Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 grudnia 2011 r.
12:26
Edytuj ten wpis

Rok pracy Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

– Będę prezydentem realizacji zadań, a nie spraw politycznych. Będę prezydentem, który rozumie politykę jako działanie dla dobra mieszkańców, a nie dla środowisk i grup politycznych – tak mówił rok temu Krzysztof Żuk podczas ślubowania. Chwilę później Jacek Sobczak, szef lubelskiej PO, cieszył się z mównicy, że Platforma obsadziła fotel prezydenta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ta sala nie zna szyldów politycznych – zgromił go Piotr Kowalczyk (PiS), przewodniczący Rady Miasta. I przypomniał jedno z haseł z billboardów PO: "nie róbmy polityki, budujmy drogi”. Tak rozpoczęły się rządy Krzysztofa Żuka, który musi forsować uchwały przez radę, w której większość głosów ma Prawo i Sprawiedliwość

Spokój w Radzie Miasta trwał 11 miesięcy i 11 dni. Zburzyła go… sama Platforma. Jej radni doprowadzili do zdjęcia z porządku obrad prezydenckiego projektu podwyżek cen biletów ZTM od 1 kwietnia 2012 r. Miała ona dać 8 milionów zł. Co więcej, radni PO nie zgłaszali do niej wcześniej większych zastrzeżeń. Nieoficjalnie wiadomo, że to kara za zbytnią niezależność Żuka, który nie daje politycznym szefom PO rządzić miastem z tylnego siedzenia.

Na początku kadencji Żuk dotrzymał słowa danego kontrkandydatom. Zbigniew Wojciechowski został jego zastępcą (na krótko, bo został posłem). Zgodnie z porozumieniem z Sierakowską, dał stanowisko doradcy Krzysztofowi Szydłowskiemu z SdPl (ten stracił stanowisko po tym, jak zorganizował karkołomną konferencję, na której ganił Ratusz).

Rok z asfaltu

Pierwszy rok przyniósł wielką dawkę remontów ulic. Nowy asfalt pojawił się na fragmencie al. Kraśnickiej, Lwowskiej, Podzamcze, Unickiej, al. Spółdzielczości Pracy, al. Smorawińskiego, al. Kompozytorów Polskich, Koryznowej. Na zdegradowanej Krochmalnej i wyboistym fragmencie ul. Diamentowej.

Drogowcy przebudowali skrzyżowanie al. Solidarności z ul. Prusa i Dolną 3 Maja, trwają prace na ul. 3 Maja, jest nowy odcinek ul. Grygowej. Nie było tak od dawna. Jest nawet lista koniecznych remontów na kolejne lata, a w projekcie przyszłorocznego budżetu również widnieje wiele ulic. Co więcej, Zarząd Dróg i Mostów podpisał już umowę z firmą, która ma zbudować nowoczesny system zarządzania sygnalizacją świetlną na kilkudziesięciu skrzyżowaniach.

Prezydent dogadał się z rowerzystami: przy Koryznowej powstała nowa ścieżka rowerowa, a w jezdni ul. Krochmalnej wydzielony pas dla jednośladów. Przybyło stojaków na rowery i powstał dokument określający standardy i zasady budowy nowej infrastruktury rowerowej.

Górki mają z górki

Wielkim sukcesem prezydenta było przełamanie pata w sprawie górek czechowskich. Miasto zyska skrzyżowanie, inwestor zbuduje centrum handlowe, a najcenniejszą przyrodniczo część dawnego poligonu wykupi Ratusz. Sprawa ciągnęła się kilkanaście lat, dopiero Żukowi udało się przekonać radę, by zapaliła zielone światło inwestorowi.
Do czasu budowy wiaduktów mieszkańcom Sławina ulżyć miała ul. Zelwerowicza. Żuk mówił w kampanii, że tę ulicę da się zbudować w rok. Nic z tego nie wyszło. Zawinił Wydział Ochrony Środowiska.

Wietrzenie Ratusza

Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Marian Stani – choć uchodził za niezatapialnego – nie pracuje już w urzędzie. Odszedł sam, ale wcześniej coraz częściej był ganiony przez szefów. Zdarzyło się nawet, że zastępca prezydenta skrytykował go publicznie, przy przedstawicielach innych metropolii.

Po czterech latach rządów Adama Wasilewskiego, który nie umiał raczej uderzyć pięścią w stół, Żuk musiał ustawić sobie podwładnych. Zdarza się jednak, że musi uciekać się do ręcznego sterowania. Wszystkiego upilnować nie zdoła, choćby dyrektora Wydziału Komunikacji, który latem tak ochoczo rozdał urlopy pracownikom, że brakowało ich do obsługi interesantów stojących w kolejkach od bladego świtu.

Z Ratuszem rozstała się nisko oceniana Marzena Jodłowska, dyrektor Wydziału Inwestycji. Z Urzędu Miasta wyodrębniono Zarząd Dróg i Mostów. Dyrektorem Kancelarii Prezydenta przestała być Iwona Haponiuk, którą Żuk przeniósł na stanowisko zastępcy dyrektora w Wydziale Sportu i Turystyki. Fotel dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej stracić ma Tomasz Radzikowski.
I trochę smrodku.

Zmian personalnych nie ma w Straży Miejskiej, choć wiele się o nich mówiło. Kontrola z Urzędu Miasta wykazała nieprawidłowości, ale nie tak duże, by mający wielu zwolenników komendant stracił posadę. Później wyszło na jaw, że prowadzący kontrolę urzędnik dostał w Straży Miejskiej posadę naczelnika i to bez konkursu.

Wewnętrzna kontrola wykazała, że miasto nie umie solidnie sprawdzać biletów na parkingach. Efekt? Jedno miejsce zarabia przez dwie godzinny dziennie, a nie przez osiem.

Przegrana-wygrana

Choć Lublin przegrał wyścig o tytuł ESK 2016, to jednak pospolite ruszenie różnych środowisk było wartością samą w sobie. Wielu mieszkańcom udało się uwierzyć we własne miasto. Powstało mnóstwo pomysłów na wydarzenia. Zaraz po przegranej padły zapowiedzi, że nie zostanie to zmarnowane. Ale to, co dalej dzieje się z tymi pomysłami, odbywa się chyba za cicho; w gronie animatorów, artystów i wolontariuszy. Wśród zwykłych mieszkańców entuzjazmu współtworzenia rozpalać na większą skalę nikt już nie próbuje. Co nie znaczy, że nie można tego jeszcze sprytnie odkręcić.

Decyzje niepopularne

Żuk nie bał się kilku niepopularnych decyzji. Przeforsował strefę płatnego parkowania, przeniósł niektóre szkoły do innych budynków, by działały taniej. Na jego wniosek radni zmienili prawo tak, by bilety u kierowców były droższe niż w kiosku. Teraz forsuje podwyżki cen biletów, tłumacząc, że potrzebuje dodatkowych ośmiu milionów złotych.

Prezydent musiał też wybrnąć z ogłoszonego w poprzedniej kadencji konkursu na projekt przebudowy pl. Litewskiego – większość lublinian krytykowała zwycięską pracę. Dopiero niedawno Ratusz uznał, że nie spełnia ona wymogów, ale architekci mogą się jeszcze odwoływać.

Zabrakło odwagi

Porażką Żuka jest to, że znów przed wyborami parlamentarnymi Lublin zalały plakaty polityków wieszane za preferencyjną opłatą uchwaloną przez radnych kilka lat temu. Żuk chciał zmienić stawki, przez co politycy płaciliby 16-krotnie więcej niż teraz, kiedy płacą kilka razy mniej niż inni.

Prezydent skierował taki projekt do rady, ale go… wycofał, bo radni i tak by go nie poparli. Żuk nie odważył się na to, by postawić radnych pod ścianą i zmusić do głosowania za śmietnikiem wyborczym lub przeciw niemu.

Ale niezależnie od tego i tak mógł później zdecydować, że plakatów nie będzie wcale, jak zrobił to prezydent Białej Podlaskiej. Na to się nie zdobył. Zamiast tego mieliśmy śmietnik, a na jednym ze skrzyżowań widoczność ograniczał baner z podobizną Żuka i informacją, którego kandydata popiera.

Zmiany przyspieszyły

Ruszyło wiele innych inwestycji: budowa basenu przy ul. Roztocze, pływalni przy Łabędziej i szkoły na Sławinie. Policja dostała ziemie pod budowę dwóch komisariatów: przy Wyżynnej i Kunickiego. Pojawiają się nowe autobusy, w planach są kolejne. Jest też nacisk na uprzywilejowanie komunikacji miejskiej w centrum. Tak, jak w wielu miastach. Stąd pomysł na bilet za złotówkę w ścisłym centrum: zostawisz auto na parkingu, pojedziesz taniej.

MOSiR stał się spółką, przez co będzie mógł zaciągać kredyty, nie zwiększając długu miasta. Prezydent wynajął też światową firmę, by pozyskiwała dla nas inwestorów, a w dawnej Fabryce Samochodów rozkręcić ma się produkcja ciągników – docelowo do 5 tys. sztuk rocznie.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 grudnia 2011 r. o 11:30
0
[quote name='Morrigan' timestamp='1323597885' post='568784']
drogami nie zapchasz ludziom oczu.... nie ma pracy dla młodych i tym się radzę zająć
[/quote]
Bez dróg nie będzie rozwoju, a bez rozwoju nie będzie pracy dla młodych.
Avatar
gość / 11 grudnia 2011 r. o 11:18
0
Potrzeba jeszcze referendum na temat budowy stadionu "na Krochmalnej"i będzie ok.
Avatar
Morrigan / 11 grudnia 2011 r. o 11:04
0
drogami nie zapchasz ludziom oczu.... nie ma pracy dla młodych i tym się radzę zająć
Avatar
Waldek / 11 grudnia 2011 r. o 11:01
0
Napewno jest dużo lepiej niż wcześniej. Brawo Panie Prezydencie i prosimy o dalsza cieżką prace na rzecz Lublina.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2011 r. o 10:36
0
hahaha to jest dobre:

"Kontrola z Urzędu Miasta wykazała nieprawidłowości, ale nie tak duże, by mający wielu zwolenników komendant stracił posadę. Później wyszło na jaw, że prowadzący kontrolę urzędnik dostał w Straży Miejskiej posadę naczelnika i to bez konkursu."
Avatar
gość / 11 grudnia 2011 r. o 10:19
0
Jest lepszy, i to dużo niż poprzednicy.Brawo Panie Prezydęcie.
Avatar
Mieszkaniec LSM / 11 grudnia 2011 r. o 10:12
0
Panie Prezydencie Pana prezydentura wygląda jak remont ul. Skierki.
Avatar
jerzy / 11 grudnia 2011 r. o 10:03
0
tak a co z ulicami nadbystrzycka 20 miał być asfalt a jest błoto w dodatku zakaz skrętu zrobili do paprocki centrum brud smród i robaczki panie prezydencie nie trzeba robić rynku popatrzmy na wąskie uliczki tam mieszkają ludzie
Avatar
Paweł / 11 grudnia 2011 r. o 09:25
0
Oby tak dalej Panie Prezydencie!
Avatar
TYM / 11 grudnia 2011 r. o 09:14
0
[font="Times New Roman"][/font]
[size="4"][/size]

I jak tu kierować tym pięknym miastem,
gdy z jednej strony "swoi" nie pomagają a
z drugiej "opozycja" tonuje działania ???
Avatar
Gość / 11 grudnia 2011 r. o 11:30
0
[quote name='Morrigan' timestamp='1323597885' post='568784']
drogami nie zapchasz ludziom oczu.... nie ma pracy dla młodych i tym się radzę zająć
[/quote]
Bez dróg nie będzie rozwoju, a bez rozwoju nie będzie pracy dla młodych.
Avatar
gość / 11 grudnia 2011 r. o 11:18
0
Potrzeba jeszcze referendum na temat budowy stadionu "na Krochmalnej"i będzie ok.
Avatar
Morrigan / 11 grudnia 2011 r. o 11:04
0
drogami nie zapchasz ludziom oczu.... nie ma pracy dla młodych i tym się radzę zająć
Avatar
Waldek / 11 grudnia 2011 r. o 11:01
0
Napewno jest dużo lepiej niż wcześniej. Brawo Panie Prezydencie i prosimy o dalsza cieżką prace na rzecz Lublina.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2011 r. o 10:36
0
hahaha to jest dobre:

"Kontrola z Urzędu Miasta wykazała nieprawidłowości, ale nie tak duże, by mający wielu zwolenników komendant stracił posadę. Później wyszło na jaw, że prowadzący kontrolę urzędnik dostał w Straży Miejskiej posadę naczelnika i to bez konkursu."
Avatar
gość / 11 grudnia 2011 r. o 10:19
0
Jest lepszy, i to dużo niż poprzednicy.Brawo Panie Prezydęcie.
Avatar
Mieszkaniec LSM / 11 grudnia 2011 r. o 10:12
0
Panie Prezydencie Pana prezydentura wygląda jak remont ul. Skierki.
Avatar
jerzy / 11 grudnia 2011 r. o 10:03
0
tak a co z ulicami nadbystrzycka 20 miał być asfalt a jest błoto w dodatku zakaz skrętu zrobili do paprocki centrum brud smród i robaczki panie prezydencie nie trzeba robić rynku popatrzmy na wąskie uliczki tam mieszkają ludzie
Avatar
Paweł / 11 grudnia 2011 r. o 09:25
0
Oby tak dalej Panie Prezydencie!
Avatar
TYM / 11 grudnia 2011 r. o 09:14
0
[font="Times New Roman"][/font]
[size="4"][/size]

I jak tu kierować tym pięknym miastem,
gdy z jednej strony "swoi" nie pomagają a
z drugiej "opozycja" tonuje działania ???
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tor żużlowy w Lublinie dostanie przykrycie. Ma chronić nawierzchnię przed opadami
galeria

Tor żużlowy w Lublinie dostanie przykrycie. Ma chronić nawierzchnię przed opadami

Jeszcze w tym roku na stadionie żużlowym przy Al. Zygmuntowskich może zostać zamontowana specjalna instalacja do przykrywania toru, która ma chronić sportową nawierzchnię m.in. przed opadami deszczu.

Gwałt na wyborach Miss Generation pod Łukowem? Dziennikarz oskarża dziennikarza

Gwałt na wyborach Miss Generation pod Łukowem? Dziennikarz oskarża dziennikarza

Jedna z uczestniczek międzynarodowego konkursu Miss Generation miała zostać zgwałcona przez „gwiazdę publicystyki TVP Info” w hotelu koło Łukowa. Sprawę opisał Piotr Krysiak, dziennikarz śledczy. Podejrzewany mężczyzna zaprzecza ustaleniom reportera

Plebiscyt na Sportowca Roku. Na zgłoszenia czekamy jeszcze tylko do poniedziałku

Plebiscyt na Sportowca Roku. Na zgłoszenia czekamy jeszcze tylko do poniedziałku

W następny poniedziałek, 25 stycznia zakończymy zbieranie zgłoszeń w naszym plebiscycie na Sportowca 2020 roku Dziennika Wschodniego. Jeżeli uważacie, że komuś należy się miejsce w gronie nominowanych zapraszamy na nasz portal, gdzie w bardzo łatwy sposób można zgłosić swojego faworyta.

Puławy: Urząd Gminy do remontu. Będą panele, LED-y i nowa elewacja

Puławy: Urząd Gminy do remontu. Będą panele, LED-y i nowa elewacja

Siedziba Urzędu Gminy Puławy przy ul. Dęblińskiej w Puławach w tym roku doczeka się remontu. Budynek zostanie ocieplony i pokryty nową elewacją, a na dachu znajdą się panele fotowoltaiczne. Podobne zmiany czekają szkołę podstawową w Zarzeczu oraz przedszkole w Gołębiu.

Morsy spotkają się nad Wisłą w Kazimierzu Dolnym
23 stycznia 2021, 10:00

Morsy spotkają się nad Wisłą w Kazimierzu Dolnym

Fundacja Morsy Wołomin - Kobyłka zaprasza do udziału w wydarzeniu "Morsy przepływają Wisłę", które odbędzie się w sobotę, 23 stycznia o godz. 10 na Bulwarze Nadwiślańskim w Kazimierz Dolny.

W Lublinie szykują nowy cennik biletów komunikacji miejskiej. Ma być rewolucyjna zmiana

W Lublinie szykują nowy cennik biletów komunikacji miejskiej. Ma być rewolucyjna zmiana

Opłata za przejazd autobusem lub trolejbusem zostanie uzależniona od liczby przejechanych przystanków. Taką rewolucję szykuje Zarząd Transportu Miejskiego, który do 26 stycznia ma zbierać od pasażerów informacje o liczbie pokonywanych zazwyczaj przystanków

Biała Podlaska: Ronda uroczyście otwarte. Radni mają pomysły na nazwy [zdjęcia]
galeria

Biała Podlaska: Ronda uroczyście otwarte. Radni mają pomysły na nazwy [zdjęcia]

We wtorek oficjalnie otwarto dwa ronda turbinowe w Białej Podlaskiej. Radni Białej Samorządowej mają już propozycje nazw dla nowych inwestycji.

Jacek Sasin trafił do szpitala w Warszawie. Ma objawy COVID-19

Jacek Sasin trafił do szpitala w Warszawie. Ma objawy COVID-19

Jacek Sasin, poseł z okręgu chełmskiego, trafił do szpitala z objawami typowymi dla COVID-19 - informuje nieoficjalnie Wirtualna Polska. Przypomnijmy, że 14 stycznia Ministerstwo Aktywów Państwowych potwierdziło, że wicepremier trafił po raz piąty na kwarantannę

Rustler (Grand Theft Horse): Sekta Kuloziemców i driftowanie wozem (wideo)
film

Rustler (Grand Theft Horse): Sekta Kuloziemców i driftowanie wozem (wideo)

Średniowieczne GTA w starym stylu. Już 18 lutego gra Rustler (Grand Theft Horse) pojawi się we Wczesnym Dostępie na Steam.

"Twoje zamówienie nie może zostać dostarczone". Powinna od razu usunąć wiadomość

"Twoje zamówienie nie może zostać dostarczone". Powinna od razu usunąć wiadomość

"Twoje zamówienie nie może zostać dostarczone! Podwód; przekroczony wymiar opakowania. Aby zrealizować zamówienie zapłać 1,18 zł”. Taką wiadomość otrzymała mieszkanka gminy Biała Podlaska.

Motor przegrał pierwszy sparing z Wisłą Płock 1:2 (wideo)
film

Motor przegrał pierwszy sparing z Wisłą Płock 1:2 (wideo)

Pierwszy sparing Motoru pod wodzą Marka Saganowskiego za nami. Lublinianie przegrali we wtorek z występującą w PKO BP Ekstraklasie Wisłą Płock 1:2.

Marszałek województwa lubelskiego w szpitalu. Przez koronawirusa

Marszałek województwa lubelskiego w szpitalu. Przez koronawirusa

Zakażony koronawirusem marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski trafił do szpitala. Polityk poinformował o tym w mediach społecznościowych.

Zimą więcej pożarów. Strażacy z Zamościa wyjeżdżali już 58 razy

Zimą więcej pożarów. Strażacy z Zamościa wyjeżdżali już 58 razy

Od września do połowy stycznia zamojscy strażacy aż 58 razy byli wzywani do pożarów w domach. W większości przypadków to było zapalenie się sadzy w kominie.

Urządzasz mieszkanie w 2021 roku? Sprawdź, trendy, które warto przemycić do domowego wnętrza

Urządzasz mieszkanie w 2021 roku? Sprawdź, trendy, które warto przemycić do domowego wnętrza

Większa odmiana aranżacyjna w mieszkaniu pozwala wnieść do niego powiew świeżości i światowych trendów. Domownikom ułatwia zerwanie z codzienną rutyną i spojrzenie na swój dom z zupełnie innej perspektywy. Poznaj najciekawsze trendy, które zdominują 2021 rok.

Gainward GeForce RTX 3060: Ghost i Pegasus

Gainward GeForce RTX 3060: Ghost i Pegasus

Do wyboru karty z jednym lub z dwoma wentylatorami. W wersji zwykłej i podkręconej. Gainward prezentuje swoje karty z serii RTX 3060: Ghost i Pegasus.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.