Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 marca 2007 r.
11:39
Edytuj ten wpis

Sarajewo

Gdy mówiliśmy gdzie jedziemy, wielu patrzyło z niedowierzaniem - Do Sarajewa? Po co? Przecież tam jest wojna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Upychamy w bagażniku torby, plecaki i cieszymy się jak dzieci. Zżera nas ciekawość nowego egzotycznego miejsca, podnieca bliskość najnowszej historii. Przed nami ponad tysiąc kilometrów. Role ustalają się same. Łukasz z Jankiem prowadzą samochód, gapią się w mapę i uczą na pamięć rozmówek polsko-bośniackich. Ja z Oksaną czytam książki, opalam się na postojach i w miarę możliwości staram się nie zadawać głupich pytań.

Celnik :Good luck

Nieduża kolejka samochodów, w szklanej gablocie zdjęcia zbrodniarzy wojennych poszukiwanych listem gończym. Wcześniej serbski celnik życzył nam "good luck”. Wciąż słyszę te słowa gdy podaję paszport i patrzę na fotografię Radovana Karadzica.
Wreszcie w Bośni! Krajobraz jak z bajki: rzeka, góry, słońce. Pędzimy krętą drogą w kierunku Sarajewa. Rozjechany na szosie pies sprowadza nas na ziemię. Mijamy setki budynków bez okien. Tych "ślepych domów” nie uda nam się nigdy zapomnieć. Pustych, smutnych, coraz bardziej zmęczonych czekaniem na swoich właścicieli.
Do Sarajewa dojeżdżamy w nocy. Długi tunel we wnętrzu góry wypluwa nas nagle. Dolina skąpana w świetle tysięcy lamp robi niesamowite wrażenie. Dla tego widoku warto było przejechać pół Europy.

My: To miasto się bawi

Nocą Sarajewo tętni życiem. W ten rozbawiony kolorowy tłum wpadliśmy już pierwszego wieczoru. Uśmiechnięte twarze, muzyka, unoszący się w powietrzu zapach kawy i cynamonu - nie tego spodziewaliśmy się w kraju, gdzie wojna skończyła się tak niedawno...
Gdy standardowo gubimy drogę, ktoś prowadzi nas do schroniska, ktoś inny wsiada do samochodu i robi za przewodnika. Po drodze szybki kurs miejscowych zwyczajów. Po Sarajewie jeździ się pewnie, dynamicznie, rzadko używając kierunkowskazów. A szlabany na ulicach są po to by wysiąść, otworzyć, przejechać i zamknąć za sobą. Każdy tu tak robi.

Turysta: Co czujesz gdy strzela snajper

Sunny ma 29 lat, ojca żołnierza i silne poczucie narodowej tożsamości. Dziś prowadzi najtańszy hostel w centrum Sarajewa. Jak wszyscy tutaj nie chce opowiadać o wojnie. Robi to dopiero po kilku dniach naszego pobytu i butelce gruszkowej rakiji.
- Wiecie jakie jest najgłupsze jakie zadają mi często turyści? Co czujesz kiedy strzela do ciebie snajper.
• I co odpowiadasz?
- Że to jak dziesięciokrotność najlepszego orgazmu w życiu.
Śmiejemy się. Podobnie jak Kanadyjczycy, Australijczycy, czy Chorwaci zameldowani w naszym hostelu. Bawimy się jak co wieczór, dzieląc wrażeniami w międzynarodowym towarzystwie. Bo nocą nie widać śladów po pociskach.

Bośniacy: Wciąż pamiętamy

Tu nie ma chyba ani jednej ściany, kawałka muru, który nie byłaby zryty kulami. Powoli przyzwyczajamy się też do widoku grobów. Szaro-grafitowe katolików i śnieżnobiałe muzułman nagrobki są na każdym kroku. Na podwórkach niezamieszkałych posesji, pasach zieleni, nawet na stadionie, który wciąż pamięta olimpiadę. Gdzie nie spojrzysz - na pierwszym planie cmentarz.

Ze wzgórzy rozciąga się widok na całe miasto. Czerwone dachy domów, białe wieże meczetów, zielone trawniki usiane nagrobkami. Ciszę przerywają pieśni muezinów, którzy jeden po drugim, wzywają wiernych na wieczorną modlitwę.

Jedno z najważniejszych miejsc w mieście to niepozorny jednopiętrowy dom na przedmieściach. Tu jest wejście do tunelu, którym oblężone Sarajewo kontaktowało się ze światem. Tędy noszono benzynę, żywność, broń. Tą drogą uciekły tysiące mieszkańców. Dziś mieści się tu muzeum, w którym turystom puszcza się dokumentalne filmy. I zaraża nienawiścią do tych, którzy strzelali na Alei Snajperów.






Pozostałe informacje

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Olempinie w gminie Markuszów. 20-letnia kobieta dachowała samochodem, próbując ominąć zająca. Trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

W piątek i sobotę na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej odbędą się Juwenalia. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że po zakończeniu koncertów będzie więcej autobusów komunikacji miejskiej.

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Do trzech razy sztuka już się nie udało. W Ratuszu liczą, że za czwartym razem w końcu znajdzie się wykonawca, który wybuduje obiekty sportowe dla szkoły nr 58 przy Berylowej 7.

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
9 maja 2025, 13:45

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód

W piątek miasto przejmują studenci. Po południu ulicami miasta przejdzie barwny korowód studencki, który oficjalnie rozpoczyna Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. W tym roku tematem głównym jest kosmos.

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin

Aluron CMC Warta Zawiercie - Bogdanka LUK Lublin 3:1 w środę, ale nadal 1:2 w finale PlusLigi, który toczy się do trzech zwycięstw. Jak spotkanie numer trzy oceniają zawodnicy obu ekip?

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium