Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 marca 2006 r.
20:16
Edytuj ten wpis

KREWni

0 0 A A

Boss jest bardzo groźny. Nikt normalny nawet się do niego nie zbliży. Ale Boss swoje życie zawdzięcza Pershingowi, który nadstawił dla niego szyję i oddał mu swoją krew. I całe szczęście, że Pershing to nie żaden mafioso, tylko honorowy krwiodawca. Psi krwiodawca

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W domu przy ulicy Romea w Lublinie mieszka sobie Boss. Osiem lat temu państwo Podstawka kupili miodowego szczeniaczka boksera od sprzedawcy na Rusałce. Oglądali rodzeństwo, matkę... bokserek był śliczny. - Nie miał rodowodu, ale nam to nie przeszkadzało - opowiada pan Mirosław, starając się utrzymać na smyczy dużego psa. - Trochę nam urósł i już dawno przestał wyglądać jak bokserek - uśmiecha się klepiąc Bossa po grzbiecie.
Teraz wygląda jak zabójca.

Rezydenci

Z gardła Bossa wydobywa się ostrzegawcze bulgotanie. Każdy rozsądny człowiek traci ochotę do pogłaskania pieska, po którym w ogóle nie widać wieku i tego, że jego życie wisiało na włosku. - To członek rodziny, więc decyzja była oczywista: ratujemy - wspomina Mirosław Podstawka historię z czerwca ubiegłego roku, kiedy Boss przeszedł bardzo ciężką operację usunięcia guza śledziony. Guz ważył kilka kilogramów, a w czasie zabiegu Bossowi oprócz leków podano pół litra krwi.
- Teraz już nie dojdziemy, kto nadstawił szyję, żeby ratować naszego Bossa: czy to Lolo, czy Perhing? - tłumaczą lekarze w Lubelskim Centrum Małych Zwierząt, gdzie był operowany Boss. Tych zabiegów jest u nas tyle, że nie pamiętamy, który z psów i kotów oddaje krew.
Krwiodawcy to cztery psy i dwa koty. Są stałymi rezydentami kliniki, dzięki temu wiadomo że są zdrowe i zawsze, nawet w nagłym wypadku, mogą służyć krwią.

Bez usypiania

Pierwszy był Hrabia. W 1995 roku czarnego kocura przyniesiono do kliniki, z prośbą o uśpienie. Właścicielka była w ciąży, a kota podejrzewano o toksoplazmozę. Przez tydzień lekarze nie znaleźli wśród nich chętnego do wykonania eutanazji. W końcu zadzwonili do byłych właścicieli z pytaniem, czy kot może zostać w klinice. I tak, przypadkiem uratowany kocur, został pierwszym krwiodawcą. - Chory kot czy pies po podaniu krwi bardzo szybko zdrowieje. Poprawę widać z doby na dobę - mówi doktor Ryszard Iwanicki, właściciel Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt.
Lekarze nie wiedzą, jak Hrabia, Filipek czy Czesio, koci krwiodawcy, zapatrują się na ratowanie życia swoim pobratymcom, ale właściciele uratowanych dzięki nim zwierząt są szczęśliwi. To pewne.
- Amerykanie stosują transfuzje i mają banki krwi weterynaryjnej już od 20 lat. A my jesteśmy chyba jedyni w Europie - cieszy się doktor Robert Marczak, który dwa lata temu w Warszawie założył Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia, a w ubiegłą sobotę otworzył w Lublinie jego filię. - Idea krwiolecznictwa jest niemal identyczna jak u ludzi. Potrzebny jest zdrowy dawca. Można mu pobrać jednorazowo 450 ml krwi jeśli dawca jest psem, a 50 ml, jeśli kotem. One też mają grupy krwi, ale przy pierwszym podaniu to nie jest istotne, chory organizm to zaakceptuje, dopiero przy następnych trzeba robić tzw. próby krzyżowe. Kotom pobiera się pod narkozą krew z żyły jarzmowej. Psy wytrzymują ten zabieg bez usypiania.

Trzy kilo karmy

- Nasz Lolo sobie spokojnie leży, a krew spływa do woreczka - chwalą swojego pupila (80-kilogramowego doga de bordeaux) w klinice. Lolo od lat mieszka w klinice, bo nie mógł się dogadać z innymi psami w domu i właściciel go oddał. Pies pilnował budowy kliniki, teraz porządku na całym terenie. - Dla nas jest łagodny jak baranek, ale obcym nie radzimy się spoufalać - uśmiechają się znacząco weterynarze.
Dawcą zwierzak może być raz na co najmniej cztery tygodnie. W czasie pobierania dostaje kroplówkę, później smakołyki.
- Podajemy krew psom, które mają babeszjozę, czyli kleszczowe zapalenie krwi. Takich przypadków wiosną i jesienią jest bardzo dużo. Przy poważnych zabiegach chirurgicznych, przy hemofilii A i B, niedokrwistości - tłumaczy dr Marczak.
Idealny pies dawca powinien ważyć więcej niż 27 kg, mieć więcej niż 9 miesięcy, ale nie więcej niż 9 lat. Dawca dostaje bandanę z napisem "Ratuję życie” i przysługuje mu gratisowo komplet badań oraz - co w tym wypadku najważniejsze - 3 kg wysokoenergetycznej karmy.
A jego krew trafia do banku, gdzie w temperaturze 2-6 stopni może być przechowywana przez 35 dni.

Nasikał do butów

Dziś wizytówką centrum jest Hrabia. Jego pierwszym "pacjentem” był kot, który na stół trafił w stanie skrajnego wyczerpania. Krew była dla niego jedynym ratunkiem. - Właściciele nie mieli znajomego dawcy, przypomnieliśmy sobie o rezydującym u nas Hrabim - wspomina doktor Iwanicki. - Teraz Hrabia to koci emeryt, przestał być dawcą, ale lista "jego” kotów jest długa.
Dlatego nikt nie krzywi się na "hrabiowski” charakterek kocura, który w lecznicy jest dłużej niż większość personelu. Hrabia cieszy się specjalnymi względami szefa. Nawet sikanie Iwanickiemu do butów i maltretowanie kwiatków w gabinecie uchodziło mu na sucho.
Agnieszka Dybek

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium