Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 grudnia 2010 r.
12:48
Edytuj ten wpis

Marzył o lataniu samolotem, sam zbudował symulator

0 11 A A

Marzył o prawdziwym lataniu, ale został pilotem wirtualnym. Darek Kołodziejski, pracownik Ośrodka Szkolenia Lotniczego Służb Ruchu Lotniczego w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, zbudował w domu symulator samolotu wielozadaniowego. Teraz chce stworzyć w "Szkole Orląt” laboratorium uproszczonych symulatorów lotu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zaczęło się jeszcze w podstawówce w latach 90. Największą frajdą był domowy zestaw: komputer Atari plus joystick. Pamiętam, że wszystkie programy trzeba było wgrywać przez magnetofon. Tak mnie wciągnęło, że siedzę w tym do dzisiaj – uśmiecha się Darek.

– Moja historia zatoczyła koło. Wprawdzie pilotem nie zostałem, ale symulatory rekompensują mi niespełnione marzenia o prawdziwym lataniu. Znowu jestem tym dzieciakiem "latającym” na Atari.

Lata w książkach

W końcu zabawa na komputerach przestała mu wystarczać i zaczął myśleć o zbudowaniu symulatora lotów.

– Było mi łatwiej, bo od lat interesuję się lotnictwem. Poza tym, skończyłem informatykę. A takich rzeczy, niestety, nie robi się z dnia na dzień. Trzeba wiedzieć wszystko, co się da o typie statku lotniczego, który chce się odwzorować w symulatorze. To lata siedzenia w dokumentacji, szukania parametrów, wyszukiwania różnych publikacji, zdjęć, śledzenia forów internetowych dla takich samych pasjonatów, niejednokrotnie też popełniania błędów – opowiada Darek.

– Oczywiście, nie dotrzemy do wszystkich informacji, wiele z nich nie jest dostępna dla zwykłego śmiertelnika. To są np. materiały zarezerwowane tylko dla wojska. Z tego wszystkiego powstaje projekt i dopiero wtedy można myśleć o kupowaniu części.
Wielokulturowa mieszanka

Symulator Darka – jak przyznaje sam konstruktor – to mix elementów z całego świata. – Symulatory to niełatwe hobby. Polski rynek jest bardzo ubogi w tego typu części, więc trzeba szperać w zagranicznych sklepach. Mam części z Europy, USA, a nawet Dalekiego Wschodu – wylicza konstruktor.

– To, niestety, oznacza też spore pieniądze. Do tej pory wydałem już 20 tys. zł, a ciągle myślę o tym czego mi jeszcze brakuje. Jak się już zacznie, to później przeznacza się na to każdą odłożoną sumę.

Na tym jednak nie kończy się ta wielokulturowa mieszkanka. Dzięki symulatorowi, Darek może "latać” z pasjonatami z całego świata.

– W Polsce jest mało osób, które mają symulatory z kabiną, większość ma typowo biurkowe zestawy. Za granicą jest ich znacznie więcej – mówi. – Możemy np. prowadzić walki powietrzne. Przeważnie z kilkoma osobami. Wszystko jednak zależy od przepustowości łącza. Teoretycznie, możliwa jest nawet setka uczestników!

Wirtualni piloci spotykają się też na międzynarodowych zlotach i forach internetowych.

Jak się chce, to można

Najtrudniejsze jest przygotowanie samego projektu i skompletowanie części. Przy tym montowanie i programowanie symulatora to już bułka z masłem.

– Kiedy ma się już wszystkie elementy, to jesteśmy w domu. Wtedy zaczyna się najciekawszy, ale też stresujący moment, bo nie wiadomo czy wszystko zacznie działać i jaki będzie efekt – przyznaje konstruktor.

– Kiedy jest już po wszystkim, satysfakcja jest ogromna. Świadomość, że samemu zrobiło się coś takiego jest bardzo budująca. Jestem żywym dowodem na to, że jak się chce, to można wszystko.

Prawie jak w samolocie

Na symulatorze, który skonstruował Darek, można m.in. wykonywać procedury przedstartowe, uruchamiać i sprawdzać silnik oraz inne systemy, kołować po płaszczyźnie lotniska, startować lub lądować według procedur VFR (Visual Flight Rules), wykonywać mniej lub bardziej zaawansowane misje bojowe z wykorzystaniem różnego uzbrojenia lotniczego.

– Skupiłem się głównie na tablicach przyrządów i elementach, które są niezbędne pilotowi w prawdziwym samolocie. Jeszcze wiele mi brakuje. Nie mam przełączników na bocznych panelach, które odpowiadają np. za zarządzanie funkcjami silnika czy układ informacji na wyświetlaczach. Ale to kwestia czasu – mówi konstruktor.

Przed startem Darek musi przygotować cały plan lotu. – Robię to samo, co piloci przed normalnym lotem. Studiuję mapy, szukam punktów orientacyjnych, lotnisk zapasowych, najbliższych tankowców, sprawdzam prognozę. Dopiero wtedy mogę programować lot. Przed startem łączę się też, oczywiście, z wieżą kontroli i czekam na pozwolenie na lot – opowiada konstruktor.

– Czas lotu zależy od tego, jakie zadania zostały zaprogramowane, czy to jest lot treningowy czy walka powietrzna. Ale, oczywiście, mógłbym latać bez końca.

Kropka nad i

Oprócz rozbudowy własnego symulatora Darek zamierza zrealizować jeszcze jeden projekt. Razem ze studentami z Koła Młodych Konstruktorów, które działa na Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, chciałby stworzyć laboratorium uproszczonych symulatorów lotu.

– To, co chcemy zrobić z chłopakami, to byłaby kropka nad "i”. W laboratorium docelowo zostałyby zainstalowane dwie sprzężone ze sobą kabiny samolotu wielozadaniowego wyposażone w odpowiednie oprogramowanie informatyczne. Umożliwiłoby to przeprowadzenie szeregu badań oraz pomogłoby w kształceniu teoretycznym i praktycznym studentów WSOSP – opowiada Darek.

– Na takim symulatorze można by było m.in. wykonywać misje treningowe i bojowe oraz prowadzenie walk powietrznych z innymi podobnie wyposażonymi stanowiskami symulacyjnymi. Koszt całości szacujemy na kilkaset tys. zł. Za niewielką sumę pieniędzy w skali profesjonalnego symulatora można zainstalować panele dotykowe, wyświetlacze ciekłokrystaliczne, interaktywne makiety urządzeń awionicznych.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 20:48
0
stefan - a patrzyles kiedys na siebie w lustrze? to proponuje to zrobic i zanim II raz kogos obrazisz spojrz na siebie i swoje "osiagniecia" ale w toalecie...
Avatar
stefan / 12 lipca 2014 o 18:43
0

znam gościa to dupek jakich mało zarozumiałe bydle

Avatar
Anka / 19 grudnia 2010 o 12:24
0
Takich ludzi powinno się wspierać. Ale znając życie nikt owych kilkuset tys nie wyczaruje
Avatar
up / 19 grudnia 2010 o 11:28
0
Nie mieści się to w definicji wzoru użytkowego.
Avatar
:) / 18 grudnia 2010 o 23:52
0
Myślę, że warto jednak skontaktować się z Wojewódzkim Klubem Techniki i Racjonalizacji. Wydaje się, że patent nie jest jedyną formą ochrony. Słyszałem na przykład o tak zwanym wzorze użytkowym.
Avatar
xx / 13 grudnia 2010 o 17:19
0
[quote name='lukas' timestamp='1292228603' post='404405']
Już po ochronie patentowej... Opatentować można coś o czym nikt nie wie i co jest innowacyjne jeżeli ujawnił już swój wynalazek społeczeństwu( a zrobił to udzielając wywiadu) to niema szans na udzielenie patentu.
Najczęstrzy bład
[/quote]
Swoje własne rozwiązania może opatentować bez większego problemu, słowa nie było o oprogramowaniu i temu podobnych. Samego połączenia podzespołów tak czy inaczej opatentować by się nie dało
[quote name='lukas' timestamp='1292228603' post='404405']
Już po ochronie patentowej... Opatentować można coś o czym nikt nie wie i co jest innowacyjne jeżeli ujawnił już swój wynalazek społeczeństwu( a zrobił to udzielając wywiadu) to niema szans na udzielenie patentu.
Najczęstrzy bład
[/quote]
Swoje własne rozwiązania może opatentować bez większego problemu, słowa nie było o oprogramowaniu i temu podobnych. Samego połączenia podzespołów tak czy inaczej opatentować by się nie dało rozwiń
Avatar
lukas / 13 grudnia 2010 o 09:23
0
Już po ochronie patentowej... Opatentować można coś o czym nikt nie wie i co jest innowacyjne jeżeli ujawnił już swój wynalazek społeczeństwu( a zrobił to udzielając wywiadu) to niema szans na udzielenie patentu.
Najczęstrzy bład
Avatar
lukas / 13 grudnia 2010 o 09:20
0
[quote name='' timestamp='1292192707' post='404322']
Pasja i osiągnięcie godne uznania ! ! !

Konstruktorze, może warto pomyśleć o ochronie prawnej/patentowej tego urządzenia ?

Na przykład zasięgnąć "języka" tam:

http://www.wktir.pl/strona/dzialtresc.php?symbol=IP

Ciekawe, czy mówiąc o ATARI konstruktor miał na myśli słynny RIVER RAID ?

Sądzę, że wielu czytelników, korzystających w dawnych czasach z ATARI pamięta jeszcze RIVER RAID - tę prostą, ale

jakże wciągającą grę.
[/quote]
[quote name='' timestamp='1292192707' post='404322']
Pasja i osiągnięcie godne uznania ! ! !

Konstruktorze, może warto pomyśleć o ochronie prawnej/patentowej tego urządzenia ?

Na przykład zasięgnąć "języka" tam:

http://www.wktir.pl/strona/dzialtresc.php?symbol=IP

Ciekawe, czy mówiąc o ATARI konstruktor miał na myśli słynny RIVER RAID ?

Sądzę, że wielu czytelników, korzystających w dawnych czasach z ATARI pamięta jeszcze R... rozwiń
Avatar
:) / 12 grudnia 2010 o 23:25
0
Pasja i osiągnięcie godne uznania ! ! !

Konstruktorze, może warto pomyśleć o ochronie prawnej/patentowej tego urządzenia ?

Na przykład zasięgnąć "języka" tam:

http://www.wktir.pl/strona/dzialtresc.php?symbol=IP

Ciekawe, czy mówiąc o ATARI konstruktor miał na myśli słynny RIVER RAID ?

Sądzę, że wielu czytelników, korzystających w dawnych czasach z ATARI pamięta jeszcze RIVER RAID - tę prostą, ale

jakże wciągającą grę.
Avatar
rycho / 12 grudnia 2010 o 16:15
0
a ja mam symulator sexu, czuli moja ręka, uprawiam rękodzieło:)
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 20:48
0
stefan - a patrzyles kiedys na siebie w lustrze? to proponuje to zrobic i zanim II raz kogos obrazisz spojrz na siebie i swoje "osiagniecia" ale w toalecie...
Avatar
stefan / 12 lipca 2014 o 18:43
0

znam gościa to dupek jakich mało zarozumiałe bydle

Avatar
Anka / 19 grudnia 2010 o 12:24
0
Takich ludzi powinno się wspierać. Ale znając życie nikt owych kilkuset tys nie wyczaruje
Avatar
up / 19 grudnia 2010 o 11:28
0
Nie mieści się to w definicji wzoru użytkowego.
Avatar
:) / 18 grudnia 2010 o 23:52
0
Myślę, że warto jednak skontaktować się z Wojewódzkim Klubem Techniki i Racjonalizacji. Wydaje się, że patent nie jest jedyną formą ochrony. Słyszałem na przykład o tak zwanym wzorze użytkowym.
Avatar
xx / 13 grudnia 2010 o 17:19
0
[quote name='lukas' timestamp='1292228603' post='404405']
Już po ochronie patentowej... Opatentować można coś o czym nikt nie wie i co jest innowacyjne jeżeli ujawnił już swój wynalazek społeczeństwu( a zrobił to udzielając wywiadu) to niema szans na udzielenie patentu.
Najczęstrzy bład
[/quote]
Swoje własne rozwiązania może opatentować bez większego problemu, słowa nie było o oprogramowaniu i temu podobnych. Samego połączenia podzespołów tak czy inaczej opatentować by się nie dało
[quote name='lukas' timestamp='1292228603' post='404405']
Już po ochronie patentowej... Opatentować można coś o czym nikt nie wie i co jest innowacyjne jeżeli ujawnił już swój wynalazek społeczeństwu( a zrobił to udzielając wywiadu) to niema szans na udzielenie patentu.
Najczęstrzy bład
[/quote]
Swoje własne rozwiązania może opatentować bez większego problemu, słowa nie było o oprogramowaniu i temu podobnych. Samego połączenia podzespołów tak czy inaczej opatentować by się nie dało rozwiń
Avatar
lukas / 13 grudnia 2010 o 09:23
0
Już po ochronie patentowej... Opatentować można coś o czym nikt nie wie i co jest innowacyjne jeżeli ujawnił już swój wynalazek społeczeństwu( a zrobił to udzielając wywiadu) to niema szans na udzielenie patentu.
Najczęstrzy bład
Avatar
lukas / 13 grudnia 2010 o 09:20
0
[quote name='' timestamp='1292192707' post='404322']
Pasja i osiągnięcie godne uznania ! ! !

Konstruktorze, może warto pomyśleć o ochronie prawnej/patentowej tego urządzenia ?

Na przykład zasięgnąć "języka" tam:

http://www.wktir.pl/strona/dzialtresc.php?symbol=IP

Ciekawe, czy mówiąc o ATARI konstruktor miał na myśli słynny RIVER RAID ?

Sądzę, że wielu czytelników, korzystających w dawnych czasach z ATARI pamięta jeszcze RIVER RAID - tę prostą, ale

jakże wciągającą grę.
[/quote]
[quote name='' timestamp='1292192707' post='404322']
Pasja i osiągnięcie godne uznania ! ! !

Konstruktorze, może warto pomyśleć o ochronie prawnej/patentowej tego urządzenia ?

Na przykład zasięgnąć "języka" tam:

http://www.wktir.pl/strona/dzialtresc.php?symbol=IP

Ciekawe, czy mówiąc o ATARI konstruktor miał na myśli słynny RIVER RAID ?

Sądzę, że wielu czytelników, korzystających w dawnych czasach z ATARI pamięta jeszcze R... rozwiń
Avatar
:) / 12 grudnia 2010 o 23:25
0
Pasja i osiągnięcie godne uznania ! ! !

Konstruktorze, może warto pomyśleć o ochronie prawnej/patentowej tego urządzenia ?

Na przykład zasięgnąć "języka" tam:

http://www.wktir.pl/strona/dzialtresc.php?symbol=IP

Ciekawe, czy mówiąc o ATARI konstruktor miał na myśli słynny RIVER RAID ?

Sądzę, że wielu czytelników, korzystających w dawnych czasach z ATARI pamięta jeszcze RIVER RAID - tę prostą, ale

jakże wciągającą grę.
Avatar
rycho / 12 grudnia 2010 o 16:15
0
a ja mam symulator sexu, czuli moja ręka, uprawiam rękodzieło:)
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu
galeria

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu 3 1

Pożar samochodu wybuchł wczoraj w nocy na parkingu przy ul. Wiejskiej w Zamościu.

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo 1 1

Po dwóch kompletnie nieudanych sezonach zielono-czarni rozpoczynają zmagania w II lidze. W sobotę podopieczni trenera Rafała Wójcika zmierzą się na wyjeździe z Gryfem Wejherowo. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia] 17 9

Przedsiębiorcę z Lublina spotkał ogromny pech. Należąca do niego ciężarówka zapaliła się w trakcie jazdy. Co gorsza, wandale nie oszczędzili ładunku jaki znajdował się na naczepie.

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 4 2

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 1 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne
film

13-latek umierał. Ratownicy stwierdzili, że udaje nieprzytomnego. Zniszczenia w mózgu dziecka są dramatyczne 0 6

Podczas wycieczki szkolnej Paweł poczuł się źle. Jego poważny stan zlekceważyła wychowawczyni klasy, a potem dwukrotnie załoga karetki pogotowia. Matka wzywająca pomoc, usłyszała, że jest „panikarą”, a lekarz wpisał w kartę pacjenta, że dziecko „udaje nieprzytomnego”.

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski!

Odliczanie zakończone. W Lublinie ruszyły mistrzostwa Polski! 1 1

Dzisiaj o godz. 9 w Lublinie rozpoczęły się mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jako pierwsi walkę o medale rozpoczęli chodziarze rywalizujący na dystansie 10 km. O godz. 10 swoje umiejętności zaprezentują chodziarki.

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza

"Kumoterstwo" w Centrum Kultury w Lublinie? Prezydent wycofuje się i przeprasza 3 14

Prezydent Lublina wycofuje się ze słowa „kumoterstwo”, które znalazło się w podpisanym przez niego dokumencie z wnioskami z kontroli przeprowadzonej w Centrum Kultury. Dokument, o którym pisaliśmy obszernie tydzień temu, stał się powodem kolejnej politycznej burzy.

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu

Orion Niedrzwica i Sokół Konopnica szykują się do nowego sezonu 2 2

Lubelska klasa okręgowa Zespoły rozgrywają już pierwsze sparingi. Uwagę przyciąga debiut w roli trenera Orionu Niedrzwica Jacka Paździora

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami
film

"To odwet ze strony poprzedniego kierownictwa". Były szef CBA z zarzutami 0 2

– Jest to zorganizowana zemsta i odwet na mnie ze strony poprzedniego kierownictwa CBA oraz obecnego kierownictwa CBA – powiedział Paweł Wojtunik po opuszczeniu krakowskiej prokuratury.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07]
20 lipca 2018, 0:00

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [20-22.07] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Pierwsza noc oczyszczenia oraz Sicario 2 to jedne z tytułów, które zawitają w piątek na ekranach lubelskich kin. Przedpremierowo będzie też można zobaczyć kontynuację przeboju Mamma Mia. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend?
film

Pogoda na piątek 20 lipca w woj. lubelskim. Jak będzie w weekend? 2 0

Piątek deszczowy, ale sobota i niedziela z większymi przejaśnieniami. Sprawdź prognozę pogody na weekend 20-22 lipca w woj. lubelskim.

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu
Alarm 24

"Plaga”, „dziwactwo” i „sk....stwo”. Spółdzielcy poszli do prokuratury po słowach na nagraniu 7 4

Spółdzielcy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Wspólnota” w Łęcznej skierowali sprawę do prokuratury. Chodzi o nagranie, na którym słychać wypowiedź jednego z członków zarządu spółdzielni. W dość obcesowych słowach określa spółdzielców.

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo]
film

Podtopienia, zerwane drogi, hektary zniszczonych lasów. Krajobraz po nawałnicach [wideo] 0 0

Burze i towarzyszące im ulewy w wielu rejonach Polski spowodowały znaczne zniszczenia.

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Dzisiaj w Lublinie ruszają Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce 1 1

Tego wydarzenia nie można przegapić. Dzisiaj w Lublinie rozpoczynają się 94. PZLA Mistrzostwa Polski. Przez trzy dni będziemy mogli podziwiać gwiazdy, które zdobywały medale na najważniejszych imprezach na świecie. Przyjadą do nas: Anita Włodarczyk, Paweł Wojciechowski, Piotr Lisek, Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, czy Ewa Swoboda. Będą oczywiście także: Paweł Fajdek, Malwina Kopron i Paulina Guba

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!