Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 czerwca 2017 r.
7:47

Policjanci skończyli kariery. Za prywatny paralizator

0 31 A A
Prokurator okazał się surowy dla policjantów z trzeciego komisariatu i wystąpił o tymczasowe aresztowanie całej trójki. Przemawiały za tym zagrożenie wysoką karą (do 10 lat) oraz obawa matactwa. Sąd przystał na wniosek prokuratury i w sobotę aresztował policjantów na trzy miesiące
Prokurator okazał się surowy dla policjantów z trzeciego komisariatu i wystąpił o tymczasowe aresztowanie całej trójki. Przemawiały za tym zagrożenie wysoką karą (do 10 lat) oraz obawa matactwa. Sąd przystał na wniosek prokuratury i w sobotę aresztował policjantów na trzy miesiące (fot. Dorota Awiorko)

Skandal w lubelskiej policji. Mundurowy z kilkunastoletnim stażem odpowie za znęcanie się nad zatrzymanymi. Miał razić dwóch mężczyzn prywatnym paralizatorem, a jego dwaj koledzy bezczynnie się temu przyglądać. Cała trójka czeka na proces w areszcie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po tragicznej śmierci Igora Stachowiaka, którego mundurowi z Wrocławia bez powodu potraktowali paralizatorem wydawało się, że żaden policjant nie pokusi się już o takie postępowanie. Tym bardziej nieprawdopodobnie brzmiała więc historia 30-letniego Francuza, który imprezował w Lublinie w nocy z 3 na 4 czerwca. Igor C. bawił się na Nocy Kultury. Po imprezie razem ze znajomym wracał taksówką do hotelu.

Między pasażerami, a kierowcą doszło do sprzeczki. Z relacji taksówkarza wynika, że znajomy Francuza wysiadł, a Igor C. nie chciał zapłacić z kurs. Kierowca podjechał więc do policjantów, patrolujących okolicę. Mundurowi zatrzymali 30-latka i przewieźli go na izbę wytrzeźwień. Francuz miał bowiem 1,8 promila alkoholu w organizmie.

Zgłoszenie

Następnego dnia Igor C. sam zadzwonił na policję. Poinformował dyżurnego, że znęcano się nad nim podczas zatrzymania. Jeden z interweniujących policjantów miał kilka razy razić go paralizatorem w jądra. Francuza zatrzymywali policjanci z trzeciego komisariatu w Lublinie.

- Na wyposażeniu tej jednostki nie ma paralizatorów - tłumaczyła nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik lubelskiej policji, gdy pierwszy raz zapytaliśmy o sprawę. Nie niekorzyść Igora C. świadczyły również zabezpieczone nagrania z kamer monitoringu. Nie dowodziły, by mundurowi przekroczyli swoje uprawnienia. Policjanci podkreślali również, że feralnej nocy Igor C. był pijany, a oficjalne zawiadomienie w prokuraturze złożył dopiero 10 dni po zdarzeniu.

Pomimo tego zgłoszenie nie zostało zbagatelizowane. Już na podstawie telefonicznej informacji sprawa została przekazana do prokuratury oraz Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. Igor C. dostarczył również śledczym zaświadczenia lekarskie, które uprawdopodobniły jego wersję wydarzeń.

Paralizator

Jak ustaliliśmy w ostatni piątek, u jednego z mundurowych, którzy zatrzymywali Francuza, policjanci z BSW znaleźli prywatny paralizator. Imitował on latarkę. Sprzęt leżał w służbowej szafce policjanta. 41-letni Marcin G. nie miał prawa używać tego urządzenia w czasie służby.

W piątek zarówno przedstawiciele policji jak i prokuratury nie komentowali oficjalnie tych informacji. Przez cały dzień przesłuchiwali zamieszanych w sprawę policjantów. W sobotę po południu wydano oficjalne komunikaty, potwierdzające nasze wcześniejsze ustalenia.

Prokuratura oficjalnie poinformowała o postawieniu zarzutów trzem policjantom. Marcin G. odpowie za przekroczenie uprawnień. Zdaniem śledczych bezprawnie interweniował wobec Igora C.

- Używał przyrządu do generowania impulsów elektrycznych, a nadto działając ze szczególnym okrucieństwem znęcał się psychicznie i fizycznie - wyjaśniała Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Monitoring

Igor C. miał być rażony paralizatorem w radiowozie oraz przed budynkiem komendy miejskiej. Śledczy dowodzą, że 41-letni policjant znęcał się nie tylko nad Francuzem.

Marcin G. usłyszał także zarzuty dotyczące 22-latka, którego feralnej nocy przywieziono do izby wytrzeźwień (Centrum Interwencji Kryzysowej). Młody człowiek również został porażony paralizatorem. Policjant chciał go w ten sposób „uspokoić”. Według śledczych, do zdarzenia miało dojść w budynku izby. Kamery tego nie zarejestrowały, bo nie musiały.

- Na nagraniach nie zauważyliśmy niczego podejrzanego - zapewnia Adam Mołdoch, zastępca Dyrektora Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie. - Monitoring z oczywistych względów nie obejmuje jednak wszystkich pomieszczeń, np. toalet i miejsc, których przywożone osoby są przebierane - zastrzega dyrektor.

Policjant mógł więc przebywać w miejscu bez kamer razem z zatrzymanym.

- Wyjaśniamy dokładne okoliczności tej sprawy - dodaje prokurator Kępka.

Decyzje

Zarzuty dotyczące interwencji z 4 czerwca usłyszeli również koledzy Marcina G. z trzeciego komisariatu. To 38-letni Łukasz U. oraz 35-letni Piotr D.

- Nie dopełnili swoich obowiązków. Dopuścili do popełnienia czynu przez Marcina G. wobec pokrzywdzonego obywatela Francji - wyjaśnia prokurator Kępka.

Żaden z policjantów nie przyznał się do winy.

Tylko jeden z nich złożył lakoniczne wyjaśnienia, ale śledczy nie zdradzają ich szczegółów. Prokurator okazał się surowy dla policjantów i wystąpił o tymczasowe aresztowanie całej trójki. Przemawiały za tym zagrożenie wysoką karą (do 10 lat) oraz obawa matactwa. Sąd przystał na wniosek prokuratury i w sobotę aresztował policjantów na trzy miesiące.

Wcześniej, wobec Marcina G. i jego kolegów wszczęto postępowania administracyjne, w kierunku wydalenia ich ze służby.

- Każdy policjant musi mieć świadomość, że dla osób, które naruszają prawo nie ma i nie może być miejsca w naszych szeregach - informowała w specjalnym oświadczeniu nadkom. Laszczka-Rusek. - Decyzje o wszczęciu postępowań dyscyplinarnych, a także decyzje o wydaniu postanowień o wszczęciu postępowań administracyjnych w sprawie zwolnienia ze służby funkcjonariuszy zostały podjęte jeszcze przed przedstawieniem zarzutów przez prokuratora - podkreśliła rzecznik.

W środę Marcin G., Łukasz U. oraz Piotr D. zostali formalnie zwolnieni z policji. Koledzy Łukasza U. zbierają dla niego pieniądze na pomoc prawną. Akcja prowadzona jest na portalu zrzutka.pl.

- Wykonywał swoje obowiązki sumiennie, pomagał obywatelom. Poprzez medialną nagonkę i „modę” na uwalanie policjantów, dostał rykoszetem z interwencji w której pomagał - piszą o swoim koledze pomysłodawcy akcji. - Okażmy solidarność […], każdego z nas bez wyjątku może spotkać podobna sytuacja! Jeśli sami sobie nie pomożemy nikt nam nie pomoże.

Pomocy mogą potrzebować także przełożeni aresztowanych policjantów. Chodzi o zastępcę komendanta „trójki” oraz naczelnika tamtejszego wydziału prewencji.

Obaj odpowiadali za nadzór nad właściwym wykonywaniem służby przez policjantów. Wszczęto wobec nich postępowania dyscyplinarne.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Qwerty / 25 czerwca 2017 o 11:33
+1
I bardzo dobrze. Karać policjantów! Karać księży za pedofilie. Karać pisiorow za łamanie konstytucji. 
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 00:34
0
Bandytom w fatałaszkach policyjnych trzeba w końcu powiedzieć stanowcze - NIE! Prywatny paralizator? No chłopie, przecież mundurowego obowiązują jakieś przepisy! Prywatnie to się może połechtać po własnych jajcach, ale nie wyżywać na postronnej osobie, tym bardziej obcokrajowcu! Zero odpowiedzialności i pomyślunku pośród dzisiejszej młodzieży w granatowych mundurkach. Jednak ci w stalowych kolorach mieli jednak więcej oleju pod sufitem... Ot i zagwozdka dla Mariusza meldującego do ucha prezesa...
Avatar
Gość / 27 czerwca 2017 o 00:12
0
Bezpodstawne aresztowanie dwóch policjantów!
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 15:52
0
zero pomocy dla policjantów. s***syny do tego doprowadziły, że lump więcej może niż policjant.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 13:43
0
a jak by miał prywatne kajdanki to też nie może użyć ?? lepiej sprawdzić czy paralizator miał atest bezpieczeństwa i jak zachowywał się ten francuz co nie umiał na początku po Polsku i nie chciał płacić za taxi
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 04:08
0
Chory kraj. Niedługo policja nic nie będzie mogla
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 16:55
0
TRZECH BYDLAKÓW MNIEJ - POD CELĄ SIĘ NIMI ZAJMĄ
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 15:44
0
nocne koszmary w po i właścicieli iii rp. „nietykalni” i ”święte krowy” potwornie „ryczą” . bestie w czarnych togach zniszczyły niejedno życie. obojętność tej nadzwyczajnej kasty wobec krzywdy ludzi jest porażająca. zbrodniarze z orłami na piersiach nadal orzekają w polskich sądach. osądzamy togowych zbrodniarzy zagnieżdżonych w polskich sądach. ******oglaszamy24.pl/ogloszenie/2080782958/zbrodniarze-z-orlami-na-piersiach-nadal-orzekaja-w-polskich-sadach-czesc-1.html
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 11:53
0
Energia Miasta? W tym roku? Ehh, Polska Policja zawsze jest do tyłu z trendami...
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 11:28
0
Najgorzej było w latach 2009-2014 policja robiła co chciała, zamykano ludzi w aresztach wydobywczych, bito za nic
Avatar
Gość / 30 czerwca 2017 o 00:34
0
Bandytom w fatałaszkach policyjnych trzeba w końcu powiedzieć stanowcze - NIE! Prywatny paralizator? No chłopie, przecież mundurowego obowiązują jakieś przepisy! Prywatnie to się może połechtać po własnych jajcach, ale nie wyżywać na postronnej osobie, tym bardziej obcokrajowcu! Zero odpowiedzialności i pomyślunku pośród dzisiejszej młodzieży w granatowych mundurkach. Jednak ci w stalowych kolorach mieli jednak więcej oleju pod sufitem... Ot i zagwozdka dla Mariusza meldującego do ucha prezesa...
Avatar
Gość / 27 czerwca 2017 o 00:12
0
Bezpodstawne aresztowanie dwóch policjantów!
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 15:52
0
zero pomocy dla policjantów. s***syny do tego doprowadziły, że lump więcej może niż policjant.
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 13:43
0
a jak by miał prywatne kajdanki to też nie może użyć ?? lepiej sprawdzić czy paralizator miał atest bezpieczeństwa i jak zachowywał się ten francuz co nie umiał na początku po Polsku i nie chciał płacić za taxi
Avatar
Gość / 26 czerwca 2017 o 04:08
0
Chory kraj. Niedługo policja nic nie będzie mogla
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 16:55
0
TRZECH BYDLAKÓW MNIEJ - POD CELĄ SIĘ NIMI ZAJMĄ
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 15:44
0
nocne koszmary w po i właścicieli iii rp. „nietykalni” i ”święte krowy” potwornie „ryczą” . bestie w czarnych togach zniszczyły niejedno życie. obojętność tej nadzwyczajnej kasty wobec krzywdy ludzi jest porażająca. zbrodniarze z orłami na piersiach nadal orzekają w polskich sądach. osądzamy togowych zbrodniarzy zagnieżdżonych w polskich sądach. ******oglaszamy24.pl/ogloszenie/2080782958/zbrodniarze-z-orlami-na-piersiach-nadal-orzekaja-w-polskich-sadach-czesc-1.html
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 12:17
-1
Tyle hałasu o jakiegoś Francuza ?
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 11:53
0
Energia Miasta? W tym roku? Ehh, Polska Policja zawsze jest do tyłu z trendami...
Avatar
Qwerty / 25 czerwca 2017 o 11:33
+1
I bardzo dobrze. Karać policjantów! Karać księży za pedofilie. Karać pisiorow za łamanie konstytucji. 
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 4 0

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 4

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 2

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 28 21

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 9 19

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 3 11

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 7 11

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 4 15

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 29 15

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 65 9

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 4

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 8 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.