Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 kwietnia 2006 r.
21:09
Edytuj ten wpis

Kwaśniewscy zdobywają Kazimierz

Kwaśniewscy zamieszkają tuż pod kazimierską basztą. I być może wprowadzą się już na święta. Te sensacyjne doniesienia zelektryzowały miasteczko. Olek na Kubę - piszą na naszych stronach internauci.
- Ma prawo tu mieszkać, jak każdy inny - ripostuje ks. Tomasz Lewniewski, proboszcz kazimierskiej fary.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko zaczęło się dwa tygodnie temu. Przez rynek przemknęło srebrne mitschubishi pajero z prezydentem i funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu. Prezydent wpadł na obiad do restauracji Cezarego Sarzyńskiego i w towarzystwie ochrony poszedł na spacer ulicą Zamkową, by jeszcze raz rzucić okiem na willę.
Willę, za którą postanowił zapłacić 2 miliony złotych.

Dom dla elit

Jan Wołek: w czasach studenckich artysta estradowy. Na koncie 3 tysiące koncertów i ponad 700 napisanych piosenek. Autor książek, programów radiowych i telewizyjnych, rysunków satyrycznych i malarz, który pokazywał swoje prace w Berlinie, Irkucku, Tokio, Chicago, Toronto i Montrealu.
Krótko mówiąc sława, nagrody, a nawet Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zresztą na jego wystawach często można zobaczyć polityków z pierwszych stron gazet. W tym Jolantę Kwaśniewską. Na pytanie o to, czy dom w którym kiedyś mieszkał, kupił teraz Aleksander Kwaśniewski, Wołek odpowiada krótko i po męsku: - Nie wasza sprawa.
Ale w miasteczku wszyscy wiedzą, że w willi położonej nad ulicą Zamkową pan prezydent bywać lubił. Nie tylko on, bo bywała tu elita i polityków, i artystów. Także tych z PRL.

Nie dla komucha

Ten PRL ciągnie się też za Kwaśniewskim. Choć mało który polityk na świecie mógł się poszczycić tak wysokim poparciem społecznym, jakie miał Kwaśniewski, to wielu pamięta mu też wpadki: wbrew deklaracjom z kampanii wyborczej w październiku 1995 roku okazało się, że nie ma tytułu magistra. Podpadł w Charkowie, gdy na uroczystościach katyńskich miał trudności z utrzymaniem równowagi z powodu "chorej goleni”. Trudno też zapomnieć prezydenckiego ministra Siwca, całującego ziemię kaliską w sposób przedrzeźniający papieża. Zwłaszcza tego mieszkańcy Kazimierza długo mu nie zapomną. Po naszym poniedziałkowym tekście "Olek, Jola i Kazimierz” część internautów nie kryła swoich uczuć: "Komuchu, nigdy tu nie zamieszkasz!”.

Bywalec

Tymczasem Kwaśniewski Kazimierz odwiedzał już od dawna.
- Janusz Tracewski, trener znakomitych polskich zapaśników, miał dom na Plebance, w którym bywał Kwaśniewski; jeszcze jako przewodniczący Komitetu Młodzieży i Kultury Fizycznej. Kazimierz mu spasował - tłumaczy dr Waldemar Odorowski z Muzeum Nadwiślańskiego.
Kwaśniewski znał się także z Adamem Kaczmarkiem z Poznania, działaczem studenckim, później pracownikiem Komitetu Centralnego, odpowiadającym za kulturę. Kaczmarek kupił dom w Kazimierzu, przy ul. Krakowskiej. Tam, gdzie dziś mieści się restauracja Vincent. I tu przyszły prezydent wpadał na chwilę relaksu.

Meble za pół miliona

Dom, do którego ma się wprowadzić Kwaśniewski, należy do Marii Jaworskiej. Z Dziennikiem nie chciała rozmawiać. - Spytajcie pana prezydenta Kwaśniewskiego, czy kupił dom - rzuciła tylko.
- Na razie nie trafił do nas akt notarialny o sprzedaży willi - mówi Ewa Galińska z Wydziału Ewidencji Gruntów starostwa w Puławach.
Dwupoziomowa willa zbudowana w latach siedemdziesiątych XX wieku ma ponad 400 metrów kwadratowych. W środku ogromna jadalnia z biedermeierowskimi meblami wartymi ponoć 500 tys. zł.
- Zbudowano ją tuż obok baszty. Nie powinna nigdy tam stanąć - mówią mieszkańcy ulicy Zamkowej.
- To nieprawda - odpiera Jerzy Żurawski, były konserwator zabytków, który wydał zgodę na lokalizację willi. Właściciel domu miał stosowne pozwolenia.
Willę zaprojektował architekt Tadeusz Michalak z Kazimierza. - Nawiązuje stylem do miejscowej architektury i, moim zdaniem, świetnie wpisuje się w nadwiślański krajobraz - twierdzi architekt.
A konserwator Żurawski zachwala położenie: Piękna działka, starannie zaprojektowana zieleń i piękny widok na Wisłę.

Sąsiedzi

- A pewnie, że tak. Na kawę - cieszy się Marek Sosik, elegancki mężczyzna, który mieszka tu już pół wieku, a wkrótce będzie najbliższym sąsiadem Kwaśniewskiego. - Pójdę, jak do sąsiada i powiem, że zaparzyłem dobrą kawę. Na pewno nie odmówi - uśmiecha się Sosik i wspomina, jak to pan prezydent przyjechał do Kazimierza z prezydentem Kuczmą. - Zjedli sobie obiad trochę wyżej, w dawnym Karliku. No wie pan, tam, gdzie jest teraz ośrodek wypoczynkowy banku. Pamiętam tę wizytę - mówi zaaferowany.
- Ja też przyjmę go z otwartym sercem - dodaje Janusz Kowalski, właściciel folwarku "Walencja”. I też przyszły sąsiad Kwaśniewskiego.

Pociągnie Kazimierz

Ryszard Zdonek, dyrektor Domu Architekta SARP w Kazimierzu, cieszy się jeszcze z jednego powodu: jego zdaniem Kwaśniewscy "pociągną” Kaziemierz do góry. - Można go lubić lub nie. Ale w świecie się liczy. Dobrze, że wybrał Kazimierz.
- Mógł wybrać Krynicę, Zakopane... A chce osiąść u nas - mówi Żurawski.
- Kazimierz zawsze był kolonią artystyczną. I przyciągał sławy. Dobrze, że przyciągnął prezydenta - jest przekonany Odorowski.
- Ma prawo tu mieszkać, jak każdy inny - mówi ks. Lewniewski.
- Ci, co krzyczą w Interencie precz z Kwaśniewskim, nic nie nauczyli się od naszego papieża. Nic, a nic - kończy Romulad Kołodziej, rzeźbiarz, autor papieskiego krzyża, który stał przed farą, a dziś zdobi jeden z puławskich kościołów.
- Jak go zrobiłem, to liczyli mi, ile na krzyżu zarobiłem - wspomina z zadumą. - Cóż, takie to nasze miasteczko jest.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium