Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

20 maja 2020 r.
19:48

Portret Jana Pawła II po sześciu latach zniknął z kościoła. Artystka oburzona, proboszcz się tłumaczy

Autor: Zdjęcie autora aa
4 9 A A
Odsłonięcie obrazu w kościele
Odsłonięcie obrazu w kościele (fot. Archiwum prywatne)

Obraz św. Jana Pawła II pędzla Honoraty Świderskiej zniknął z kościoła. Proboszcz zastąpił go innym. – Nawet do mnie nie zadzwonił – żali się malarka. – Wprowadzamy harmonię, czystość, nadajemy nowy styl sakralny, nowy wystrój – tłumaczy duchowny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Namalowałam obraz papieża kilka lat temu. W czasach, kiedy proboszczem parafii w Niedrzwicy Dużej był ks. Wiesław Cieszko – opowiada nam Honorata Świderska, autorka obrazu olejnego, mieszkanka Niedrzwicy Dużej. – Pomyślałam, że skoro nie ma w naszym kościele portretu papieża, to ja go namaluję. Proboszcz się zgodził, wcześniej uzgodniłam z nim wzór i wymiary płótna. To był mój dar dla kościoła i mieszkańców parafii. Malowałam sercem. Darując obraz miałam też swoją osobistą intencję.

27 kwietnia 2014 r., z okazji kanonizacji Jana Pawła II, w kościele w Niedrzwicy Dużej odbył się papieski koncert pt. „Strumień”. – Wtedy też mój obraz został odsłonięty. Mnie przypadł ten zaszczyt – wspomina pani Honorata. I dodaje: – Przez 6 lat obraz wisiał w kościele. A teraz zniknął, choć w ubiegłym roku zajęłam się jego konserwacją. To już było za obecnego proboszcza (ks. Marek Hawrylak jest proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Niedrzwicy Dużej od 1 lipca 2018 r. – red.).

O tym, że obrazu w kościele już nie ma, autorka portretu papieża dowiedziała się „pocztą pantoflową”. – Ludzie dopytywali mnie, co się stało? Niektórzy myśleli, że to ja płótno zabrałam, co nie jest oczywiście prawdą – podkreśla Honorata Świderska. – Wtedy też postanowiłam zamieścić post na Facebooku.

„Ten obraz zniknął z naszego kościoła i już tam nie zawiśnie! Nie pasował do koncepcji wystroju... (tak wytłumaczył ksiądz). Smutno” – napisała.

– Zabolało mnie to, że proboszcz zrobił to sam, nawet do mnie nie zadzwonił – mówi pani Honorata.

Na Facebooku zawrzało: „Obraz przepiękny. Namalowany przez naszą parafiankę. Smutne, bardzo smutne to jest, że ten obraz został wyrzucony” – napisała jedna z kobiet. „Chciałabym, żeby pan ksiądz przeczytał to wszystko i pomyślał” – dodała inna osoba.

– Na temat obrazu nie będę rozmawiać. Miłego dnia – uciął proboszcz i odłożył słuchawkę, kiedy wczoraj poprosiliśmy o komentarz.

Duchowny poruszył jednak temat podczas niedzielnej mszy św. (transmitowanej na profilu parafii na Facebooku). – Od wieków w kościele zmieniają się style. Pojawiają się nowe krzyże, obrazy, nowe wystroje. Kościół jest dynamiczny i ma prawo to czynić. Tak też jest i w naszej świątyni – mówił zebranym wiernym. – W porozumieniu z Diecezjalną Komisją Artystyczną i z konserwatorem zabytków w Lublinie porządkujemy. Wprowadzamy harmonię, czystość, nadajemy nowy styl sakralny, nowy wystrój.

Kapłan wyjaśnił, że na 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły został wykonany i powieszony w kaplicy maryjnej nowy obraz Jana Pawła II. – Pasujący do wystroju w Kaplicy Miłosierdzia i św. Faustyny – kontynuował ks. proboszcz.

Z jego słów wynika, że płótno pani Honoraty trafi do sali św. Jana Pawła II, gdzie będą gromadzone pamiątki po papieżu i gdzie zaplanowano miejsce na parafialne spotkania. – Te działania popiera Rada Parafialna i parafianie, choć, wiadomo, nie wszyscy. Na Faceoboku pewna grupa wyraża swoje oburzenie, sprzeciw, a nawet złość i wrogość wobec proboszcza i Kościoła – podkreśla kapłan. – A przecież każdy z nas w swoim domu też zmienia wystrój, meble, maluje ściany.

– Nie chcę, żeby ten obraz znalazł się w piwnicy, gdzie ma być ta sala. Dlatego chciałabym go zabrać. Namalowałam go do kościoła – mówi z żalem pani Honorata.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jozizbazin / 20 maja 2020 r. o 21:37
+26
Idę o zakład, że ze żadna komisja a tym bardziej rada parafialna nic nie wiedziała o planach księdza, nasz ksiądz nie ma w zwyczaju czegokolwiek z kimkolwiek konsultować zawsze tak jest, dopiero później wychodzi taka baranina którą nie wiadomo jak odkręcić żeby nikogo nie urazić. Wiec co robić? post factum zwołujemy radę i informujemy kogo trzeba z przełożonych że jest problem. Miał prawo zdjąć ten obraz ale nie w ten sposób. Więcej dyplomacji i delikatności, a on jak zwykle, monarchia absolutna.
Avatar
Dawidd / 21 maja 2020 r. o 11:08
+16
Poczytałem wielebnego i aż się zdziwiłem, że Obraz Jasnogórski tyle lat się uchował i żadne zmiany kościelnej mody go nie ruszyły. Typowy obrazek relacji duchowny-parafianie - z jednej strony pogarda, z drugiej bierność. Szkoda.że nikt się nie czepiał, jak proboszcz ładował gruby hajs w plebanię. Mógł sobie tam style zmieniać do woli, tak jak i my zmieniamy. Tylko, że my zmieniamy na swoim i za swoje, nie za cudze. Jest susza, kryzys, a ten nie przestaje bezsensownie wydawać pieniędzy, a to na plebanię, na gazetki, na obrazki, na style i harmonie, a kto za to zapłaci? Znowu ściepę zrobi, a może sam zarobi? Ja już nie wiem, kto tu jest Bogiem, bo zdaje się, że jegomość proboszcz. tyle, że Jezus kazał kasę rozdać ubogim, a nie finansować kolejny obraz, bo dotychczasowy się nie podoba. A Pani Honoracie współczuję. Dostała z liścia w twarz, tak jak niejeden już w Niedrzwicy.
Poczytałem wielebnego i aż się zdziwiłem, że Obraz Jasnogórski tyle lat się uchował i żadne zmiany kościelnej mody go nie ruszyły. Typowy obrazek relacji duchowny-parafianie - z jednej strony pogarda, z drugiej bierność. Szkoda.że nikt się nie czepiał, jak proboszcz ładował gruby hajs w plebanię. Mógł sobie tam style zmieniać do woli, tak jak i my zmieniamy. Tylko, że my zmieniamy na swoim i za swoje, nie za cudze. Jest susza, kryzys, a ten nie przestaje bezsensownie wydawać pieniędzy, a to na plebanię, na gazetki, na obrazki, na style i har... rozwiń
Avatar
Krisss / 21 maja 2020 r. o 07:59
+16
Owce mają bulić na księżulka i nie fikać, bo na mszy wyczyta. A co na mszy wyczytane, to przez księże szczekaczki i fejsbuczka w całej wsi słychać. Metody stare, ale jare.
Avatar
Kachna / 20 maja 2020 r. o 22:42
+16
Nie miał prawa. Kościół nie należy do niego.
Avatar
Japolan / 21 maja 2020 r. o 08:03
+6
W niektórych kościołach usuwa się wizerunki Karola Wojtyły (w ogóle, a nie tylko jeden wariant na inny) - być może po zorientowaniu się, jaki był naprawdę. Są też takie, gdzie Wojtyliańskich wizerunków i tablic jest mnóstwo (np. w jednej z parafii na lubelskich Czubach) - może tam przygarną pracę wiejskiej Artystki.
Avatar
Asiku / 21 maja 2020 r. o 17:44
+5
Gratuluję Pani Honoracie odwagi postawienia się się panu księdzu, że broni swojej godności. Mało kto w Niedrzwicy ma taką odwagę. Tu wcale nie chodzi o Papieża, tu chodzi o pokazanie kto rządzi, każdej niedzieli dobrze to słychać . Syn po roku przygotowań do bierzmowania nie wie o czym jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Za to świetnie zna tajemnice różańca. Miłosierdzie jest chyba katolikom nie potrzebne, ani szacunek i empatia. Ksiądz ma dawać dobry przykład, a nie uczyć arogancji.
Avatar
___K___ / 22 maja 2020 r. o 07:36
+4
Kościół powinien być przykładnie odcięty od budżetowych pieniędzy na wszystkich szczeblach. Jak będą musieli bazować wyłącznie na tym, co dostaną od ludzi, to zaczną może wreszcie swoje owieczki szanować. Bo jak nie zaczną, to widmo głodu szybko zajrzy w te otłuszczone ślepia!
Avatar
___K___ / 21 maja 2020 r. o 07:41
+4
Jozizbazin i Kachna - a czego się spodziewaliście? W Polsce kler realnie stoi ponad prawem i nikt mu nic nie zrobi. A wy dalej chodźcie, dawajcie na tacę i wypowiadajcie się tylk na internetowych forach, a potem przyjmijcie księżula po kolędzie i koniecznie wciśnijcie mu kopertę.
Avatar
o.Misjonarz / 29 lipca 2020 r. o 12:18
-1
"Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka" (Dzieje Ap. 17:29) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby… Pewnego słonecznego dnia, w poło¬wie drogi między jedną a drugą małżowiną uszną, w miejscu od dawien dawna nieskażonym myśleniem, ro¬dzi się wątpliwość. Wynika ona z kon¬frontacji faktów (rzeczywistość = hi¬storia + Biblia + zdrowy rozsądek) i mitów (dzieje głupoty ludzkiej, czyli doktryna Kościoła rzymsko-katolickiego w zarysie). Takim MITEM, który u owieczki powołał do życia nieużywane pokłady szarych komórek, jest kult chrześcijański obrazów i tym podobnych plasti¬kowych tudzież gipsowych zabawek. „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego ob¬razu tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemię. Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdro¬snym" (Wj 20. 4-5; Kpl 26. l). Da¬je On również w swym prawie wskazówki, co należy czynić z obiektami bałwochwalstwa (Pwt 7. 25; Dz 19. 19).
"Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka" (Dzieje Ap. 17:29) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby… Pewnego słonecznego dnia, w poło¬wie drogi między jedną a drugą małżowiną uszną, w miejscu od dawien dawna nieskażonym myśleniem, ro¬dzi się wątpliwość. Wynika ona z kon¬frontacji faktów (rzeczywistość = hi¬storia + Biblia + zdrowy rozsądek) i mitów (dzieje głupoty ludzkiej, czyli doktryna Kościoła rzymsko-katolickiego w zarysie). Ta... rozwiń
Avatar
o.Misjonarz / 29 lipca 2020 r. o 12:18
-1
"Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka" (Dzieje Ap. 17:29) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby… Pewnego słonecznego dnia, w poło¬wie drogi między jedną a drugą małżowiną uszną, w miejscu od dawien dawna nieskażonym myśleniem, ro¬dzi się wątpliwość. Wynika ona z kon¬frontacji faktów (rzeczywistość = hi¬storia + Biblia + zdrowy rozsądek) i mitów (dzieje głupoty ludzkiej, czyli doktryna Kościoła rzymsko-katolickiego w zarysie). Takim MITEM, który u owieczki powołał do życia nieużywane pokłady szarych komórek, jest kult chrześcijański obrazów i tym podobnych plasti¬kowych tudzież gipsowych zabawek. „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego ob¬razu tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemię. Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdro¬snym" (Wj 20. 4-5; Kpl 26. l). Da¬je On również w swym prawie wskazówki, co należy czynić z obiektami bałwochwalstwa (Pwt 7. 25; Dz 19. 19).
"Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka" (Dzieje Ap. 17:29) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby… Pewnego słonecznego dnia, w poło¬wie drogi między jedną a drugą małżowiną uszną, w miejscu od dawien dawna nieskażonym myśleniem, ro¬dzi się wątpliwość. Wynika ona z kon¬frontacji faktów (rzeczywistość = hi¬storia + Biblia + zdrowy rozsądek) i mitów (dzieje głupoty ludzkiej, czyli doktryna Kościoła rzymsko-katolickiego w zarysie). Ta... rozwiń
Avatar
___K___ / 22 maja 2020 r. o 07:36
+4
Kościół powinien być przykładnie odcięty od budżetowych pieniędzy na wszystkich szczeblach. Jak będą musieli bazować wyłącznie na tym, co dostaną od ludzi, to zaczną może wreszcie swoje owieczki szanować. Bo jak nie zaczną, to widmo głodu szybko zajrzy w te otłuszczone ślepia!
Avatar
Asiku / 21 maja 2020 r. o 17:44
+5
Gratuluję Pani Honoracie odwagi postawienia się się panu księdzu, że broni swojej godności. Mało kto w Niedrzwicy ma taką odwagę. Tu wcale nie chodzi o Papieża, tu chodzi o pokazanie kto rządzi, każdej niedzieli dobrze to słychać . Syn po roku przygotowań do bierzmowania nie wie o czym jest przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Za to świetnie zna tajemnice różańca. Miłosierdzie jest chyba katolikom nie potrzebne, ani szacunek i empatia. Ksiądz ma dawać dobry przykład, a nie uczyć arogancji.
Avatar
Dawidd / 21 maja 2020 r. o 11:08
+16
Poczytałem wielebnego i aż się zdziwiłem, że Obraz Jasnogórski tyle lat się uchował i żadne zmiany kościelnej mody go nie ruszyły. Typowy obrazek relacji duchowny-parafianie - z jednej strony pogarda, z drugiej bierność. Szkoda.że nikt się nie czepiał, jak proboszcz ładował gruby hajs w plebanię. Mógł sobie tam style zmieniać do woli, tak jak i my zmieniamy. Tylko, że my zmieniamy na swoim i za swoje, nie za cudze. Jest susza, kryzys, a ten nie przestaje bezsensownie wydawać pieniędzy, a to na plebanię, na gazetki, na obrazki, na style i harmonie, a kto za to zapłaci? Znowu ściepę zrobi, a może sam zarobi? Ja już nie wiem, kto tu jest Bogiem, bo zdaje się, że jegomość proboszcz. tyle, że Jezus kazał kasę rozdać ubogim, a nie finansować kolejny obraz, bo dotychczasowy się nie podoba. A Pani Honoracie współczuję. Dostała z liścia w twarz, tak jak niejeden już w Niedrzwicy.
Poczytałem wielebnego i aż się zdziwiłem, że Obraz Jasnogórski tyle lat się uchował i żadne zmiany kościelnej mody go nie ruszyły. Typowy obrazek relacji duchowny-parafianie - z jednej strony pogarda, z drugiej bierność. Szkoda.że nikt się nie czepiał, jak proboszcz ładował gruby hajs w plebanię. Mógł sobie tam style zmieniać do woli, tak jak i my zmieniamy. Tylko, że my zmieniamy na swoim i za swoje, nie za cudze. Jest susza, kryzys, a ten nie przestaje bezsensownie wydawać pieniędzy, a to na plebanię, na gazetki, na obrazki, na style i har... rozwiń
Avatar
Japolan / 21 maja 2020 r. o 08:03
+6
W niektórych kościołach usuwa się wizerunki Karola Wojtyły (w ogóle, a nie tylko jeden wariant na inny) - być może po zorientowaniu się, jaki był naprawdę. Są też takie, gdzie Wojtyliańskich wizerunków i tablic jest mnóstwo (np. w jednej z parafii na lubelskich Czubach) - może tam przygarną pracę wiejskiej Artystki.
Avatar
Krisss / 21 maja 2020 r. o 07:59
+16
Owce mają bulić na księżulka i nie fikać, bo na mszy wyczyta. A co na mszy wyczytane, to przez księże szczekaczki i fejsbuczka w całej wsi słychać. Metody stare, ale jare.
Avatar
___K___ / 21 maja 2020 r. o 07:41
+4
Jozizbazin i Kachna - a czego się spodziewaliście? W Polsce kler realnie stoi ponad prawem i nikt mu nic nie zrobi. A wy dalej chodźcie, dawajcie na tacę i wypowiadajcie się tylk na internetowych forach, a potem przyjmijcie księżula po kolędzie i koniecznie wciśnijcie mu kopertę.
Avatar
Kachna / 20 maja 2020 r. o 22:42
+16
Nie miał prawa. Kościół nie należy do niego.
Avatar
Jozizbazin / 20 maja 2020 r. o 21:37
+26
Idę o zakład, że ze żadna komisja a tym bardziej rada parafialna nic nie wiedziała o planach księdza, nasz ksiądz nie ma w zwyczaju czegokolwiek z kimkolwiek konsultować zawsze tak jest, dopiero później wychodzi taka baranina którą nie wiadomo jak odkręcić żeby nikogo nie urazić. Wiec co robić? post factum zwołujemy radę i informujemy kogo trzeba z przełożonych że jest problem. Miał prawo zdjąć ten obraz ale nie w ten sposób. Więcej dyplomacji i delikatności, a on jak zwykle, monarchia absolutna.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mecz Motor Lublin – Ruch Chorzów obejrzy już na pewno sześć tysięcy kibiców

Mecz Motor Lublin – Ruch Chorzów obejrzy już na pewno sześć tysięcy kibiców

Kibice żółto-biało-niebieskich od dawna szykowali się na spotkanie z 14-krotnym mistrzem Polski. Można powiedzieć, że zwłaszcza w ostatnich dniach bilety na spotkanie z „Niebieskimi” rozchodzą się, jak świeże bułeczki. Rano Motor poinformował, że sprzedał już niemal 5300 biletów. To jednak nie koniec.

Podpalenia sanepidu i punktu szczepień w Zamościu. Jest nowe nagranie sprawcy [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Podpalenia sanepidu i punktu szczepień w Zamościu. Jest nowe nagranie sprawcy [wideo, zdjęcia]

Policja publikuje w internecie nowe nagranie z monitoringu, na którym widać sprawcę podpalenia budynku zamojskiego sanepidu. Mężczyzny nadal nie udało się zatrzymać.

Lublin: Zamkną Al. Zygmuntowskie na czas zawodów żużlowych

Lublin: Zamkną Al. Zygmuntowskie na czas zawodów żużlowych

W piątek i sobotę zamknięte dla ruchu będą Al. Zygmuntowskie, co ma związek z wydarzeniem sportowym Orlen Lublin FIM Speedway Grand Prix. Droga będzie nieprzejezdna na całej długości.

11 Pomysłów Na zabawy w Ogrodzie Dla Dzieci

11 Pomysłów Na zabawy w Ogrodzie Dla Dzieci

W co bawić się z dziećmi w ogrodzie? Co będzie Ci potrzebne, aby zorganizować aktywności łączące rozwój dziecka z zabawą? Kliknij i dowiedz się więcej!

Lubelskie: Wytną hektary drzew, żeby zbudować gazociąg? Będzie miał 308 km długości

Lubelskie: Wytną hektary drzew, żeby zbudować gazociąg? Będzie miał 308 km długości

308 kilometrów długości będzie miał gazociąg, który połączy Wronów w powiecie puławskim z Gustorzynem koło Włocławka. Ruszająca wkrótce inwestycja wiąże się m.in. z trwającą już wycinką drzew, na co zwracają uwagę nasi Czytelnicy.

Jak Bogdanka poradziła sobie w "pandemicznym" roku? "To był dla nas wszystkich czas wyzwań"

Jak Bogdanka poradziła sobie w "pandemicznym" roku? "To był dla nas wszystkich czas wyzwań"

Jak Bogdanka poradziła sobie z wyzwaniami trudnego, pandemicznego roku 2020? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w „Raporcie Zintegrowanym za 2020 rok”. W dokumencie znalazł się także zarys perspektywy aż do roku 2040.

Lublin: Miejskie lokale znowu do wzięcia. Największy ma niemal 280 mkw

Lublin: Miejskie lokale znowu do wzięcia. Największy ma niemal 280 mkw

Na przetarg trafią kolejne miejskie lokale zwolnione przez najemców. Na handlowej mapie Lublina mogą się pojawić nowe sklepy i zakłady usługowe. Wszystko to pod warunkiem, że znajdą się chętni najemcy, a z tym ostatnio nie bywa najlepiej

Wręczenie Nagrody im. Anny Platto 2021
6 sierpnia 2021, 10:00

Wręczenie Nagrody im. Anny Platto 2021

Już po raz 27. wręczona zostanie Nagroda im. Anny Platto, przyznawana pracownikom bibliotek publicznych z województwa lubelskiego. Tegoroczna edycja gali odbędzie się 6 sierpnia o godz. 10 na dziedzińcu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Już spakowany. Odholowali samochód cały owinięty czarną folią
zdjęcia
galeria

Już spakowany. Odholowali samochód cały owinięty czarną folią

Kto to zrobił i dlaczego? Nie wiadomo nawet, jakie to jest auto. Faktem jednak jest, że samochód został odholowany.

Funkcjonalne szafy do sypialni - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Funkcjonalne szafy do sypialni - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Pojemna i solidna szafa na ubrania to marzenie każdej kobiety. Panie często traktują ją jako namiastkę garderoby, czyli osobnego pomieszczenia na ubrania. Mebel zwykle ląduje w sypialni, bez względu na jej rozmiar. Czym się kierować, wybierając konkretny model?

Koronawirus. Najnowsze dane, a rzecznik rządu ostrzega przed obostrzeniami

Koronawirus. Najnowsze dane, a rzecznik rządu ostrzega przed obostrzeniami

Ministerstwo Zdrowia przedstawia najnowsze dane pandemiczne. W województwie lubelskim zachorowało 15 osób.

ATAS – nauka języka inna niż wszystkie

ATAS – nauka języka inna niż wszystkie

Uczysz się języka obcego w szkole. To normalne. Najczęściej jest to angielski lub niemiecki. Czasem istnieje także możliwość nauki hiszpańskiego czy francuskiego. Masz świetnego nauczyciela, który zaraził cię pasją? Super, masz szczęście! Często jednak nauka w szkole nie jest wystarczająca. Co wtedy? Bez obaw – wystarczy wybrać się na kurs pod okiem profesjonalistów. Należy do nich firma ATAS, która od lat organizuje wyjazdy językowe.

Street workout na własnym podwórku? To ci się przyda!

Street workout na własnym podwórku? To ci się przyda!

Street workout, czyli wszelka aktywność fizyczna wykonywana z użyciem infrastruktury miejskiej lub specjalnych przeznaczonych do tego parków, cieszy się od kilku lat niegasnącym zainteresowaniem. Jest opcją coraz częściej wybieraną, w porównaniu z tradycyjną siłownią. Łatwość dostępu, praktycznie brak opłat i przebywanie na świeżym powietrzu to jego główne zalety. Dzięki temu nie trzeba dbać o karnety, dojazdy na siłownie i inne zniechęcające detale. Wymarzona sylwetka może czekać za oknem mieszkania.

Wystawa "Post-optimistic contemplation"
6 sierpnia 2021, 20:00

Wystawa "Post-optimistic contemplation"

6 sierpnia o godz. 20 w witrynie zakładu fotograficznego Kodak (ul. Staszica 2) zaprezentowana zostanie praca z cyklu "Windows'21" - "Post-optimistic contemplation - one step closer" Pawła Korbusa.

Żółty, czerwony, szary, hop. W Zamościu powstanie nowy skatepark

Żółty, czerwony, szary, hop. W Zamościu powstanie nowy skatepark

Zmieni się teren zielony pomiędzy Parkiem Miejskim a kortami tenisowymi. Miasto szuka wykonawcy skateparku, placu zabaw i toru modelarskiego. To cześć większego unijnego projektu realizowanego w mieście

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.