Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 sierpnia 2003 r.
11:31
Edytuj ten wpis

Święta woda

0 0 A A

d Odkąd w 1640 roku Matka Boska objawiła się w Krasnobrodzie Jakubowi Ruszczykowi i powiedziała: „Postaw figurę, albowiem tu będzie się chwała mojego syna odprawowała”„– do cudownego źródła zjeżdżają po łaski ludzie z całej Polski. Przez kilka godzin towarzyszyliśmy pielgrzymom i spragnionym, pytając, na co liczą, odwiedzając to miejsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Do stojącej na palach kapliczki, pod którą bije cudowne źródło, prowadzi malownicza aleja, gęsto obsadzona drzewami. Po obu stronach drogi rozsiadły się kapliczki, a w każdej jakiś święty wstawia się do Pana Boga za pielgrzymami.
Stajemy u św. Onufrego. Kapliczkę posadowiono na planie liścia koniczyny, co niechybnie niesie szczęście rozmodlonym wędrowcom. W środku zapach świeżych kwiatów i zabytkowa figurka świętego, zapatrzonego w niebo. Chwila skupienia, wracamy do samochodu i po pięciu minutach jesteśmy przed sławnym źródłem.
30 litrów na tydzień
Przy drodze mijamy kilka samochodów. Wchodzimy do kapliczki. W dwóch pomieszczeniach święte obrazy, wota, historia objawienia Matki Boskiej. Po lewej stronie przykląkł starszy mężczyzna, po prawej dwoje młodych szepcze sobie do ucha – ale na tyle głośno, że postronni słyszą wyraźnie – wyznanie miłości.
Przed kapliczką kolejka do źródełka. Jeden z turystów kończy napełniać spory kanister.
– Biorę 30 litrów. Starczy mi na tydzień. Na herbatę, kawę i napój z miodem. Przyjeżdżam tu trzeci rok – opowiada Janusz Kalinowski z Lublina.
• Wierzy pan, że ta woda ma cudowną moc?
– Woda jak woda. Ale w coś trzeba wierzyć. Jak inaczej żyć?
Tu się będzie chwała odprawowała
Trzydzieści metrów od kapliczki, na niewielkim wzgórzu, stoi grupowy pomnik, przedstawiający historię objawienia się w Krasnobrodzie Matki Boskiej. W tym miejscu miało dojść do niezwykłego wydarzenia, które, na podstawie starych kronik i opowieści, zapisał Mikołaj Stworzyński, archiwista Ordynacji Zamojskiej.
– W święto Matki Bożej Śnieżnej Jakub Ruszczyk, chłop z Szarowoli, od młodości „trapiony przez czarta”, przyszedł do miasteczka. Tu złorzeczył ludziom, potem pobiegł do boru, gdzie go jasność wielka ogarnęła. Gdy przestraszony upadł na ziemię, usłyszał głos niewiasty: „Postaw figurę, albowiem tu będzie się chwała mego syna odprawowała. Na znak tego wiedz, że jesteś od czarta uwolniony”. Za zgodą kanclerzyny Katarzyny Zamoyskiej Ruszczyk wystawił w miejscu uzdrowienia figurę – opowiada Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego i wieloletni przewodnik po Roztoczu.
Woda zdrowia doda
W kolejce po uzdrawiającą wodę stoi sześć osób. Marian Kawka z Warszawy jest tutaj trzeci raz. Właśnie napełnił butelkę.
– Jestem tu z sentymentu, urodziłem się w tych stronach. Woda smaczna, wspomnienia miłe, miejsce święte. Będę znów za tydzień – opowiada starszy pan.
– Jest lepsza niż ta w kranie. Herbata ma inny smak. Jak ją piję, mam więcej sił – dodaje Feliks Romanowski.
Za chwilę przy ujściu źródełka staje piętnastoletnia Ewa z Suchowoli. Przyjechała z trzema siostrami: Anią (pięć lat), Marysią (9 lat) i Asią (11 lat). Napełnianie idzie wolno. Dziewczynki mają dwa kartony litrowych butelek.
– Jak zabraknie, to znów przyjedziemy. Innej wody w domu się nie pija – tłumaczy Asia.
Mały obrazek, wielka moc
Odkąd Matka Boska objawiła się Ruszczykowi, wokół figury i źródełka szybko narodziło się miejsce kultu. Uzdrowieni umieszczali na drzewach święte obrazki.
W 1648 r. Kozacy Chmielnickiego zrabowali wota, obrazki zniszczyli.
– Gdy Kozacy uszli, mieszkańcy znaleźli w ziemi nieduży obrazek, wdeptany w błoto. Przedstawiał Matkę Boską z Dzieciątkiem. Ponieważ nie uległ zniszczeniu, uznano to za cud. Katarzyna Zamoyska wystawiła tu figurę, a następnie drewnianą kapliczkę – wyjaśnia Andrzej Urbański.
Pod koniec 1673 r. na Krasnobród najechali Tatarzy, kapliczkę spalili, ale obrazek... ponownie ocalał!
Dziś cudowny obrazek – o wymiarach 9 x 14 cm – znajduje się w głównym ołtarzu krasnobrodzkiego kościoła, umieszczony na tle większej kopii.
Po jego lewej stronie widnieje napis:
W pośrodku lasu mieszkasz
Tu rzeka łask płynie
Nie znana niegdyś w lesie
Tu obraz twój słynie
Do źródełka z ogłoszenia
O dwunastej robi się parno. Cudowne źródełko cicho szemrze, łagodnie mieszając się ze szmerem modlitw pielgrzymów.
Na jednym z filarów umieszczono modlitwę, która w tym miejscu ma wyjątkową moc:
Maryjo, Pani nasza Krasnobrodzka
Której życie tak jest podobne
Do życia naszego
Naucz nas tak kochać Boga i ludzi
Jak Ty...
Nad wodą nachyla się młoda kobieta z synem. Napełniają dwa słoiki, piją, biorą na zapas. Chwila modlitwy i robią miejsce następnym.
– Jesteśmy z Pabianic. O cudownym źródełku przeczytałam w „Gratce”, wypatrzyłam wśród innych ogłoszeń. No i jesteśmy – mówi Urszula Jóźwik.
• Wierzy pani w jego cudowną moc?
– Oczywiście, inaczej byśmy tu nie przyjechali – dodaje z promiennym uśmiechem pani Urszula.
Ania i Maciek zakochali się w sobie dwa lata temu. Przy źródełku przyrzekli sobie, że zawsze będą razem.
– Gdzieś przeczytałam, że jak się tu przyjedzie, to Matka Boska da szczęście w miłości – tłumaczy Ania.
Po czterdziestu latach
O 14 przy drodze stoi sznur samochodów. Do źródła przyjeżdżają całe rodziny. Janusz Ciepielewski z Puław przyjechał z żoną Czesławą i dwuletnim wnuczek Olesiem z mamą Ewą.
– Ostatni raz byłem w tym miejscu 40 lat temu, jeszcze jako harcerz. Inaczej to wszystko wyglądało. Nie było tych domów naokoło. Tylko łąki, las, woda, natura. Pamiętam, że nauczyciel nie bardzo umiał nam wytłumaczyć, skąd ta kapliczka. Ja sam opowiadanie o uzdrawiającej wodzie wkładałem między bajki – wspomina Janusz Ciepielewski.
• A dziś?
– Wszędzie coca-cola, niech dzieci spróbują zwykłej, źródlanej wody.
• Zwykłej?
– Wie pan, nie zaszkodzi, nie pomoże. Człowiek się starzeje, częściej myśli o chorobach. A nuż pomoże?... – śmieje się nasz rozmówca.
Rzeka łask
Małe, niepozorne źródełko już po killku metrach zamienia się w sporą rzekę. Ksiądz Roman Marszalec, proboszcz krasnobrodzkiej parafii, nie ma wątpliwości, że to rzeka łask.
• Pije ksiądz cudowną wodę?
– Po co? Przecież ja u siebie cudowną Matkę Boską mam. Wstaję świtem i klękam u jej stóp. Rozmawiam, proszę o łaskę. A ona mnie strzeże. Codziennie, od lat.
Proboszcz przynosi księgi uzdrowień. A w nich dziesiątki wpisów pielgrzymów ze wszystkich stron świata.
Michael Schulz z Velbert dziękuje Świętej Panience za ustąpienie strasznych bólów głowy. Babcia Weronika – za cudowne uwolnienie wnuka Pawełka od „strasznej” choroby. Pani Nowacka – za zagojenie długo nie gojących się ran. Dziesiątki świadectw wdzięczności, przepełnionych wiarą...
• Proszę księdza, czy woda z cudownego źródełka w Krasnobrodzie ma nadzwyczajną moc?
– Trudno, żeby źródlana woda była panaceum na wszystkie choroby. Nadzwyczajną moc ma Łaska Boża i wstawiennictwo naszej Krasnobrodzkiej Pani – tłumaczy ksiądz Marszalec.
Cudowny obrazek
Idziemy do świątyni. Wchodzimy bocznym wejściem, przez klasztor. Za kratą u głównego wejścia widać rozmodlonych ludzi.
– Gdy Maria Kazimiera Zamoyska, żona III Ordynata Jana „Sobiepana”, a późniejsza królowa Marysieńka, zasłabła przy porodzie i lekarze opuścili ręce, przywieziono ją do kościoła. Gdy tylko do jej ust przyłożono cudowny obrazek, przebudziła się z głębokiego snu. Jak opisał Mikołaj Stworzyńśki, „oczywistą łaskę uzdrowienia dostała” – opowiada Andrzej Urbański.
Promień słońca rozświetla ołtarz. Wpatruję się w obrazek i w napis po prawej stronie:
Opuściłaś wodę
Toś miejsce obrała
Znak to jest, że nas kochasz...
Dobra energia miłości
– Już 21 lat tu jestem i jakoś Pan Bóg dopomaga. Teraz buduję nowy kościół. Jeszcze wiele łask trzeba – mówi ksiądz proboszcz, co słynie na Polskę z ptaszarni.
Choć pora popołudniowa i większość ptasich mieszkańców zapadła w drzemkę, na głos kroków swojego opiekuna zrywają się z miejsc. Ksiądz Roman bierze do ręki miskę ziarna i wchodzi do jednej z klatek.
Przepiórki jedzą księdzu z ręki, gołąb spaceruje mu po ramieniu, złocisty bażant wybiera co lepsze ziarna. Tylko dumny paw spogląda na nas koso i wcale nie chce jeść.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Udany występ Szymona Ładniaka w Austrii

Udany występ Szymona Ładniaka w Austrii

Dobry start Szymona Ładniaka na austriackim Red Bull Ringu. Zawodnik z Lublina dwa razy ukończył rywalizację w pierwszej dziesiątce.

Lubelskie: Zmarło pięć osób z COVID-19

Lubelskie: Zmarło pięć osób z COVID-19

Na terenie województwa lubelskiego zmarło pięć osób z infekcją COVID-19 – informuje Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Biznes z Finami. Północna kultura vs. polskie przyzwyczajenia

Biznes z Finami. Północna kultura vs. polskie przyzwyczajenia

Prowadzenie biznesu w Finlandii wymaga zmiany przyzwyczajeń co do tego, jak wyglądają spotkania i biznesowe. Czego należy się spodziewać w tym północnym kraju?

Koronawirus Lubelskie: Gdzie najwięcej zakażeń? Jest zmiana

Koronawirus Lubelskie: Gdzie najwięcej zakażeń? Jest zmiana

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 219 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Piłeczki golfowe jakie dla początkujących a jakie dla zaawansowanych?

Piłeczki golfowe jakie dla początkujących a jakie dla zaawansowanych?

Piłeczki golfowe tylko na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie. Wszystkie mają okrągły kształt. Przepisy określają, że średnica piłeczki do golfa nie może być mniejsza niż 42,67 mm a waga nie powinna przekraczać 45,93 g. Regulamin pozostawia dowolność w wyborze materiału, z którego ma być wykonana. Zauważono, że spin, zasięg i trajektoria lotu zależą od twardości piłeczki. Sytuacja jest podobna jak z piłką do futbolu. Silnie napompowana, po kopnięciu potoczy się prosto i daleko. Tak samo kopnięta, ale słabo napompowana piłka będzie poruszała się wolniej i często po torze trudnym do przewidzenia.

Koronawirus w Polsce: 9291 nowych zakażeń. Trzy województwa z ponad tysiącem przypadków
Raport z dziś

Koronawirus w Polsce: 9291 nowych zakażeń. Trzy województwa z ponad tysiącem przypadków

Mamy 9291 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie z 20 października.

Kontroluj wydatki i zużycie GB dzięki Orange Flex

Kontroluj wydatki i zużycie GB dzięki Orange Flex

Co to jest Orange Flex i czym wyróżnia się ta oferta? Dlaczego jest wygodna, a jednocześnie masz w niej pełną kontrolę, jak wydajesz środki i korzystasz z internetu? Sprawdziliśmy, co daje najbardziej elastyczna usługa od Orange.

Rzecznik rządu: Można się spodziewać, że niektóre obostrzenia zostaną rozszerzone

Rzecznik rządu: Można się spodziewać, że niektóre obostrzenia zostaną rozszerzone

W czwartek zapadną decyzje o potencjalnych obostrzeniach; można się spodziewać, że niektóre obostrzenia zostaną rozszerzone, np. dotyczące limitów wejść do poszczególnych miejsc - powiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Uważaj na takie wiadomości. Nie wysyła ich policja, a mogą być bardzo groźne

Uważaj na takie wiadomości. Nie wysyła ich policja, a mogą być bardzo groźne

Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami przesyłanymi drogą elektroniczną informującymi o wezwaniu.

Samochód wjechał w pieszych. Szli niewłaściwą stroną drogi i bez odblasków

Samochód wjechał w pieszych. Szli niewłaściwą stroną drogi i bez odblasków

Do groźnego wypadku doszło w poniedziałek wieczorem pomiędzy miejscowościami Tarnogród i Luchów Górny.

Wisła Puławy kontra Lewart. Nikt nie odpuszcza Pucharu Polski

Wisła Puławy kontra Lewart. Nikt nie odpuszcza Pucharu Polski

Niewiele czasu na odpoczynek mają piłkarze Wisły Puławy i Lewartu. Obie drużyny już we wtorek zmierzą się w Puławach w ramach ćwierćfinału okręgowego Pucharu Polski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18. Na trybunach nie będą mogli się pojawić kibice, ale gospodarze planują przeprowadzić bezpłatną transmisję w internecie.

W lesie w Puławach znalazł granat

W lesie w Puławach znalazł granat

W Puławach, w pobliżu starej drogi prowadzącej do Zakładów Azotowych, mężczyzna spacerujący po lesie znalazł granat z czasów II wojny światowej.

Braki kadrowe, ogrom pacjentów. Przychodnia na wystawienie e-recepty daje sobie 7 dni roboczych
Alarm 24

Braki kadrowe, ogrom pacjentów. Przychodnia na wystawienie e-recepty daje sobie 7 dni roboczych

– Pacjenci Przychodni Rejonowej w Bychawie na e-receptę muszą czekać 7 dni roboczych – denerwuje się nasz Czytelnik. Dyrektor SP ZOZ przyznaje, że takie ogłoszenie zostało wywieszone. I tłumaczy dlaczego tak się stało.

Nie odkładajmy i nie przerywajmy leczenia onkologicznego!

Nie odkładajmy i nie przerywajmy leczenia onkologicznego!

W związku z dużą ilością pytań od zaniepokojonych pacjentów onkologicznych po informacji z Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej ograniczenia planowych zabiegów, NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość Sp. z o.o. przyłącza się do stanowiska COZL w Lublinie o nieprzerywanie leczenia onkologicznego i wykonywanie badań diagnostycznych

Łęczna: Złodzieje kradli stąd od kilku tygodni

Łęczna: Złodzieje kradli stąd od kilku tygodni

Na gorącym uczynku kradzieży z włamaniem do hurtowni zatrzymani zostali przez łęczyńskich policjantów dwaj złodzieje.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.