Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 lipca 2018 r.
13:22

Park liczy na unijne miliony, potrzebuje wsparcia

Tomasz Szymajda, prezes PPNT jest przekonany, że za kilka lat kierowana przez niego spółka będzie w stanie poradzić sobie bez corocznego wsparcia z budżetu miasta
Tomasz Szymajda, prezes PPNT jest przekonany, że za kilka lat kierowana przez niego spółka będzie w stanie poradzić sobie bez corocznego wsparcia z budżetu miasta (fot. rs)

O problemach ze znalezieniem operatora nowoczesnych maszyn, wsparciem z miasta, konieczności zatrudnienia kolejnych pracowników i nadziejach związanych z projektem wartym 21 mln złotych, rozmawiamy z Tomaszem Szymajdą, prezesem Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Puławach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

PPNT otrzymał w tym roku pół miliona złotych z budżetu miasta. Po co wam te środki?

Pieniądze potrzebne są w pierwszej kolejności na działalność bieżącą. Pamiętajmy o tym, że nasza spółka powstała w trudnym okresie. Dwadzieścia z trzydziestu przedsiębiorstw musiało od nas odejść, bo nie regulowało swoich zobowiązań finansowych wobec parku. Ich miejsce sukcesywnie uzupełniamy kolejnymi podmiotami, ale te zajmują znacznie mniejszą powierzchnię. Poza tym na starcie uzyskują dużą pomoc publiczną, więc nie generują takich wpływów, na jakie liczyliśmy w naszych prognozach na tym etapie działalności parku. Wsparcie potrzebne nam jest również z powodu projektu unijnego, o jaki się staramy wspólnie z naszymi partnerami. 

Chodzi o wkład własny?

To projekt, którego wartość wynosi 21 mln złotych i musimy wykazać odpowiednie przepływy finansowe. Krótko mówiąc, musimy udowodnić, że jesteśmy w stanie realizować nowe zadania. Wykazać, że jesteśmy do tego zdolni. I te 500 tys. złotych nam to gwarantuje.

Co to za projekt?

To dla nas duża szansa. Staramy się o środki unijne razem z Zakładami Azotowymi, Instytutem Nowych Syntez Chemicznych, UMCS-em i funduszami kapitałowymi. Rywalizujemy z innymi instytucjami otoczenia biznesu w całej wschodniej Polsce. Jeśli nasz wniosek zostanie wysoko oceniony i podpiszemy umowę, będziemy mogli pomóc w rozwoju dwustu nowych pomysłów. Sfinansujemy obsługę księgową dla ich autorów, doradztwo prawne, badania rynku, badania naukowe, pomoc w tworzeniu biznesplanów. Zaoferujemy im również pomieszczenia i wyposażenie do prowadzenia działalności. Dodatkowo każdy podmiot otrzyma swojego opiekuna, który przez rok będzie wspierał rozwój tych inicjatyw.

To osoby, które park będzie musiał zatrudnić.

Do obsługi projektu będziemy potrzebowali siedmiu osób z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem, ale w większości zajmą się tym osoby, których już zatrudniamy. Z rynku będziemy musieli pozyskać około 2-3 nowych pracowników. W zależności od stanowiska, część kosztów ich wynagrodzeń będzie finansowane ze środków unijnych.

Wracając do bieżących problemów PPNT, tym największym wydaje się kłopot za znalezieniem operatora maszyn, w tym pieców do spieku metali.

Cały nasz park maszynowy ma powierzchnię 1,5 tys. metrów kwadratowych, a znajdująca się w nim urządzenia są warte 13 mln złotych. Pozyskanie firmy, która poradzi sobie z jego obsługą i zagwarantuje optymalne wykorzystanie maszyn nie jest łatwe. Mamy już podmiot, który wykazuje zainteresowanie, ale szukamy dla niego partnera. Potrzebujemy pewności, że na wytwarzane produkty będzie zbyt. Zależy nam również na tym, żeby nowy operator tych urządzeń posiadał odpowiednie fundusze, które zapewnią mu finansową stabilność. Mam nadzieję, że w lecie ta sprawa się rozstrzygnie i będziemy mogli podpisać umowę.

Z pozyskaniem firm, których interesują biura jest trochę łatwiej. W PPNT zaczyna być ich coraz więcej.

Obecnie mamy 30 podmiotów, czyli mniej więcej tyle, ile znajdowało się tutaj przed opuszczeniem parku przez firmy, które nie spełniały naszych oczekiwań. Nie zajmują one procentowo dużej powierzchni, ale są to ciekawe inicjatywy. Wśród nowych lokatorów jest m.in. producent elektrycznych rowerów i hulajnóg, biuro projektujące instalacje odnawialnych źródeł energii, firma tworząca systemy zarządzania, wyspecjalizowane centrum weterynaryjne, edukacyjne, czy też podmiot z branży biotechnologii. 

Jeśli te firmy się rozwiną i zostaną w parku na dłużej, a w przyszłości dołączą do nich nowe podmioty, jak operator parku maszynowego, pojawi się szansa na finansową niezależność i odcięcie "kroplówki" z budżetu miasta?

Bardzo bym tego chciał, ale przypomnę, że jesteśmy najmłodszą spółką miejską. I nie jedyną, która taką pomoc otrzymuje. Daliśmy szansę nowym firmom, a pożegnaliśmy te, które niczego nie wnosiły. Przeprowadziliśmy więc pewien reset, który był konieczny. Z tym, że teraz, po dwóch latach od zawiązania spółki, musimy zaczynać niemal od zera. Dlatego potrzebujemy cierpliwości i zaufania ze strony samorządu i mieszkańców. Mamy pomysły i wiemy, co zrobić, żeby PPNT zaczął spełniać pokładane w nim nadzieje. 

Z Tomaszem Szymajdą rozmawiał Radosław Szczęch

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium