Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

11 stycznia 2023 r.
8:53

Ma być bliżej na wybory. Lubelscy posłowie: fajnie, ale...

(fot. archiwum )

Więcej lokali wyborczych w mniejszych miejscowościach i bezpłatne przejazdy dla wyborców w gminach pozbawionych publicznego transportu. To pomysły Prawa i Sprawiedliwości na zwiększenie frekwencji w nadchodzących wyborach. Zdaniem opozycji mają one przysłużyć się lepszemu wynikowi partii rządzącej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec ubiegłego roku grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Oprócz wielu zmian o charakterze technicznym, zawiera on rozwiązania, które według pomysłodawców mają przyczynić się do wzrostu frekwencji wyborczej.

Jedna z głównych propozycji dotyczy zmiany minimalnej liczby mieszkańców, dla której może zostać utworzony obwód do głosowania. Obecne przepisy określają ją na poziomie od 500 do 4 tysięcy wyborców. Nowela proponuje obniżenie dolnej granicy do 200 osób. „Biorąc pod uwagę strukturę zaludnienia i sytuację demograficzną na wsiach, należy wskazać, że miejscowości zamieszkałych głównie przez osoby starsze i mniej mobilne, w których mieszka mniej niż 500 mieszkańców, są tysiące. Oznacza to rzesze ludzi, dla których dotarcie do lokalu wyborczego, który jest zlokalizowany poza miejscowością, w której mieszkają, jest sporym wyzwaniem” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podział istniejącego obwodu odbywałby się na wniosek wójta lub grupy co najmniej 5 proc. wyborców. Według szacunków w skali kraju mogłoby to oznaczać nawet o 6 tys. lokali wyborczych więcej.

Dwa inne zapisy dotyczą ułatwień w dotarciu do lokali wyborczych. Na bezpłatny transport będą mogły liczyć osoby niepełnosprawne oraz seniorzy powyżej 60. roku życia pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku najpóźniej na 15 dni przed głosowaniem. Podobną możliwość mają mieć mieszkańcy gmin, w których nie funkcjonuje komunikacja zbiorowa.

– Z rozmów z wójtami z mojego terenu wiem, że wielu z nich uważa te zmiany za dobry kierunek – ocenia Tomasz Zieliński, poseł PiS z Tomaszowa Lubelskiego, który podpisał się pod projektem ustawy. – Od lat obserwujemy ogromne dysproporcje między frekwencją w dużych miastach i na wsi. W ostatnich wyborach do Sejmu w Lublinie frekwencja wyniosła 66 proc., ale już w niewielkiej przygranicznej gminie Lubycza Królewska: tylko 42 proc. A w komisji w samej Lubyczy, która swoim zasięgiem obejmuje nie tylko miasto, ale też kilka okolicznych przysiółków, zagłosowało już zaledwie 33 proc. uprawnionych. To tragiczny wynik, a głównym powodem jest właśnie problem z dostępnością lokali wyborczych.

O zdanie zapytaliśmy lubelskich posłów opozycji.

– Każde działanie profrekwencyjne ma sens i wszystkim politykom powinno zależeć, żeby jak najwięcej ludzi szło głosować. Ale jeśli takich zmian dokonuje się osiem miesięcy przed wyborami, to trudno nie mieć podejrzeń, że mają one wspomóc tę grupę polityczną, która tę propozycję zgłosiła – komentuje Michał Krawczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej. Jego zdaniem nowelizacja ma służyć lepszemu wynikowi wyborczemu Prawa i Sprawiedliwości. – Te zmiany mają poprawić frekwencję wśród ich elektoratu. A co z dużymi miastami? Przy każdych wyborach media pokazują ogromne kolejki do lokali wyborczych w lubelskich dzielnicach. Co politycy PiS zrobią, by ludzie nie musieli czekać na oddanie głosu po 40-50 minut? Nic, bo nie jest im to na rękę – dodaje Michał Krawczyk.

Podobnie pomysł komentuje Jan Łopata z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Nie mówię „nie, bo nie”. Ale jeśli chcemy zwiększyć frekwencję i ułatwić ludziom udział w wyborach, to umożliwmy im głosowanie przez internet. Czasu na jego przygotowanie byłoby jeszcze sporo, a przy dzisiejszej technice nie wymagałoby to nie wiadomo jakich nakładów – przekonuje Łopata. I dodaje, że ludowcy najprawdopodobniej zgłoszą taką poprawkę podczas sejmowych prac nad projektem. – Wtedy zmiany nie służyłyby tylko wprowadzającej je partii, ale wszystkim, którzy chcieliby oddać głos.

Autorzy projektu ustawy nie podają szacowanych kosztów proponowanych przez nich zmian. A te będą dotyczyły nie tylko organizacji dojazdów do lokali, ale też wypłat dla członków nowoutworzonych komisji wyborczych. A projekt nowelizacji wprowadza też wynagrodzenia dla tzw. mężów zaufania, których mogą zgłaszać wszystkie komitety uczestniczące w wyborach. Mieliby oni otrzymywać zapłatę w wysokości połowy diety członków komisji.

– To są tak prodemokratyczne działania, że te koszty wydają się nie być duże w kontekście spodziewanych efektów. My nie mówimy o zmuszaniu ludzi do głosowania, tylko o ułatwieniu im takiej możliwości. Nie może dochodzić do sytuacji, że ktoś nie może dotrzeć do lokalu wyborczego – komentuje poseł Zieliński.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium