Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

7 marca 2018 r.
15:57

Przebudowa Domu Chemika wstrzymana. Robotnicy zejdą z placu budowy

0 116 A A
Dom Chemika
Dom Chemika

Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie dotyczące oceny możliwości wpisania do rejestru zabytków siedziby Puławskiego Ośrodka Kultury. Decyzja ta oznacza poważne kłopoty dla miasta, bo administracyjnie wstrzymuje wszelkie prace remontowe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przebudowa Domu Chemika warta ok. 35 mln złotych będzie musiała zostać przerwana. Robotnicy wkrótce zejdą z placu budowy. Powodem jest decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków, który wszczął postępowanie dotyczące wpisania siedziby POK do rejestru zabytków. Jej kopia w środę trafiła na biurko prezydenta Puław.

– Umówiłem już zebranie w tej sprawie z prezydentem Januszem Groblem, inspektorem nadzoru oraz wykonawcą. Przede wszystkim nie możemy dopuścić do katastrofy budowlanej, więc trzeba będzie zabezpieczyć plac budowy. Musimy się także postarać o minimalizację strat, ale szkody będą nieuniknione – mówi Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław, sugerując, że część prac ze względów bezpieczeństwa być może będzie musiała zostać dokończona.

Groźbą wiszącą nad miastem są ewentualne kary umowne od firm wykonujących prace budowlane. Zdaniem Koconia, jeśli dojdzie do roszczeń finansowych z ich strony, miasto będzie je przekierowywać na Skarb Państwa. – Bo to nie jest nasza wina. Działaliśmy zgodnie z prawem. Niestety mamy takie przepisy, które pozwalają na prowadzenie absurdalnych procedur, które nie mają nic wspólnego z interesem społecznym – podkreśla Kocoń.

Wyposażenie Domu Chemika, które mogło przedstawiać sobą jakąś wartość w trakcie prac zostało już w większości usunięte. – Dlatego uważamy, że postępowanie o wpisaniu tego budynku do rejestru zabytków stało się bezprzedmiotowe. W tym momencie nie ma już czego chronić, więc działania, które blokują naszą inwestycję tak naprawdę nie mają sensu – podsumowuje wiceprezydent.

Obecnie najważniejsze, z punktu widzenia władz miasta, jest to, żeby wszczęte przez konserwatora postępowanie nie trwało zbyt długo. Powagę sytuacji dostrzega także wojewódzki konserwator Dariusz Kopciowski. Jak twierdzi, rozpoczęta procedura wcale nie musi być prowadzona miesiącami. – Chciałbym ją szybko zakończyć. Sądzę, że będzie to koniec marca lub początek kwietnia – mówi. Pracownicy urzędu jeszcze w tym miesiącu udadzą się do Puław, żeby dokonać oględzin obiektu.

Tymczasem wszczęcie postępowania, które wkrótce zablokuje dalsze prace przy przebudowie POK, pozytywnie oceniają przedstawiciele stowarzyszenia „Puławianie”.

– Jesteśmy zadowoleni z tej decyzji konserwatora i uważamy, że należało zrobić to już dawno. Na pewno weźmiemy udział w zaplanowanych oględzinach i zobaczymy, jaki jest stan budynku. Wtedy okaże się, co można jeszcze uratować – mówi Szymon Karczewski. – Nietknięty został pawilon wystawowy, który również powinien zostać objęty ochroną konserwatorską – dodaje.

Z działań, które opóźnią oddanie do użytku odnowionej siedziby POK, niezadowoleni są natomiast pracownicy ośrodka. – Ubolewam na tym, że ten czas modernizacji się wydłuży. Działania zmierzające do tego, żeby uznać ten budynek do rejestru zabytków uważam za nielogiczne. Z naszego punktu widzenia, spowoduje to tylko tyle, że będziemy musieli dłużej czekać na powrót do dobrych warunków – mówi Zbigniew Śliwiński, dyrektor Domu Chemika, który nie wierzy w to, że inwestycja nie zostanie ukończona. Takiego scenariusza nie przewidują także władze miasta, które zapewniają, że unijne dofinansowanie jest bezpieczne.

Warto wspomnieć, że jeśli pawilon wystawowy, na wniosek „Puławian” zostanie objęty ochroną, mieszkańcy miasta będą musieli zapomnieć o planach budowy w jego miejscu nowej biblioteki miejskiej. Mediateka to drugi etap przebudowy POK, który oprócz nowego budynku zakłada także budowę podziemnego parkingu od strony ul. Wojska Polskiego.

>>>

Zobacz także: Przebudowa Domu Chemika w Puławach

Komentarze 116

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 marca 2018 o 23:29
0
Brawo Puławianie! A władze niech nie prowadzą brudnej gry! Jeśli prace mają być przerwane, to mają być! Ślizgie gatki typu "kataftrofa budowlana" schowaj sobie Groblu do kieszeni!
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 21:47
0
PUŁAWIANIE WSTRZYMALI REMONT Domu Chemika i stoi, a co myślą na ten TEMAT Natolińczycy?????
Avatar
Marta / 11 marca 2018 o 19:57
0
Puławianie nieco się zagalopowali... Remont Domu Chemika dzięki nim będzie trwao tyle co jego budowa. A kto pomyśli o dzieciach które chodzą tam na zajęcia? Dzięki Puławianom na dużo dłużej niż pierwotnie planowano staniemy się kulturalną pustynią...
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 21:35
0
Poza tym, Pan za dużo się bawi w jasnowidzenie. Wie Pan, że np. warszawski Smyk, mimo wpisania na listę zabytków został wyburzony i wybudowany praktycznie od nowa? Że objęcie ochroną konserwatorską nie oznacza przekreślenia szansy remontu i zmodernizowania pawilonu?
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 21:32
0
Z dziennikarskim obiektywizmem, Panie Szczęch, to ma tyle wspólnego, co ja z byciem astronautą. Tak samo jak z artykułu, tak i z ostatniej wypowiedzi aż bije, po której Pan jest stronie. Niestety, w ten sposób został Pan tubą propagandową urzędu miasta. Dziennikarz na czas tworzenia artykułu powinien zapominać o swoich osobistych uprzedzeniach i przekonaniach, Pan tego niestety z tego co widzę, nie potrafi.
Avatar
Komentator / 9 marca 2018 o 14:19
0
Panie Redaktorze... Końcówka posta :-) skoro Pan się tak dał wciągnąć w dyskusję i odżegnuje od politycznych ambicji, to ja są się pytam Pana jako dziennikarza: na ile to i jak Pan napisał ma się do zawodowej rzetelności, obiektywnosci, dystansu i innych podobnych głupstw, które jak widać nie są w modzie ... Brawo. 
Avatar
radoslawszczech / 9 marca 2018 o 10:02
0
Słowo od autora. Co do ostatniego komentarza, to nie żadna groźba, tylko fakt. Jeśli pawilon w całości zostanie uznany za zabytek, nie powstanie na jego miejscu żaden nowy budynek, nowa biblioteka. Projekt mediateki pójdzie do kosza. Tylko tyle i aż tyle. Dla jednych to dobrze, dla innych źle. Ja tego w artykule nie osądzam. PS. w odpowiedzi na wpisy sugerujące, że startuję w jakiś wyborach, mam odpowiedź - otóż nie startuję, więc takie pytania stawiane na tym forum są trochę bezpodstawne. Równie dobrze sam mógłbym zapytać o to, czy "Puławianie" to jakaś nowa siła polityczna w Puławach, ale tego nie robię, bo wierzę w to, że ich działania są podyktowane jedynie dość oryginalnie pojmowaną troską o architekturę naszego miasta. Taką naprawdę wyjątkową, żeby nie powiedzieć - specjalną.
Słowo od autora. Co do ostatniego komentarza, to nie żadna groźba, tylko fakt. Jeśli pawilon w całości zostanie uznany za zabytek, nie powstanie na jego miejscu żaden nowy budynek, nowa biblioteka. Projekt mediateki pójdzie do kosza. Tylko tyle i aż tyle. Dla jednych to dobrze, dla innych źle. Ja tego w artykule nie osądzam. PS. w odpowiedzi na wpisy sugerujące, że startuję w jakiś wyborach, mam odpowiedź - otóż nie startuję, więc takie pytania stawiane na tym forum są trochę bezpodstawne. Równie dobrze sam mógłbym zapytać o to, czy "P... rozwiń
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 06:33
0
Do autora. Panie Radosławie. Ostatni akapit brzmi, jeśli nie jest, jak groźba;) Mieszkańcy o niczym nie będą musieli zapominać. Projekt jest wadliwy, nie spełnia oczekiwań, jest wsteczny w stosunku do istniejącego... Z tym wszystkim nawet średnio zdolny architekt sobie poradzi. Zdarzenie to świadczy o miałkości intelektualnej i kompetencyjnej osób odpowiedzialnych za kształtowanie przestrzeni. Smutne, powielane i fatalnie rokujące...
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 21:04
0
Już sama nazwa Miasto Jest Nasze brzmi wywrotowo i zupełnie jak zapowiedź wrogiego przejęcia lub jak tytuł kolejnego sezonu sagi mafijnej "Pitbull-Miasto jest Nasze" - no nie wiem... w Ratuszu raczej potraktowane to bedzie jak groźba niż użyteczna nowina...
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 20:48
0
ten który wygrzebał ulotkę wyborczą z otwartego profilu FB Pana Szymona ani chybi zostanie jutro odznaczony w ratuszu złotym medalem zasługi :-)
Avatar
Gość / 16 marca 2018 o 23:29
0
Brawo Puławianie! A władze niech nie prowadzą brudnej gry! Jeśli prace mają być przerwane, to mają być! Ślizgie gatki typu "kataftrofa budowlana" schowaj sobie Groblu do kieszeni!
Avatar
Gość / 11 marca 2018 o 21:47
0
PUŁAWIANIE WSTRZYMALI REMONT Domu Chemika i stoi, a co myślą na ten TEMAT Natolińczycy?????
Avatar
Marta / 11 marca 2018 o 19:57
0
Puławianie nieco się zagalopowali... Remont Domu Chemika dzięki nim będzie trwao tyle co jego budowa. A kto pomyśli o dzieciach które chodzą tam na zajęcia? Dzięki Puławianom na dużo dłużej niż pierwotnie planowano staniemy się kulturalną pustynią...
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 21:35
0
Poza tym, Pan za dużo się bawi w jasnowidzenie. Wie Pan, że np. warszawski Smyk, mimo wpisania na listę zabytków został wyburzony i wybudowany praktycznie od nowa? Że objęcie ochroną konserwatorską nie oznacza przekreślenia szansy remontu i zmodernizowania pawilonu?
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 21:32
0
Z dziennikarskim obiektywizmem, Panie Szczęch, to ma tyle wspólnego, co ja z byciem astronautą. Tak samo jak z artykułu, tak i z ostatniej wypowiedzi aż bije, po której Pan jest stronie. Niestety, w ten sposób został Pan tubą propagandową urzędu miasta. Dziennikarz na czas tworzenia artykułu powinien zapominać o swoich osobistych uprzedzeniach i przekonaniach, Pan tego niestety z tego co widzę, nie potrafi.
Avatar
Komentator / 9 marca 2018 o 14:19
0
Panie Redaktorze... Końcówka posta :-) skoro Pan się tak dał wciągnąć w dyskusję i odżegnuje od politycznych ambicji, to ja są się pytam Pana jako dziennikarza: na ile to i jak Pan napisał ma się do zawodowej rzetelności, obiektywnosci, dystansu i innych podobnych głupstw, które jak widać nie są w modzie ... Brawo. 
Avatar
radoslawszczech / 9 marca 2018 o 10:02
0
Słowo od autora. Co do ostatniego komentarza, to nie żadna groźba, tylko fakt. Jeśli pawilon w całości zostanie uznany za zabytek, nie powstanie na jego miejscu żaden nowy budynek, nowa biblioteka. Projekt mediateki pójdzie do kosza. Tylko tyle i aż tyle. Dla jednych to dobrze, dla innych źle. Ja tego w artykule nie osądzam. PS. w odpowiedzi na wpisy sugerujące, że startuję w jakiś wyborach, mam odpowiedź - otóż nie startuję, więc takie pytania stawiane na tym forum są trochę bezpodstawne. Równie dobrze sam mógłbym zapytać o to, czy "Puławianie" to jakaś nowa siła polityczna w Puławach, ale tego nie robię, bo wierzę w to, że ich działania są podyktowane jedynie dość oryginalnie pojmowaną troską o architekturę naszego miasta. Taką naprawdę wyjątkową, żeby nie powiedzieć - specjalną.
Słowo od autora. Co do ostatniego komentarza, to nie żadna groźba, tylko fakt. Jeśli pawilon w całości zostanie uznany za zabytek, nie powstanie na jego miejscu żaden nowy budynek, nowa biblioteka. Projekt mediateki pójdzie do kosza. Tylko tyle i aż tyle. Dla jednych to dobrze, dla innych źle. Ja tego w artykule nie osądzam. PS. w odpowiedzi na wpisy sugerujące, że startuję w jakiś wyborach, mam odpowiedź - otóż nie startuję, więc takie pytania stawiane na tym forum są trochę bezpodstawne. Równie dobrze sam mógłbym zapytać o to, czy "P... rozwiń
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 06:33
0
Do autora. Panie Radosławie. Ostatni akapit brzmi, jeśli nie jest, jak groźba;) Mieszkańcy o niczym nie będą musieli zapominać. Projekt jest wadliwy, nie spełnia oczekiwań, jest wsteczny w stosunku do istniejącego... Z tym wszystkim nawet średnio zdolny architekt sobie poradzi. Zdarzenie to świadczy o miałkości intelektualnej i kompetencyjnej osób odpowiedzialnych za kształtowanie przestrzeni. Smutne, powielane i fatalnie rokujące...
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 21:04
0
Już sama nazwa Miasto Jest Nasze brzmi wywrotowo i zupełnie jak zapowiedź wrogiego przejęcia lub jak tytuł kolejnego sezonu sagi mafijnej "Pitbull-Miasto jest Nasze" - no nie wiem... w Ratuszu raczej potraktowane to bedzie jak groźba niż użyteczna nowina...
Avatar
Gość / 8 marca 2018 o 20:48
0
ten który wygrzebał ulotkę wyborczą z otwartego profilu FB Pana Szymona ani chybi zostanie jutro odznaczony w ratuszu złotym medalem zasługi :-)