Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

20 maja 2020 r.
19:48

Portret Jana Pawła II po sześciu latach zniknął z kościoła. Artystka oburzona, proboszcz się tłumaczy

Autor: Zdjęcie autora aa
4 8 A A
Odsłonięcie obrazu w kościele
Odsłonięcie obrazu w kościele (fot. Archiwum prywatne)

Obraz św. Jana Pawła II pędzla Honoraty Świderskiej zniknął z kościoła. Proboszcz zastąpił go innym. – Nawet do mnie nie zadzwonił – żali się malarka. – Wprowadzamy harmonię, czystość, nadajemy nowy styl sakralny, nowy wystrój – tłumaczy duchowny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Namalowałam obraz papieża kilka lat temu. W czasach, kiedy proboszczem parafii w Niedrzwicy Dużej był ks. Wiesław Cieszko – opowiada nam Honorata Świderska, autorka obrazu olejnego, mieszkanka Niedrzwicy Dużej. – Pomyślałam, że skoro nie ma w naszym kościele portretu papieża, to ja go namaluję. Proboszcz się zgodził, wcześniej uzgodniłam z nim wzór i wymiary płótna. To był mój dar dla kościoła i mieszkańców parafii. Malowałam sercem. Darując obraz miałam też swoją osobistą intencję.

27 kwietnia 2014 r., z okazji kanonizacji Jana Pawła II, w kościele w Niedrzwicy Dużej odbył się papieski koncert pt. „Strumień”. – Wtedy też mój obraz został odsłonięty. Mnie przypadł ten zaszczyt – wspomina pani Honorata. I dodaje: – Przez 6 lat obraz wisiał w kościele. A teraz zniknął, choć w ubiegłym roku zajęłam się jego konserwacją. To już było za obecnego proboszcza (ks. Marek Hawrylak jest proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Niedrzwicy Dużej od 1 lipca 2018 r. – red.).

O tym, że obrazu w kościele już nie ma, autorka portretu papieża dowiedziała się „pocztą pantoflową”. – Ludzie dopytywali mnie, co się stało? Niektórzy myśleli, że to ja płótno zabrałam, co nie jest oczywiście prawdą – podkreśla Honorata Świderska. – Wtedy też postanowiłam zamieścić post na Facebooku.

„Ten obraz zniknął z naszego kościoła i już tam nie zawiśnie! Nie pasował do koncepcji wystroju... (tak wytłumaczył ksiądz). Smutno” – napisała.

– Zabolało mnie to, że proboszcz zrobił to sam, nawet do mnie nie zadzwonił – mówi pani Honorata.

Na Facebooku zawrzało: „Obraz przepiękny. Namalowany przez naszą parafiankę. Smutne, bardzo smutne to jest, że ten obraz został wyrzucony” – napisała jedna z kobiet. „Chciałabym, żeby pan ksiądz przeczytał to wszystko i pomyślał” – dodała inna osoba.

– Na temat obrazu nie będę rozmawiać. Miłego dnia – uciął proboszcz i odłożył słuchawkę, kiedy wczoraj poprosiliśmy o komentarz.

Duchowny poruszył jednak temat podczas niedzielnej mszy św. (transmitowanej na profilu parafii na Facebooku). – Od wieków w kościele zmieniają się style. Pojawiają się nowe krzyże, obrazy, nowe wystroje. Kościół jest dynamiczny i ma prawo to czynić. Tak też jest i w naszej świątyni – mówił zebranym wiernym. – W porozumieniu z Diecezjalną Komisją Artystyczną i z konserwatorem zabytków w Lublinie porządkujemy. Wprowadzamy harmonię, czystość, nadajemy nowy styl sakralny, nowy wystrój.

Kapłan wyjaśnił, że na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły został wykonany i powieszony w kaplicy maryjnej nowy obraz Jana Pawła II. – Pasujący do wystroju w Kaplicy Miłosierdzia i św. Faustyny – kontynuował ks. proboszcz.

Z jego słów wynika, że płótno pani Honoraty trafi do sali św. Jana Pawła II, gdzie będą gromadzone pamiątki po papieżu i gdzie zaplanowano miejsce na parafialne spotkania. – Te działania popiera Rada Parafialna i parafianie, choć, wiadomo, nie wszyscy. Na Faceoboku pewna grupa wyraża swoje oburzenie, sprzeciw, a nawet złość i wrogość wobec proboszcza i Kościoła – podkreśla kapłan. – A przecież każdy z nas w swoim domu też zmienia wystrój, meble, maluje ściany.

– Nie chcę, żeby ten obraz znalazł się w piwnicy, gdzie ma być ta sala. Dlatego chciałabym go zabrać. Namalowałam go do kościoła – mówi z żalem pani Honorata.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jozizbazin / 6 dni temu o 21:37
+23
Idę o zakład, że ze żadna komisja a tym bardziej rada parafialna nic nie wiedziała o planach księdza, nasz ksiądz nie ma w zwyczaju czegokolwiek z kimkolwiek konsultować zawsze tak jest, dopiero później wychodzi taka baranina którą nie wiadomo jak odkręcić żeby nikogo nie urazić. Wiec co robić? post factum zwołujemy radę i informujemy kogo trzeba z przełożonych że jest problem. Miał prawo zdjąć ten obraz ale nie w ten sposób. Więcej dyplomacji i delikatności, a on jak zwykle, monarchia absolutna.
Avatar
Kachna / 6 dni temu o 22:42
+17
Nie miał prawa. Kościół nie należy do niego.
Avatar
Dawidd / 5 dni temu o 11:08
+16
Poczytałem wielebnego i aż się zdziwiłem, że Obraz Jasnogórski tyle lat się uchował i żadne zmiany kościelnej mody go nie ruszyły. Typowy obrazek relacji duchowny-parafianie - z jednej strony pogarda, z drugiej bierność. Szkoda.że nikt się nie czepiał, jak proboszcz ładował gruby hajs w plebanię. Mógł sobie tam style zmieniać do woli, tak jak i my zmieniamy. Tylko, że my zmieniamy na swoim i za swoje, nie za cudze. Jest susza, kryzys, a ten nie przestaje bezsensownie wydawać pieniędzy, a to na plebanię, na gazetki, na obrazki, na style i harmonie, a kto za to zapłaci? Znowu ściepę zrobi, a może sam zarobi? Ja już nie wiem, kto tu jest Bogiem, bo zdaje się, że jegomość proboszcz. tyle, że Jezus kazał kasę rozdać ubogim, a nie finansować kolejny obraz, bo dotychczasowy się nie podoba. A Pani Honoracie współczuję. Dostała z liścia w twarz, tak jak niejeden już w Niedrzwicy.
Poczytałem wielebnego i aż się zdziwiłem, że Obraz Jasnogórski tyle lat się uchował i żadne zmiany kościelnej mody go nie ruszyły. Typowy obrazek relacji duchowny-parafianie - z jednej strony pogarda, z drugiej bierność. Szkoda.że nikt się nie czepiał, jak proboszcz ładował gruby hajs w plebanię. Mógł sobie tam style zmieniać do woli, tak jak i my zmieniamy. Tylko, że my zmieniamy na swoim i za swoje, nie za cudze. Jest susza, kryzys, a ten nie przestaje bezsensownie wydawać pieniędzy, a to na plebanię, na gazetki, na obrazki, na style i har... rozwiń
Avatar
Krisss / 5 dni temu o 07:59
+16
Owce mają bulić na księżulka i nie fikać, bo na mszy wyczyta. A co na mszy wyczytane, to przez księże szczekaczki i fejsbuczka w całej wsi słychać. Metody stare, ale jare.
Avatar
Japolan / 5 dni temu o 08:03
+6
W niektórych kościołach usuwa się wizerunki Karola Wojtyły (w ogóle, a nie tylko jeden wariant na inny) - być może po zorientowaniu się, jaki był naprawdę. Są też takie, gdzie Wojtyliańskich wizerunków i tablic jest mnóstwo (np. w jednej z parafii na lubelskich Czubach) - może tam przygarną pracę wiejskiej Artystki.
Avatar
Asiku / 5 dni temu o 17:44
+5
Gratuluję Pani Honoracie odwagi postawienia się się panu księdzu, że broni swojej godności. Mało kto w Niedrzwicy ma taką odwagę. Tu wcale nie chodzi o Papieża, tu chodzi o pokazanie kto rządzi, każdej niedzieli dobrze to słychać . Syn po roku przygotowań do bierzmowania nie wie o czym jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Za to świetnie zna tajemnice różańca. Miłosierdzie jest chyba katolikom nie potrzebne, ani szacunek i empatia. Ksiądz ma dawać dobry przykład, a nie uczyć arogancji.
Avatar
___K___ / 5 dni temu o 07:41
+5
Jozizbazin i Kachna - a czego się spodziewaliście? W Polsce kler realnie stoi ponad prawem i nikt mu nic nie zrobi. A wy dalej chodźcie, dawajcie na tacę i wypowiadajcie się tylk na internetowych forach, a potem przyjmijcie księżula po kolędzie i koniecznie wciśnijcie mu kopertę.
Avatar
___K___ / 4 dni temu o 07:36
+3
Kościół powinien być przykładnie odcięty od budżetowych pieniędzy na wszystkich szczeblach. Jak będą musieli bazować wyłącznie na tym, co dostaną od ludzi, to zaczną może wreszcie swoje owieczki szanować. Bo jak nie zaczną, to widmo głodu szybko zajrzy w te otłuszczone ślepia!
Avatar
___K___ / 4 dni temu o 07:36
+3
Kościół powinien być przykładnie odcięty od budżetowych pieniędzy na wszystkich szczeblach. Jak będą musieli bazować wyłącznie na tym, co dostaną od ludzi, to zaczną może wreszcie swoje owieczki szanować. Bo jak nie zaczną, to widmo głodu szybko zajrzy w te otłuszczone ślepia!
Avatar
Asiku / 5 dni temu o 17:44
+5
Gratuluję Pani Honoracie odwagi postawienia się się panu księdzu, że broni swojej godności. Mało kto w Niedrzwicy ma taką odwagę. Tu wcale nie chodzi o Papieża, tu chodzi o pokazanie kto rządzi, każdej niedzieli dobrze to słychać . Syn po roku przygotowań do bierzmowania nie wie o czym jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Za to świetnie zna tajemnice różańca. Miłosierdzie jest chyba katolikom nie potrzebne, ani szacunek i empatia. Ksiądz ma dawać dobry przykład, a nie uczyć arogancji.
Avatar
Dawidd / 5 dni temu o 11:08
+16
Poczytałem wielebnego i aż się zdziwiłem, że Obraz Jasnogórski tyle lat się uchował i żadne zmiany kościelnej mody go nie ruszyły. Typowy obrazek relacji duchowny-parafianie - z jednej strony pogarda, z drugiej bierność. Szkoda.że nikt się nie czepiał, jak proboszcz ładował gruby hajs w plebanię. Mógł sobie tam style zmieniać do woli, tak jak i my zmieniamy. Tylko, że my zmieniamy na swoim i za swoje, nie za cudze. Jest susza, kryzys, a ten nie przestaje bezsensownie wydawać pieniędzy, a to na plebanię, na gazetki, na obrazki, na style i harmonie, a kto za to zapłaci? Znowu ściepę zrobi, a może sam zarobi? Ja już nie wiem, kto tu jest Bogiem, bo zdaje się, że jegomość proboszcz. tyle, że Jezus kazał kasę rozdać ubogim, a nie finansować kolejny obraz, bo dotychczasowy się nie podoba. A Pani Honoracie współczuję. Dostała z liścia w twarz, tak jak niejeden już w Niedrzwicy.
Poczytałem wielebnego i aż się zdziwiłem, że Obraz Jasnogórski tyle lat się uchował i żadne zmiany kościelnej mody go nie ruszyły. Typowy obrazek relacji duchowny-parafianie - z jednej strony pogarda, z drugiej bierność. Szkoda.że nikt się nie czepiał, jak proboszcz ładował gruby hajs w plebanię. Mógł sobie tam style zmieniać do woli, tak jak i my zmieniamy. Tylko, że my zmieniamy na swoim i za swoje, nie za cudze. Jest susza, kryzys, a ten nie przestaje bezsensownie wydawać pieniędzy, a to na plebanię, na gazetki, na obrazki, na style i har... rozwiń
Avatar
Japolan / 5 dni temu o 08:03
+6
W niektórych kościołach usuwa się wizerunki Karola Wojtyły (w ogóle, a nie tylko jeden wariant na inny) - być może po zorientowaniu się, jaki był naprawdę. Są też takie, gdzie Wojtyliańskich wizerunków i tablic jest mnóstwo (np. w jednej z parafii na lubelskich Czubach) - może tam przygarną pracę wiejskiej Artystki.
Avatar
Krisss / 5 dni temu o 07:59
+16
Owce mają bulić na księżulka i nie fikać, bo na mszy wyczyta. A co na mszy wyczytane, to przez księże szczekaczki i fejsbuczka w całej wsi słychać. Metody stare, ale jare.
Avatar
___K___ / 5 dni temu o 07:41
+5
Jozizbazin i Kachna - a czego się spodziewaliście? W Polsce kler realnie stoi ponad prawem i nikt mu nic nie zrobi. A wy dalej chodźcie, dawajcie na tacę i wypowiadajcie się tylk na internetowych forach, a potem przyjmijcie księżula po kolędzie i koniecznie wciśnijcie mu kopertę.
Avatar
Kachna / 6 dni temu o 22:42
+17
Nie miał prawa. Kościół nie należy do niego.
Avatar
Jozizbazin / 6 dni temu o 21:37
+23
Idę o zakład, że ze żadna komisja a tym bardziej rada parafialna nic nie wiedziała o planach księdza, nasz ksiądz nie ma w zwyczaju czegokolwiek z kimkolwiek konsultować zawsze tak jest, dopiero później wychodzi taka baranina którą nie wiadomo jak odkręcić żeby nikogo nie urazić. Wiec co robić? post factum zwołujemy radę i informujemy kogo trzeba z przełożonych że jest problem. Miał prawo zdjąć ten obraz ale nie w ten sposób. Więcej dyplomacji i delikatności, a on jak zwykle, monarchia absolutna.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 maja 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 maja 2020 r.

Napis z biało-czerwonych zniczy na dziedzińcu Zamku Lubelskiego
galeria

Napis z biało-czerwonych zniczy na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

W poniedziałek wieczorem na dziedzińcu Zamku Lubelskiego z zapalonych zniczy ułożono napis PILECKI. To część akcji "Zapal znicz Pileckiemu", która odbywa się w 11 miastach w Polsce. Odczytano także fragment Raportu Pileckiego. Wydarzenie było częścią obchodów 72. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego.

Zabytkowy młyn pod Lublinem czeka na ratunek
Alarm 24
galeria

Zabytkowy młyn pod Lublinem czeka na ratunek

Zabytkowy młyn w Osmolicach Pierwszych czeka na ratunek. Obiekt jest w stanie krytycznym. O jego dalszy los niepokoją się czytelnicy. Być może uda się go uratować przed zawaleniem.

72 lata od śmierci rotm. Pileckiego. Puławianie zapalili znicze
Zdjęcia
galeria

72 lata od śmierci rotm. Pileckiego. Puławianie zapalili znicze

Był 25 maja 1948 roku, gdy w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie strzałem w tył głowy, na mocy wyroku sądu, stracono rotm. Witolda Pileckiego. Jego historię przypomnieli dzisiaj mieszkańcy Puław biorący udział w akcji "Zapal Znicz Rotmistrzowi".

Więcej bezpieczniejszych przejść w Puławach. Kolejne jeszcze w tym roku

Więcej bezpieczniejszych przejść w Puławach. Kolejne jeszcze w tym roku

Przejścia dla pieszych na Skłodowskiej i Wróblewskiego w Puławach zyskają czujniki ruchu oraz oświetlenie reagujące na ruch. Takie samo rozwiązanie w przyszłym roku może pojawić się na ul. Czartoryskich. W planach jest także poprawa bezpieczeństwa przez niebezpieczne przejście na Piaskowej.

Lubelskie: Przez dwa dni przybyło 25 osób z koronawirusem. Wiemy skąd taki przyrost zachorowań
galeria
film

Lubelskie: Przez dwa dni przybyło 25 osób z koronawirusem. Wiemy skąd taki przyrost zachorowań

Są pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie włodawskim, który do tej pory był wyspą wolną od Covid-19. Chodzi o pięć osób, które wróciły z pracy za granicą. Trzy z nich to mieszkańcy Śląska, którzy przyjechali pod Włodawę na „bezpieczną” kwarantannę.

Lublin: Odmrożą domy dla seniorów

Lublin: Odmrożą domy dla seniorów

Od 1 czerwca stopniowo uruchamianych ma być 61 działających w Lublinie placówek opieki, w tym domy i kluby seniora, ale także warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Nagła zmiana trasy linii nr 33

Nagła zmiana trasy linii nr 33

Z powodu przebudowy ronda Honorowych Krwiodawców zmieniono dzisiaj trasę linii autobusowej nr 33.

Ludwin: Samochód wypadł z drogi, kierowcy brak
Alarm 24

Ludwin: Samochód wypadł z drogi, kierowcy brak

Do zdarzenia doszło dziś po południu w Ludwinie.

Uczniowie wrócili do szkół. W Lublinie tłoku nie było

Uczniowie wrócili do szkół. W Lublinie tłoku nie było

Od dzisiaj uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach stacjonarnych w szkołach. W Lublinie wzięło w nich udział niewiele ponad 4 proc. dzieci. Na razie tłumów nie ma też na konsultacjach. Większość uczniów siedzi w domach i zdalnie poprawia stopnie, które znajdą się na świadectwie.

Lubelscy posłowie proszą o ratunek dla lotniska

Lubelscy posłowie proszą o ratunek dla lotniska

Bez rządowego wsparcia lotnisko będzie miało problemy z wyjściem z kryzysu, w którym się znalazło. A to z kolei przełoży się negatywnie na sytuację ekonomiczną i turystyczną w całym województwie – mówił poseł Michał Krawczyk (KO) po dzisiejszym spotkaniu Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego, który zebrał się w sprawie przyszłości Portu Lotniczego Lublin.

Marszałek nie powie, kogo sowicie wynagrodził. Prezes fundacji dostał elegancko oprawioną odmowę

Marszałek nie powie, kogo sowicie wynagrodził. Prezes fundacji dostał elegancko oprawioną odmowę

Marszałek województwa odmówił udostępnienia Fundacji Wolności danych swoich pracowników, którym przyznał nagrody powyżej 20 tys. zł.

Lublin: Pościg policji za kierowcą. Rozbite trzy samochody, w tym dwa nieoznakowane radiowozy
Zdjęcia
galeria

Lublin: Pościg policji za kierowcą. Rozbite trzy samochody, w tym dwa nieoznakowane radiowozy

Pościg policji za uciekającym kierowcą zakończył się rozbiciem trzech samochodów na skrzyżowaniu al. Kraśnickiej z ul. Jana Pawła II w Lublinie.

Grom Różaniec w czwartej lidze? Klub jest na tak

Grom Różaniec w czwartej lidze? Klub jest na tak

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym sezonie w czwartej lidze mogą zagrać także wicemistrzowie „okręgówek”. Decyzję na ten temat powinniśmy poznać na początku czerwca. I jeśli będzie ona pozytywna z okręgu zamojskiego do ligi poza Gryfem Gminą Zamość dołączy także Grom Różaniec

Kukiz w Lublinie o porozumieniu między PiS a Platformą
film

Kukiz w Lublinie o porozumieniu między PiS a Platformą

Działacze Koalicji Polskiej składającej się z PSL i Kukiz 15 rozmawiali dziś w Lublinie o kampanii wyborczej i wyborach prezydenckich, które się nie odbyły, a także planie na następną kampanię przed wyborami, które mogą się odbyć w czerwcu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.