Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 grudnia 2007 r.
12:21
Edytuj ten wpis

Miasto na prochach

0 5 A A

To były kiepskie dwa tygodnie dla parczewskich dilerów narkotyków. Po akcji przeprowadzonej przez policję do aresztu trafiło 6 handlarzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tyle, że wcześniej rozprowadzili w mieście kilkanaście tysięcy działek marihuany i amfetaminy. O tym, gdzie "prochy” można kupić, wie niemal każdy nastolatek.

Środek tygodnia, godz. 12. Stajemy przed wejściem do Gimnazjum im. Władysława Jagiełły przy ul. Spółdzielczej. - Nie wiecie, gdzie można by kupić trochę "trawy”? - zagadujemy dwie dziewczyny. Właśnie wyszły ze szkoły. - Dziś nie - odpowiada jedna z nastolatek. - Przyjdź jutro, coś powinno się znaleźć.

Pół godziny później ustawiamy się przed bramą Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Wojska Polskiego, w samym centrum miasta. Tu problemu nie ma. - Teraz muszę wyskoczyć na miasto. Ale wrócę za godzinkę. Wtedy pomyślimy - mówi otwarcie jeden z uczniów, na oko 16-17-letni.

- Idź do środka - rzuca kolega, który razem z nim właśnie wyszedł ze szkoły. - Tam znajdziesz, czego szukasz...

Monitoring za drogi

- Czy u pana w szkole można kupić narkotyki? - pytamy dyrektora Zespołu Szkół.
- Nie sądzę - odpowiada niepewnie Jan Rzeżutka. - Chociaż tak naprawdę tego nie da się upilnować. Trzeba by kogoś złapać za rękę. A to zdarzyło się u nas tylko raz, bardzo dawno temu.

W szkole nie ma monitoringu. Na kamery potrzeba pieniędzy. - A jak miałbym do wyboru wymianę okien, żeby uczniom było cieplej, i zakup monitoringu, to poważnie bym się zastanowił - przyznaje dyrektor. - Ale zatrudniliśmy pracownika, który ma pilnować wejścia do szkoły.

- Dlaczego dzisiaj go nie ma? Dlaczego bez najmniejszego problemu mogliśmy do szkoły wejść i przez kilkanaście minut rozmawiać na korytarzach z uczniami? I nikt nas nie zaczepił? - dopytujemy. - Ten pracownik został dziś oddelegowany do innych zadań - tłumaczy Rzeżutka. - Tak się złożyło. To wyjątkowa sytuacja.



Kupisz co chcesz

Narkotyki w tej szkole nie są jednak wyjątkiem. Można odnieść wrażenie, że to główny punkt dystrybucyjny w mieście. Większość z kilkudziesięciu młodych osób zapytanych przez nas, gdzie można kupić w Parczewie "amfę” albo "maryhę” wskazała Zespół Szkół.

- Rzeczywiście, to jedno z miejsc, które są szczególnie podatne na narkotyki - przyznaje podinsp. Bogdan Piwoni z parczewskiej Komendy Powiatowej Policji. Komendy, która mieści się... naprzeciwko wspomnianej szkoły.
Ale w Parczewie znaleźliśmy kilka miejsc, w których kupno narkotyków nie stanowi większego problemu.

- Park w centrum miasta - wyjaśnia 17-letnia Anita.
- Ale tylko wieczorem. Kupisz, co chcesz - dodaje Beata, koleżanka z klasy.
W dzień najlepiej iść do pubu, niedaleko liceum medycznego. - Tam dilerów można spotkać zawsze - wyjaśnia fachowo jedna z gimnazjalistek.

- A skąd ty to wiesz? Miałaś z nimi kontakt? - pytamy.
- Widać, że nie jesteś stąd - odpowiada dziewczyna. - Tu wszyscy mają ze wszystkimi kontakt. Wszyscy wiedzą, gdzie i od kogo można kupić coś fajnego.

Taniocha

Parczewska młodzież kupuje zresztą nie tylko w Parczewie. W mieście nie ma dyskoteki. Dlatego w piątek i sobotę wieczorem wielu młodych mieszkańców miasta jedzie do Radzynia Podlaskiego (31 km od Parczewa) albo Suchowoli (17 km). Tam działają dwie duże i znane dyskoteki.

- I tam są fajne imprezy - podkreśla 18-letni Adrian. - Oczywiście z odpowiednim "wsparciem”. Można tam znaleźć wszystko, co jest potrzebne do dobrej zabawy.
I to tanio. Pół grama marihuany w Parczewie i okolicach kosztuje 20 zł. Z takiej działki można zrobić 2-3 skręty, albo "nabić” kilka luf. To wystarczy na "dobrą zabawę” dla kilku osób.

Jeszcze korzystniej wychodzi amfetamina. Pół grama za 20 zł., dwukrotnie taniej niż np. w Lublinie. A pół grama to odlot dla całej grupy osób, która do wyboru ma 4 piwa na dyskotece. To też 20 zł. - Nic dziwnego, że większość woli coś zarzucić - mówi jeden z uczniów Zespołu Szkół.

- Kiedyś robiliśmy wśród uczniów ankietę - tłumaczy Agnieszka Piekarska, wicedyrektor Zespołu. - Większość powiedziała, że kontakt z narkotykami ma poza szkołą.

Dlatego pedagodzy namawiają rodziców, żeby byli szczególnie uczuleni. - Niektórzy są zdziwieni, a niektórzy nawet oburzeni, że sugerujemy coś takiego na temat ich dzieci - dodaje Piekarska.

Podobnie mówią policjanci. Ich zdaniem, walka z narkobiznesem w Parczewie powinna zaczynać się w każdym domu. - Rodzice powinni zwracać uwagę, jak wyglądają ich dzieci, wracające i ze szkoły, i z wieczornej imprezy. Jaki jest ich stan emocjonalny i na co wydają pieniądze - tłumaczy Bogdan Piwoni.

- A my dalej będziemy robili swoje - dodaje. - Ten rodzaj patologii trzeba zwalczać z całą surowością.

Sprawa rozwojowa

Zaczęło się na początku grudnia. Policjanci zatrzymali grupę młodzieży w wieku od 14 do 17 lat. Chłopcy mieli przy sobie dwie porcje marihuany. Kupili narkotyk od 17-letniego Kamila S. i 24-letniego Kamila U. Obaj trafili do aresztu.
W zeszły wtorek wpadł 20-letni Łukasz A. i 19-letni Kamil M. Dwa dni później z wnioskiem o aresztowanie doprowadzono do sądu 20-letniego Adriana J. (wszyscy z Parczewa) i 19-letniego Sebastiana S. z Łęcznej, który dostarczał parczewskim dilerom większe ilości narkotyków.

Sąd aresztował wszystkich dilerów na trzy miesiące. Jak twierdzi parczewska prokuratura, sprawa jest rozwojowa. Po świętach można się spodziewać kolejnych zatrzymań. Za sprzedaż narkotyków osobom małoletnim handlarzom grozi do 10 lat więzienia.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
drafft / 23 stycznia 2008 r. o 15:05
Zaden z tych chlopakow nie ejst winny ak do konca, nikt nikomu na sile nic nie wciskał. Środki odurzjace byly zawsze od tysiecy lat i zawsze beda, (roznego rodzaju grzybki halucynogenne stosowali juz nasi przodkowie słowianie.) To jest zakorzenione w kulturze bardzo głeboko. Ktos kto wymyslil cala tą tak wysoka karalnośc nie przemyslał do konca tematu..Powtarzam chcesz to bierzesz, nie to nie...
Avatar
pestka / 6 stycznia 2008 r. o 13:32
Ludzie czy wy jestescie nienormalni? To orma ze na parczewie jest wszystkiego pod dostatkiem.. ale bujda jest ze w gimn mozna kupic to prawie ze w kazdej chwili.. Robicie z naszych szkol jakis burdel! zaraz beda arytuly ze panny w szkolach puszczaja sie na prawo i lewo w lazience.. z dyrektorem itp! zastanowcie sie co mowicie.. Wiem co nie co na temat tego co sie dzieje w parczewie zwiazane z prochami itp... i wcale nie jest tak latwo.. dilerzy nie sprzedaja osobom obcym.. ze znajomymi rozmawiaja tylko haslami!
Avatar
Paulus / 5 stycznia 2008 r. o 12:54
tak zgadzam sie z 1 komentarzem !!! nasza parczewska Policja jest do dupy! Nawet im sie niechce ganiac dilerów, wola jezdzic w ciepłym samochodzie i pic wodke na pace!!!
Avatar
skorumpowane gliny / 3 stycznia 2008 r. o 15:28
Nasza Parczewska Policja jest skorumpowana wszyscy o tym wiedza synek zastępcy komendanta zażywa dragi i kręci się z dilami a tatuś go kryje więc gdzi ejest sprawiedliwość ?? panowie policjanci w naszym miescie zatrzymują kogoś jak wraca do domu bez żadnych ekscesów a tych których powinni zatrzytmywac nawet nie zaczepiają
Avatar
MISIEK / 28 grudnia 2007 r. o 09:35
było sprzedawane i zawsze bedzie.. tego nie zwalczą... myśle że jakby zlegalizowali to by spadłopalenie trawy i branie innych dragów bo już by nie było takie fajne że nie trzeba się pchać na przypał...
Avatar
drafft / 23 stycznia 2008 r. o 15:05
Zaden z tych chlopakow nie ejst winny ak do konca, nikt nikomu na sile nic nie wciskał. Środki odurzjace byly zawsze od tysiecy lat i zawsze beda, (roznego rodzaju grzybki halucynogenne stosowali juz nasi przodkowie słowianie.) To jest zakorzenione w kulturze bardzo głeboko. Ktos kto wymyslil cala tą tak wysoka karalnośc nie przemyslał do konca tematu..Powtarzam chcesz to bierzesz, nie to nie...
Avatar
pestka / 6 stycznia 2008 r. o 13:32
Ludzie czy wy jestescie nienormalni? To orma ze na parczewie jest wszystkiego pod dostatkiem.. ale bujda jest ze w gimn mozna kupic to prawie ze w kazdej chwili.. Robicie z naszych szkol jakis burdel! zaraz beda arytuly ze panny w szkolach puszczaja sie na prawo i lewo w lazience.. z dyrektorem itp! zastanowcie sie co mowicie.. Wiem co nie co na temat tego co sie dzieje w parczewie zwiazane z prochami itp... i wcale nie jest tak latwo.. dilerzy nie sprzedaja osobom obcym.. ze znajomymi rozmawiaja tylko haslami!
Avatar
Paulus / 5 stycznia 2008 r. o 12:54
tak zgadzam sie z 1 komentarzem !!! nasza parczewska Policja jest do dupy! Nawet im sie niechce ganiac dilerów, wola jezdzic w ciepłym samochodzie i pic wodke na pace!!!
Avatar
skorumpowane gliny / 3 stycznia 2008 r. o 15:28
Nasza Parczewska Policja jest skorumpowana wszyscy o tym wiedza synek zastępcy komendanta zażywa dragi i kręci się z dilami a tatuś go kryje więc gdzi ejest sprawiedliwość ?? panowie policjanci w naszym miescie zatrzymują kogoś jak wraca do domu bez żadnych ekscesów a tych których powinni zatrzytmywac nawet nie zaczepiają
Avatar
MISIEK / 28 grudnia 2007 r. o 09:35
było sprzedawane i zawsze bedzie.. tego nie zwalczą... myśle że jakby zlegalizowali to by spadłopalenie trawy i branie innych dragów bo już by nie było takie fajne że nie trzeba się pchać na przypał...
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Złoto dla Lublina. Motor żużlowym mistrzem Polski!

Złoto dla Lublina. Motor żużlowym mistrzem Polski!

Jak się okazuje 12 punktów to jednak nie jest strata nie do odrobienia. W niedzielny wieczór obejrzeliśmy kapitalne widowisko przy Al. Zygmuntowskich. W rewanżowym meczu finałowym PGE Ekstraligi Motor Lublin pokonał Moje Bermudy Stal Gorzów 53:37 i pierwszy raz w historii został mistrzem Polski!

Illusion - koncert na 30-lecie! W Lublinie
1 października 2022, 19:00

Illusion - koncert na 30-lecie! W Lublinie

Rockowa kapela Illusion świętuje w tym roku swoje 30-lecie. Z tej okazji już 1 października o godz. 19 wystąpi w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt (al. Piłsudskiego 13).

IV Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego
3 października 2022, 18:00

IV Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego

Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków zaprasza na wyjątkowy koncert kameralny z cyklu IV Dni Muzyki Ludomira Michała Rogowskiego. Wydarzenie włącza odbędzie się już 3 października o godz. 18 w Trybunale Koronnym.

Tur Milejów – Sokół Konopnica 4:0, gol Kamila Oziemczuka i reszta wyników lubelskiej okręgówki

Tur Milejów – Sokół Konopnica 4:0, gol Kamila Oziemczuka i reszta wyników lubelskiej okręgówki

Tur Milejów rozgromił Sokół Konopnica. Jedną z bramek w tym spotkaniu zdobył Kamil Oziemczuk.

Cisowianka Drzewce – Unia Bełżyce 2:1. Spotkanie dwóch różnych światów

Cisowianka Drzewce – Unia Bełżyce 2:1. Spotkanie dwóch różnych światów

KS Cisowianka Drzewce dość niespodziewanie miał sporo problemów w starciu z Unią Bełżyce. Lider ostatecznie wygrał 2:1, ale o triumf drżał do ostatnich minut.

Grzegorz Tardwid Trio w cyklu Jazz na Peryferiach
30 września 2022, 20:00

Grzegorz Tardwid Trio w cyklu Jazz na Peryferiach

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na koncert z cyklu Jazz na Peryferiach. W piątek, 30 września o godz. 20 na scenie instytucji wystąpi zespół Grzegorz Tarwid Trio.

Lubelski marszałek traci nerwy. „Ja tego pana nie znam, ja tylko podpisałem”

Lubelski marszałek traci nerwy. „Ja tego pana nie znam, ja tylko podpisałem”

Marszałek województwa Jarosław Stawiarski (PiS) przyznał, że nie zna szefa amerykańskiej fundacji, która w powiecie kraśnickim obiecuje zainwestować 5 mld zł. – Firmowali to burmistrz i wójt z Kraśnika, a podpisanie listu to wydarzenie symboliczne – przekonuje.

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów 53:37 [na żywo] MOTOR LUBLIN MISTRZEM POLSKI!
galeria

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów 53:37 [na żywo] MOTOR LUBLIN MISTRZEM POLSKI!

Motor Lublin w rewanżowym meczu finałowym PGE Ekstraligi podejmuje u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. Czy lublinianom uda się odrobić 12 punktów straty z pierwszego spotkania i sięgnąć po upragniony tytuł?

Chełm. Będzie kontrola, bo ktoś może oszukiwać na 1 zł

Chełm. Będzie kontrola, bo ktoś może oszukiwać na 1 zł

Urząd Miasta Chełm sprawdzi, czy mieszkańcy nie oszukują, by zaoszczędzić złotówkę miesięcznie. Do końca listopada potrwają kontrole nieruchomości, których właściciele zadeklarowali posiadanie kompostownika i w związku z tym korzystają z częściowego zwolnienia z opłat za wywóz śmieci

Złoty orszak na ulicach Lublina. Chcą powiedzieć o bardzo ważnej sprawie dla dzieci i ich rodziców
zdjęcia
galeria

Złoty orszak na ulicach Lublina. Chcą powiedzieć o bardzo ważnej sprawie dla dzieci i ich rodziców

To dla dobra dzieci – mówią organizatorzy Złotego Września. To duża akcja, której częścią był niedzielny przemarsz przez Lublin.

Pisarz z Lublina i jego "Maszyna losu"
magazyn

Pisarz z Lublina i jego "Maszyna losu"

Z Andrzejem Mathiaszem, autorem „Maszyny losu” rozmawiamy o jego najnowszej książce i o tym, czy czuje się pisarzem.

Spektakl i zajęcia dla rodzin w Warsztatach Kultury
1 października 2022, 11:00

Spektakl i zajęcia dla rodzin w Warsztatach Kultury

1 października w siedzibie Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a) odbędą się spotkania z opowieściami i muzyką dla dzieci, rodziców i dziadków. W programie spektakl i warsztaty. Start o godz. 11.

Stal Kraśnik – POM Iskra Piotrowice 5:0. Koniec kiepskiej passy

Stal Kraśnik – POM Iskra Piotrowice 5:0. Koniec kiepskiej passy

Dwie kolejne porażki w lidze, a do tego koniec przygody z Pucharem Polski. Stal Kraśnik po świetnym początku sezonu wyraźnie złapała zadyszkę. Po 45 minutach meczu z POM Iskrą Piotrowice nic nie zapowiadało przełamania. Po przerwie drużyna Daniela Szewca spisała się jednak zdecydowanie lepiej i ostatecznie wygrała… 5:0.