Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 listopada 2016 r.
18:28

Lubelskie Spotkania Plastyczne 40 lat później

12 12 A A

Mija 40 lat, kiedy do Lublina po raz pierwszy zjechali artyści pod szyldem Lubelskich Spotkań Plastycznych. Jedni zamieszkali w akademikach, inni u znajomych. Godzinami przesiadywali w kawiarniach, a w poszukiwaniu inspiracji spacerowali miedzy blokami z betonu. Po jednych zostały rzeźby czy ścienne malowidła. Po innych projekty, które do dziś istnieją tylko na papierze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej sztuki w przestrzeni miejskiej – podkreśla Cezary Hunkiewicz z Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej.

Co do tego wątpliwości też nie ma Stefan Ciechan, główny dokumentalista Lubelskich Spotkań Plastycznych, który na prośbę Fundacji wygrzebał z domowego archiwum fotografie sprzed 40 lat.

Na wystawie w Brain Damage Gallery (Plac Teatralny 1, budynek Centrum Spotkania Kultur, wernisaż w sobotę, 19 listopada) zobaczymy blisko 200 zdjęć, niezrealizowanych projektów i innych związanych z LSP artefaktów, takich jak zaproszenia dla artystów czy dyplom z podziękowaniami dla Oskara Hansena.

– Idea jest taka, by ta wystawa była pokazywana nie tylko w Lublinie – mówi Hunkiewicz. I zapowiada, że na wystawie ta niezwykła „podróż w czasie” wcale się nie kończy. W grudniu będzie gotowy katalog, a w nim rozmowy z uczestnikami Spotkań. Hunkiewicz i Rafał Lis ze Społecznej Pracowni Mozaiki na tę okoliczność przepytali m.in. Alicję Lejcyk-Kamińską (Starszy Inspektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego) czy małżeństwo artystów Stanisława i Barbarę Bałdygów.

Sztuki plastyczne w środowisku urbanistycznym

Wielki zjazd artystów w szczytnym celu, najczęściej pod auspicjami Władz Wojewódzkich Komitetu Centralnego, nie był w okresie PRL niczym wyjątkowym. – Takich imprez było wiele, praktycznie co kwartał. Ale większość z nich na koncepcjach się kończyła – mówi Rafał Lis.

W Lublinie na gadaniu się nie skończyło. Artyści szybko przystąpili do realizacji ambitnego zadania jakim była „integracja sztuk plastycznych w środowisku urbanistycznym” na osiedlach Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zamieszkiwanym wówczas przez 40 tys. osób.

Listę zaproszonych artystów (jest na niej 77 nazwisk artystów plastyków i 21 architektów i konsultantów) na prośbę władz przygotował warszawski artysta Marian Bogusz, który w tym czasie wykładał malarstwo w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS. Zgodnie z organizacyjnymi wytycznymi znaleźli się na niej nie tylko twórcy warszawscy. – Organizator zapewniał jedynie nocleg. Transport i utrzymanie to już na własny koszt – mówi Lis.

Zapewniał też wszelkie zgody (działania artystyczne prowadzone były na terenie Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej) i materiały potrzebne do realizacji artystycznych zamierzeń. Teoretycznie, bo jak to w PRL, z tym bywało różnie...

Nie ma. Nie robimy

– Pierwszy raz przyjechali w lutym 1976 r. Na 2-3 dni – wspomina Stefan Ciechan, wówczas pracownik Klubu Fotograficznego w Domu Kultury LSM. – Chodzili po osiedlach, zwiedzali. Starałem się być z nimi jak najwięcej. Niektórzy prosili mnie o sfotografowanie konkretnych miejsc. Na następne spotkanie przyjechali już z gotowymi projektami, w których wykorzystali moje zdjęcia. Wtedy już były konkrety, było o czym gadać. Spotkania w kawiarni domu kultury zwykle moderował Bogusz. Potem te rozmowy, czasem dosyć ostre dyskusje, przenosiły się do prywatnych mieszkań.

10 grudnia 1977 roku Kolegium Rzeczoznawców PSP zaopiniowało prace zlecone do realizacji w ramach II etapu Lubelskich Spotkań Plastycznych. Z 15 dokonań 46 uznano za dobre, a 4 za zadowalające. – Z tego powstało ok. 30 proc. – szacuje Hunkiewicz.

Nie tylko z powodu braku białego cementu czy innych materiałów budowlanych, które były wówczas towarem wyjątkowo deficytowym. Ciągle czegoś brakowało, choć aprowizacją zajmowało się 39 lubelskich zakładów pracy, które zapewniały także transport i wszelki niezbędny sprzęt.

Krokodyl bez oczka

– Nie ma tu mowy o jakiejkolwiek cenzurze ideowej – zapewnia Stefan Ciechan.

– Często już w dyskusjach uznawano, że niektóre propozycje nie spełnią swojej funkcji albo nie przetrwają próby czasu – mówi Hunkiewicz.

I tak w sferze planów pozostały „dekoracyjne formy na wysięgnikach”, które jeden z artystów chciał wprowadzić w mury ścian szczytowych. Podobnie jak półeczki i uskoki na elewacjach. Realizacji nie doczekały się też brodziki czy małe wodospady - ze względu na przepisy sanitarne. Do jednego z takich oczek wodnych miał iść krokodyl. Krokodyl powstał, oczko nie.

Podobny los spotkał ścieżkę zdrowia zaprojektowaną przez Barbarę Sosnowską-Bałdygę i Stanisława Bałdygę. Miała ona powstać na południowym stoku wąwozu za os. Konopnickiej i liczyć 1100 metrów długości. Jak dokładnie miały wyglądać urządzenia do ćwiczeń (12 sztuk) można będzie zobaczyć od soboty na wystawie w Brain Damage Galery. Do dziś zachowały się oryginalne plansze z projektem.

Wreszcie będzie kolorowo

Dr Edward Fijałkowski, ówczesny prezes Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej*: Koncepcje przedstawione przez artystów przekroczyły nasze oczekiwania. Zauważyliście państwo powściągliwość naszych wypowiedzi jeszcze na pierwszym spotkaniu w lutym, brak reklamy prasowej wokół imprezy? To było celowe: nie bardzo wiedzieliśmy, co z tego wyjdzie.

– Jak na to wszystko reagowali mieszkańcy? Różnie – wspomina Stefan Ciechan. – Może byście mi okno uszczelnili za te pieniądze? – sugerowali jedni. Inni cieszyli się, że wreszcie będzie fajnie, kolorowo. Bo czasem myśli samobójcze człowieka nachodziły od tej powszechnej szarości betonu.

– To przedsięwzięcie nie zostało wymyślone przy biurku, lecz podyktowało je życie, oczekiwania mieszkańców osiedli, którzy są już znużeni banalną geometrią nowych bloków – przekonywał

Mieczysław Białas, dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego LSP*: – Doświadczenia Spotkań redagują wniosek całkiem zachęcający do kolejnych inicjatyw. Okazało się bowiem, że przedsięwzięcie tego rodzaju nie wymaga szczególnie wielkiego wysiłku organizacyjnego i finansowego.

Najszybciej zniknęły murale

Najszybciej zniknęły malowidła ścienne. Przegrały z modą na termodernizację bloków z betonu. – Na os. Krasińskiego były murale, mozaiki w prześwitach bloków i rzeźby. Do dziś została tylko jedna. Ale najbardziej brakuje mi płaskorzeźb. Gdyby wciąż istniały to bym tam wycieczki organizował – deklaruje Hunkiewicz.

– W niektórych prześwitach wystarczy zdjąć blachę z sufitu. Prawdopodobnie mozaiki wciąż tam są – dodaje Rafał Lis.

Dzieła artystów przegrywają nie tylko z praktycznym podejściem do życia administratorów osiedli. Swoje robi też czas i fakt „bezpańskości” wielu realizacji. – Nie widomo, kto ma o to dbać – stwierdza Lis. – Kilka lat temu przy okazji remontu ul. Filaretów spółdzielnia wymusiła na mieście, by przynajmniej umyło kilka rzeźb karczerem.

A. Kuenne, Z. Dudzik: „Kompozycja” - osiedle Z. Krasińskiego
M. Bogusz: mozaika w prześwicie - osiedle J. Słowackiego
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Aro32 / 20 listopada 2016 r. o 12:16
0
dziadek71 napisał:
Co było??? Do lat 50/60-tych XX wieku były tam pola uprawne
dziadek71 napisał:
Jakie pola uprawne w Centrum Lublina. Puknij się w łeb....
Avatar
Nie jestem robotem / 20 listopada 2016 r. o 11:57
0
Mam dość działalności prezesa Gąbki. Bawi sie w deleporkę pieniędzmi spółdzielni, czynsze rosną, osiedla stają się coraz gorsze do mieszkania. Od lat kostkę układa ta sama firma, gdzie przetargi ?? Koszta spółdzielni wzrosły ostatnią o 10zł od mieszkania. A szczytem chamstwa było wysyłanie gazetek osiedlowych tuż przed wyborami do RM z jego sukcesami, akurat przypadkiem wówczas startował... Czas na zmiany.
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 r. o 11:09
0
Do piecyków na LSM-mie też się chce dobrać. Ponoć po 2 tys lub więcej za likwidację piecyka od mieszkania chce liczyć.
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 r. o 11:07
0
Ewidentny przekręt z tym budynkiem na os. Sienkiewicza, na przeciwko szkoły. Jakiś radny powinien złożyć doniesienie do prokuratury.
Avatar
gienia / 20 listopada 2016 r. o 08:35
0
oburzona napisał:
było ładnie, a teraz deweloper - prezes Jan zabudowuje każdy wolny kawałek zieleni pod przykrywką domów dla seniorów. Ale mieszkańcy czuwają i nie dopuszcza do tyvh budów.
nie pieprz, ze dla seniorów, bo seniorami nikt się nie przejmuje, rząd tylko czeka aby jak najszybciej poumierali, bo trzeba im wypłacać ich własne zapracowane pieniądze tj. emerytury. Te domy to budują dla tych rozmnażających się królic, bo teraz dostają już za darmo tj. za to, że rozłożyły nogi 500+ a przecież mają dostać mieszkania i to ma być w centrum, bo cholerstwo musi mieć blisko do knajp, sklepów z wódą i papierosami, a nie na brzeżach miasta.
nie pieprz, ze dla seniorów, bo seniorami nikt się nie przejmuje, rząd tylko czeka aby jak najszybciej poumierali, bo trzeba im wypłacać ich własne zapracowane pieniądze tj. emerytury. Te domy to budują dla tych rozmnażających się królic, bo teraz dostają już za darmo tj. za to, że rozłożyły nogi 500+ a przecież mają dostać mieszkania i to ma być w centrum, bo cholerstwo musi mieć blisko do knajp, sklepów z wódą i papierosami, a nie na brzeżach miasta. rozwiń
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 r. o 07:48
0
pozdrawiam wszystkich którzy mieszkają w tym skansenie stworzonym przez Hansenów,drugi taki skansen jest w Warszawie
Avatar
Aga / 20 listopada 2016 r. o 07:30
0
Kto i kiedy odspawa Gąbkę od stołka ? Czy to dożywotnia kadencja ? Stop budowie przy szkole na osiedlu Sienkiewicza ! ! ! Gdzie jest prokurator ?
Avatar
oburzona / 20 listopada 2016 r. o 00:04
0
było ładnie, a teraz deweloper - prezes Jan zabudowuje każdy wolny kawałek zieleni pod przykrywką domów dla seniorów. Ale mieszkańcy czuwają i nie dopuszcza do tyvh budów.
Avatar
dziadek71 / 19 listopada 2016 r. o 23:40
0
Co było??? Do lat 50/60-tych XX wieku były tam pola uprawne
Avatar
barany / 19 listopada 2016 r. o 20:45
0
a 100 lat temu co było, a 150 lat temu co było
Avatar
Aro32 / 20 listopada 2016 r. o 12:16
0
dziadek71 napisał:
Co było??? Do lat 50/60-tych XX wieku były tam pola uprawne
dziadek71 napisał:
Jakie pola uprawne w Centrum Lublina. Puknij się w łeb....
Avatar
Nie jestem robotem / 20 listopada 2016 r. o 11:57
0
Mam dość działalności prezesa Gąbki. Bawi sie w deleporkę pieniędzmi spółdzielni, czynsze rosną, osiedla stają się coraz gorsze do mieszkania. Od lat kostkę układa ta sama firma, gdzie przetargi ?? Koszta spółdzielni wzrosły ostatnią o 10zł od mieszkania. A szczytem chamstwa było wysyłanie gazetek osiedlowych tuż przed wyborami do RM z jego sukcesami, akurat przypadkiem wówczas startował... Czas na zmiany.
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 r. o 11:09
0
Do piecyków na LSM-mie też się chce dobrać. Ponoć po 2 tys lub więcej za likwidację piecyka od mieszkania chce liczyć.
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 r. o 11:07
0
Ewidentny przekręt z tym budynkiem na os. Sienkiewicza, na przeciwko szkoły. Jakiś radny powinien złożyć doniesienie do prokuratury.
Avatar
gienia / 20 listopada 2016 r. o 08:35
0
oburzona napisał:
było ładnie, a teraz deweloper - prezes Jan zabudowuje każdy wolny kawałek zieleni pod przykrywką domów dla seniorów. Ale mieszkańcy czuwają i nie dopuszcza do tyvh budów.
nie pieprz, ze dla seniorów, bo seniorami nikt się nie przejmuje, rząd tylko czeka aby jak najszybciej poumierali, bo trzeba im wypłacać ich własne zapracowane pieniądze tj. emerytury. Te domy to budują dla tych rozmnażających się królic, bo teraz dostają już za darmo tj. za to, że rozłożyły nogi 500+ a przecież mają dostać mieszkania i to ma być w centrum, bo cholerstwo musi mieć blisko do knajp, sklepów z wódą i papierosami, a nie na brzeżach miasta.
nie pieprz, ze dla seniorów, bo seniorami nikt się nie przejmuje, rząd tylko czeka aby jak najszybciej poumierali, bo trzeba im wypłacać ich własne zapracowane pieniądze tj. emerytury. Te domy to budują dla tych rozmnażających się królic, bo teraz dostają już za darmo tj. za to, że rozłożyły nogi 500+ a przecież mają dostać mieszkania i to ma być w centrum, bo cholerstwo musi mieć blisko do knajp, sklepów z wódą i papierosami, a nie na brzeżach miasta. rozwiń
Avatar
Gość / 20 listopada 2016 r. o 07:48
0
pozdrawiam wszystkich którzy mieszkają w tym skansenie stworzonym przez Hansenów,drugi taki skansen jest w Warszawie
Avatar
Aga / 20 listopada 2016 r. o 07:30
0
Kto i kiedy odspawa Gąbkę od stołka ? Czy to dożywotnia kadencja ? Stop budowie przy szkole na osiedlu Sienkiewicza ! ! ! Gdzie jest prokurator ?
Avatar
oburzona / 20 listopada 2016 r. o 00:04
0
było ładnie, a teraz deweloper - prezes Jan zabudowuje każdy wolny kawałek zieleni pod przykrywką domów dla seniorów. Ale mieszkańcy czuwają i nie dopuszcza do tyvh budów.
Avatar
dziadek71 / 19 listopada 2016 r. o 23:40
0
Co było??? Do lat 50/60-tych XX wieku były tam pola uprawne
Avatar
barany / 19 listopada 2016 r. o 20:45
0
a 100 lat temu co było, a 150 lat temu co było
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ryanair przywraca od lipca część pierwotnego rozkładu lotów. W tym loty ze Świdnika

Ryanair przywraca od lipca część pierwotnego rozkładu lotów. W tym loty ze Świdnika

Linie lotnicze Ryanair zapowiedziały, że od 1 lipca przywracają 40 proc. pierwotnego rozkładu lotów. Stanie się tak o ile rządy poszczególnych krajów zniosą restrykcje na lotach wewnątrzunijnych a także zostaną wprowadzone odpowiednie środki bezpieczeństwa na lotniskach. W przypadku Polski loty mają być wznowione także z lotniska w Świdniku.

221 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej na Śląsku

221 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej na Śląsku

Na 221 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce aż 178 dotyczy Śląska. W sobotę o godz. 10 Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane z ostatniej doby dotyczące sytuacji epidemicznej w kraju.

 Brakuje numerów na posesjach. Radni zauważyli problem podczas dystrybucji maseczek

Brakuje numerów na posesjach. Radni zauważyli problem podczas dystrybucji maseczek

W powiecie puławskim nadal istnieją jednak posesje „widma” nieoznaczone żadnym numerem. Czas dojazdu służb ratunkowych pod takie adresy może być znacznie dłuższy. Trudności tego rodzaju uwypukliła dystrybucja masek ochronnych.

ARiMR: Trwają nabory wniosków na popularne w Lubelskiem działania

ARiMR: Trwają nabory wniosków na popularne w Lubelskiem działania

Do 30 czerwca rolnicy mogą składać wnioski na „Modernizację gospodarstw rolnych (tzw. obszar D)” i „Restrukturyzacja małych gospodarstw”, które są popularne w Lubelskiem.

Zakaz wjazdu do parku będzie obowiązywać. Rada nie zgodziła się na propozycję Zjednoczonej Prawicy

Zakaz wjazdu do parku będzie obowiązywać. Rada nie zgodziła się na propozycję Zjednoczonej Prawicy

Nie będzie poluzowania zakazu wjazdu do parku Radziwiłłowskiego. Chcieli tego radni Zjednoczonej Prawicy, ale projekt uchwały przepadł w głosowaniu.

Budowa eksperesówki S19. Jak przebiegają prace? Kiedy kierowcy pojadą nową drogą?

Budowa eksperesówki S19. Jak przebiegają prace? Kiedy kierowcy pojadą nową drogą?

Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość, bo czeka ich dwa lata trudności i korków. Nagrodą będzie nowa droga ekspresowa łącząca Lublin z Rzeszowem

Za trzy tygodnie matura. Jak się przygotować?
Magazyn

Za trzy tygodnie matura. Jak się przygotować?

Matury i egzaminy ósmoklasisty zbliżają się wielkimi krokami. Czy, ci, którzy jeszcze nie wzięli się uczciwie do pracy zdążą się przygotować? Jak powinna wyglądać nauka?

Ruszyło kino w Muszli Ogrodu Saskiego. Kolejny seans w sobotę
galeria

Ruszyło kino w Muszli Ogrodu Saskiego. Kolejny seans w sobotę

„Biały, biały dzień” to pierwszy film, jaki w piątek oglądać można było w Muszli. W sobotę wyświetlony zostanie „Oficer i szpieg”.

Puławy lub Zamość Rowerową Stolicą Polski? Pobierz aplikację i kręć dla miasta

Puławy lub Zamość Rowerową Stolicą Polski? Pobierz aplikację i kręć dla miasta

Od 1 czerwca do 16 sierpnia puławscy rowerzyści mogą jeździć nie tylko dla przyjemności, ale także pomagając swojemu miastu. Puławy i Zamość dołączyły do rywalizacji o miano "Rowerowej Stolicy Polski". Żeby rozpocząć zabawę, wystarczy pobrać odpowiednią aplikację śledzącą treningi.

Nauczyciele nękani podczas lekcji online. "Jesteśmy bezradni wobec tych cyberataków"
film

Nauczyciele nękani podczas lekcji online. "Jesteśmy bezradni wobec tych cyberataków"

Od kilku tygodni nauczyciele w całej Polsce mierzą się z nowym problemem, tzw. rajdowaniem lekcji. Problem został nagłośniony i publicznie napiętnowany, mimo to każdego dnia internetowi trolle mają pożywkę na e-lekcjach.

Kolumny, żyletki i czerwone fotele, czyli Dom Chemika w nowej odsłonie [zdjęcia]
galeria

Kolumny, żyletki i czerwone fotele, czyli Dom Chemika w nowej odsłonie [zdjęcia]

Nowy Dom Chemika jest już niemal gotowy. Wewnątrz są już meble, które czekają na zdjęcie ochronnych folii. Trwają próby nagłośnienia oraz testowanie systemów sterowania. Na zewnątrz powstaje nowy trawnik od strony pawilonu. Ogrodzenie ma zniknąć w połowie czerwca. Data otwarcia obiektu nie została ustalona.

PKP Lublin Zachodni: miejski chodnik do osiedla, do autobusu... droga tymczasowa

PKP Lublin Zachodni: miejski chodnik do osiedla, do autobusu... droga tymczasowa

Prowizoryczna droga, której zarys już widać, ułatwi dotarcie z peronu PKP Lublin Zachodni do pętli autobusowej przy os. Poręba. Co ciekawe, droga powstaje w innym celu i nie buduje jej miasto. Ratusz ma inny plan: zapowiada budowę chodnika prowadzącego do ul. Szafirowej, skąd do pętli trzeba kluczyć przez osiedle

Zmarł Jerzy Pilch

Zmarł Jerzy Pilch

W wieku 68 lat zmarł Jerzy Pilch, laureat Literackiej Nagrody Nike. Autor wyjątkowych felietonów, poruszających powieści i scenariuszy do lubianych filmów.

Smaki Rosji. Bliny, soljanka i ucha polecają się na lubelski stół
Magazyn

Smaki Rosji. Bliny, soljanka i ucha polecają się na lubelski stół

Śledź na zakuskę, kapuśniak i soljanka, bliny, pielmieni, strogonow - to rosyjskie potrawy, które przeniknęły do polskiej kuchni. W czasach carskich rosyjscy kucharze zadziwiali Europejczyków wyszukanymi daniami. Dziś rosyjskie dania znajdziemy w menu polskich restauracji

Teatr Andersena stworzy baśń wspólnie z dziećmi
22 maja 2020, 9:00

Teatr Andersena stworzy baśń wspólnie z dziećmi

- Stwórz z nami baśń, której jeszcze nikt nie wymyślił! - zachęca swoich młodych odbiorców Teatr Andersena. Dzieci w ramach projektu Teatralne podróże Live! będą mogły zaangażować się w powstanie opowieści, której będzie można wysłuchać na żywo 20 czerwca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!