Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 października 2018 r.
7:53

Sokół, Głuszec, Anakonda, a na horyzoncie Kruk. Jaka przyszłość przed PZL-Świdnik?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
30 20 A A

Niepozorna uliczka z rondem, po prawej park, dalej brama PZL-Świdnik. Wartownicy strzegą wejścia, bo za bramą pracuje jeden z najważniejszych zakładów w naszym regionie. W ciągu 65 lat ze Świdnika wyleciało 7400 śmigłowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Firmy lotnicze są jak brylant w ekonomicznej koronie każdego kraju i regionu. Taką rolę spełnia PZL-Świdnik.

Dolina lotnicza

PZL-Świdnik zatrudnia obecnie prawie 3000 pracowników, w tym niemal 650 inżynierów i współpracuje z blisko 1000 polskich przedsiębiorstw, generując blisko 4500 dodatkowych miejsc pracy w polskiej gospodarce.

– Największą grupę tworzą partnerzy z południowo-wschodniej Polski, w tym członkowie największego polskiego klastra lotniczego Dolina Lotnicza oraz Lubelskiego Klastra Zaawansowanych Technologii Lotniczych – mówi Martyna Gawryluk z PZL-Świdnik.

PZL-Świdnik jest jednym z największych pracodawców i płatników podatków w województwie lubelskim. Od czasu prywatyzacji firma płaci średnio około 100 milionów złotych z tytułu danin publicznych na rzecz państwa i samorządu. Do dziś spółka wyprodukowała i dostarczyła ponad 7400 śmigłowców do klientów z ponad 40 krajów na całym świecie.

Pierwszy polski śmigłowiec

Dzięki przemysłowi lotniczemu wieś Świdnik ewoluowała w miasto. Wszystko zaczęło się na początku lat 50-tych. Na terenie Szkoły Pilotów Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej wybudowano zakłady lotnicze, których początkowo głównym przeznaczeniem była produkcja części do myśliwców MIG-15. Istniejące w Świdniku przedwojenne lotnisko włączono do kompleksu fabrycznego i na dziesięciolecia zyskało status lotniska przyzakładowego.

Pięć lat po uruchomieniu fabryki uzyskano licencję na produkcję SM-1, pierwszego śmigłowca produkowanego w Polsce.

Po SM-1 przyszła kolej na Mi-2, których wyprodukowano ponad 5500 egzemplarzy, co daje świdnickim zakładom trzecie miejsce na świecie pod względem liczby wyprodukowanych śmigłowców. Dzięki tak intensywnej produkcji zakład się rozwijał i uzyskiwał nowe kompetencje. Umożliwiło to zaprojektowanie prawdziwie polskiego śmigłowca: najbardziej znanego dziś produktu firmy W-3 Sokół.

Sokół lata już 30 lat

W tym roku obchodzimy 30-lecie produkcji Sokoła, który wszedł do produkcji w 1988 roku. Ze Świdnika na cały świat wyleciało ponad 180 egzemplarzy w bardzo szerokim wachlarzu wyposażenia.

Sokoły służą w policji, straży granicznej, ratownictwie górskim (TOPR) i gaszą pożary.

– Największa liczba tych maszyn służy w polskich Siłach Zbrojnych, mających oprócz wersji podstawowej, wersję wsparcia bojowego W-3PL Głuszec. Sokoły są również produkowane w wersji pasażerskiej VIP, na przykład do transportu Prezydenta RP – dodaje Martyna Gawryluk.

Kolejnym po Sokole prawdziwie polskim śmigłowcem, zaprojektowanym przez polskich inżynierów i produkowanym w Polsce, jest jednosilnikowy SW-4.

To maszyna doskonale znana polskim pilotom wojskowym: w wersji wojskowej - SW-4 Puszczyk - została wybrana jako docelowa maszyna treningowa w wojskowej Szkole Orląt w Dęblinie. Sprzedany w ponad 40 egzemplarzach SW-4 cieszy się też powodzeniem na rynku cywilnym. Do tej pory trafił do Brazylii, Włoch, Korei Południowej, na Ukrainę oraz do Chin.

Plany i projekty

Nowy rozdział PZL-Świdnik zaczął się w 2010 roku, gdy zakład stał się trzecim europejskim filarem, po Anglii i Włoszech, Leonardo Helicopters (dawniej AgustaWestland).

– Nowy właściciel zainwestował w Świdniku ponad 600 mln złotych w infrastrukturę, poprawę poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy, szkolenia personelu oraz transfer nowych technologii i własności intelektualnej. Umożliwiło to realizację zaawansowanych technologicznie projektów, które wyznaczają dalszy kierunek rozwoju PZL-Świdnik – dodaje Martyna Gawryluk.

Dziś, dzięki rozbudowanej grupie polskich kooperantów, silnemu zaangażowaniu w transfer nowoczesnych technologii i know-how do Polski, PZL-Świdnik to ponad 900 mln zł rocznych obrotów, sprzedaż eksportowa przekraczająca 700 mln zł rocznie oraz średnio 100 mln zł odprowadzanych rocznie do budżetu państwa w podatkach.

Dialog techniczny

PZL-Świdnik jest kluczowym partnerem polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach najważniejszych programów śmigłowcowych polskich Sił Zbrojnych.

– Obecnie około 160 śmigłowców naszej konstrukcji służy w Polskich Siłach Zbrojnych, w tym zmodernizowane w ostatnich latach śmigłowce W-3WARM Anakonda i W-3PL Głuszec, będące najnowocześniejszymi wersjami sztandarowego śmigłowca W-3 Sokół – dodaje Martyna Gawryluk.

Armia zamierza dalej inwestować w Sokoły.

– Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął procedury dialogu technicznego związanego z modernizacją śmigłowców W-3 Wojsk Lądowych do wersji W-3WA WPW (Wsparcia Pola Walki). Jesteśmy przekonani, że posiadamy niezbędne umiejętności, wiedzę i doświadczenie, które pozwolą nam dostarczyć rozwiązanie, spełniające wszystkie wymagania naszego klienta. Zakładamy też udział Polskiej Grupy Zbrojeniowej w tym projekcie, wzmacniając dzięki temu ugruntowaną już współpracę między nami – podkreśla Martyna Gawryluk.

Ten dialog to preludium do olbrzymiego kontraktu na modernizację 31 wojskowych sokołów. Zlecenie o wartości blisko 1,5 miliarda złotych rozciągnie się na 5-6 lat.

Kruk na horyzoncie

W sierpniu Leonardo i Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. podpisały list intencyjny o współpracy w ramach programu AW249 - najnowszego śmigłowca bojowego, będącego obecnie na etapie prac projektowych. W Świdniku może być realizowany program "Kruk".

W podpisanym liście intencyjnym spółki Leonardo i PGZ formułują zasady przyszłej współpracy w zakresie projektowania, produkcji, sprzedaży śmigłowca AW249. Dokument potwierdza zainteresowanie PGZ oraz Leonardo rozwojem oraz produkcją nowego śmigłowca bojowego, tworzonego na potrzeby armii włoskiej, oraz jego polskiego wariantu w ramach programu "Kruk".

– Ta umowa to kamień milowy w historii współpracy włoskiego i polskiego przemysłu obronnego, włączający polski przemysł w najważniejszy obecnie program rozwoju śmigłowca bojowego – mówi Gian Piero Cutillo, dyrektor zarządzający Leonardo Helicopters.

Śmigłowiec AW249 o maksymalnej masie startowej kat. 7-8 ton i ładowności powyżej 1800 kg będzie charakteryzował się szybkością i długotrwałością lotu pozwalającą na przetrwanie w najtrudniejszych warunkach, podczas realizacji zadań z zakresu wsparcia powietrznego oraz zbrojnej eskorty - tak go charakteryzuje Leonardo Helicopters.

Będzie potężnie uzbrojony. Poza działkiem zamontowanym w wieżyczce AW249 będzie charakteryzował się elastycznym systemem uzbrojenia, tworzonym przez sześć zasobników zamontowanych na skrzydłach, dzięki którym będzie przenosił różne kombinacje pocisków powietrze-ziemia lub powietrze-powietrze, jak również rakiet niekierowanych/kierowanych lub zewnętrznych zbiorników paliwa. Dwa silniki o dużej mocy pozwolą maszynie działać w każdych warunkach klimatycznych i środowiskach.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tak czy nie / 7 października 2018 o 08:32
+19
A na tym horyzoncie widać nowe krzesła?
Avatar
Gość / 7 października 2018 o 13:16
+10
Ta Gawryluk sciemnia na calego; ten zaklad to teraz tylko montownia i laminaty czyli najgorsze prace, ktore wykonuje sie wlasnie w Swidniku (to zreszta trend ogolnopolski). Ten zaklad na ta chwile nie jest w stanie samodzielnie zaprojektowac, zbudowac i produkowac smiglowiec a tym bardziej szturmowy. Wiekszoisc ludzi jest tam zatrudniona na smieciowkach, zwiazki zawodowe to farsa bo to pieski i kapusie wloskiego zarzadu, "kadra inzynierska" zas to tak jak juz ktos wspomnial zatrudnieni po znajomosci kumple krolika.
Avatar
Gość / 7 października 2018 o 14:17
+7
Wlosi z tego zakladu zrobili montownie z pracownikami na smieciowkach, inna sprawa, ze 90+ % zatrudnionych (w tym tych "inzynierow" po politologii) to zwykli imbecyle, ktorzy nawet nie znaja podstaw rysuku technicznego.
Avatar
Mirek B. / 7 października 2018 o 10:01
+7
Czarno widzę przyszłość firmy jak fahowcy na kolanach pracują!
Avatar
Gość / 7 października 2018 o 09:00
+6
Obiecanki cacanki."na horyzoncie" to raczej ciemność.
Avatar
Gość / 7 października 2018 o 11:22
+4
Pani Gawryluk takie bajki to niech opowiada dzieciom w przedszkolu. Ta firma produkująca kiedyś śmigłowce, tak, kiedyś, bo nie teraz, jest konsekwentnie niszczona przez Włochów, praktycznie w obecnym stanie nie jest już zdolna do produkcji nowych śmigłowców. Wiem coś o tym bo tam do niedawna pracowałem. Wspomniana w artykule kadra inżynierska to w większości ludzie zatrudniani po znajomości lub rodzinnie (np.: na stanowiskach kierowników wydziałów są ludzie po geografii lub geologii) gdy się z nimi rozmawia na tematy fachowe, oni nie wiedzą o czym się do nich mówi. Włosi przejęli tą firmę, tak przejęli nie kupili, bo takiej firmy jaką była kiedyś nie kupuje się za cztery W-3 w przybliżeniu, tylko po to by wyeliminować sobie konkurenta. Pani Gawryluk wspomniała też o inwestycjach, tak były, ale w większości za pieniądze pochodzące z UE i które przeważnie przeznaczono na prace remontowo-budowlane. W Zakładzie Mechanicznym (kiedyś popularnie zwana jedynka) teraz pracuje na dwóch zmianach mniej ludzi niż kiedyś tylko na pierwszej zmianie. Maszyn pozostało może 50%.
Pani Gawryluk takie bajki to niech opowiada dzieciom w przedszkolu. Ta firma produkująca kiedyś śmigłowce, tak, kiedyś, bo nie teraz, jest konsekwentnie niszczona przez Włochów, praktycznie w obecnym stanie nie jest już zdolna do produkcji nowych śmigłowców. Wiem coś o tym bo tam do niedawna pracowałem. Wspomniana w artykule kadra inżynierska to w większości ludzie zatrudniani po znajomości lub rodzinnie (np.: na stanowiskach kierowników wydziałów są ludzie po geografii lub geologii) gdy się z nimi rozmawia na tematy fachowe, oni nie wiedzą... rozwiń
Avatar
użytkownik niezarejestrowany / 7 października 2018 o 08:53
+4
Czy Redakcja Dziennika zamierza coś zrobić z hurtowym dodawaniem "łapek w górę i dół" za pomocą programów do zmiany numeru IP? Dalsze funkcjonowanie forum w obecnej postaci nie ma sensu.
 czy Redakcja Dziennika zamierza coś zrobić z abramowickimi trolami bełkoczącymi coś tu na forum ???
Avatar
Karol / 7 października 2018 o 19:01
+3
Panie Puzio a skąd Pan wziął nazwę PZL??? To już nie istmieje !!!
WYTWÓRNIA SPRZĘTU KOMUNIKACYJNEGO PZL ŚWIDNIK S A to firma, której branża została w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) sklasyfikowana jako: Produkcja śmigłowców wielozadaniowych PZL Mi-2Plus, PZL Kania, PZL W-3A Sokół, PZL SW-4, usługi kooperacyjne w zakresie: struktury lotnicze metalowe, kompozytowe, części mechaniczne; montaż zespołów mechanicznych, cięcie metali, obróbka pokryciowa i cieplna; projektowanie i prace badawczo rozwojowe. Powstała w 1990 roku. Forma prawna firmy WYTWÓRNIA SPRZĘTU KOMUNIKACYJNEGO PZL ŚWIDNIK S A to Spółka akcyjna. Firma posiada numer NIP 7130005502, numer REGON 004207330 i KRS 0000028780, a jej siedziba mieści się pod adresem: Al. Lotników Polskich i 21-045 Świdnik, województwo LUBELSKIE. Z firmą WYTWÓRNIA SPRZĘTU KOMUNIKACYJNEGO PZL ŚWIDNIK S A skontaktujesz się telefonicznie pod numerem +48814468000. Odwiedź stronę internetową  ******pzl.swidnik.pl
 to ile państwo ma udziału ? :) Państwowe Zakłady Lotnicze to funkcjonowały za PRL!  w klasyfikacji działalności to wszystko można sobie napisać, owszem . niedouczone głąby potrafią wszystko 
 to ile państwo ma udziału ? :) Państwowe Zakłady Lotnicze to funkcjonowały za PRL!  w klasyfikacji działalności to wszystko można sobie napisać, owszem . niedouczone głąby potrafią wszystko  rozwiń
Avatar
Gucio / 7 października 2018 o 09:12
+3
wypociny DW na zamówienie ...
Avatar
Gość / 7 października 2018 o 08:24
+3
Macierewicz kupując od Świdnika śmigłowce w technologii stealth, niewidzialne wprowadził ten zaklad w 22 wiek, a naszą armię nawet w 23 wiek (bo wot ma przecież też sprzęt niewidzialny). Teraz Błaszczak kontynuuje dzieło maciory - ruskiego agenta wszechczasów. Jeszcze pis nas tylko wyprowadzi z ue i będzie wielka Polska - wielka jako część wielkiej Rosji. Od Bałtyku po pacyfik.
Avatar
Gość / 13 października 2018 o 21:33
+1
Kruk? "Coś tam, coś tam"?
Avatar
Fredek / 11 października 2018 o 18:19
0
To typowy pisowski artykuł propagandowy pisany na zamówienie żal d.......ściska
Avatar
Gość / 11 października 2018 o 09:08
0
Te śmigłowce nadaja sie do oprysków i gaszenia pożarów lasów a nie do wojska.Ledwo to to lata wydaje taki dźwięk że słychać go do 25 km czołgi zachowują wiekszą CISZE i to ma być cud technika owszem dla CIEMNOTY
Avatar
Sokół / 7 października 2018 o 22:53
+2
ŻAL PATRZEĆ JAK ODDAJĄ LUDZI W OUTSOURCING. TO JUŻ TYLKO MONTOWNIA. ... dajcie zarobić ludziom a nie pośrednikom...
Avatar
Gucio / 7 października 2018 o 19:46
+1
wartownicy to z maszynowymi ?
Avatar
Karol / 7 października 2018 o 19:01
+3
Panie Puzio a skąd Pan wziął nazwę PZL??? To już nie istmieje !!!
WYTWÓRNIA SPRZĘTU KOMUNIKACYJNEGO PZL ŚWIDNIK S A to firma, której branża została w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) sklasyfikowana jako: Produkcja śmigłowców wielozadaniowych PZL Mi-2Plus, PZL Kania, PZL W-3A Sokół, PZL SW-4, usługi kooperacyjne w zakresie: struktury lotnicze metalowe, kompozytowe, części mechaniczne; montaż zespołów mechanicznych, cięcie metali, obróbka pokryciowa i cieplna; projektowanie i prace badawczo rozwojowe. Powstała w 1990 roku. Forma prawna firmy WYTWÓRNIA SPRZĘTU KOMUNIKACYJNEGO PZL ŚWIDNIK S A to Spółka akcyjna. Firma posiada numer NIP 7130005502, numer REGON 004207330 i KRS 0000028780, a jej siedziba mieści się pod adresem: Al. Lotników Polskich i 21-045 Świdnik, województwo LUBELSKIE. Z firmą WYTWÓRNIA SPRZĘTU KOMUNIKACYJNEGO PZL ŚWIDNIK S A skontaktujesz się telefonicznie pod numerem +48814468000. Odwiedź stronę internetową  ******pzl.swidnik.pl
 to ile państwo ma udziału ? :) Państwowe Zakłady Lotnicze to funkcjonowały za PRL!  w klasyfikacji działalności to wszystko można sobie napisać, owszem . niedouczone głąby potrafią wszystko 
 to ile państwo ma udziału ? :) Państwowe Zakłady Lotnicze to funkcjonowały za PRL!  w klasyfikacji działalności to wszystko można sobie napisać, owszem . niedouczone głąby potrafią wszystko  rozwiń
Avatar
Gosc / 7 października 2018 o 16:13
-2
Panie Puzio a skąd Pan wziął nazwę PZL??? To już nie istmieje !!!
WYTWÓRNIA SPRZĘTU KOMUNIKACYJNEGO PZL ŚWIDNIK S A to firma, której branża została w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) sklasyfikowana jako: Produkcja śmigłowców wielozadaniowych PZL Mi-2Plus, PZL Kania, PZL W-3A Sokół, PZL SW-4, usługi kooperacyjne w zakresie: struktury lotnicze metalowe, kompozytowe, części mechaniczne; montaż zespołów mechanicznych, cięcie metali, obróbka pokryciowa i cieplna; projektowanie i prace badawczo rozwojowe. Powstała w 1990 roku. Forma prawna firmy WYTWÓRNIA SPRZĘTU KOMUNIKACYJNEGO PZL ŚWIDNIK S A to Spółka akcyjna. Firma posiada numer NIP 7130005502, numer REGON 004207330 i KRS 0000028780, a jej siedziba mieści się pod adresem: Al. Lotników Polskich i 21-045 Świdnik, województwo LUBELSKIE. Z firmą WYTWÓRNIA SPRZĘTU KOMUNIKACYJNEGO PZL ŚWIDNIK S A skontaktujesz się telefonicznie pod numerem +48814468000. Odwiedź stronę internetową ******pzl.swidnik.pl
WYTWÓRNIA SPRZĘTU KOMUNIKACYJNEGO PZL ŚWIDNIK S A to firma, której branża została w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) sklasyfikowana jako: Produkcja śmigłowców wielozadaniowych PZL Mi-2Plus, PZL Kania, PZL W-3A Sokół, PZL SW-4, usługi kooperacyjne w zakresie: struktury lotnicze metalowe, kompozytowe, części mechaniczne; montaż zespołów mechanicznych, cięcie metali, obróbka pokryciowa i cieplna; projektowanie i prace badawczo rozwojowe. Powstała w 1990 roku. Forma prawna firmy WYTWÓRNIA SPRZĘTU KOMUNIKACYJNEGO PZL ŚWIDNI... rozwiń
Avatar
Gość / 7 października 2018 o 14:17
+7
Wlosi z tego zakladu zrobili montownie z pracownikami na smieciowkach, inna sprawa, ze 90+ % zatrudnionych (w tym tych "inzynierow" po politologii) to zwykli imbecyle, ktorzy nawet nie znaja podstaw rysuku technicznego.
Avatar
Gość / 7 października 2018 o 13:16
+10
Ta Gawryluk sciemnia na calego; ten zaklad to teraz tylko montownia i laminaty czyli najgorsze prace, ktore wykonuje sie wlasnie w Swidniku (to zreszta trend ogolnopolski). Ten zaklad na ta chwile nie jest w stanie samodzielnie zaprojektowac, zbudowac i produkowac smiglowiec a tym bardziej szturmowy. Wiekszoisc ludzi jest tam zatrudniona na smieciowkach, zwiazki zawodowe to farsa bo to pieski i kapusie wloskiego zarzadu, "kadra inzynierska" zas to tak jak juz ktos wspomnial zatrudnieni po znajomosci kumple krolika.
Avatar
Gość / 7 października 2018 o 11:58
0
Sokół, Głuszec, Anakonda, a na horyzoncie Kruk..??... to jakieś zoo ,a nie poważna produkcja ,ch... du.pka kamieni kupka ciąg dalszy,tym razem parszywej zmiany
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Parking, przystanek, wypożyczalnia rowerów, wszystko w jednym miejscu. Dla wygody pasażerów [zdjęcia]
galeria

Parking, przystanek, wypożyczalnia rowerów, wszystko w jednym miejscu. Dla wygody pasażerów [zdjęcia] 5 1

Trwają prace nad budową węzła komunikacyjnego w Zamościu, który umożliwi bezproblemowe korzystanie z tzw. przejazdów łączonych. Gotowe są już miejsca, w których można zostawić auto, żeby przesiąść się do autobusu, pociągu lub wskoczyć na rower.

18-latek napadł na kobietę na os. Niepodległości w Łęcznej

18-latek napadł na kobietę na os. Niepodległości w Łęcznej 1 1

Policjanci z Łęcznej zatrzymali 18-latka, który napadł na 56-letnią kobietę. Wyrwał jej torebkę z pieniędzmi, kartą bankomatową i dokumentami. Policjanci odzyskali część skradzionych rzeczy.

Kjetil Mulelid Trio w Teatrze Starym
6 lutego 2019, 19:00

Kjetil Mulelid Trio w Teatrze Starym 0 0

W środę, 6 lutego o godz. 19 na scenie Teatru Starego w Lublinie (ul. Jezuicka 18) wystąpi Kjetil Mulelid Trio z Norwegii.

Pistolety, granatniki, działka. Coraz więcej prób przemytu broni i amunicji

Pistolety, granatniki, działka. Coraz więcej prób przemytu broni i amunicji 0 4

Były już pistolety, granatniki, 30-milimetrowe działka. Na początku stycznia na przejściu w Dorohusku wpadł Ukrainiec z częściami do haubicy. Ostatnio pogranicznicy przechwycili kilkanaście sztuk amunicji.

Stasinów: Śmiertelny wypadek, nie żyje 28-letnia motorowerzystka

Stasinów: Śmiertelny wypadek, nie żyje 28-letnia motorowerzystka 10 0

Do wypadku doszło około godz. 16.40 w Stasinowie (gm. Radzyń Podlaski) na drodze krajowej nr 63 między Radzyniem Podlaskim a Wisznicami.

Ostrów Lubelski: Nie płacisz za wodę? Zamkną ci zawór

Ostrów Lubelski: Nie płacisz za wodę? Zamkną ci zawór 0 0

Ponad 50 tysięcy złotych zalegają za wodę odbiorcy z Ostrowa Lubelskiego. – Najbardziej oporni dłużnicy mogą wkrótce mieć sucho w kranach – zapowiada dystrybutor wody.

Kilka ciekawostek o pizzy, które każdy wielbiciel  powinien wiedzieć

Kilka ciekawostek o pizzy, które każdy wielbiciel powinien wiedzieć 0 1

Kochasz pizzę, ale strach przyznać się, ile jej zjadasz tygodniowo? Spokojnie, nic nie powiemy. Jednak jak przystało na prawdziwego fana, musisz znać tych kilka ciekawostek. W końcu kiedyś może trafić się quiz, w którym do wygrania będzie roczna dostawa twojego ulubionego przysmaku, a ta wiedza zawsze może się przydać!

Lamborghini Gallardo - 5 faktów o superszybkim samochodzie

Lamborghini Gallardo - 5 faktów o superszybkim samochodzie 0 0

Marka Lamborghini nierozerwalnie wiązana jest na całym świecie z super szybkimi samochodami, które szczycą się oryginalnym designem. Dla wielu model Lamborghini Gallardo jest ucieleśnieniem motoryzacyjnych marzeń. Przedstawiamy 5 faktów o marce Lamborghini i samym Gallardo.

Zarząd powiatu zdecydował o odwołaniu dyrektor I LO im. Czartoryskiego w Puławach ze stanowiska

Zarząd powiatu zdecydował o odwołaniu dyrektor I LO im. Czartoryskiego w Puławach ze stanowiska 278 27

Zakończyło się dzisiejsze posiedzenie zarządu powiatu puławskiego, który dyskutował o konsekwencjach wobec dyrektor I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. Decyzja była jednomyślna - władze zdecydowały o odwołaniu Beaty Trzcińskiej-Staszczyk ze stanowiska.

Puchar Świata w skokach narciarskich wraca do Zakopanego
film

Puchar Świata w skokach narciarskich wraca do Zakopanego 0 1

Puchar Świata wraca do świątyni polskich skoków. W nadchodzący weekend, od 18 do 20 stycznia, najlepsi skoczkowie świata będą rywalizować na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Lubelskie: Uczennica upokorzona i pobita na placu obok szkoły. Urząd również zajmuje się sprawą

Lubelskie: Uczennica upokorzona i pobita na placu obok szkoły. Urząd również zajmuje się sprawą 22 16

Urząd Miasta w Białej Podlaskiej również monitoruje sprawę nękania i pobicia 15-letniej Izabeli.

Grupa Azoty będzie dalej sponsorować Wisłę Puławy?

Grupa Azoty będzie dalej sponsorować Wisłę Puławy? 7 4

Wszystko powinno się w końcu wyjaśnić. Na czwartek zaplanowano kolejną odsłonę Nadzwyczajnego Walnego Zebrania w Wiśle Puławy. Jest szansa, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. znowu wesprze klub

Vestige w Pracowniach Kultury Tatary
24 stycznia 2019, 20:00

Vestige w Pracowniach Kultury Tatary 1 0

W czwartek, 24 stycznia o godz. 20 w na scenie Pracowni Kultury Tatary (ul. Hutnicza 28a) wystąpi formacja Vestige.

Chcesz szybko sprzedać lub wynająć mieszkanie? Sprawdź, czym jest home staging

Chcesz szybko sprzedać lub wynająć mieszkanie? Sprawdź, czym jest home staging 0 0

Home staging to sztuka przygotowywania mieszkań do najmu lub sprzedaży, a home stager to specjalista, który się tym zajmuje. Takie usługi obejmują zwykle aranżację, dekorowanie i stylizację wnętrz, a także tworzenie przytulnej atmosfery. Sprawdź, na czym dokładnie polega home staging i jak samodzielnie przygotować mieszkanie na sprzedaż lub wynajem.

Civilization VI: Gathering Storm. I cóż, że ze Szwecji (wideo)
film

Civilization VI: Gathering Storm. I cóż, że ze Szwecji (wideo) 0 0

Ze Szwecji jest królowa Krystyna. A z Mali: Mansa Musa. To kolejne cywilizacje, na czele których będziemy mogli stawić czoła globalnemu ociepleniu w grze Civilization VI: Gathering Storm.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.