Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 października 2001 r.
16:44
Edytuj ten wpis

Małżeństwa bez granic

0 0 A A
Irena Sztuń-Kwarciana (na zdjęciu z mężem Jackiem i ośmiomiesięcznym synkiem Oskarem) bez problemu <br />
Irena Sztuń-Kwarciana (na zdjęciu z mężem Jackiem i ośmiomiesięcznym synkiem Oskarem) bez problemu

Danucie Rinn, dopytującej się w swoim szlagierze o prawdziwych mężczyzn, można bez namysłu odpalić, że orłów, sokołów, herosów należy szukać w słonecznej Italii, nad Sekwaną albo Menem. Wiadomo skądinąd, że najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny, ale Andrzej Rosiewicz powinien dokonać w swoim przeboju pewnej modyfikacji, bo - z tego co pamiętam - nie ma tam mowy o Ukrainkach. W urzędach stanu cywilnego na Lubelszczyźnie usłyszeć można nie tylko akramentalne "tak”, ale często także "da”, "si”,
"oui”, "yes” czy "ja”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do 1989 roku Polacy płci obojga nie mieli za dużego wyboru. Za partnerów życiowych spoza kraju brali najczęściej obywateli zaprzyjaźnionych państw demokracji ludowej - ZSSR, Czechosłowacji, Bułgarii, rzadziej Niemieckiej Republiki Demokratycznej czy Węgier. W 1988 roku spotkałem w Dunauj-
varos lublinianina, który ożenił się z Madziarką i na dobre osiadł nad Dunajem.
Dość egzotycznie, przynajmniej na początku, wyglądały mariaże Polek z przedstawicielami państw afrykańskich, Bliskiego Wschodu czy Azji, którzy przyjeżdżali nad Wisłę w celu pogłębiania wiedzy. Wraz z otwarciem Polski na świat, zmieniły się nieco kierunki matrymonialnych poszukiwań.

Panie na Zachód

Jagodzie (imię zmieniliśmy), studentce czwartego roku polonistyki z Podlasia, zawrócił w głowie dwa razy starszy Francuz. Poznali się w Lublinie i od razu przypadli sobie do gustu. Dziewczyna szybko zerwała ze swoim dotychczasowym chłopakiem z roku i początkowo chciała nawet rzucić studia i wyjechać z ukochanym do Paryża. Zwłaszcza że obiecał jej rozwód (nad Sekwaną miał żonę i dwie niewiele młodsze od Polki córki). Jagoda skończyła jednak studia. Od paru miesięcy przebywa we Francji.
Mieszkanki Lubelszczyzny w przeważającej większości decydują się na zawarcie związku małżeńskiego poza granicami kraju. Urzędy stanu cywilnego wydają zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą.
- Rocznie wydajemy ich ponad 30 - powiedziała nam Romualda Prus, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Zamościu.
W Lublinie wydano ich w tym roku 99, z czego aż 69 dla kobiet. Tylko jeden lublinianin zdecydował się wziąć ślub na Wschodzie - z Rosjanką.
- Panie stawały na ślubnych kobiercach przede wszystkim w Niemczech i słonecznej Italii - mówi Henryk Chwyć, kierownik lubelskiego USC.
W Chełmie takich zaświadczeń wydano 36, w tym tylko jedno dla mężczyzny, który zapragnął poślubić za granicą obywatelkę Szwecji. Panie decydowały się na Włochów (16 zaświadczeń), a dalej Niemców (11), Holendrów (2) i Francuzów (2) oraz obywateli Grecji, Norwegii, Szkocji i Ukrainy.
Z lublinianek, które w tym roku postanowiły zawrzeć związek małżeński w Kozim Grodzie, cztery zdecydowały się na obywateli Wielkiej Brytanii, trzy na Ukraińców, po dwie na Holendrów, Wietnamczyków i Francuzów, Portugalczyka, Włocha, Australijczyka, Syryjczyka oraz Jugosłowianina.
W USC w Hrubieszowie nie odnotowano w tym roku żadnego ślubu z obcokrajowcami. Wydano 9 zaświadczeń dla osób ubiegających się o ślub za granicą. Wszystkie dotyczyły hrubieszowianek, które zapragnęły wyjść za Włocha (4), Niemca (3), Holendra i Austriaka.
Do 15 małżeństw z obcokrajowcami udziela rocznie USC w Tomaszowie Lub. Połowa dotyczy jednak związków polsko-ukraińskich. Panie wybierają na mężów obywateli państw zachodnich - głównie Włochów i Francuzów, choć w tym roku jedna z pań powiedziała sakramentalne "tak” obywatelowi Hiszpanii.

Panowie na Wschód

- Do teściów mam z podwórka równo 64 kilometry - mówi 28-letni Jacek Kwarciany z Przewala (gm. Tyszowce), który dwa lata temu ożenił się z młodszą o rok Ukrainką z Włodzimierza Wołyńskiego.
Poznali się w Zubowicach (gm. Komarów), gdzie Irena przebywała u rodziny. Znajomość szybko przerodziła się w uczucie i - jak podkreślają obydwoje - tak jest do dziś. Owocem ich miłości jest 8-miesięczny Oskar. - W niedzielę wrócił właśnie z żoną od babci z Włodzimierza - wyjaśnia Jacek. - Co trzy miesiące muszę przekraczać granicę w Zosinie - mówi poprawną polszczyzną, bez cienia wschodniego akcentu Irena. - Inaczej w każdej chwili mogę być stąd deportowana: od ponad dwóch lat staram się o stały pobyt w Polsce. Bez skutku. O polskim obywatelstwie na razie nie ma mowy. A przecież moja rodzina pochodzi z niedalekiej Perespy. Wyjechali stamtąd w 1944 roku.
Społeczność wiejska szybko zaakceptowała młodą, ładną Ukrainkę. Podczas pobytu u rodziny w Zubowicach Irena skutecznie pomagała jednej z maturzystek przygotować się do egzaminu na filologię słowiańską; dziewczyna studiuje obecnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. - To bardzo zaradna dziewczyna - mówi o niej pochodzący z Przewala Józef Bondyra, burmistrz Tyszowiec.

Mniej małżeństw polsko-ukraińskich

Polsko-ukraińskich mariaży na tzw. ścianie wschodniej nie ma znowu, wbrew pozorom, aż tak wiele i nie wszystkie, jak w przypadku małżeństwa z Przewala, kończą się happy endem. Mieszkaniec powiatu tomaszowskiego już trzy razy wiązał się z Ukrainkami. W zeszłym roku ożenił się z Ukrainką rolnik spod Chełma. Teraz chcą się rozchodzić.
- W tym roku nie odnotowaliśmy ani jednego ślubu z obcokrajowcem - powiedział nam Andrzej Sapieha, kierownik USC w Terespolu.
Podobnie jest w innej przygranicznej gminie - Dołhobyczowie na Zamojszczyźnie. Rocznie odnotowywany jest tu jeden, góra dwa śluby miejscowych rolników z obywatelkami Ukrainy.
- W tym roku odnotowaliśmy raptem trzy małżeństwa z obcokrajowcami - mówi Albina Dejer, zastępca kierownika USC we Włodawie. - Wydajemy stosowne zaświadczenia panom, którzy wolą wziąć ślub na Ukrainie.
- Co roku dajemy około 10 ślubów z obckokrajowcami - mówi Mirosław Grzywna, kierownik USC w Chełmie. - W zdecydowanej większości są to małżeństwa polsko-ukraińskie, przy czym to chełmianie biorą za żony Ukrainki.
W Zamościu zawarto w tym roku siedem małżeństw "międzynarodowych”. W pięciu przypadkach żenili się Polacy z Ukrainkami. Na 350 zawartych w tym roku związków małżeńskich w bialskopodlaskim USC, tylko cztery dotyczyły obcokrajowców, głównie Ukrainek. W Lublinie zawarto w tym roku 39 ślubów Polek i Polaków z obywatelami i obywatelkami innych państw. Panowie brali za żony Ukrainki (9), Białorusinki (4), Łotyszkę i Mongołkę.
- Z roku na rok przybywa u nas małżeństw z obcokrajowcami i to nie tylko z obywatelkami Ukrainy, ale też Niemiec, Włoch czy Czech - powiedziała nam Zofia Woszczak, zastępca kierownika USC w Lubyczy Królewskiej. - Mężczyźni, którzy prowadzą gospodarstwa rolne decydują się na małżeństwa z Ukrainkami. Ale był też przypadek, że parę lat temu jeden z mieszkańców naszej gminy wziął sobie za żonę obywatelkę Chin.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybory samorządowe 2018 - gmina Milejów. Wyniki wyborów

Wybory samorządowe 2018 - gmina Milejów. Wyniki wyborów 0 0

Po raz kolejny wójtem został Tomasz Suryś. Zdobył ponad 58 proc. głosów.

Wybory samorządowe 2018 - gmina Puchaczów. Wyniki wyborów

Wybory samorządowe 2018 - gmina Puchaczów. Wyniki wyborów 0 0

W Puchaczowie władza nie zmienia się. Wójtem pozostaje Adam Grzesiuk, który zdobył ponad 63 proc. głosów. Konkurentka, Zofia Bachenek, uzyskała nieco ponad 36 proc. głosów.

Wybory samorządowe 2018 - gmina Spiczyn. Wyniki wyborów

Wybory samorządowe 2018 - gmina Spiczyn. Wyniki wyborów 0 0

Mieszkańcy Spiczyna jeszcze raz pójdą do urn. W II turze zmierzy się obecna wójt Dorota Szczęsna (26,66 proc. głosów) z Gustawem Włodarczykiem (23,44 porc. głosów).

Wybory samorządowe 2018 - gmina Ludwin. Wyniki wyborów

Wybory samorządowe 2018 - gmina Ludwin. Wyniki wyborów 0 0

W gminie Ludwin obyło się bez niespodzianek. Prawie z 4-krotną przewagą wygrał obecny wójt Andrzej Chabros (1975 głosów). Pokonał Grzegorz Wrońskiego (499 głosów)

Wybory samorządowe 2018 - gmina Cyców. Wyniki wyborów

Wybory samorządowe 2018 - gmina Cyców. Wyniki wyborów 0 0

Szykuje się druga tura. Obecny wójt Wiesław Pikuła zdobył blisko 41 proc. głosów. Zmierzy się Martą Kociubą, która uzyskała poparcie blisko 30 proc. wyborców.

Tragiczna śmierć 20-letniej Aleksandry. Jej chłopak zatrzymany

Tragiczna śmierć 20-letniej Aleksandry. Jej chłopak zatrzymany 7 6

20-letnia studentka z Chełma została zamordowana. Zginęła od ciosu nożem. Jej chłopakowi, Przemysławowi G. śledczy postawili już zarzut zabójstwa

Lubelskie "Dziki" lepsze od wicelidera tabeli

Lubelskie "Dziki" lepsze od wicelidera tabeli 2 0

AZS UMCS Lublin odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem zawodnicy trenera Artura Gadzickiego pokonali u siebie czołowy zespół I Ligi – Górnika Polkowice

Wybory samorządowe 2018 - Bełżyce. Wyniki wyborów

Wybory samorządowe 2018 - Bełżyce. Wyniki wyborów 0 0

W Bełżycach będzie druga tura. Walka między dotychczasowym burmistrzem Ryszardem Górą (PSL) a Ireneuszem Łucką (staruje z poparciem PiS) była wyrównana. Góra otrzymał 1 842 głosów (32,39 proc. wszystkich głosujących) a Łucka tylko 23 głosy mniej (1819 głosów, 31,99 proc. wszystkich głosujących).

Pięciu mieszkańców Lublina posiedzi za 2 kilogramy dopalaczy

Pięciu mieszkańców Lublina posiedzi za 2 kilogramy dopalaczy 3 3

Policjanci zatrzymali pięciu mieszkańców Lublina, podejrzanych o przemyt dopalaczy. Kryminalni zabezpieczyli w sumie 2 kg nielegalnych substancji. Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Wybory samorządowe 2018. Bychawa. Wyniki wyborów

Wybory samorządowe 2018. Bychawa. Wyniki wyborów 0 0

W drugiej turze zmierzą się dotychczasowy burmistrz Janusz Urban z Polskiego Stronnictwa Ludowego (1 795 głosów, 34,77 procent głosujących) i Marta Krzyżak. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości otrzymała o 185 głosów więcej (1 980 głosów, 38,36 proc. głosujących).

Wybory prezydenta Puław. Grobel czy Maj? Komentarze kandydatów

Wybory prezydenta Puław. Grobel czy Maj? Komentarze kandydatów 38 8

Prezydent Janusz Grobel nie otwiera jeszcze szampana i nie wiadomo, czy za kilka tygodni będzie miał ku temu okazję. Otrzymał najlepszy wynik, ale jego konkurenci otrzymali łącznie więcej głosów. W drugiej turze spotka się z Pawłem Majem.

Wybory samorządowe 2018 - Gmina Wysokie. Wyniki wyborów

Wybory samorządowe 2018 - Gmina Wysokie. Wyniki wyborów 0 0

W drugiej turze wyborów na wójta gminy Wysokie zmierzą się dotychczasowa wójt Anna Wojtas i Dorota Dobrzyńska. Annę Wojtas poparło 949 osób (41,28 procent głosujących) a na Dorotę Dobrzyńską zagłosowało 725 wyborów (31,54 proc. głosujących).

Myśliwy postrzelony w pośladek podczas polowania

Myśliwy postrzelony w pośladek podczas polowania 1 3

Jeden z myśliwych polujących na terenie gminy Józefów nad Wisłą (powiat opolski) został niegroźnie zraniony w pośladek. Prawdopodobnie był to rykoszet.

Wybory samorządowe 2018 - Gmina Krzczonów. Wyniki wyborów

Wybory samorządowe 2018 - Gmina Krzczonów. Wyniki wyborów 0 0

Katarzyna Bryda, pokonała dwóch swoich kontrkandydatów. Obecna wójt tej gminy, która należy do Polskiego Stronnictwa Ludowego zdobyła 1 259 głosów (55,29 proc. głosów). Bryda startowała z własnego komitetu wyborczego.

Wybory 2018: "Nokaut w ostatniej rundzie". Komentarz Krzysztofa Wiejaka

Wybory 2018: "Nokaut w ostatniej rundzie". Komentarz Krzysztofa Wiejaka 43 11

Straszenie islamskimi imigrantami w końcówce kampanii, których rzekomo miałby sprowadzać do Lublina Krzysztof Żuk, nie przeszkodziło mu w efektownym zwycięstwie. Zwycięstwie podwójnym, bo także komitet prezydenta zgarnął 19 mandatów w 31-osobowej radzie miasta, spychając PiS na następne 5 lat do opozycji i to poważnie osłabionej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.