Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 maja 2002 r.
12:06
Edytuj ten wpis

Rowerem po zdrowie

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Nasi Czytelnicy i Przyjaciele nigdy nas nie zawodzą! Otrzymaliśmy kolejne zaproszenie i to nie na zwykłą wycieczkę rowerową, ale na „Majówkę z panem Prusem w Nałęczowie”. Impreza w plenerach parku zdrojowego organizowana jest z okazji 120. rocznicy pierwszego przyjazdu Bolesława Prusa do Nałęczowa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lecznicze właściwości niektórych wód znane były już w starożytności. Starożytni odkryli także uzdrawiającą moc miejscowości odległych od miejskiego zgiełku. Bogata oferta sanatoriów wciąż cieszy się powodzeniem, dla zabieganego człowieka sukcesu stworzono zaś „farmy zdrowia i urody”, gdzie może szybko i skutecznie odzyskać siły witalne. Warto jednak pamiętać o odkrytych przed wiekiem zaletach rowerowego relaksu.
– Cykliści! Nie wierzę w to, ażeby mógł być złym człowiek, który przynajmniej raz na tydzień wymyka się o kilkanaście wiorst za miasto i cały dzień spędza wśród natury w towarzystwie roweru – pisał Prus, ale każdy powinien podpisać się pod takim stwierdzeniem. Inne spostrzeżenia są równie interesujące i nawet nie straciły wiele na aktualności.
„Od 20. lat patrzę na Warszawę i widzę w niej bardzo smutny objaw. Oto młodzież – mężczyźni i kobiety z klas zamożnych i inteligentnych wyglądają bardzo... niewyraźni. Są to ludzie mizerni, źle trawiący, z wiotkimi muskułami i mocno rozigranymi nerwami. Życie upływa im w murach niezdrowego miasta, bez ruchu, to zaś odrobina sił, jaką mają jeszcze do dyspozycji, zużywa się przy spirytualiach, kartach i rozpuście”.
Czyż te obserwacje nie są nadal aktualne? Podobnie jak i inne uwagi. Lekarstwem na te choroby był i będzie ruch fizyczny na świeżym powietrzu, a pod tym względem welocyped jest nieoceniony. Kto raz dotknął tej maszyny, roznamiętni się do niej jak karciarz do kart, a pijak do wódki. Kto raz na nią wsiadł, musi wyjechać za miasto, pracować nogami i rękoma, silnie oddychać, a nade wszystko – obcować z naturą, która najlepiej koi nerwy rozdrażnione i orzeźwia więdnące dusze.
Rower ma duszę kobiecą: jest w najwyższym stopniu wyłącznym, jest monopolistą do zazdrości, nawet do zemsty. Niesie cię jak koń arabski, prawie jak lokomotywa; przeprowadzi cię przez ścieżkę nierówną i nie szersza od wstęgi, słowem oddaje ci się jak najwierniej, ale pod warunkiem, ażebyś się tylko nim zajmował. Lecz spróbuj myśleć o czym innym albo niech on zmiarkuje, że niedbale naciskasz na pedały i nie dość tkliwie pieścisz jego ramiona...
Tę koncepcję można przedyskutować podczas rodzinnych wycieczek, ja zaś czekam na kolejne propozycje tras rowerowych.

Rowerem wokół Nałęczowa

Tak jak pan Prus w wieku XIX, tak i dziś skołatane nerwy i nadwerężone serca można uzdrawiać nie tylko korzystając z dobrodziejstwa zabiegów oferowanych w uzdrowiskach i leczniczych walorów wód zdrojowych. Można wyznaczyć sobie trasę rowerową wokół Nałęczowa lub kierować się na krótkie wycieczki do pobliskich interesujących miejscowości.
• Antopol – zespół pałacowo-parkowy i liczne stawy
• Celejów – położony wśród lessowych wzgórz, z wodami porównywalnymi do nałęczowskich źródeł, godnym obejrzenia zespołem pałacowo-parkowym oraz dawną papiernią.
• Rąblów – zimą odwiedzany głównie przez amatorów sportów zimowych, korzystających
z funkcjonującego tam wyciągu, latem można przemierzać lesiste wąwozy lub zatrzymać się przy pomniku walk partyzanckich
• Wąwolnica – zabytkowy kościół i kaplica
• Kębło – kaplica z cudowną figurą Matki Boskiej
• Wojciechów – wieś agroturystyczna, wieża ariańska, zabytkowa kuźnia, muzeum kowalstwa, kościółek modrzewiowy, a w nim kurdynbany.

Halina Bukowska - kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie

Jedną z wakacyjnych rozrywek Bolesława Prusa były przejażdżki na bicyklu po parkowych alejkach Nałęczowa. Później opisywał swoje wycieczki, a nasze muzeum opublikowało w 1986 jego zapiski z wycieczek,
w zbiorku zatytułowanym „Autorowi, który poznał się na welocypedzie i opiewał jego zalety”. Wybrane fragmenty jego wspomnień uzupełnione zostały współczesnymi i XIX-wiecznymi rycinami ilustrującymi tę nową wówczas rozrywkę.
Natomiast na naszej majówce,
na którą w niedzielę 26 maja wszystkich serdecznie zapraszamy, pojawi się sam pisarz, jak żywy. O godz. 10 wysiądzie
z pociągu w Sadurkach wraz
z Oktawią Żeromską. Staramy się przynajmniej ożywić
w ten sposób wspomnienia wieków minionych. Obydwoje ubrani będą w stroje z epoki, przesiądą się z warszawskiego pociągu do bryczki i jak przed laty skierują się do swego ukochanego Nałęczowa.
Tym razem jednak na gości zmierzających do uzdrowiska czekać będą wraz z rowerami dzieci z miejscowej szkoły, której Prus jest patronem. Korowód jednośladów towarzyszyć im będzie aż do Domu Kultury w Nałęczowie, gdzie powinni dotrzeć ok. godz. 10. Tam powita wszystkich orkiestra, która niegdyś założyła pani Żeromska. Po koncercie, który zakończy się około południa całe towarzystwo ubrane w stroje sprzed wieku, spacerem lub bicyklem uda się do pijalni, gdzie rozpocznie się festyn.

Pozostałe informacje

Stanisław Żmijan zamienił fotel posła na szefowanie lubelskim KOWR

Ziemia rolna to nie lokata

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem, dyrektorem oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium