Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

4 września 2020 r.
18:49

Nowy system walki z koronawirusem w Lubelskiem. Sprawdź, co się zmieni

4 0 A A
(fot. Jacek Szydłowski)

Nowe zasady zaczną obowiązywać 15 września. Dotyczą m.in. szpitali, lekarzy rodzinnych i mobilnych punktów „drive-thru"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plan jest oparty o założenia jesiennej strategii walki z koronawirusem przedstawione w czwartek przez resort zdrowia. Tego samego dnia wojewoda lubelski wydał decyzje dotyczące szpitala w Puławach i szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie.

Puławska lecznica (dotychczas pełniła rolę szpitala jednoimiennego w naszym województwie), znalazła się wśród dziewięciu placówek w kraju, które mają zapewnić leczenie dla pacjentów z Covid-19 wymagających jednocześnie leczenia wysokospecjalistycznego, ze względu na choroby współistniejące (szpitale trzeciego poziomu).

– Szpital w Puławach ma zapewnić leczenie w dziesięciu zakresach, a w pozostałych czterech będzie go wspierał szpital kliniczny nr 4 – tłumaczył na piątkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

W przypadku szpitala w Puławach chodzi o: choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, chirurgię ogólną, ortopedię z traumatologią narządu ruchu, ginekologię i położnictwo, neonatologię, anestezjologię i intensywną terapię, kardiologię, neurologię oraz inwazyjne leczenie ostrego zespołu wieńcowego. Pozostałe świadczenia, za które będzie odpowiadać  

SPSK4 to: neurochirurgia, przezcewnikowa trombektomia mechaniczna naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych, kardiochirurgia i chirurgia naczyniowa.

„Dublerzy” i szpitale pierwszego poziomu

- Decyzje dotyczące dwóch szpitali wysokospecjalistycznych zostaną uzupełnione w przyszłym tygodniu o kolejne, w których wskażemy ich „dublerów” – inne szpitale, które także będą mogły leczyć osoby zakażone – zaznaczył wojewoda. - Chodzi o to, żeby w razie zamknięcia jakiegoś oddziału szpitala w Puławach z powodów epidemiologicznych, leczenie mógł przejąć inny szpital.

W Puławach zostaje oddział zakaźny, który będzie leczył pacjentów tylko z Covid-19. Lecznica będzie też przyjmować pacjentów niezakażonych.

 Jest już także decyzja wojewody dotycząca szpitali pierwszego poziomu (szpitale powiatowe i niezakaźne). – Chodzi o przygotowanie przez te szpitale obszaru izolacyjno-obserwacyjnego dla pacjentów, którzy czekają na wynik i nie wiemy czy są zakażeni czy nie. Szpitale mają zabezpieczyć na te potrzeby od trzech do pięciu łóżek – zapowiedział Sprawka.

Leczenie dzieci i więcej mobilnych punktów pobrań

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie ma pełnić rolę szpitala wysokospecjalistycznego (trzeciego poziomu) dla dzieci.

Z kolei do szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie będą trafiać dzieci tylko z Covid-19. Jak poinformował wojewoda, również inne szpitale z oddziałami pediatrycznymi, w których jest możliwe zorganizowanie leczenia zakażonych dzieci, mają takiej pomocy udzielać.

Liczba mobilnych punktów pobrań „drive-thru” w Lubelskiem wzrośnie z 13 do 32. Chodzi o to, żeby taki punkt był w każdym powiecie (wyjątkiem jest powiat chełmski ziemski, który będzie obsługiwany przez punkt w Chełmie). 19 nowych punktów powstanie w:

  • Lublinie - Szpital Neuropsychiatryczny, szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej, szpital wojskowy, szpital MSWiA i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy,

Oraz w szpitalach w:

  • w Lubartowie,
  • Bychawie,
  • Janowie Lubelskim,
  • Krasnymstawie,
  • Łęcznej,
  • Międzyrzecu Podlaskim,
  • Opolu Lubelskim,
  • Parczewie,
  • Radzyniu Podlaskim,
  • Szczebrzeszynie,
  • Świdniku,
  • Rykach,
  • szpitalu wojskowym w Dęblinie
  • szpitalu „papieskim” w Zamościu.  

Lekarz rodzinny zamiast sanepidu

Pacjent, który podejrzewa u siebie zakażenie SARS-CoV-2 nie będzie już dzwonić do sanepidu, ale do lekarza rodzinnego, który udzieli mu teleporady. Jeśli jednak objawy po 3-5 dniach nie ustąpią, albo wręcz się nasilą pacjent zostanie przyjęty osobiście w przychodni.

Jeśli lekarz oceni, że konieczna jest hospitalizacja skieruje go (zapewniając transport) do najbliższego szpitala pierwszego poziomu. Tam zostanie zbadany pod kątem koronawirusa. Jeśli wynik testu będzie negatywny, pacjent zostanie tam na dalsze leczenie.

W przypadku potwierdzenia zakażenia, zostanie skierowany albo do szpitala wysokospecjalistycznego albo do szpitala z oddziałem zakaźnym, jeśli nie wymaga specjalistycznej pomocy w związku z innymi chorobami.

W przypadku braku objawów izolacja i kwarantanna zostaną skrócone do 10 dni. Test kończący kwarantannę u pacjentów bezobjawowych nie będzie już obowiązkowy.

– Zmiany mają służyć oswojeniu się z koronawirusem. Nowy system będzie zbliżony do tego sprzed covidu, ale z „bezpiecznikami” – tłumaczył Sprawka. Dodał, że zaletą nowego systemu jest też ochrona oddziałów zakaźnych przed zablokowaniem, bo pacjenci z podejrzeniem zakażenia będą trafiać najpierw do szpitali pierwszego poziomu.

Przedszkole do zamknięcia?

Wojewoda tłumaczył też na przykładzie jednego z lubelskich przedszkoli wątpliwości związane z tymczasowym zamykaniem takich placówek w tzw. procedurze covidowskiej. U rodziców jednego z dzieci potwierdzono zakażenie koronawirusem i automatycznie cała rodzina została objęta kwarantanną. Dziecko było w tym czasie w przedszkolu i zostało skierowane do miejsca izolacji, a potem w ciągu dnia zabrane do domu.

– Pojawiła się inicjatywa ze strony dyrektora przedszkola czy w związku z tą sytuacją nie zawiesić działania. Decyzja sanepidu była jednak negatywna. Dziecko bez objawów nie jest mocno podejrzane, że samo jest zakażone i że zakaziło akurat tego dnia inne dzieci. To nie jest podstawa do zamknięcia przedszkola – podkreślił Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

W 28. kolejce KPR Padwa Zamość zmierzy się już w piątek o godzinie 19 z Handball Stalą Mielec. W sobotę, o godzinie 18 przed swoimi kibicami zaprezentują się szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska.

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium