Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 stycznia 2011 r.
16:01
Edytuj ten wpis

Nie zjesz śniadania: Zmarzniesz i utyjesz

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 0 A A

Szkolne sklepiki to siedlisko zła, bo zamiast owoców sprzedają chipsy. A dzieci robią niemądrze, sięgając po chrupki i colę zamiast po kanapki i warzywa. Taki lament co pewien czas przetacza się przez media w całej Polsce. Kto bije na trwogę? Dorośli. Ci sami, którzy obżerają się przed snem, a owoce są im równie obce, co ich pociechom


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Aż 76 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że odżywia się zdrowo. Mówią tak zwłaszcza osoby starsze. Większą świadomość swojego niezdrowego odżywiania mają ludzie młodzi, do 25 roku życia. Ale kiedy się temu lepiej przyjrzeć, ten optymizm zaczyna się chwiać.

– To, że Polacy są tak przekonani o swoim zdrowym stylu odżywiania jest, niestety, niezmienne od wielu, wielu lat – mówi dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia Warszawie.

Śnimy o smukłej sylwetce, tyjemy we śnie

Jednym z głównych grzechów jest objadanie się na noc. Codziennie dopuszcza się tego 8 proc. Polaków, a co piąty aż kilka razy w tygodniu zjada posiłek tuż przed snem. Wielu tłumaczy to sobie brakiem czasu. Organizm tuż przed zaśnięciem dostaje sporą dawkę kalorii, które powinien spalić. Ale nie ma okazji, by je spalić, bo z reguły po takiej później kolacji nasza aktywność ogranicza się do siedzenia przed komputerem lub telewizorem. A kalorie się odkładają. Męczymy również swój układ pokarmowy. – Po prostu nie pozwalamy mu odpocząć podczas snu – mówi dr Jarosz.

Brak śniadania nieźle tuczy

Grzech kolejny: omijanie śniadań. W ogóle nie jada ich co piąty Polak. Przodują w tym uczniowie i studenci: w tej grupie śniadaniami nie przejmuje się 40 proc. badanych. A jest czym się przejmować?
Jest.

– Niezjedzenie śniadania przy takiej temperaturze powoduje, że nie dostarczamy organizmowi rano odpowiedniej dawki energii do ogrzania się i możemy porządnie zmarznąć na przystanku. Ale opuszczanie posiłków jest szkodliwe nie tylko zimą – ostrzega Jarosz.

Tymczasem, co czwarty Polak w ciągu dnia nie znajduje czasu na trzy posiłki. Dotyczy to zwłaszcza osób prowadzących działalność gospodarczą, spośród których mniej niż trzy posiłki dziennie jada 43 proc. badanych oraz mieszkańców dużych miast (34 proc.). Co w tym złego? Paradoksalnie, kto je mniej posiłków, ten szybciej tyje. – Organizm nastawia się na to, że przerwa między kolejnymi posiłkami również będzie taka długa w związku z czym zaczyna magazynować energię, której później nie spali. I w ten sposób tyjemy.

Czas na obiad albo chipsy

Choć nie ma takiego pojęcia, jak "najlepsza pora na zjedzenie obiadu” to należy pamiętać, że optymalna przerwa między posiłkami to 4 godziny. Jako że nie zawsze udaje się pogodzić pracę z obiadem, nie powinno dziwić, że główny ciepły posiłek przed godz. 14 jadają głównie osoby starsze, emeryci i renciści oraz osoby z wykształceniem podstawowym i rolnicy. Na obiady po godz. 18 decydują się zwłaszcza osoby prowadzące działalność gospodarczą czy mieszkańcy dużych miast.

Dietetycy od dawna przypominają, że podjadanie między posiłkami jest nierozsądne. Chyba że sięgamy po owoce. I tu kolejna dobra wiadomość: jako podręczna przekąska w ciągu dnia owoce są bardziej popularne od słodyczy. Ale wystarczy spojrzeć na te same dane nieco inaczej, by przekonać się, że nadal co czwarty Polak sięga po słodycze codziennie. Pocieszające może być to, że aż 56 proc. badanych w ogóle nie podjada chipsów. Choć i tu dochodzimy do przykrego wniosku, że co ósmy Polak w wieku od 18 do 24 lat chipsy jada… codziennie.

A ryba gdzie?

Aż dwie trzecie Polaków niecodziennie jada owoce i warzywa. Ponad połowa zbyt rzadko sięga po przetwory mleczne. Trzy czwarte za rzadko jada ryby. Ponad połowa zbyt często jada słodycze. Co piąty badany spożywa za dużo napojów słodzonych.

Mimo to jesteśmy zadowoleni ze swojej diety. Badani w większości twierdzą, że jedzą tyle, ile trzeba pieczywa, owoców, warzyw, serów, słodyczy czy słodzonych napojów. I tu ciekawostka: wyjątkiem są ryby. Aż 61 proc. Polaków uważa, że jada ich za mało.

W reklamie

Skąd takie odpowiedzi? Spore zasługi może mieć intensywna i dowcipna kampania "Ryba wpływa na wszystko” prowadzona w mediach w 2008 roku, która miała zachęcić Polaków do częstszego sięgania po ryby. – Ale takie kampanie powinny trwać latami, by osiągnąć lepsze wyniki – mówi Jarosz. – Wszystkie programy żywieniowe, które były prowadzone na świecie i osiągnęły jakiś zauważalny efekt, były prowadzone ponad 20 lat. Dobrze, że kampania się odbyła, że została zauważona, ale rok to za mało. Znacznie szybciej ulegamy krótkotrwałym modom. Stąd te różne diety. Co rusz pojawia się jakiś bestseller i cieszy się dużym wzięciem.

Do czego najtrudniej przekonać Polaków?

– Do tego, żeby jedli regularnie i w sposób urozmaicony, bo to jest nudne dla wszystkich – podkreśla Jarosz. – Niby wszyscy o tym wiemy i wszystkim się wydaje, że się dobrze odżywiają i właśnie dlatego normalność żywieniowa wydaje się wszystkim bardzo mało atrakcyjna.

Dane: Zachowania i Nawyki Żywieniowe Polaków, CBOS 2010

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium