Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 grudnia 2011 r.
12:26
Edytuj ten wpis

Rok pracy Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

– Będę prezydentem realizacji zadań, a nie spraw politycznych. Będę prezydentem, który rozumie politykę jako działanie dla dobra mieszkańców, a nie dla środowisk i grup politycznych – tak mówił rok temu Krzysztof Żuk podczas ślubowania. Chwilę później Jacek Sobczak, szef lubelskiej PO, cieszył się z mównicy, że Platforma obsadziła fotel prezydenta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ta sala nie zna szyldów politycznych – zgromił go Piotr Kowalczyk (PiS), przewodniczący Rady Miasta. I przypomniał jedno z haseł z billboardów PO: "nie róbmy polityki, budujmy drogi”. Tak rozpoczęły się rządy Krzysztofa Żuka, który musi forsować uchwały przez radę, w której większość głosów ma Prawo i Sprawiedliwość

Spokój w Radzie Miasta trwał 11 miesięcy i 11 dni. Zburzyła go… sama Platforma. Jej radni doprowadzili do zdjęcia z porządku obrad prezydenckiego projektu podwyżek cen biletów ZTM od 1 kwietnia 2012 r. Miała ona dać 8 milionów zł. Co więcej, radni PO nie zgłaszali do niej wcześniej większych zastrzeżeń. Nieoficjalnie wiadomo, że to kara za zbytnią niezależność Żuka, który nie daje politycznym szefom PO rządzić miastem z tylnego siedzenia.

Na początku kadencji Żuk dotrzymał słowa danego kontrkandydatom. Zbigniew Wojciechowski został jego zastępcą (na krótko, bo został posłem). Zgodnie z porozumieniem z Sierakowską, dał stanowisko doradcy Krzysztofowi Szydłowskiemu z SdPl (ten stracił stanowisko po tym, jak zorganizował karkołomną konferencję, na której ganił Ratusz).

Rok z asfaltu

Pierwszy rok przyniósł wielką dawkę remontów ulic. Nowy asfalt pojawił się na fragmencie al. Kraśnickiej, Lwowskiej, Podzamcze, Unickiej, al. Spółdzielczości Pracy, al. Smorawińskiego, al. Kompozytorów Polskich, Koryznowej. Na zdegradowanej Krochmalnej i wyboistym fragmencie ul. Diamentowej.

Drogowcy przebudowali skrzyżowanie al. Solidarności z ul. Prusa i Dolną 3 Maja, trwają prace na ul. 3 Maja, jest nowy odcinek ul. Grygowej. Nie było tak od dawna. Jest nawet lista koniecznych remontów na kolejne lata, a w projekcie przyszłorocznego budżetu również widnieje wiele ulic. Co więcej, Zarząd Dróg i Mostów podpisał już umowę z firmą, która ma zbudować nowoczesny system zarządzania sygnalizacją świetlną na kilkudziesięciu skrzyżowaniach.

Prezydent dogadał się z rowerzystami: przy Koryznowej powstała nowa ścieżka rowerowa, a w jezdni ul. Krochmalnej wydzielony pas dla jednośladów. Przybyło stojaków na rowery i powstał dokument określający standardy i zasady budowy nowej infrastruktury rowerowej.

Górki mają z górki

Wielkim sukcesem prezydenta było przełamanie pata w sprawie górek czechowskich. Miasto zyska skrzyżowanie, inwestor zbuduje centrum handlowe, a najcenniejszą przyrodniczo część dawnego poligonu wykupi Ratusz. Sprawa ciągnęła się kilkanaście lat, dopiero Żukowi udało się przekonać radę, by zapaliła zielone światło inwestorowi.
Do czasu budowy wiaduktów mieszkańcom Sławina ulżyć miała ul. Zelwerowicza. Żuk mówił w kampanii, że tę ulicę da się zbudować w rok. Nic z tego nie wyszło. Zawinił Wydział Ochrony Środowiska.

Wietrzenie Ratusza

Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Marian Stani – choć uchodził za niezatapialnego – nie pracuje już w urzędzie. Odszedł sam, ale wcześniej coraz częściej był ganiony przez szefów. Zdarzyło się nawet, że zastępca prezydenta skrytykował go publicznie, przy przedstawicielach innych metropolii.

Po czterech latach rządów Adama Wasilewskiego, który nie umiał raczej uderzyć pięścią w stół, Żuk musiał ustawić sobie podwładnych. Zdarza się jednak, że musi uciekać się do ręcznego sterowania. Wszystkiego upilnować nie zdoła, choćby dyrektora Wydziału Komunikacji, który latem tak ochoczo rozdał urlopy pracownikom, że brakowało ich do obsługi interesantów stojących w kolejkach od bladego świtu.

Z Ratuszem rozstała się nisko oceniana Marzena Jodłowska, dyrektor Wydziału Inwestycji. Z Urzędu Miasta wyodrębniono Zarząd Dróg i Mostów. Dyrektorem Kancelarii Prezydenta przestała być Iwona Haponiuk, którą Żuk przeniósł na stanowisko zastępcy dyrektora w Wydziale Sportu i Turystyki. Fotel dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej stracić ma Tomasz Radzikowski.
I trochę smrodku.

Zmian personalnych nie ma w Straży Miejskiej, choć wiele się o nich mówiło. Kontrola z Urzędu Miasta wykazała nieprawidłowości, ale nie tak duże, by mający wielu zwolenników komendant stracił posadę. Później wyszło na jaw, że prowadzący kontrolę urzędnik dostał w Straży Miejskiej posadę naczelnika i to bez konkursu.

Wewnętrzna kontrola wykazała, że miasto nie umie solidnie sprawdzać biletów na parkingach. Efekt? Jedno miejsce zarabia przez dwie godzinny dziennie, a nie przez osiem.

Przegrana-wygrana

Choć Lublin przegrał wyścig o tytuł ESK 2016, to jednak pospolite ruszenie różnych środowisk było wartością samą w sobie. Wielu mieszkańcom udało się uwierzyć we własne miasto. Powstało mnóstwo pomysłów na wydarzenia. Zaraz po przegranej padły zapowiedzi, że nie zostanie to zmarnowane. Ale to, co dalej dzieje się z tymi pomysłami, odbywa się chyba za cicho; w gronie animatorów, artystów i wolontariuszy. Wśród zwykłych mieszkańców entuzjazmu współtworzenia rozpalać na większą skalę nikt już nie próbuje. Co nie znaczy, że nie można tego jeszcze sprytnie odkręcić.

Decyzje niepopularne

Żuk nie bał się kilku niepopularnych decyzji. Przeforsował strefę płatnego parkowania, przeniósł niektóre szkoły do innych budynków, by działały taniej. Na jego wniosek radni zmienili prawo tak, by bilety u kierowców były droższe niż w kiosku. Teraz forsuje podwyżki cen biletów, tłumacząc, że potrzebuje dodatkowych ośmiu milionów złotych.

Prezydent musiał też wybrnąć z ogłoszonego w poprzedniej kadencji konkursu na projekt przebudowy pl. Litewskiego – większość lublinian krytykowała zwycięską pracę. Dopiero niedawno Ratusz uznał, że nie spełnia ona wymogów, ale architekci mogą się jeszcze odwoływać.

Zabrakło odwagi

Porażką Żuka jest to, że znów przed wyborami parlamentarnymi Lublin zalały plakaty polityków wieszane za preferencyjną opłatą uchwaloną przez radnych kilka lat temu. Żuk chciał zmienić stawki, przez co politycy płaciliby 16-krotnie więcej niż teraz, kiedy płacą kilka razy mniej niż inni.

Prezydent skierował taki projekt do rady, ale go… wycofał, bo radni i tak by go nie poparli. Żuk nie odważył się na to, by postawić radnych pod ścianą i zmusić do głosowania za śmietnikiem wyborczym lub przeciw niemu.

Ale niezależnie od tego i tak mógł później zdecydować, że plakatów nie będzie wcale, jak zrobił to prezydent Białej Podlaskiej. Na to się nie zdobył. Zamiast tego mieliśmy śmietnik, a na jednym ze skrzyżowań widoczność ograniczał baner z podobizną Żuka i informacją, którego kandydata popiera.

Zmiany przyspieszyły

Ruszyło wiele innych inwestycji: budowa basenu przy ul. Roztocze, pływalni przy Łabędziej i szkoły na Sławinie. Policja dostała ziemie pod budowę dwóch komisariatów: przy Wyżynnej i Kunickiego. Pojawiają się nowe autobusy, w planach są kolejne. Jest też nacisk na uprzywilejowanie komunikacji miejskiej w centrum. Tak, jak w wielu miastach. Stąd pomysł na bilet za złotówkę w ścisłym centrum: zostawisz auto na parkingu, pojedziesz taniej.

MOSiR stał się spółką, przez co będzie mógł zaciągać kredyty, nie zwiększając długu miasta. Prezydent wynajął też światową firmę, by pozyskiwała dla nas inwestorów, a w dawnej Fabryce Samochodów rozkręcić ma się produkcja ciągników – docelowo do 5 tys. sztuk rocznie.

Pozostałe informacje

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium