcja, ale w końcu zaczęliśmy łazić po firmach i prosić o kasę - opowiada J. Krzaczkowski. W ostatniej chwili, zamęczani stałymi wizytami, sponsorzy dali pieniądze. Na koncert na stadionie Tomasovii przyszło ponad 3 tys. widzów. A kiedy trzy lata temu Źwiernik został przeniesiony do parafii pw. Św. Michała Archanioła do Zamościa, RUAH był już niemal instytucją.

Nie Śpijcie Nie

Kazamaty w sercu dawnych murów obronnych Zamościa, środa ósmego października. Kilkanaście osób już jest, za chwilę przyjdą następni. Trzeba zrobić scenografię. Następnego dnia koncert z cyklu "Twierdza - Zamość”, jako gwiazda wystąpi Flapjack. Grzesiek mocuje do ściany wielkie płótno. Widnieje na nim profil twarzy z fryzurą "na Irokeza”.
- W liceum słuchałem metalu i dowiedziałem się od kumpli, że ktoś robi fajne koncerty w Tomaszowie. Pojechałem i dopiero wtedy dowiedziałem się, że to ksiądz - opowiada Grzegorz Wróbel, student zamojskiej filii Akademii Rolniczej w Lublinie. - Później przyszedłem na pierwszy koncert w Bramie w Zamościu pod hasłem "Nie Śpijcie Nie”. Miałem nogę w gipsie, podszedł "Dziki” zagadał, bo znał mnie z widzenia. I tak stopniowo zacząłem chodzić na spotkania, a od jakiegoś czasu pomagam przy koncertach - mówi Grzesiek.
Pytam go, jak jego zbliżenie do Kościoła odebrali znajomi.
- Mam takich kumpli co kiedyś, jak na ulicy się mijali, to mówili: "Ave Satan!” i pokazywali "rogi” z pięści. I jakoś nie mam z nimi konfliktów - wyjaśnia Grzesiek. Wielkie płótno z "Irokezem” już wisi na ścianie.
- No dobra, zrobiłam, ale ten cały RUAH to trochę nie moje klimaty. Za bardzo mi się kojarzy z Oazą. Poza tym, delikatnie mówiąc, nie czuję takiej muzyki - Agnieszka Splewińska, autorka "Irokeza” uczy się w zamojskim Liceum Plastycznym i słucha reggae. - Księdza poznałam przy "Aniołach” (zamojski festiwal młodzieży, który odbył się w czerwcu), no i okazało się, że można się z nim zabrać na Slot Art Festiwal pod Wrocławiem. Teraz pomagam przy scenografii, bo to daje możliwość, żeby coś zrobić - kończy dziewczyna.

Zone of God

W ciągu naszej półgodzinnej rozmowy ksiądz odbiera chyba ze cztery telefony.
- Ale historia! Dzwonił do mnie manager Molesty; to czołówka polskiego hip-hopu - uśmiecha się "Dziki” po odłożeniu słuchawki. - Chcą coś zrobić tutaj, w Zamościu - cieszy się. Na początku roku zrobił imprezę dla hip-hopowców pod hasłem Zone of God. Przyszło około 700 osób, więc powtórzył to z podobnym skutkiem. W tym samym czasie zaczął prowadzić listę przebojów na antenie Katolickiego Radia Zamość. Na piosenki Huntera, Soufly czy Flapjacka głosuje co tydzień blisko 800 osób.
- To jedna z najbardziej popularnych audycji w naszej stacji. Ludzie dzwonią nawet z Łęcznej czy Lublina. Ksiądz ma do tego dryg - mówi Arkadiusz Efner, realizator dźwięku w KRZ.

Pozostałe informacje

Wojciech Kamiński został najlepszym szkoleniowcem minionego sezonu Orlen Basket Ligi

Wojciech Kamiński został najlepszym szkoleniowcem minionego sezonu Orlen Basket Ligi

Wystarczył jeden sezon, aby rozkochać w sobie cały Lublin. 51-letni szkoleniowiec zbudował fantastyczny zespół, który zdołał sięgnąć po wicemistrzostwo Polski

Unia Lubelska w centrum uwagi. Wielkie świętowanie potrwa 5 dni
Lublin
27 czerwca 2025, 0:00

Unia Lubelska w centrum uwagi. Wielkie świętowanie potrwa 5 dni

Obchody Dnia Unii Lubelskiej 2024 w Lublinie to okazja, by połączyć sztukę, historię i wspólnotę. W programie m.in. koncerty, spacery z przewodnikami, wystawy i pokazy multimedialne. Początek świętowania już w piątek 27 czerwca.

Kontrabanda za 10 milionów. Straż Graniczna rozbija przestępczy szlak papierosowy

Kontrabanda za 10 milionów. Straż Graniczna rozbija przestępczy szlak papierosowy

Blisko 6 milionów sztuk papierosów bez akcyzy, straty Skarbu Państwa sięgające 10 milionów złotych i 14 zatrzymanych – to efekt szeroko zakrojonej akcji służb pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Przestępczy proceder mógł sięgać aż do krajów Europy Zachodniej.

Po wielkim remoncie pałacu było sporo do naprawy. Nawet gaśnic brakowało
Radzyń Podlaski

Po wielkim remoncie pałacu było sporo do naprawy. Nawet gaśnic brakowało

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim przeszedł wielką metamorfozę. Ale okazuje się, że chociaż formalnie inwestycja zakończyła się w ubiegłym roku, sporo jeszcze trzeba było dopracować. I nie chodzi tylko o usterki.

Alicante – przewodnik po najlepszych dzielnicach nadmorskiego miasta

Alicante – przewodnik po najlepszych dzielnicach nadmorskiego miasta

Alicante to słoneczne miasto na Costa Blanca, które przyciąga inwestorów i turystów z całej Europy. Doskonały klimat, piaszczyste plaże i urokliwe uliczki starego miasta sprawiają, że zakup nieruchomości tutaj to nie tylko inwestycja, ale też styl życia.

Nowe hybrydowe autobusy już jadą do Lublina. Umowa podpisana

Nowe hybrydowe autobusy już jadą do Lublina. Umowa podpisana

Miasto Lublin podpisało umowę na zakup 20 nowoczesnych autobusów hybrydowych. To kolejny krok w stronę zeroemisyjnego transportu publicznego. Wartość kontraktu to 72,5 mln zł.

Bus najechał na ciężarówkę. Cztery osoby w szpitalu

Bus najechał na ciężarówkę. Cztery osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. 3:20 w nocy na drodze ekspresowej S17 w Moszczance doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Pas w kierunku Warszawy przez kilka godzin był zablokowany.

Dziś Lublin żyje eksportem. LUBExport: Forum gospodarcze dla eksporterów z Lubelszczyzny

Dziś Lublin żyje eksportem. LUBExport: Forum gospodarcze dla eksporterów z Lubelszczyzny

Dziś w godzinach 10–16 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się LUBExport – forum gospodarcze dedykowane przedsiębiorcom z regionu. Celem wydarzenia jest wsparcie firm z Lubelszczyzny w procesie ekspansji na rynki zagraniczne poprzez dostarczenie praktycznej wiedzy, narzędzi i możliwości nawiązania międzynarodowych kontaktów.

Nauka dla każdego. Nowe formaty i tysiące projektów na Lubelskim Festiwalu Nauki
13 września 2025, 0:00

Nauka dla każdego. Nowe formaty i tysiące projektów na Lubelskim Festiwalu Nauki

Od 13 do 19 września Lublin ponownie rozbłyśnie nauką, pasją i odkrywaniem. Wszystko za sprawą XXI edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki (LFN), który w tym roku odbywa się pod hasłem „Inżynieria życia”. Gospodarzem tegorocznej odsłony wydarzenia jest Politechnika Lubelska, która wraz z czterema innymi lubelskimi uczelniami oraz miastem Lublin przygotowała setki wydarzeń edukacyjnych i popularnonaukowych skierowanych do odbiorców w każdym wieku

Pamiętajmy - w Parkach Narodowych jesteśmy gośćmi. To dom dzikich zwierząt

Pamiętajmy - w Parkach Narodowych jesteśmy gośćmi. To dom dzikich zwierząt

Przejeżdżając przez lasy musimy pamiętać, że las to dom dzikich zwierząt. Wiele szczęścia miało szczenię wilka, które wędrowało wśród dróg Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Moment powołania rady naukowej centrum szkoleniowego w Bombaju

Lubelscy okuliści lecą do Bombaju. Będą dbać o wzrok obywateli Indii

Lubelska okulistyka angażuje się w międzynarodowy projekt walki ze ślepotą. Pierwsza grupa lekarzy poleci do Bombaju już pod koniec roku.

Nie czekaj na przyszłość. Studiuj tam, gdzie ją tworzą – Wydział Mechaniczno-Technologiczny
galeria

Nie czekaj na przyszłość. Studiuj tam, gdzie ją tworzą – Wydział Mechaniczno-Technologiczny

Sztuczna inteligencja w przemyśle – roboty, które myślą szybciej niż my w poniedziałek rano. Sztuczna inteligencja (AI) to już nie tylko temat filmów science fiction, ale rzeczywistość, która codziennie wpływa na funkcjonowanie nowoczesnego przemysłu. Od automatycznego wykrywania defektów na taśmach produkcyjnych po przewidywanie awarii maszyn. Przemysł 4.0 nie byłby możliwy bez inteligentnych algorytmów uczących się szybciej niż student przed kolokwium.

Skrajna nieodpowiedzialność. Zostawił córeczkę w rozgrzanym aucie
Lublin

Skrajna nieodpowiedzialność. Zostawił córeczkę w rozgrzanym aucie

Gdyby nie reakcja przechodniów, ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie. Pod jednym z lubelskich marketów ojciec zostawił w rozgrzanym samochodzie dwuletnie dziecko.

LKS Agrotex Milanów zakończył sezon 2024/2025 na wysokim trzecim miejscu

LKS Agrotex Milanów trzeci w bialskiej okręgówce. Najlepszy wynik od lat

LKS Agrotex Milanów zajął wysokie trzecie miejsce. To bardzo dobre osiągnięcie. Drużyna z Milanowa w sezonie 2024/2025 miała dwóch trenerów. Przez pierwszą rundę prowadził ją Daniel Syta, który z przyczyn osobistych musiał zakończyć współpracę.

Nie żyje policjant z radzyńskiej komendy. Jest śledztwo prokuratury

Nie żyje policjant z radzyńskiej komendy. Jest śledztwo prokuratury

Nie żyje policjant z radzyńskiej komendy. Był po służbie. Sprawę bada prokuratura.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium