Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 listopada 2006 r.
19:29
Edytuj ten wpis

Miasto nieznanych poetów

0 0 A A

Mickiewicz z rozwianym włosem wpatrzony w dal. Słowacki natchniony. Obok eteryczna postać w białym szalu. Kiedyś Polska poetami stała. Dziś mamy ich tylko w szkolnych lekturach. Bo poezja ma kilka wad: nie jest modna, nie daje pieniędzy i żaden poeta nie trafi na okładkę kolorowego tygodnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Marian Janusz Kawałko pracuje w Urzędzie Marszałkowskim. Jest też poetą, tłumaczem wierszy R. M. Rilkego i prezesem Związku Literatów Polskich w Lublinie.
Marian Kawałko ma w swoim dorobku kilka tomików poetyckich. Nic dziwnego; w końcu z poetycką materią zmaga się od kilkudziesięciu lat.

Poeta z urzędu

Zaczęło się w szkole podstawowej, ale to nie było nic poważnego. Co innego w szkole średniej, kiedy nauczyciel języka polskiego zachęcił go, by zajął się pisaniem na poważnie.
Pytanie, czy na poezji można zarobić, poeta Kawałko zbywa ironicznym uśmiechem, kręcąc przecząco głową.
Dlaczego zatem pisze? - Poezja to sposób na wyrażenie tego, co tkwi we wnętrzu każdego człowieka. Zostając poetą jest się nim już na zawsze i nie świadczą o tym wydane tomiki, ale wewnętrzne przekonanie o byciu poetą i gruntowna wiedza literacka - tłumaczy poeta z Urzędu Marszałkowskiego.
Wbrew pozorom Marian Kawałko uważa, że dziś poetom jest łatwiej... mogo nie żyć, ale wydawać.
- Wielu młodych autorów wydaje tomiki własnym sumptem. Niestety, brak elementarnej wiedzy dotyczącej pisania, wpływa na poziom tych wierszy - przekonuje doświadczony autor. - Pisanie to nie sprawa wyłącznie natchnienia, ale głównie ciężkiej intelektualnej pracy i wykorzystywania posiadanej wiedzy. Takiej świadomości brakuje niejednemu młokosowi, stawiającemu pierwsze kroki w poetyckim rzemiośle. I trzeba dużo czytać, by wiedzieć, co się w poezji na świecie dzieje.

Zaułek poetów

Sam, mimo nawału pracy, nie zaniedbuje pisania. Teraz zajmuje się adaptacją przekładu "Spowiedzi” Lwa Tołstoja do muzyki Piotra "Kuby” Kubowicza z krakowskiej Piwnicy pod Baranami, z którym współpracował już wcześniej.
Tymczasem Jakub Pawłowski uczy się w drugiej klasie liceum im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Choć nie ma jeszcze matury, to zadebiutował rok temu - jako jeden z najmłodszych autorów - w almanachu "Zaułek Poetów”.
Swoje wiersze publikował także w antologii poezji "Imperatyw”, inspirowanej twórczością Zbigniewa Herberta. Otwarcie przyznaje, że właśnie dlatego, że jest bardzo młodym twórcą, wielu rzeczy musi się jeszcze nauczyć. Próbuje swoich sił nie tylko w poezji, ale także w prozie.
I wytrwale wysyła swoje teksty do redakcji literackich czasopism.
- Pierwszy wiersz napisałem po ataku terrorystycznym na World Trade Center. Poczułem taki impuls, że muszę coś napisać. Moim zdaniem, teraz jest łatwiej zadebiutować i przebić się na poetyckim rynku niż kiedyś, bo pojawiło się wiele literackich czasopism, które dają szansę publikacji. Na razie nie myślę o wydaniu tomiku, chyba jeszcze na to za wcześnie.
Z kilku powodów: szkoła, matura, zdobycie wykształcenia i zawodu. Bo z poezji wyżyć się przecież nie da.

A kto o tym wie?

- Mam świadomość faktu, że pisanie poezji nie wiąże się z odpowiednią gratyfikacją finansową - śmieje się Jakub, który przez swoje wiersze chce zapoznać ludzi z własnymi poglądami. - Jestem zwolennikiem poezji społecznie zaangażowanej. Mogę mówić nie tylko za siebie, ale także w imieniu innych ludzi lub stawać w ich obronie - mówi Jakub.
Może i tak, tylko ilu ludzi, w których obronie poeta stanął, w ogóle się o tym dowie?

Listy też piszą

Norbert Wojciechowski codziennie w swojej skrzynce znajduje listy z wierszami. Nie, nie ma tajemniczego wielbiciela. Jest założycielem wydawnictwa "Norbertinum” i na poezji nie zarabia. - Wedle szacunkowych danych w Polsce pisaniem zajmuje się około 600 tys. osób. Nie są to oczywiście zawodowi pisarze czy poeci.
I część z nich swoje dzieła wysyła do Wojciechowskiego. Zdarza się, że wydawnictwo pełni rolę mecenasa i pokrywa część kosztów druku, ale i tak konieczny jest sponsor, którego debiutanci muszą znaleźć sobie sami.
Dotąd "Norbertinum” opublikowało około stu tomików wierszy autorów pochodzących głównie z Lubelszczyzny. - Kryzys w sprzedaży poezji dotyczy nie tylko autorów lubelskich, lecz również klasyków polskiej poezji współczesnej. Poezja po prostu się nie sprzedaje - wyjaśnia pan Wojciechowski.

Nauczyciel w Kazachstanie

Efekty? Przed wakacjami zawiesiła tymczasowo swą działalność aktywnie działająca w Lublinie grupa poetycka "Nic wspólnego”, w której skład wchodzili studenci Marcin Czyż, Marcin Wociór i Wojciech Sołtys. Dwaj ostatni wyjechali niedawno na wschód - na Ukrainę i do Kazachstanu, gdzie zostali nauczycielami.
A mimo to w Lublinie z każdym rokiem przybywa młodych poetów. Cel mają jeden: wydać własny tomik. Dzięki nim Lublin jest nie tylko miastem studentów, ale również poetów. Inna rzecz, że poetów nieznanych.

Pozostałe informacje

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

Antoni Muryj z Lubelskie Perła Polski Cycling Team najlepszy w Suchowoli

To był weekend pełen emocji. Na pierwszy plan wysuwa się rywalizacja w Pucharze Polski „Po ziemi zamojskiej”. Zmagania toczyły w okolicach Suchowoli, a rywalizowano w dwóch konkurencjach – jeździe indywidualnej na czas oraz wyścigu ze startu wspólnego.

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji
ZDJĘCIA
galeria

Aquapark już otwarty. Mnóstwo wodnych atrakcji

W środę przed południem było oficjalne otwarcie, a od godz. 16 do nowej, rekreacyjnej części krytej pływalni w Biłgoraju mogli już wejść pierwsi użytkownicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!