Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 kwietnia 2006 r.
21:09
Edytuj ten wpis

Kwaśniewscy zdobywają Kazimierz

0 1 A A

Kwaśniewscy zamieszkają tuż pod kazimierską basztą. I być może wprowadzą się już na święta. Te sensacyjne doniesienia zelektryzowały miasteczko. Olek na Kubę - piszą na naszych stronach internauci.
- Ma prawo tu mieszkać, jak każdy inny - ripostuje ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej fary.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko zaczęło się dwa tygodnie temu. Przez rynek przemknęło srebrne mitschubishi pajero z prezydentem i funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu. Prezydent wpadł na obiad do restauracji Cezarego Sarzyńskiego i w towarzystwie ochrony poszedł na spacer ulicą Zamkową, by jeszcze raz rzucić okiem na willę.
Willę, za którą postanowił zapłacić 2 miliony złotych.

Dom dla elit

Jan Wołek: w czasach studenckich artysta estradowy. Na koncie 3 tysiące koncertów i ponad 700 napisanych piosenek. Autor książek, programów radiowych i telewizyjnych, rysunków satyrycznych i malarz, który pokazywał swoje prace w Berlinie, Irkucku, Tokio, Chicago, Toronto i Montrealu.
Krótko mówiąc sława, nagrody, a nawet Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zresztą na jego wystawach często można zobaczyć polityków z pierwszych stron gazet. W tym Jolantę Kwaśniewską. Na pytanie o to, czy dom w którym kiedyś mieszkał, kupił teraz Aleksander Kwaśniewski, Wołek odpowiada krótko i po męsku: - Nie wasza sprawa.
Ale w miasteczku wszyscy wiedzą, że w willi położonej nad ulicą Zamkową pan prezydent bywać lubił. Nie tylko on, bo bywała tu elita i polityków, i artystów. Także tych z PRL.

Nie dla komucha

Ten PRL ciągnie się też za Kwaśniewskim. Choć mało który polityk na świecie mógł się poszczycić tak wysokim poparciem społecznym, jakie miał Kwaśniewski, to wielu pamięta mu też wpadki: wbrew deklaracjom z kampanii wyborczej w październiku 1995 roku okazało się, że nie ma tytułu magistra. Podpadł w Charkowie, gdy na uroczystościach katyńskich miał trudności z utrzymaniem równowagi z powodu "chorej goleni”. Trudno też zapomnieć prezydenckiego ministra Siwca, całującego ziemię kaliską w sposób przedrzeźniający papieża. Zwłaszcza tego mieszkańcy Kazimierza długo mu nie zapomną. Po naszym poniedziałkowym tekście "Olek, Jola i Kazimierz” część internautów nie kryła swoich uczuć: "Komuchu, nigdy tu nie zamieszkasz!”.

Bywalec

Tymczasem Kwaśniewski Kazimierz odwiedzał już od dawna.
- Janusz Tracewski, trener znakomitych polskich zapaśników, miał dom na Plebance, w którym bywał Kwaśniewski; jeszcze jako przewodniczący Komitetu Młodzieży i Kultury Fizycznej. Kazimierz mu spasował - tłumaczy dr Waldemar Odorowski z Muzeum Nadwiślańskiego.
Kwaśniewski znał się także z Adamem Kaczmarkiem z Poznania, działaczem studenckim, później pracownikiem Komitetu Centralnego, odpowiadającym za kulturę. Kaczmarek kupił dom w Kazimierzu, przy ul. Krakowskiej. Tam, gdzie dziś mieści się restauracja Vincent. I tu przyszły prezydent wpadał na chwilę relaksu.

Meble za pół miliona

Dom, do którego ma się wprowadzić Kwaśniewski, należy do Marii Jaworskiej. Z Dziennikiem nie chciała rozmawiać. - Spytajcie pana prezydenta Kwaśniewskiego, czy kupił dom - rzuciła tylko.
- Na razie nie trafił do nas akt notarialny o sprzedaży willi - mówi Ewa Galińska z Wydziału Ewidencji Gruntów starostwa w Puławach.
Dwupoziomowa willa zbudowana w latach siedemdziesiątych XX wieku ma ponad 400 metrów kwadratowych. W środku ogromna jadalnia z biedermeierowskimi meblami wartymi ponoć 500 tys. zł.
- Zbudowano ją tuż obok baszty. Nie powinna nigdy tam stanąć - mówią mieszkańcy ulicy Zamkowej.
- To nieprawda - odpiera Jerzy Żurawski, były konserwator zabytków, który wydał zgodę na lokalizację willi. Właściciel domu miał stosowne pozwolenia.
Willę zaprojektował architekt Tadeusz Michalak z Kazimierza. - Nawiązuje stylem do miejscowej architektury i, moim zdaniem, świetnie wpisuje się w nadwiślański krajobraz - twierdzi architekt.
A konserwator Żurawski zachwala położenie: Piękna działka, starannie zaprojektowana zieleń i piękny widok na Wisłę.

Sąsiedzi

- A pewnie, że tak. Na kawę - cieszy się Marek Sosik, elegancki mężczyzna, który mieszka tu już pół wieku, a wkrótce będzie najbliższym sąsiadem Kwaśniewskiego. - Pójdę, jak do sąsiada i powiem, że zaparzyłem dobrą kawę. Na pewno nie odmówi - uśmiecha się Sosik i wspomina, jak to pan prezydent przyjechał do Kazimierza z prezydentem Kuczmą. - Zjedli sobie obiad trochę wyżej, w dawnym Karliku. No wie pan, tam, gdzie jest teraz ośrodek wypoczynkowy banku. Pamiętam tę wizytę - mówi zaaferowany.
- Ja też przyjmę go z otwartym sercem - dodaje Janusz Kowalski, właściciel folwarku "Walencja”. I też przyszły sąsiad Kwaśniewskiego.

Pociągnie Kazimierz

Ryszard Zdonek, dyrektor Domu Architekta SARP w Kazimierzu, cieszy się jeszcze z jednego powodu: jego zdaniem Kwaśniewscy "pociągną” Kaziemierz do góry. - Można go lubić lub nie. Ale w świecie się liczy. Dobrze, że wybrał Kazimierz.
- Mógł wybrać Krynicę, Zakopane... A chce osiąść u nas - mówi Żurawski.
- Kazimierz zawsze był kolonią artystyczną. I przyciągał sławy. Dobrze, że przyciągnął prezydenta - jest przekonany Odorowski.
- Ma prawo tu mieszkać, jak każdy inny - mówi ks. Lewniewski.
- Ci, co krzyczą w Interencie precz z Kwaśniewskim, nic nie nauczyli się od naszego papieża. Nic, a nic - kończy Romulad Kołodziej, rzeźbiarz, autor papieskiego krzyża, który stał przed farą, a dziś zdobi jeden z puławskich kościołów.
- Jak go zrobiłem, to liczyli mi, ile na krzyżu zarobiłem - wspomina z zadumą. - Cóż, takie to nasze miasteczko jest.

Pozostałe informacje

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 26-28 kwietnia

Już w piątek drugi w nowym sezonie, domowy mecz Orlen Oil Motoru Lublin. Tym razem mistrzowie Polski zmierzą się z Apatorem Toruń.

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów
ZDJĘCIA
galeria
film

Kreacje z odzysku, czyli ubrania z elektrośmieci dla celebrytów

Wyjątkowe warsztaty odbyły się w czwartek, 25 kwietnia w puławskiej Mediatece.

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia
26 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 26-27 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto najciekawsze naszym zdaniem propozycje.

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Kolejny szczęśliwy gracz z Lubelskiego! 

Dokładnie 376 751,10 zł to wygrana w grze Mini Lotto, która padła w Międzyrzecu Podlaskim. 

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium