Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 czerwca 2019 r.
13:16

Przywróceni do pamięci. Zamordowani na Zamku Lubelskim odzyskują tożsamość

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
91 32 A A

Wywozili ich nocą, wrzucali do nieoznaczonych dołów śmierci i byli pewni, że świat o nich zapomni. Po latach zamordowani na Zamku Lubelskim odzyskują tożsamość, a ich rodziny spokój. Nic tak nie boli, jak brak wiedzy o bliskim człowieku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka dni temu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar reżimu komunistycznego i zbrodni dokonanych przez UPA, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Podczas konferencji ujawnione zostały nazwiska 24 osób, w tym 5 żołnierzy z naszego województwa.

– Uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych to wyjątkowy moment w pracy naszego biura. To zwieńczenie szeregu działań historyków, archeologów, logistyków i genetyków, którzy każdego dnia podejmują wysiłek, aby odnaleźć, a następnie zidentyfikować tych, którzy przed laty zostali pochowani w bezimiennych mogiłach i skazani na zapomnienie oraz pogardę. Dziś, kiedy możemy w tak wyjątkowym miejscu, przy udziale władz państwowych, wręczyć rodzinom dokument potwierdzający tożsamość ich bliskich, czujemy, że nasza praca ma szczególny sens – podkreśla prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, kierujący pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Zamek śmierci

Żołnierze podziemia byli poddawani brutalnemu, często wielomiesięcznemu śledztwu. W większości byli skazywani przez sądy wojskowe. 

– Ci, którzy otrzymywali wyroki śmierci, byli traceni w podziemiach budynku administracyjnego Zamku Lubelskiego. W latach 1944–1945 skazańców rozstrzeliwał pluton egzekucyjny złożony z 4-5 funkcjonariuszy UB, strażników więziennych czy żołnierzy KBW. W późniejszym okresie powszechnie stosowano metodę katyńską – strzał z bliskiej odległości w tył głowy – mówi Artur Piekarz, naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie.

Zamordowanych chowano potajemnie. Ciała wrzucano do świeżo wykopanych grobów, ich pochówków w większości nie ewidencjonowano. Na Zamku życie straciło ponad 400 ludzi, z tego przeszło połowa to żołnierze podziemia lub ich współpracownicy. Cześć zginęła od kul, inni umierali na skutek fatalnych warunków bytowych i sanitarnych, więźniów dziesiątkowały choroby. Wszyscy kończyli w bezimiennych grobach.

Poszukiwania

Poszukiwanie rozpoczyna się od kwerend w materiałach aparatu bezpieczeństwa, sądów i prokuratur, przegląda się księgi cmentarne, gromadzi relacje świadków.

– Staramy się odnaleźć zapisy, uchwycić tropy, które pomogłyby nam zlokalizować miejsca nieznanych pochówków. Od stycznia 2017 r. przeprowadziliśmy już kilkanaście ekshumacji. Prace są trudne i skomplikowane. Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do tzw. Łączki na Powązkach, na cmentarzu przy ul. Unickiej nie było wyodrębnionej kwatery więziennej. Szczątki ofiar spoczywają na terenie całej nekropolii – dodaje Artur Piekarz.

Od końca lat 60. te bezimienne, nieoznaczone i nieopłacone mogiły były sprzedawane pod nowe pochówki. Obecnie większość ofiar spoczywa pod współczesnymi grobami.

– Taka ekshumacja to skomplikowana operacja, zarówno pod względem badawczym, jak i logistycznym. Najpierw typujemy indywidualne groby, starając się dopasować pierwotny układ pochówków do dat zgonów lub egzekucji. Praca ta przypomina układanie elementów rozsypanej mozaiki. Docieramy także do rodzin celem zabezpieczenia materiału genetycznego. Nasze działania wieńczy ekshumacja i identyfikacja genetyczna. W ten sposób przywróciliśmy tożsamość kilkunastu ofiarom komunistycznym – kończy naczelnik Artur Piekarz.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji podejmuje działania poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie całej Polski, a także poza jej granicami. Przeprowadzono prace w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, w Niemczech oraz Gruzji. Cel jest zawsze ten sam: odnalezienie i identyfikacja szczątków Polaków, którzy zginęli w wyniku działań systemów totalitarnych i zbrodni dokonywanych na polskiej ludności.

– To jest sens naszych działań: odnalezienie i przywrócenie pamięci o tych, którzy polegli w obronie niepodległości Polski. To jest nasz dług wdzięczności i nasz obowiązek wobec nich. O tym jak ważne jest, aby nie ustawać w tej pracy świadczy fakt, że niemal codzienne otrzymujemy zapytania i wiadomości dotyczące poszukiwanych osób, a także wskazujące miejsca ewentualnego potajemnego pochówku. Widzimy, że jest jeszcze wiele do zrobienia w tej sprawie, a pracy nie zabraknie na kilka kolejnych pokoleń – zauważa wiceprezes IPN.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN bardzo często zwraca się do wszystkich, których bliscy zginęli lub zostali zamordowani w ramach działań aparatu terroru totalitarnego, a których szczątki do dziś nie zostały odnalezione lub zidentyfikowane, aby przekazywali materiał genetyczny.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gwidon / 22 czerwca 2019 o 20:31
+16
Mordowali nam inteligencję i szwaby i ruskie, a potem dobijali wszystko, co najlepszego zostało. Dlatego mamy to, co mamy!
Avatar
To sze nie mieści w żadna rubryka! / 22 czerwca 2019 o 13:48
+15
"Salomon M. (1919-2007) polski żyd W czasie wojny członek bandy rabunkowej Od jesieni 1944 krwawy kat więzienia na Zamku w Lublinie Później kierownik obozu pracy w Świętochłowicach 1992 uciekł do Izraela Polska domagała się ekstradycji zbrodniarza Izrael odmówił"
Avatar
kaci pkwnu nadal wolni / 22 czerwca 2019 o 13:57
+14
O katowni na Zamku w Lublinie prawie się nie mowi. A tam stalinowcy Bieruta urządzili  Zolnierzom Wykletym przedsionek piekła. Duza historia...
Avatar
To sze nie mieści w żadna rubryka! / 22 czerwca 2019 o 18:46
+13
"Salomon M. (1919-2007) polski zyd W czasie wojny członek bandy rabunkowej Od jesieni 1944 krwawy kat więzienia na Zamku w Lublinie Później kierownik obozu pracy w Świętochłowicach 1992 uciekł do Izraela Polska domagała się ekstradycji zbrodniarza Izrael odmówił"
Avatar
kto mordował Polaków? / 22 czerwca 2019 o 23:10
+11
Rodzina Cimoszewiczów (od tego EUROPOSŁA) to po której stronie była?
Avatar
Gość 51 / 22 czerwca 2019 o 16:58
+10
Straszne czasy, nie pozwólmy aby kiedykolwiek się powtórzyły.
 Najpierw trzeba przekazać wiedzę o tych strasznych czasach młodym pokoleniom. A Pani dyrektor Muzeum Lubeskigo Zamku zamkowy dziedziniec chciała zamienić w miejsce relaksu i zabaw, na wzór CKW w Zamku Ujazdowski, który mieścił szpital, a nie więzienie gdzie cierpieli i ginęli Polacy, dlatego że chcieli wolnej Polski. 
Avatar
Adam z Lublina / 22 czerwca 2019 o 13:29
+10
Straszne czasy, nie pozwólmy aby kiedykolwiek się powtórzyły.
Avatar
Bierut nie korzystał z prawa łaski / 22 czerwca 2019 o 22:10
+9
24.II.49 komusza BEZPIEKA skazuje na karę śmierci Śp.Henryka Wieliczko ps."Lufa"-dowódcę 4 szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK. Torturami Polskiego Męczennika na Zamku w Lublinie osobiście kieruje ZWYRODNIAŁY .yd Cezary Monderer– Lamensdor.
Avatar
Patriota / 22 czerwca 2019 o 19:24
+9
Kiedy rozliczymy żydowskich katów z UB i NKWD? Kiedy wystąpimy do Izraela o nazwanie rzeczy po imieniu? Żydzi dokonali ludobójstwa na polskim narodzie. I to wymaga rozliczenia.
Avatar
Viki / 22 czerwca 2019 o 15:47
+9
Rodziny plutonów egzekucyjnych z UB, strażników więziennych, żołnierzy KBW mordujących Patriotów też powinny otrzymać noty identyfikacyjne. Chcemy znać nazwiska oprawców.
A jesteś pewien przesłości swoich przodków? Obyś się nie okazało, że sam znajdziesz się na takiej liście. Oczywiście, nazwiska oprawców powinny być znane, ale rodziny należy zostawić w spokoju.
 Tak... Zostawić te rodziny w spokoju ale pod warunkiem że rodziny kątów i morderców nie będą pouczać ofiar swoich przodków i ich rodzin. Mamy wiele takich przykładów nawet w bieżącej polityce-dziecko kata poucza i uczy historii i moralności rodziny ofiar swojego przodka. Gdy sekretarz KC PZPR uczy demokracji (sam zna tylko demokrację ludową) i karze nam się wstydzić polskości. Pokutować za nie swoje grzechy. Na YouTube można spotkać wrzucone filmiki PKF (Polska Kronika Filmowa) z lat 1946-56-66 i innych z podpisem "śmieszne lata..." wtedy byli mordowani ci ludzi... Śmieszne? Najweselszy obóz w KDL? 
 Tak... Zostawić te rodziny w spokoju ale pod warunkiem że rodziny kątów i morderców nie będą pouczać ofiar swoich przodków i ich rodzin. Mamy wiele takich przykładów nawet w bieżącej polityce-dziecko kata poucza i uczy historii i moralności rodziny ofiar swojego przodka. Gdy sekretarz KC PZPR uczy demokracji (sam zna tylko demokrację ludową) i karze nam się wstydzić polskości. Pokutować za nie swoje grzechy. Na YouTube można spotkać wrzucone filmiki PKF (Polska Kronika Filmowa) z lat 1946-56-66 i innych z podpisem "śmies... rozwiń
Avatar
Gość / 23 czerwca 2019 o 21:17
+1
"Kiedy wystąpimy do Izraela o nazwanie rzeczy po imieniu? " - no jak to zrobić, jak ydy są w Rządzie, w Sejmie, w prokuraturze, w sądownictwie.... A małżonka prezydenta to kto z pochodzenia?
Avatar
Tomasz / 23 czerwca 2019 o 10:14
+5
"Stary cmentarz unicki" w Lublinie (nie mylić z cmentarzem przy Unickiej w Lublinie). Od 1944 r. do 1958 r.(w 1958 r.ówczesne Ministerstwo Gospodarki Komunalnej zamknęło cmentarz dla pochówków) "Stary cmentarz unicki" położony przed cmentarzem rzymskokatolickim przy ul.Unickiej (obecnie na rogu ulic Unickiej i Walecznych),był czynnym cmentarzem we władaniu Urzędu Miejskiego w Lublinie.W 1976 r.ówczesne władze dokonały bezprawnego zniszczenia cmentarza (likwidując wszystkie pozostałości nagrobków nad ziemią i zasypując groby i szczątki ludzi pod ziemią przy pomocy spychacza), na mocy sprzecznej z prawem decyzji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie z 3 listopada 1970 r., o zrobieniu z terenu nekropolii skweru publicznego !!!! (wg.Ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych powinno upłynąć 40 lat od ostatniego pochówku).Na terenie  "Starego cmentarza unickiego" nigdy nie prowadzono badań archeologicznych, pomimo że w 1989 r.cmentarz został wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków przez Lubelski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. W 2011 r. Lucjan Gazda z Politechniki Lubelskiej przeprowadził badania georadarowe, i stwierdził występowanie na połowie nekropolii ponad 70 grobów pod ziemią dobrze zachowanych.Władze komunistyczne Lublina będąc właścicielem tego cmentarza, miały o wiele łatwiej jeśli chodzi o potajemne chowanie ciał zamordowanych na Zamku,niż to było w przypadku sąsiedniego cmentarza rzymskokatolickiego przy ul.Unickiej,którego właścicielem był Kościół katolicki.
 Dlatego konieczne jest przeprowadzenie na terenie "Starego cmentarza unickiego" w Lublinie,gruntownych badań archeologicznych i ewentualnych ekshumacji szczątków ludzkich pochowanych tam osób,by zbadać czy nie są to szczątki zamordowanych na Zamku Lubelskim.
 Dlatego konieczne jest przeprowadzenie na terenie "Starego cmentarza unickiego" w Lublinie,gruntownych badań archeologicznych i ewentualnych ekshumacji szczątków ludzkich pochowanych tam osób,by zbadać czy nie są to szczątki zamordowanych na Zamku Lubelskim. rozwiń
Avatar
Pudlak / 23 czerwca 2019 o 08:43
+3
Ten gość był oficerem Informacji w LWP. A była to najbardziej antypolska w niszczeniu Polaków ( uśmiercali i więzili ) organizacja w PRL. No ale na straży czuwał Kostek w warszafce.
Avatar
Cytwo / 23 czerwca 2019 o 07:38
+1
Czyli do 1954r mośki i kacapy świętowali WYZWOLENIE Polski PO nasiemu. Jak był nie nasi to dostawał na Zamku kulkę w łeb. Nad tym świętowaniem czuwał w warszafce Kostek. Dla pucu, żeby goje za bardzo nie szumieli na Kostka to w dziwnych okolicznościach uśmiercono Gen. Karola Świerczewskiego. Dopiero w 1954 r Pan B. Bierut zamknął tę mordownię Zamek i katownię pozostawioną przez szkopów przerobiono na Miejski Dom Kultury otwarty dla młodzieży i ludzi z Lublina.
Avatar
kto mordował Polaków? / 22 czerwca 2019 o 23:10
+11
Rodzina Cimoszewiczów (od tego EUROPOSŁA) to po której stronie była?
Avatar
Tomasz / 22 czerwca 2019 o 22:41
+6
"Stary cmentarz unicki" w Lublinie (nie mylić z cmentarzem przy Unickiej w Lublinie). Od 1944 r. do 1958 r.(w 1958 r.ówczesne Ministerstwo Gospodarki Komunalnej zamknęło cmentarz dla pochówków) "Stary cmentarz unicki" położony przed cmentarzem rzymskokatolickim przy ul.Unickiej (obecnie na rogu ulic Unickiej i Walecznych),był czynnym cmentarzem we władaniu Urzędu Miejskiego w Lublinie.W 1976 r.ówczesne władze dokonały bezprawnego zniszczenia cmentarza (likwidując wszystkie pozostałości nagrobków nad ziemią i zasypując groby i szczątki ludzi pod ziemią przy pomocy spychacza), na mocy sprzecznej z prawem decyzji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie z 3 listopada 1970 r., o zrobieniu z terenu nekropolii skweru publicznego !!!! (wg.Ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych powinno upłynąć 40 lat od ostatniego pochówku).Na terenie "Starego cmentarza unickiego" nigdy nie prowadzono badań archeologicznych, pomimo że w 1989 r.cmentarz został wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków przez Lubelski Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. W 2011 r. Lucjan Gazda z Politechniki Lubelskiej przeprowadził badania georadarowe, i stwierdził występowanie na połowie nekropolii ponad 70 grobów pod ziemią dobrze zachowanych.Władze komunistyczne Lublina będąc właścicielem tego cmentarza, miały o wiele łatwiej jeśli chodzi o potajemne chowanie ciał zamordowanych na Zamku,niż to było w przypadku sąsiedniego cmentarza rzymskokatolickiego przy ul.Unickiej,którego właścicielem był Kościół katolicki.
"Stary cmentarz unicki" w Lublinie (nie mylić z cmentarzem przy Unickiej w Lublinie). Od 1944 r. do 1958 r.(w 1958 r.ówczesne Ministerstwo Gospodarki Komunalnej zamknęło cmentarz dla pochówków) "Stary cmentarz unicki" położony przed cmentarzem rzymskokatolickim przy ul.Unickiej (obecnie na rogu ulic Unickiej i Walecznych),był czynnym cmentarzem we władaniu Urzędu Miejskiego w Lublinie.W 1976 r.ówczesne władze dokonały bezprawnego zniszczenia cmentarza (likwidując wszystkie pozostałości nagrobków nad ziemią i zasypując gro... rozwiń
Avatar
Bierut nie korzystał z prawa łaski / 22 czerwca 2019 o 22:10
+9
24.II.49 komusza BEZPIEKA skazuje na karę śmierci Śp.Henryka Wieliczko ps."Lufa"-dowódcę 4 szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK. Torturami Polskiego Męczennika na Zamku w Lublinie osobiście kieruje ZWYRODNIAŁY .yd Cezary Monderer– Lamensdor.
Avatar
Gwidon / 22 czerwca 2019 o 20:31
+16
Mordowali nam inteligencję i szwaby i ruskie, a potem dobijali wszystko, co najlepszego zostało. Dlatego mamy to, co mamy!
Avatar
Leon z / 22 czerwca 2019 o 20:07
-12
ale czego spodziewali się przystępując do walki z legalnym państwem uznanym przez Zachód ?
Avatar
Jacenty / 22 czerwca 2019 o 19:52
+3
W akcji odbicia więżniów brał udział Józef Mazurkiewicz  były żołnierz oddziału "Małego". Póżniej był w oddziale "Wołyniaka".
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Uplay+: Ponad 100 gier za 59,90 złotych miesięcznie

Uplay+: Ponad 100 gier za 59,90 złotych miesięcznie 0 0

A pierwszy miesiąc za darmo. W pakiecie wszystkie części serii Assassin's Creed, Far Cry, Anno, Tom Clancy's... Usługa Uplay+ wystartuje 3 września.

Lekkoatleci AZS UMCS otrzymali Listy Gratulacyjne od Prezydenta Lublina
galeria

Lekkoatleci AZS UMCS otrzymali Listy Gratulacyjne od Prezydenta Lublina 0 2

W Trybunale Koronnym wyróżniono zawodników AZS UMCS Lublin, którzy na półmetku sezonu zdążyli już zdobyć wiele medali na imprezach światowych i krajowych

Zaprosił nieznajomego na piwo. To była pułapka

Zaprosił nieznajomego na piwo. To była pułapka 0 1

Zwabili bezbronnego, samotnego mężczyznę na wspólne wypicie piwa, po czym pobili go i okradli.

"Furia" i inne hity w Kinie Perła
19 lipca 2019, 21:00

"Furia" i inne hity w Kinie Perła 0 1

W najbliższy weekend w Kinie Perła zobaczymy m.in. wojenny przebój z Bradem Pittem "Furia. Będzie też kultowy "Żywot Briana". Projekcje w dniach 19-21 lipca przy ul. Bernardyńskiej 15 o godz. 21.

Reforma Ligi Mistrzów w piłce ręcznej. Elita bez mistrza Polski?

Reforma Ligi Mistrzów w piłce ręcznej. Elita bez mistrza Polski? 0 1

To może być ostatni sezon polskiego klubu w elitarnych rozgrywkach. Europejska Federacja Piłki Ręcznej podała szczegóły kwalifikacji do zreformowanej Ligi Mistrzyń

Radny Tomasz Pitucha skazany za zniesławienie. Ma wpłacić pieniądze na Marsz Równości [wideo]
galeria
film

Radny Tomasz Pitucha skazany za zniesławienie. Ma wpłacić pieniądze na Marsz Równości [wideo] 113 55

Tomasz Pitucha został skazany za pomówienie. Ma zapłacić 5 tys. zł na rzecz Marszu Równości i opublikować informację o dzisiejszym wyroku sądu na łamach Dziennika Wschodniego i Gazety Wyborczej. Wyrok jest nieprawomocny. Radny zapowiedział złożenie apelacji

Drogowcy policzyli kostki i płyty zdjęte z ulic. Trafią w inne miejsca

Drogowcy policzyli kostki i płyty zdjęte z ulic. Trafią w inne miejsca 0 2

Zakończyła się inwentaryzacja w składach materiałów zdjętych z przebudowywanych ulic. Kostka brukowa posłuży do wyrównania zdegradowanych chodników, a zdarty z jezdni asfalt przyda się do utwardzenia bocznych dróg. Takie „przeszczepy” odbywają się nawet w ścisłym centrum miasta

Lublin: Przebudują kamienicę po wybuchu gazu i pożarze. Koszt? Co najmniej 1,8 mln zł

Lublin: Przebudują kamienicę po wybuchu gazu i pożarze. Koszt? Co najmniej 1,8 mln zł 0 7

Co najmniej 1,8 mln zł będzie kosztować przebudowa miejskiej kamienicy przy ul. Rybnej 7, którą zleca Zarząd Nieruchomości Komunalnych

Jest kadra polskich koszykarzy na zgrupowanie w Wałbrzychu

Jest kadra polskich koszykarzy na zgrupowanie w Wałbrzychu 0 0

Selekcjoner Biało-Czerwonych Mike Taylor wybrał 19 zawodników, których zabierze na zgrupowanie do Wałbrzycha. Treningi rozpoczną się 29 lipca

Szybki koniec kariery zastępcy dyrektora WORD Lublin. Piotr S. przyznał się do winy

Szybki koniec kariery zastępcy dyrektora WORD Lublin. Piotr S. przyznał się do winy 8 41

Piotr S. pożegnał się ze stanowiskiem zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Ciążą na nim prokuratorskie zarzuty. Mężczyzna odpowiada za usiłowanie wyłudzenia

Horodyszcze: W wypadku zginęła 14-latka, kierował jej 14-letni kolega [zdjęcia]
galeria

Horodyszcze: W wypadku zginęła 14-latka, kierował jej 14-letni kolega [zdjęcia] 67 14

Nie żyje 14-letnia dziewczyna, troje nastolatków trafiło do szpitala. Znanych jest więcej okoliczności wczorajszego wypadku w miejscowości Horodyszcze w powiecie bialskim. Według wstępnych ustaleń policji autem kierował 14-latek

Dobra gra Kingi Wojtasik i Katarzyny Kociołek w Szwajcarii, ale wyników brak

Dobra gra Kingi Wojtasik i Katarzyny Kociołek w Szwajcarii, ale wyników brak 0 0

Kinga Wojtasik (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek bez zwycięstwa zakończyły udział w turnieju World Tour w szwajcarskim Gstaad

Trwa walka o życie 33-latka z Lublina. "Po wizycie u stomatologa było coraz gorzej"

Trwa walka o życie 33-latka z Lublina. "Po wizycie u stomatologa było coraz gorzej" 83 27

Syn kładzie się z bólem i z bólem wstaje. Najgorsze jest to, że to ogromne cierpienie nie ustąpi. Będzie jutro i w kolejnych dniach – mówi ze łzami w oczach Ewa Smalira, matka 33-latka z Lublina. Mężczyzna od 6 lat walczy ze bardzo rzadkim złośliwym nowotworem żuchwy. Potrzebne są szczegółowe badania, by móc dokładnie określić śmiertelnego przeciwnika

Koncert zespołu Voda w Pubie u Szewca
19 lipca 2019, 20:00

Koncert zespołu Voda w Pubie u Szewca 0 0

Pub u Szewca (ul. Grodzka 19) zaprasza na koncert krakowskiej formacji Voda. Krakowskie trio będzie promować swój najnowszy krążek "Amphibia". Wydarzenie odbędzie się 19 lipca o godz. 20.

Kontrowersyjna fabryka przy granicy z Polską powstała, ale nie działa

Kontrowersyjna fabryka przy granicy z Polską powstała, ale nie działa 2 7

Władze obwodu brzeskiego na Białorusi zdecydowały o wstrzymaniu fabryki akumulatorów, która powstała w Brześciu, tuż przy granicy z Polską. Przygraniczny region obawiał się, że ta wielka inwestycja może zagrozić naszemu środowisku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.