Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 stycznia 2002 r.
17:19
Edytuj ten wpis

Sen o dolinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ćwierć wieku temu Budka Suflera z uporem zaczęła lansować świeżo nagraną piosenkę "Sen o dolinie”. Poprowadziła ona lubelski zespół na same szczyty. Trzy lata temu w gronie lubelskich naukowców-wynalazców i menedżerów przemysłu zrodził się pomysł stworzenia w grodzie nad Bystrzycą parku technologicznego na wzór amerykańskiej Doliny Krzemowej. - Wcale nie jesteśmy od nich gorsi - buńczucznie zapewniał Waldemar Świątkowski, produkujący w swojej firmie przy ul. Turystycznej prototypowe maszyny górnicze, które były rewelacją na Śląsku.
Sen o lubelskiej Dolinie Krzemowej zaczynał mieć coraz więcej z jawy. Na czele grupy zapaleńców stanął dr hab. Waldemar Wójcik z Politechniki Lubelskiej. W Bilbao w Hiszpanii po raz pierwszy zobaczył park technologiczny, w którym na sprzedaż wystawione były - w formie prototypów - dopiero co wymyślone przez uczonych ze stolicy Kraju Basków maszyny i urządzenia, również technologie. Jego opowieści były tak sugestywne i poparte hiszpańskimi wyliczeniami zysków, że entuzjastów przybywało. Bowiem o ile po ukończeniu uczelni nie wywieje się do Warszawy albo za granicę, w Lublinie szanse sprzedaży tego, co wymyślą szare komórki, są niewielkie. Lubelską "Dolinę” postanowiono ulokować na Felinie, na terenach przekazanych w użytkowanie przez skarb państwa Akademii Rolniczej. Urząd Marszałkowski zadbał o to, by zapis o powołaniu i sposobach finansowania parku technologicznego znalazł się w akceptowanej przez władze państwa "Strategii rozwoju woj. lubelskiego”. Uczeni ze swoimi pomysłami, dla których chcieliby znaleźć kupców, zaczynali ustawiać się w kolejkę. Gotowość pomocy wyrazili Włosi, a udziału lwowianie. Sen wydawał się spełniać.
Gdzieś przed rokiem sprawy zaczęły jednak utykać w martwym punkcie. Niektórzy tłumaczą to tym, że dla władzy wojewódzkiej najważniejsze zaczęły być wtedy wybory parlamentarne i załapanie się na poselskie czy senatorskie posadki. Inni, że park technologiczny przegrywał z lokalnymi, gminnymi i powiatowymi doraźnymi potrzebami. Daje się też słyszeć, że w Urzędzie Marszałkowskim, na który spadała powinność pilotowania tej inicjatywy, nie znalazł się człowiek kompetentny, czujący tę sprawę. I chyba w każdej z tych opinii jest ziarno prawdy.
We wspomnianym urzędzie kolejnym w ostatnim czasie patronem lubelskiej Doliny Krzemowej jest Jakub Mikołajczyk, dyrektor Wydziału - uwaga! - Infrastruktury Technicznej, Inwestycji, Transportu i Mienia Samorządowego. Współczuję mu, bo nawet zapamiętać trudno, a co mówić o rozsądnym zarządzaniu. Stąd też dyrektor administracyjny Akademii Rolniczej Henryk Bichta, który ma wystąpić do ministra skarbu o przekazanie na rzecz parku technologicznego 2 ha na Felinie, nie może doczekać się od dyr. Mikołajczyka stosownych gwarancji zabezpieczenia interesów uczelni.
Oczywiście, to o czym wyżej to, tylko mały fragment skały, blokującej drogę do doliny, w której znaleźć się miała szansa dla - stającego się w zastraszającym tempie prowincją - Lublina. Czy będzie to tylko sen?

Pozostałe informacje

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

Prezydent Andrzej Duda

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jest decyzja prezydenta

Ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. W demokratycznym państwie prawnym to kwestia absolutnie niedopuszczalna – tak Małgorzata Paprocka, szefowa kancelarii prezydenta, tłumaczy decyzję Andrzeja Dudę w sprawie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.

Karol Nawrocki podczas poniedziałkowego (5 maja) spotkania wyborczego na rynku w Węgrowie

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Tłumaczenia, oświadczenia i oskarżenia

Karol Nawrocki w 2017 r. odkupił mieszkanie od Jerzego Ż., nie ma pomiędzy nimi żadnej umowy o przejęciu opieki nad mężczyzną – tak poseł PiS Przemysław Czarnek odniósł się do zarzutów dotyczących drugiego mieszkania popieranego przez PiS kandydata na prezydenta.

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem

Matura 2025: matematyka już za nimi. Wszyscy zgodnie mówią, że była prosta i będzie maksymalna liczba punktów.

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina
galeria

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina

Tydzień temu zmarł Leszek Pasieczny. Kraśniczanin. Miał 88 lat. Dzisiaj rodzina, znajomi i cała bliska mu społeczność uczestniczyła w jego ostatniej drodze.

4 kroki do idealnych zaręczyn!

4 kroki do idealnych zaręczyn!

Każda historia miłosna zasługuje na wyjątkowe zaręczyny. Ale co zrobić, żeby ten moment naprawdę zapadł w pamięć? Czasem wystarczy chwila refleksji, cztery konkretne decyzje i odrobina odwagi. Sprawdź, jakie kroki poprowadzą Cię do perfekcyjnego „tak”.

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Parlament Europejski uchylił dzisiaj immunitet europosła Grzegorza Brauna, kandydata na prezydenta Polski.

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Trzy dni wypełnione najróżniejszymi zdarzeniami. Szansa na spotkanie twórców i odbiorców. W Krasnymstawie odbędzie się szósta edycja Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka.

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach

Dzielnica Czuby w Lublinie dynamicznie się rozwija. Mimo że administracyjnie podzielona na północną i południową część, mieszkańcy obu rejonów mogą liczyć na inwestycje w infrastrukturę drogową, miejsca postojowe oraz ścieżki rowerowe.

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Jest śledztwo w sprawie incydentu podczas wiecu wyborczego Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej. Z budynku ratusza zdjęto wówczas flagę Ukrainy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium