Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 stycznia 2018 r.
14:02

Mieszkańcy Końskowoli rezygnują z zielonej energii. Powód? Wyższe koszty

0 42 A A
(fot. Archiwum)

Gdy okazało się, że koszt instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła dla mieszkańców gminy Końskowola będzie dwukrotnie wyższy od zapowiadanego jeszcze w ubiegłym roku, wielu potencjalnych klientów zrezygnowało. – To jest kompromitacja – ocenia radny Janusz Próchniak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zielona energia słoneczna miała ogrzewać wodę oraz produkować prąd. Rodziny zainteresowane zakupem urządzeń dotowanych ze środków UE, dwa lata temu podpisały w sumie 393 deklaracje. Gmina Końskowola miała otrzymać na ten cel blisko 5 mln złotych - najwięcej spośród wszystkich gmin powiatu puławskiego.

Obecnie wiele wskazuje na to, że znaczna część tej unijnej dotacji nie zostanie wykorzystana. Powód? Gdy mieszkańcy dowiedzieli się, ile tak naprawdę mają zapłacić za nowe urządzenia, wielu z nich z tej inwestycji zrezygnowało.

Wszystko to za sprawą znacznej różnicy pomiędzy kosztem własnym, o jakim mówiono m.in. podczas zebrań z mieszkańcami na początku ubiegłego roku, a tym z grudniowych umów przedwstępnych.

– Wcześniej tłumaczono nam, że za około 6 tys. złotych będzie można kupić instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła. Takie kwoty padały m.in. na zebraniu w Sielcach, w którym uczestniczyłem. Mówili o tym eksperci od odnawialnych źródeł energii, których zaprosiły władze gminy. Teraz okazuje się, że ten koszt będzie dwukrotnie wyższy – mówi Janusz Próchniak, radny gminy Końskowola.

– Sam zastanawiałem się nad zakupem tej fotowoltaiki, ale po konsultacji z pracownikiem Urzędu Skarbowego, zrezygnowałem. Uznałem, że jest to nieopłacalne m.in. z uwagi na podatek VAT od wartości dodanej. Dziwiło mnie to, że urzędnicy w ogóle o tym nie wspominają, ale nie chciałem nikogo zniechęcać – tłumaczy samorządowiec.

Z zakupu dotowanych urządzeń zrezygnował również Dariusz Sykut, mieszkaniec Sielc.

– Doszedłem do wniosku, że nie opłaca mi się tego kupować. Na moją decyzję wpływ miało zużycie energii samej pompy w stosunku rocznym, jak również koszt amortyzacji oraz wyższy podatek VAT. Wcześniej przekonywano nas, że te dotacje nie będą opodatkowane – tłumaczy, przyznając, że podobnie jak on, postąpiło większość jego znajomych i sąsiadów. – Z tego co wiem, w całej gminie te rezygnacje są powszechne.

Skąd tak duże różnice pomiędzy szacowanym kosztem urządzeń na umowach wstępnych, a tym aktualnym? Zdaniem radnego Próchniaka, wynika to z błędu popełnionego przez urzędników, którzy nie wzięli pod uwagę właściwych przepisów podatkowych.

– Nie wiem dlaczego władze naszej gminy nie wzięły pod uwagę zmian w przepisach o VAT, o których było wiadomo już w 2014 roku. Teraz to jest kompromitacja, która skończy się tym, że nie wykorzystamy otrzymanej dotacji. Za kuriozum uważam również to, że wystąpiono o opinię w tej sprawie już po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim – ocenia.

Z kolei zdaniem pracowników Urzędu Gminy, nie był to błąd, tylko odmienna opinia dotycząca opodatkowania.

– Podobnie jak inne gminy w naszym województwie, nie zgadzamy się z niekorzystną dla nas interpretacją przepisów dotyczących podatku VAT, którą przedstawia Urząd Skarbowy. Wystąpiliśmy w związku z tym do sądu, ale ten podtrzymał stanowisko US – przyznaje Krzysztof Bartuzi, sekretarz gminy Końskowola.

Na pytanie o to, ile osób dotychczas zrezygnowało z udziału w projekcie „Zielona energia szansą rozwoju Gminy Końskowola”, nie odpowiedział. – Nie posiadam takich danych – przyznał.

Urzędnik poinformował natomiast, że gmina stara się obecnie pomagać osobom zainteresowanym udziałem w projekcie np. poprzez rozkładanie wkładu własnego na raty.

Osoby, które złożyły deklaracje, mogą je również modyfikować, rezygnując z jednego lub drugiego urządzenia. Czas na podpisywanie umów mija w połowie stycznia.

Aktualny, szacowany koszt zakupu fotowoltaiki oraz pompy ciepła przez mieszkańców gminy to wydatek rzędu 12 tys. złotych brutto.

Pozostałe informacje

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium