Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 czerwca 2002 r.
10:24
Edytuj ten wpis

Śpiewają nam jak z nut

0 0 A A
Budka Suflera: 28 lat na scenie i wciąż w doskonałej formie. Gdyby pojechali do Korei na mistrzostwa
Budka Suflera: 28 lat na scenie i wciąż w doskonałej formie. Gdyby pojechali do Korei na mistrzostwa

Gdyby polska reprezentacja grała w piłkę nożną tak jak nasze sztandarowe zespoły - to moglibyśmy spokojnie spać przed każdym meczem. Bo na Budkę Suflera, Beatę i Bajm możemy stawiać w ciemno. I, co pokazał ostatni festiwal w Opolu, trudno się na nich zawieść.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A było tak: "Solo” Budki Suflera wygrało nagrodę publiczności w konkursie Premier, wieczór Superjedynek okazał się szczęśliwy dla Beaty Kozidrak, która otrzymała laur w kategorii Wokalistka Roku, a w Debiutach zwyciężyli bracia Piotr i Wojciech Cugowscy. Jednym słowem Lublin górą na tegorocznym 39. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu!

A mnie się marzy kurna chata

Opinie krytyków po festiwalu były, jak zwykle, podzielone. Gdy jedni chwalili, drudzy ganili.
"Zwycięstwa Budki Suflera w mocno obsadzonym koncercie Premier, po tym jak zrezygnowało z udziału Ich Troje, można się było spodziewać. "Solo” z tanecznym motywem, zapadającym w pamięć refrenem, zabrzmiało jeszcze lepiej niż na płycie”. (Jacek Cieślak "Rzeczpospolita”).
"Ludzie lubią to, co znają, dlatego większość piosenek premierowych już stała się przebojami” (Krzysztof Jaślar, reżyser koncertu).
Nie podzielał w pełni tej opinii Jarosław Burdek, dyrektor programowy i muzyczny MTV Polska: "O ile poziom Premier był dość wysoki, o tyle publiczność reagowała dość chłodno, nawet na wybraną przez siebie Budkę Suflera”.
"Nowa Trybuna Opolska” napisała: "Solo” Budki było najczęściej granym utworem w większości polskich rozgłośni radiowych, więc nic dziwnego, że zwyciężyło”.
Zżymał się natomiast Marek Niedźwiecki, pisząc o festiwalu: "Opole już nie moje... To trochę smutne, ale takie jest życie. Bywałem na festiwalu w latach 80. i na początku 90. Wtedy mi się podobało. Teraz mniej. To już teraz festiwal telewizyjny i ja to rozumiem. Realizacja, dźwięk, orkiestra Kukli... Wszystko SUPER jedynka, ale... mnie się marzy "kurna chata”, bo ja już jestem z tamtej epoki i nic na to nie poradzę”.
Marek Sierocki, dyrektor artystyczny festiwalu i przewodniczący jury: "Mieliśmy duży problem z wyłonieniem zwycięzcy. Poziom debiutantów był bardzo wyrównany, dlatego postanowiliśmy przyznać dwie równorzędne pierwsze nagrody”.

Piwnica? To już było

Budka Suflera na festiwalu opolskim zagrała dopiero po raz drugi.
- Nie dlatego przyjechaliśmy do Opola, że chcieliśmy się zmierzyć z paroma wykonawcami - mówi wokalista Krzysztof Cugowski, który wyśpiewał zwycięskie "Solo”. - Przyjechaliśmy po to, by zaprezentować jeden z utworów z naszej płyty, a to, jak wypadliśmy, jest dla nas takim papierkiem lakmusowym. Mamy sytuację bardziej klarowną, wiemy mniej więcej, co będzie po 1 czerwca, kiedy płyta się już ukaże.
Cugowski może być podwójnie zadowolony, gdyż w koncercie Debiuty jego synowie - Piotr i Wojtek - zajęli pierwsze miejsce wespół w zespół z grupą Jean d'Arme (czyli Żandarm).
- Każdy występ jest nam potrzebny, bo pozwala przybliżyć publiczności nasz wizerunek, jest dobrą promocją nas i zespołu mówią bracia.
- Ja nakłoniłem ich, żeby tu wystąpili, bo uważam, że jeżeli będą grać w piwnicach dla 15 osób, nawet jeśli im się wydaje, że są to jakieś niewiarygodnie nowatorskie rzeczy (co nie jest prawdą, bo to już kiedyś ktoś wymyślił), to do niczego nie dojdą. Jeżeli chce się grać zawodowo, to trzeba swoją muzykę gdzieś pokazać. Uważam, że Opole jest dobrym miejscem - tak z kolei o synach wypowiada się tata.
Jest wreszcie i trzecia wygrana, czyli Beata Kozidrak, wyróżniona Superjedynką w kategorii wokalistka: - Nagrodę tę dostaje się dzięki publiczności i to ona o niej decyduje - mówi Beata. - Mam tę przewagę, że na swój wizerunek pracuję bardzo długo. W kraju jest wiele kobiet, które świetnie śpiewają. Mało jest osobowości, a za dużo naśladownictwa. Trzeba mieć jakieś wzorce, ale osobowość trzeba budować samemu poprzez bycie sobą.

Psy szczekają, karawana jedzie

Zarówno Budka Suflera jak i Beata Kozidrak z Bajmem na swój sukces pracowali wiele lat. Budka, która zadebiutowała w 1974 roku w Rozgłośni Lubelskiej Polskiego Radia, dopiero w 1997 roku była gwiazdą festiwalu w Sopocie i w tym samym roku została laureatem Wiktora oraz nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk '97 w kategoriach: zespół roku i piosenka roku, a także nagród zespołowych i indywidualnych Play Box w latach 1997-99 oraz nagrody im. M. Święcickiego przyznawaną przez Program III PR w 1998 roku.
Budka debiutowała w Opolu dopiero dwa lata temu. - Za pierwszym razem mieliśmy blisko 50 lat, a wtedy nic nie jest magiczne. Magiczne jest, jak się ma 25 lat. Może dla moich synów będzie to coś wyjątkowego - komentuje Krzysztof Cugowski, dodając zarazem, że "za komunizmu nie pisali o nas i wycinali nas z tego festiwalu, bo mieliśmy za długie włosy. Nie przeszkadzało nam to w niczym. To jest tak, że psy szczekają, karawana jedzie dalej”.
Natomiast Opole otworzyło drogę do kariery Beacie Kozidrak i zespołowi Bajm. - Opole to dla mnie szczególne miasto. Kojarzy mi się z moim debiutem. Tutaj zaczęła się moja kariera na scenie i można powiedzieć, że ten występ z piosenką "Piechotą do lata” zaważył na moim dalszym życiu. Zawsze będę do tego wracać pamięcią - mówi wokalistka z nutą nostalgii w głosie.
Trudno przewidzieć, jak potoczą się losy braci Cugowskich. W koncercie Debiutów zaprezentowali się w kompozycji Romualda Lipki. Zaproponowali brzmienie rockowe z końca lat 60. z widoczną fascynacją Free. Muszą jeszcze wiele pracować nad stworzeniem własnego repertuaru, nad budowaniem własnego wizerunku scenicznego. Pierwszy, poważny krok już zrobili. Może, tak jak w przypadku Beaty, Opole będzie początkiem ich drogi na szczyt.

Beata Kozidrak

Zodiakalny Byk, całą swoją siłę buduje na własnych porażkach. Nigdy się nie poddaje.
Wszystko w jej karierze estradowej zaczęło się w Opolu. Podczas festiwalu w 1978 roku widzowie zobaczyli grupę młodych lublinian. Ich piosenka "Piechotą do lata” zajęła drugie miejsce w konkursie debiutów i momentalnie stała się jednym z największych przebojów tamtego roku. Zespół nosił nazwę Bajm, co było zbitką pierwszych liter imion jego założycieli: Beaty Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego.
Beata na estradzie daje z siebie wszystko. Estrada to jej żywioł. Podróżuje na koncerty w przyjemnością, ale najbardziej lubi ten moment, gdy zza szyby samochodu widzi białą tabliczkę z napisem: Lublin.
W swoim domu czuje się najszczęśliwsza. Gdy wraz z mężem go budowali, wiedzieli, że musi być ich azylem, miejscem odpoczynku, relaksu. Zresztą Beata po łacinie znaczy "szczęśliwa”. Żyje więc w przekonaniu, że szczęście ma zapisane
w gwiazdach. Dzieciństwo spędziła wśród kamieniczek Starego Miasta w Lublinie. Kiedy wracała ze szkoły, mama zawsze czekała z obiadem na nią i dwójkę rodzeństwa. Swojego męża, muzyka, poznała, gdy miała 19 lat. Najpierw była przyjaźń. Później przyszła miłość. Nie wątpiła, że znalazła drugą połowę.
- Miłość jest moim eliksirem - mówi. - Dzięki niej mam ochotę żyć i tworzyć.
Pierwsze dziecko, Kasię, urodziła, gdy miała 22 lata. Na narodziny młodszej, Agaty, czekali z całą rodziną 12 lat. Dziś dziewczynki są jej najlepszymi przyjaciółkami i pierwszymi krytykami.

Budka Suflera

Zespół powstał w 1973 r. w Lublinie w składzie: Krzysztof Cugowski - wokal, Romuald Lipko - instrumenty klawiszowe, Zbigniew Zieliński - perkusja, Andrzej Ziółkowski - gitara. Początkowo współpracował z grupą wokalną i kwintetem smyczkowym. Zadebiutował w 1974 w Rozgłośni Lubelskiej PR nagraniami, wśród których znalazła się m.in. piosenka "Ain't No Sunshine”, znana jako "Sen o dolinie” (muz. B. Withers, sł. pol. A. Sikorski). Ogólnopolską popularność przyniosła zespołowi tytułowa piosenka pierwszej płyty "Cień wielkiej góry”. Od 1975 skład zespołu ulegał częstym zmianom, m.in. Z. Zielińskiego zastąpił Tomasz Zeliszewski, w 1976 dołączył Andrzej Szczodrowski, a w 1977 wokalistą został Stanisław Wenglorz. Zmianom personalnym towarzyszyły zmiany w brzmieniu i stylistyce. W 1978 zespół tworzyli: Jan Borysewicz, Romuald Czystaw, Zdzisław Janiak, R. Lipko, T. Zeliszewski, A. Ziółkowski. W latach 80. współpracowali z nim soliści: Izabela Trojanowska (1980-81), Felicjan Andrzejczak (1981-82), Urszula Kasprzak (1982-88). Zespół koncertował m.in. w NRD, Czechosłowacji, RFN, ZSRR, Holandii, Francji, na Węgrzech, w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Wystąpił w filmie "Przepraszam, czy tu biją” (reż. M. Piwowski) i "Alabama” (reż. R. Rydzewski). Współpracowali z nim także: Marek Dmytrow, Krzysztof Mandziara, Andrzej Sidła, Piotr Płecha oraz Anna Jantar, Irena Jarocka i Czesław Niemen. Od 1992 zespół tworzą: K. Cugowski, Mieczysław Jurecki, R. Lipko, Marek Raduli, T. Zeliszewski. Był gwiazdą Sopot Festival ‘97.
Przez ponad 28 lat swojej działalności Budka wydała 22 albumy, wylansowała wiele przebojów. W 1997 roku ukazał się album "Nic nie boli tak jak życie” - 1 milion sprzedanych egzemplarzy, co jest rekordowym wynikiem w dziejach polskiego rynku muzycznego. Zespół otrzymał wszystkie możliwe nagrody, wygrał wszystkie możliwe plebiscyty, zaprezentował muzykę z tej płyty na wszystkich możliwych festiwalach i scenach. Kolejny album "Bal wszystkich świętych” - wynik 300.000 egzemplarzy potwierdza popularność Budki Suflera.

Lubelskie muzyką stoi

Z Lubelszczyzny wywodzi się wielu artystów, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Oprócz laureatów tegorocznych nagród w Opolu - Budki Suflera i Beaty z Bajmem - przedstawiamy w kolejności alfabetycznej innych znanych solistów i zespoły.

Marek Grechuta - pochodzi z Zamościa, skąd powędrował na studia do Krakowa. Ukończył architekturę. W czasie studiów wraz
z Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył zespół "Anawa”. Został laureatem VI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenkarzy Studenckich w Krakowie.

Gospel Rain - grupę założył Grzegorz Głuch w 1991 roku, absolwent KUL, który obecnie jest szefem biura Instytutu Europy Środkowej. Zespół specjalizuje się w muzyce kościelnej, jest laureatem festiwalu muzyki chrześcijańskiej Song Of Song's w Toruniu.

Jan Kondrak - najsłynniejszy bard Lubelszczyzny, założyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Od lat organizuje
z powodzeniem Festiwal Piosenki Ekologicznej w Józefowie. Śpiewał piosnki Stachury. Operuje głosem
o ogromnej rozpiętości, dynamicznym i szlachetnym w barwie. Ma łatwość i pisania, i komponowania.

Bohdan Łazuka - aktor, piosenkarz. W szkole muzycznej grał na oboju. Absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Debiutował w kabarecie "Szpak” i rozrywkowych programach telewizyjnych. Jego kariera piosenkarska zaczęła się od zdobycia
I nagrody na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1964 r. w warszawskiej Sali Kongresowej dał pierwszy wielki recital, przyjęty przez publiczność niezwykle gorąco.

Włodzimierz Nahorny - urodził się w Radzyniu Podlaskim. Saksofonista jazzowy i pianista, absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Współpracował z Polskim Radiem, występował na koncertach jazzowych w Filharmonii Narodowej. Laureat konkursu w Wiedniu, nagrodę wręczył mu sam Duke Ellington. Twórca piosenek.
Witold Paszt - pochodzi z Zamościa, współtwórca zespołu "Vox”. W ub. roku zdecydował się nagrać solową płytę. Fani cenią go za muzykalność, oryginalną barwę głosu, a najbliżsi za to, że nikogo nie udaje - ani na scenie, ani w życiu prywatnym.

Sława Przybylska - pochodzi z Międzyrzeca Podlaskiego. Początkowo uczyła się w Liceum Plastycznym, później w Szkole Wyższej Służby Zagranicznej. Debiutowała w warszawskim STS. Pierwszy sukces odniosła w konkursie radiowym, zdobywając pierwsze miejsce (1957). W ub. roku postanowiła definitywnie rozstać się estradą.
Jola Sip - bodaj najbardziej utalentowana z lubelskich pieśniarek młodego pokolenia. Dokładnie sześć lat temu dała swój pierwszy recital. Najlepiej czuje się w piosence literackiej na rockowo. Jako jedyna kobieta zasila Lubelską Federację Bardów. W lubelskim studiu Hendrix zarejestrowała piosenki na swój pierwszy album.

Sixteen-Seventeen - zespół z lubelskim rodowodem, którego filarem był zmarły przedwcześnie Jarek Pruszkowski. Nagrali kilka płyt, m.in. "Lawa”, "Szalona”, "Chłopak
i dziewczyna”.

Piotr Szczepanik - absolwent KUL. Debiutował na II Festiwalu Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1963 r. Rok później został laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Studenckiego. Debiut radiowy to nagranie piosenek "Żółte kalendarze” i "Zabawa podmiejska”.

Izabella Trojanowska - w latach 80. związała się z Budką Suflera. Współpracowała też ze Stalowym Bagażem i Janem Borysewiczem. Jako aktorka zagrała w filmach: "Strachy”, "Kariera Nikodema Dyzmy” i serialu "07 zgłoś się”. Obecnie gra w "Klanie”. Od 1987 r. mieszka w Berlinie.

Urszula - laureatka konkursu piosenki radzieckiej w Zielonej Górze w 1977 roku. Studiowała na Wydziale Artystycznym Wychowania Muzycznego UMCS w Lublinie, nie zapominając o śpiewaniu. W 1981 r. zadebiutowała z Budką Suflera, z którą rozstała się po 8 latach i zaczęła pracę we własnej grupie Jumbo, założonej przez Staszka Zybowskiego, jej męża. W tym samym 1989 roku wyjechała do USA, gdzie występowała m.in. dla Polonii. Wróciła do kraju w roku 1994. W ub. roku odebrała w Sopocie nagrodę za całokształt dokonań artystycznych.

VOX - zaczynali jako kwartet w składzie: Witold Paszt, Jerzy Słota, Andrzej Kozioł i Ryszard Rynkowski. Zadebiutowali w 1979 r. na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Największe sukcesy odnosili w latach 80. Dziś Vox to tercet: Jerzy Słota, Dariusz Tokarzewski i Witold Paszt.

Poza tym na rynku muzycznym Lublina i Lubelszczyzny istnieje wiele kapel, które prezentowaliśmy na naszych łamach, jak m.in. Loch Ness, Screwed Up, More Experience, Skubańcy, Z.O.O.M., Compania Flamenca, Raven, Meffis, Słoma i Bębnoluby, Tequila, Nazwa Zastrzeżona, Yellow Papers, Banda Ob.Wiesia, Harmonica Jazz Quartet.

J. Św.

Piotrek i Wojtek Cugowscy

Piotr i Wojciech, synowie Krzysztofa Cugowskiego, poszli w ślady ojca. Obaj występują na scenie. I nie tylko śpiewają, ale również grają. Gitarzysta Wojtek próbował swoich sił najpierw w Tipsy Train, potem w Aligatorze i Exit. Towarzyszył ojcu przy nagraniu płyty solowej "Integralnie”, akompaniując mu na gitarze.
Piotr śpiewa i gra na tamburynie. Wyszedł na scenę po raz pierwszy przed dwoma laty w Filharmonii Lubelskiej. Pokonał tremę i w widowisku bożonarodzeniowym zaśpiewał dwa utwory. Niedługo potem nagrał singla "Dotknąć nieba” w duecie z Alicją Bachledą-Curuś.
Niedawno bracia Cugowscy zaśpiewali w Kawiarni Artystycznej Hades, przyciągając komplet publiczności. Mają w repertuarze około 30 piosenek. Większość to znane standardy.
Krzysztof Cugowski nie wyklucza wspólnych koncertów z synami, ale - jak twierdzi - nie może być tak, żeby synowie byli jego protezą.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jeden numer telefonu ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia

Jeden numer telefonu ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia 4 0

W oddziałach NFZ w całej Polsce działa już Telefoniczna Informacja Pacjenta (TIP) – wspólny numer telefonu dla Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Tłumy fanów na spotkaniu z Naruciakiem w Tarasach Zamkowych [zdjęcia]
galeria

Tłumy fanów na spotkaniu z Naruciakiem w Tarasach Zamkowych [zdjęcia] 87 14

Znany YouTuber - Naruciak - spotkał się w sobotę ze swoimi fanami z Lublina w Tarasach Zamkowych. Tłumy chętnych chciały sobie zrobić zdjęcie i porozmawiać ze swoim idolem.

Polscy piłkarze przygotowują się do meczu z Portugalią w Lidze Narodów
film

Polscy piłkarze przygotowują się do meczu z Portugalią w Lidze Narodów 0 0

Reprezentacja Polski we wtorek (20.11) rozegra ostatni mecz w Lidze Narodów. Biało-czerwoni zmierzą się na wyjeździe z Portugalią. Kadra Jerzego Brzęczka przygotowuje się do tego meczu w Gdańsku.

Nie będą mieć fermy drobiu za płotem. Mieszkańcy sprzeciwiają się inwestycji

Nie będą mieć fermy drobiu za płotem. Mieszkańcy sprzeciwiają się inwestycji 11 3

Gmina Baranów Maleją szanse na powstanie oprotestowanej przez mieszkańców Śniadówki dużej fermy drobiu. Odmowę wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji w mocy utrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie

E.S Besancon Feminin – MKS Perła Lublin 31:28. Zabrakło niewiele

E.S Besancon Feminin – MKS Perła Lublin 31:28. Zabrakło niewiele 1 4

Lubelskie szczypiornistki kończą przygodę w europejskich pucharach. Zespół trenera Roberta Lisa uległ na wyjeździe E.S Besancon Feminin i nie zakwalifikował się do fazy grupowej Pucharu EHF

Nowy wójt gminy Kurów: Na początek reorganizacja urzędu

Nowy wójt gminy Kurów: Na początek reorganizacja urzędu 0 11

Rozmowa z Arkadiuszem Małeckim, wójtem-elektem gminy Kurów.

Zamojskie czytanie sztuki Icchoka Lejba Pereca "W nocy na Starym Rynku"
22 listopada 2018, 18:00

Zamojskie czytanie sztuki Icchoka Lejba Pereca "W nocy na Starym Rynku" 1 0

W czwartek, 22 listopada o godz. 18 w Centrum Synagoga w Zamościu (ul. Pereca 14) odbędzie się czytanie dramatu Icchoka Lejba Pereca W nocy na Starym Rynku.

Właściciele lokalnych sklepów zgłaszali inicjatywy. Pieniądze dla pięciu z woj. lubelskiego

Właściciele lokalnych sklepów zgłaszali inicjatywy. Pieniądze dla pięciu z woj. lubelskiego 2 0

Pięć inicjatyw społecznych, które wyłonione zostały w ogólnopolskim głosowaniu w ramach akcji „Lokalni Herosi – 100 inicjatyw Przedsiębiorców na 100-lecie Niepodległości”, zostanie zrealizowanych na terenie województwa lubelskiego.

Azoty Puławy – Selfoss 33:26. Obiecująca zaliczka przed rewanżem

Azoty Puławy – Selfoss 33:26. Obiecująca zaliczka przed rewanżem 28 0

W pierwszym meczu trzeciej rundy kwalifikacyjnej Pucharu EHF zespół trenera Bartosza Jureckiego pokonał we własnej hali Islandczyków różnicą siedmiu bramek i jest bliski awansu do fazy grupowej tych rozgrywek

W powiecie włodawskim wygrało PiS. Ale rządzić raczej nie będzie

W powiecie włodawskim wygrało PiS. Ale rządzić raczej nie będzie 13 7

W Radzie Powiatu Włodawskiego siedem mandatów zdobyło PiS, pięć PSL i trzy kandydaci związanego z lewicą KWW „Łączy nas Samorząd”. Wszystko wskazuje na to, że koalicję zawiążą ludowcy z włodawską lewicą.

To ostatnie chwile bez śniegu. Kiedy spadnie śnieg? Pogoda na niedzielę w woj. lubelskim
film

To ostatnie chwile bez śniegu. Kiedy spadnie śnieg? Pogoda na niedzielę w woj. lubelskim 55 3

Kiedy spadnie śnieg? Sprawdź prognozę pogody na niedzielę dla woj. lubelskiego i całej Polski.

Powiślak Końskowola – Kryształ Werbkowice 4:1. Kiepski dzień bramkarza

Powiślak Końskowola – Kryształ Werbkowice 4:1. Kiepski dzień bramkarza 0 0

To miał być jeden z ciekawszych meczów weekendu. Powiślak pokonał jednak Kryształ Werbkowice 4:1. Gospodarze już po 33 minutach prowadzili 3:1. Dzięki kolejnemu kompletowi punktów zakończyli rok na czwartym miejscu w tabeli

Firma z Lubelskiego nie ma sobie równych w tej części Europy. Nowa, imponująca inwestycja
galeria

Firma z Lubelskiego nie ma sobie równych w tej części Europy. Nowa, imponująca inwestycja 156 9

Firma JMP Flowers ze Stężycy zakończyła realizację inwestycji za ponad 67 mln zł. Dzięki niej znacząco wzrosły jej zdolności produkcji kwiatów.

Łada Biłgoraj – Górnik II Łęczna 3:2. Zabójcze sześć minut

Łada Biłgoraj – Górnik II Łęczna 3:2. Zabójcze sześć minut 0 2

Łada pozytywnym akcentem zakończyła rundę jesienną. Drużyna Bartłomieja Kowalika pokonała u siebie rezerwy Górnika Łęczna 3:2, chociaż to goście otworzyli wynik. Po zmianie stron w przeciągu... sześciu minut gospodarze zaliczyli jednak trzy trafienia i zgarnęli bardzo cenne, trzy punkty. A te pozwoliły zakończyć rok nad kreską

Młodzież z bialskiego ekonomika we Włoszech
galeria

Młodzież z bialskiego ekonomika we Włoszech 0 0

Młodzież z bialskiego "ekonomika" we włoskim Vimercate. To efekt dwuletniej współpracy pomiędzy szkołami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.