Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 maja 2006 r.
18:57
Edytuj ten wpis

Na naukę nigdy za późno

0 0 A A

Naukowcem jakimś to ja nie jestem - mówi skromnie. Ale niewielu jest takich, którzy tak jak 60-letni Stanisław Cuch, wrócili do szkoły po 40 latach. I zdali maturę.
- Zdał i to bez żadnej taryfy ulgowej - zapewniają nauczyciele Zespołu Szkół nr 3 w Puławach. - Jesteśmy dumni z takiego ucznia - dodaje Tomasz Pieńczakowski, zastępca dyrektora ZS nr 3.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stanisław Cuch mieszka w puławskim Schronisku im. św. Brata Alberta. Jest tu od czasu, kiedy przez alkohol stracił dom i znalazł się na ulicy. - Pracowałem najczęściej na budowach, ale dużo piłem i przez to mnie wyrzucano - opowiada.
Trzy lata temu koleżanka z grupy Anonimowych Alkoholików namówiła go do powrotu do szkoły. - Człowiek w takim wieku już nie ma pamięci jak młodzi, więc bałem się, że nie dam sobie rady. Poza tym myślałem, że takie szkoły są płatne, ale na szczęście się myliłem. Dlatego zapisaliśmy się do liceum dla dorosłych - mówi pan Stanisław.
Lekcje odbywały się trzy razy w tygodniu. - Zeszyty dostałem od nauczycielki za pomoc w sprzątaniu w lasu. Książki też albo dostałem, albo sam dokupiłem, a nawet znajdowałem - opowiada mężczyzna.
Nauczyciele z Zespołu Szkół nr 3 w Puławach mówią, że był wzorowym uczniem. - Zawsze przychodził z butami na zmianę. I w plecaku były wszystkie po-
trzebne książki i zeszyty - chwa-
li ucznia Pieńczakowski.
Problemy były tylko z informatyką. - Nie za bardzo wychodziło stukanie w klawiaturę. Ale pan Stanisław pożyczał ją i trenował po lekcjach - wspomina zastępca dyrektora.
Kilka razy przechodził lekkie załamanie. - Mówił, że ma już dość. Że nie rozumie, że nie może się czegoś nauczyć - opowiadają jego koledzy ze schroniska. - Ale zaraz zabierał się na górę do pokoju, by dalej się uczyć.
Jego koleżanka odpadła. Nie udźwignęła trudów nauki, poza tym znalazła pracę, która kolidowała ze szkołą. Ale on dalej zgłębiał wiedzę. - Szkoda mi było to rzucić, skoro już zacząłem - mówi pan Stanisław. I po trzech latach nauki przystąpił do matury. Wybrał język polski, geografię i rosyjski - mimo że w szkole uczył się angielskiego. Wszystkie egzaminy zaliczył. - Najlepiej poszło mi z geografii, ale jakimś naukowcem to ja nie jestem - mówi skromnie pan Stanisław.
Dobry wynik z geografii może tłumaczyć zamiłowanie do podróży. Wiekowy maturzysta był na pielgrzymce we Włoszech, na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii. Teraz pojechał do Krakowa na spotkanie z Benedyktem XVI. Największym jego marzeniem jest jeszcze wyjazd na spotkanie młodzieży z papieżem w Sydney.
Pan Stanisław nie liczy, że dzięki maturze znajdzie pracę. - Za stary jestem i świadectwo mi w niczym już nie pomoże. Ale nie samym chlebem człowiek żyje. Ja to ciągle mam taki głód wiedzy. Kiedyś jak pracowałem w gospodarstwie i w zimie nie było pracy, to zapisałem się na kurs prawa jazdy. Samochodu nie mam, ale egzamin wtedy zdałem i jestem z tego dumny - wyznaje.
Mimo że pracy nie ma, pan Stanisław nie narzeka na brak zajęć. Dwa razy dziennie pomaga handlarzom z puławskiego targu rozstawiać i składać stragany. Czasami zbiera puszki, pomaga księdzu w pracach gospodarskich przy parafii.
- On jest moim idolem - mówi Włodzimierz Walecz-Majewski, opiekun w schronisku. - Swoim zachowaniem udowadnia, że będąc w takiej trudnej sytuacji życiowej, można aktywnie żyć. Zresztą kilka dni temu pytał, ile kosztowały moje studia. Więc na maturze jego edukacja się chyba nie skończy - śmieje się opiekun.

Z czym na maturze zmagał się pan Stanisław

Język rosyjski – ustny
1. Opisz swoje mieszkanie (!).
2. Powiedz, że zachorowałeś na grypę, źle się czujesz, boli cię głowa i masz katar, a lekarz przepisał ci leżenie w łóżku.
3. Opowiedz o tym, że twoi
rodzice lubią chodzić do teatru.
Oprócz tego trzeba było
przeczytać tekst i odpowiedzieć
na pytania.
J. polski – pisemny
„Odwołując się do odpowiednich utworów literackich wskaż, iż literatura XX wieku spełnia przesłanie Dantego – Oznajmij to ku przestrodze”.
J. polski – ustny
1.Porównaj wizerunek matki w „Bogurodzicy” i „Lamencie świętokrzyskim” .
2. Omów demaskatorski charakter pani Dulskiej z „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
3. Literatura i film – sojusznicy czy wrogowie? Ustosunkuj się do problemu odwołując się do przykładów.
Geografia – pisemna
1. Przemiany ludnościowe w Polsce po II wojnie światowej.
2. Produkcja energii i jej źródła.
3. W karpackich uzdrowiskach.
Do każdego tematu dołączone były arkusze z tekstami źródłowymi i pytaniami.
Geografia – ustna
1. Wymień następstwa ruchu obrotowego Ziemi.
2. Omów zróżnicowanie rasowe ludności świata.
3. Scharakteryzuj Wyżynę Kielecko-Sandomierską jako krainę geograficzną.

Pozostałe informacje

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

63-letnia pacjentka pomyślnie przeszła operację naprawy dwóch zastawek na pracującym sercu. Lekarze ze szpitala przy ul. Jaczewskiego zastosowali metodę jako pierwsi w województwie.

Puławska rodzina sokołów się powiększyła

Puławska rodzina sokołów się powiększyła

Nie tylko w Lublinie mamy sokolą rodzinę. Na kominie Zakładów Azotowych Puławy wykluły się 4 pisklęta.

Zwarcie Marty Wcisło z Michałem Moskalem. Poszło o kasę z Bogdanki
galeria

Zwarcie Marty Wcisło z Michałem Moskalem. Poszło o kasę z Bogdanki

Posłanka Marta Wcisło posądza były zarząd LW Bogdanka o "ciche" finansowanie kampanii wyborczej Michała Moskala z PiS. Nie odbywało się to bezpośrednio, ale poprzez szeroko płynące darowizny dla OSP, Kół Gospodyń Wiejskich, instytucji kultury z okręgu wyborczego Moskala. Te działania miały mu ułatwić uzyskanie mandatu w ostatnich wyborach do parlamentu. Moskal zaprzecza i życzy Marcie Wcisło, aby przekazywała strażakom-ochotnikom, gospodyniom wiejskim jeszcze większe kwoty, niż on w 2023 roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!