Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

20 września 2020 r.
19:43

Jak zakończy się kryzys w obozie władzy? Możliwe scenariusze

9 3 A A
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. Piotr Michalski)

Rząd mniejszościowy, a nawet przyspieszone wybory parlamentarne? To niektóre z możliwych scenariuszy związane z kryzysem w obozie Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska twardo negocjuje, a PiS zawiesza 14 swoich posłów, w tym troje z województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To był równie emocjonujący, co zaskakujący koniec tygodnia w polskiej polityce. W czwartek do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra. Nie poparli go sojusznicy Prawa i Sprawiedliwości, czyli Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina. Oliwy do ognia dolał fakt, że „ziobryści” sprzeciwili się tzw. ustawie bezkarnościowej, zwalniającej z odpowiedzialności urzędników podejmujących decyzje w związku z pandemią koronawirusa. Po tych wydarzeniach z obozu władzy zaczęły dobiegać sygnały o końcu koalicji Zjednoczonej Prawicy w obecnym kształcie.

Troje zawieszonych

W przypadku „Piątki dla zwierząt” z dyscypliny klubowej wyłamali się jednak nie tylko koalicjanci. Do rozłamu doszło w samym PiS, bo przeciwko nowelizacji głosowała także część przedstawicieli tej formacji. W piątek rano wyciągnięcie konsekwencji wobec niepokornych posłów zapowiedziała rzeczniczka partii Aneta Czerwińska.

Decyzja zapadła wczesnym popołudniem. Szef Komitetu Politycznego PiS Krzysztof Sobolewski zamieścił w mediach społecznościowych listę 14 parlamentarzystów, którzy decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego zostali zawieszeni w prawach członków ugrupowania. W tym gronie znalazło się troje reprezentantów województwa lubelskiego: głosujący przeciwko ustawie Teresa Hałas i Krzysztof Szulowski oraz Sławomir Zawiślak, który nie wziął udziału w głosowaniu.

– Nie chcę komentować ani mojego głosowania, ani ewentualnych konsekwencji. Niech ta sprawa się trochę uspokoi, to za gorący moment – mówił nam w piątek Krzysztof Szulowski.

Z kolei Teresa Hałas wyjaśniała, że powodem jej decyzji był fakt, że pełni ona funkcję przewodniczącej rolniczej „Solidarności”. – Ta ustawa dotyczy nie tylko zakazu hodowli zwierząt futerkowych czy uboju rytualnego, ale też innych kwestii, przez które rolnicy mogą ponieść straty. To chociażby zapis o tym, że członkowie organizacji ekologicznych w asyście policji mogą zabrać zwierzę, jeśli uznają, że jest ono przetrzymywane w złych warunkach. Do tej pory mógł to zrobić weterynarz. W tych przepisach jest wiele nieścisłości, wręcz niedorzeczności, nie były one z nami konsultowane. Jestem świadoma konsekwencji, ale nie wycofuję się ze swojej decyzji. Byłam zdeterminowana, by wystąpić w obronie rolników – powiedziała nam posłanka z Krasnegostawu.

Zaskoczeniem jest zawieszenie Sławomira Zawiślaka. Parlamentarzysta z Zamościa w sprawie „Piątki dla zwierząt” nie głosował, ale nie uczestniczył też w innych czwartkowych głosowaniach. W piątek nie udało nam się z nim skontaktować.

Koalicja w zawieszeniu

Przeciwko „Piątce dla zwierząt” głosowali też wszyscy posłowie Solidarnej Polski, w tym reprezentujący okręg lubelski Jan Kanthak. Parlamentarzysta nie odbierał od nas telefonu. W przypadku ugrupowania Zbigniewa Ziobry głównym powodem konfliktu jest jednak tzw. ustawa bezkarnościowa. Po tym, jak minister sprawiedliwości głośno skrytykował zapis zwalniający z odpowiedzialności prawnej wysoko postawionych urzędników, projekt został wycofany z obrad.

W piątek szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki oznajmił nawet w Sejmie, że koalicja Zjednoczonej Prawicy „praktycznie nie istnieje”. Pojawiły się spekulacje o spodziewanej dymisji Ziobry i możliwym zastąpieniu go na stanowisku ministra sprawiedliwości przez lubelskiego posła PiS Przemysława Czarnka. Wiązałyby się z tym scenariusze mówiące o rządzie mniejszościowym, a nawet o przyspieszonych wyborach. W weekend w obozie rządzącym trwały intensywne rozmowy, ale dopiero w poniedziałek może okazać się, w jakim kierunku pójdą dalsze rozmowy koalicyjne i czy jak poważna będzie planowana rekonstrukcja rządu.

– Najbliższe dni pokażą, czy jesteśmy w stanie dalej wspólnie pracować. Nasi koalicjanci muszą zrozumieć, że aby móc rządzić skutecznie, w fundamentalnych sprawach musimy być jednomyślni. Na dzień dzisiejszy możliwy jest każdy scenariusz, także cofnięcie się z destrukcyjnych pozycji polityków, którzy w ostatnim czasie zaszkodzili obozowi Zjednoczonej Prawicy – komentuje Artur Soboń, lubelski poseł PiS i wiceminister aktywów państwowych.

Zdaniem przedstawicieli opozycji kryzys w obozie władzy to efekt walki o przywództwo w obozie Zjednoczonej Prawicy. – Tu nie chodzi o „Piątkę dla zwierząt”, a o ustawę o bezkarności urzędników. Tłem jest walka o władzę między Zbigniewem Ziobro a Mateuszem Morawieckim. Ziobro się nie chce zgodzić na poparcie tej ustawy nie dlatego, że jest państwowcem, tylko dlatego, że wie, że możliwość ewentualnego pociągnięcia Morawieckiego do odpowiedzialności może mu się w przyszłości bardzo przydać – ocenia Michał Krawczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Jarosław Kaczyński stanowczymi decyzjami chce naprawić strategiczne błędy sprzed ostatnich wyborów parlamentarnych. I robi to potykając się o własne nogi – mówi z kolei Jakub Kulesza z Konfederacji. Ma na myśli sposób konstruowania list wyborczych, na których dobre pozycje otrzymali kandydaci Solidarnej Polski i Porozumienia. – W ten sposób pozwolono koalicjantom na nieoczekiwane zwiększenia stanu posiadania.

Natomiast dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog i medioznawca oraz dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL przypomina, że kryzys w obozie rządzącym mieliśmy już wiosną. – Ale teraz okazało się, że koalicji faktycznie nie ma. Bo istotą istnienia koalicji politycznej jest wspólne głosowanie za przyjęciem ważnych ustaw. A wspólnego głosowania nie było. Rozwiązanie Sejmu jest realne, ponieważ do takiego biegu wydarzeń Jarosław Kaczyński doprowadził już w 2007 roku. Ale wtedy przegrał wybory, więc tym razem być może zdecyduje się na rząd mniejszościowy. Najwyżej, jeżeli po kilku miesiącach okazałoby się, że nie można przegłosować żadnego projektu ustawy, mógłby zaproponować rozwiązanie Sejmu – komentuje dr hab. Łukasik-Turecka.

Co się może zmienić w woj. lubelskim?

Zmiany na szczeblu rządowym mogłyby mieć skutki także w terenie. W wyniku „podziału łupów” ugrupowania koalicyjne mają swoich przedstawicieli chociażby w samorządach. We władzach województwa lubelskiego funkcję wicemarszałka pełni Zbigniew Wojciechowski z Porozumienia, a członkiem zarządu województwa jest Sebastian Trojak z Solidarnej Polski.

Formacja Ziobry od niedawna ma także swojego wicewojewodę. W ramach renegocjacji umowy koalicyjnej po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych pod koniec maja na to stanowisko powołano Bolesława Gzika.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 21 września 2020 r. o 07:57
+3
To jest tylko zasłona dymna - media i wielu Polaków się emocjonuje, a tymczasem im chodzi tylko o odwrócenie uwagi od tego syfu,którego narobili. Od ogrooomnej dziury budżetowej, od przewałów z respiratorami, testami, maseczkami, od żałosnej kondycji armii, od podwyżek cen (inflacja), od zwolnień w górnictwie, od kłamstw premiera, TVPiS i innych matołków i od wielu innych rzeczy. A ludzie się na tę ściemę nabierają, bo niby to takie ważne. Kaczor wodzi nas za nosy, rzuca medialne ochłapy, wkręca w to miliony ludzi, a przecież chodzi tylko o odwrócenie uwagi od faktycznych problemów.
To jest tylko zasłona dymna - media i wielu Polaków się emocjonuje, a tymczasem im chodzi tylko o odwrócenie uwagi od tego syfu,którego narobili. Od ogrooomnej dziury budżetowej, od przewałów z respiratorami, testami, maseczkami, od żałosnej kondycji armii, od podwyżek cen (inflacja), od zwolnień w górnictwie, od kłamstw premiera, TVPiS i innych matołków i od wielu innych rzeczy. A ludzie się na tę ściemę nabierają, bo niby to takie ważne. Kaczor wodzi nas za nosy, rzuca medialne ochłapy, wkręca w to miliony ludzi, a przecież chodzi tylko o ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 września 2020 r. o 20:01
+2
NO I ZOBACZYMY - KTO LUBI CHODZIĆ W FUTERKACH... bo że lubelak  Bierut, agent NKWD lubił futerka, to fakt :)
 Neich zgadnę, Poseł Dominik Tarczyński ?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 września 2020 r. o 19:57
-1
NO I ZOBACZYMY - KTO LUBI CHODZIĆ W FUTERKACH... bo że lubelak Bierut, agent NKWD lubił futerka, to fakt :)
Avatar
___K___ / 21 września 2020 r. o 07:57
+3
To jest tylko zasłona dymna - media i wielu Polaków się emocjonuje, a tymczasem im chodzi tylko o odwrócenie uwagi od tego syfu,którego narobili. Od ogrooomnej dziury budżetowej, od przewałów z respiratorami, testami, maseczkami, od żałosnej kondycji armii, od podwyżek cen (inflacja), od zwolnień w górnictwie, od kłamstw premiera, TVPiS i innych matołków i od wielu innych rzeczy. A ludzie się na tę ściemę nabierają, bo niby to takie ważne. Kaczor wodzi nas za nosy, rzuca medialne ochłapy, wkręca w to miliony ludzi, a przecież chodzi tylko o odwrócenie uwagi od faktycznych problemów.
To jest tylko zasłona dymna - media i wielu Polaków się emocjonuje, a tymczasem im chodzi tylko o odwrócenie uwagi od tego syfu,którego narobili. Od ogrooomnej dziury budżetowej, od przewałów z respiratorami, testami, maseczkami, od żałosnej kondycji armii, od podwyżek cen (inflacja), od zwolnień w górnictwie, od kłamstw premiera, TVPiS i innych matołków i od wielu innych rzeczy. A ludzie się na tę ściemę nabierają, bo niby to takie ważne. Kaczor wodzi nas za nosy, rzuca medialne ochłapy, wkręca w to miliony ludzi, a przecież chodzi tylko o ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 20 września 2020 r. o 20:01
+2
NO I ZOBACZYMY - KTO LUBI CHODZIĆ W FUTERKACH... bo że lubelak  Bierut, agent NKWD lubił futerka, to fakt :)
 Neich zgadnę, Poseł Dominik Tarczyński ?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 września 2020 r. o 19:57
-1
NO I ZOBACZYMY - KTO LUBI CHODZIĆ W FUTERKACH... bo że lubelak Bierut, agent NKWD lubił futerka, to fakt :)
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Duże domówki nadal legalne. A czego od dzisiaj zabroniono?

Duże domówki nadal legalne. A czego od dzisiaj zabroniono?

Imprezy organizowane w prywatnych domach nie są objęte zakazem zgromadzeń liczniejszych niż pięcioosobowe, a zakaz przemieszczania się młodzieży do 16. roku życia w godzinach 8-16 obowiązuje wyłącznie w dni robocze. Co jeszcze znalazło się w rządowym rozporządzeniu?

Suzuki Boxing Night III: Polska lepsza od Chorwacji, porażka Adama Kulika [zdjęcia]
galeria

Suzuki Boxing Night III: Polska lepsza od Chorwacji, porażka Adama Kulika [zdjęcia]

W piątek w Lublinie odbyła się gala boksu olimpijskiego Suzuki Boxing Night III. W ramach meczu międzypaństwowego Polska łatwo wygrała z Chorwacją aż 16:2. Z kolei w pojedynku wieczoru Oskar Safarian pokonał Adama Kulika.

Kolejni księża z Lublina zakażeni koronawirusem. "Przebywają obecnie na izolacji"

Kolejni księża z Lublina zakażeni koronawirusem. "Przebywają obecnie na izolacji"

Dwóch księży ze wspólnoty zakonnej sercanów na lubelskim Czechowie ma infekcję Covid-19. Informację przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych proboszcz Parafii pw. Dobrego Pasterza w Lublinie.

Koronawirus w Lubelskiem. Nie żyje siedem zakażonych osób. Wśród nich 48-latek

Koronawirus w Lubelskiem. Nie żyje siedem zakażonych osób. Wśród nich 48-latek

O śmierci siedmiu mieszkańców województwa lubelskiego z infekcją COVID-19 poinformowała właśnie Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Kolejnych 715 osób zakażonych koronawirusem w Lubelskiem

Kolejnych 715 osób zakażonych koronawirusem w Lubelskiem

Jest aż 715 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie lubelskiem. Sposób tej grupy 132 osoby to mieszkańcy Lublina, 71 mieszka na terenie powiatu łukowskiego a 68 w powiecie lubelskim.

Nie żyje 179 osób z infekcją COVID-19. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia

Nie żyje 179 osób z infekcją COVID-19. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia

Ponad 13,6 tysiąca osób zakażonych koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport o sytuacji epidemicznej w Polsce.

Pszczółka Polski Cukier czeka na pierwszą wygraną. W niedzielę zagra z Politechniką Gdańską

Pszczółka Polski Cukier czeka na pierwszą wygraną. W niedzielę zagra z Politechniką Gdańską

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin dopiero co wróciły z Polkowic, a już muszą przygotowywać się do meczu z kolejnym rywalem. W niedzielę (godz. 18) w lubelskiej hali MOSiR podejmą DGT AZS Politechnikę Gdańską

Muzeum H. Sienkiewicza: Zaginęły obiekty muzealne. Ale prokuratura nie potwierdza braków

Muzeum H. Sienkiewicza: Zaginęły obiekty muzealne. Ale prokuratura nie potwierdza braków

W Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej (powiat łukowski) miało brakować blisko 100 obiektów ekspozycyjnych. Tak wynikało z zawiadomienia do prokuratury, które na początku tego roku złożyła Beata Skwarek, nowa dyrektor placówki. Ale śledczy łatwo te przedmioty w muzeum odnaleźli.

MOSiR otwiera lodowisko Icemania. Będzie czynne tylko dla nielicznych

MOSiR otwiera lodowisko Icemania. Będzie czynne tylko dla nielicznych

Jutro otwarte zostanie miejskie lodowisko Icemania działające w hali obok Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Nie będzie tu jednak można wejść „z ulicy”.

Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa

Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa

Prezydent Andrzej Duda ma koronawirusa. Informację przekazał właśnie za pośrednictwem Twittera rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Sanatoria pracują tylko do końca turnusów. W Krasnobrodzie powstanie szpital tymczasowy?

Sanatoria pracują tylko do końca turnusów. W Krasnobrodzie powstanie szpital tymczasowy?

Najnowsze ograniczenia mające przeciwdziałać rozwojowi pandemii koronawirusa obejmą także sanatoria. Jednym z nich jest to w Krasnobrodzie.

Samochodowy protest kobiet w Zamościu

Samochodowy protest kobiet w Zamościu

Nie można się gromadzić, żeby protestować? Nie ma sprawy. Kobiety w Zamościu organizują protest samochodowy. Na autach nakleją hasła: #wyroknakobiety, #powiedzkomuś, #prawakobiet, #womenrights #poland #humanrights

A wirus na to: Sylwestra nie będzie

A wirus na to: Sylwestra nie będzie

W tym roku nie będzie sylwestrowej imprezy tanecznej pod gołym niebem, jaką co roku urządzano na zlecenie władz Lublina. Powodem jest trwająca epidemia. Taką decyzję oficjalnie potwierdził nam Ratusz.

Terespol: Mieszkania Plus nie wyszły, ale ministerstwo dołożyło do mieszkań komunalnych

Terespol: Mieszkania Plus nie wyszły, ale ministerstwo dołożyło do mieszkań komunalnych

Nie udało się z rządowymi Mieszkaniami Plus, ale Terespol (5,5 tys. mieszkańców) nie spoczął na laurach. W mieście powstanie blok komunalny. Samorząd dostał na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Finansów.

Znacznie silniejsza druga fala zakażeń, obniżona odporność i czekanie na szczepionkę
Magazyn

Znacznie silniejsza druga fala zakażeń, obniżona odporność i czekanie na szczepionkę

– Pamiętajmy jednak, że na świecie potrzeba wiele milionów dawek, aby można było myśleć o szczepieniach na szeroką skalę, a tylko takie mogłyby przynieś jakieś wymierne efekty. Rozmowa z prof. Agnieszką Szuster-Ciesielską z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.