Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 maja 2019 r.
16:06

Spór o budowę dojazdu do willi w Kazimierzu Dolnym. Właściciel: Nie miałem wyjścia

3 12 A A
Projekt willi powstał w 1934 roku. Zbudowano ją parę lat później. Była zaprojektowana jako miejsce powstawania płócien o dużych rozmiarach
Projekt willi powstał w 1934 roku. Zbudowano ją parę lat później. Była zaprojektowana jako miejsce powstawania płócien o dużych rozmiarach

Brutalną ingerencją w przyrodę nazywa jeden z radnych budowę drogi przy zabytkowej willi prof. Pruszkowskiego. - Nie miałem wyjścia, muszę mieć dojazd do budynku, żeby mogło tu dotrzeć w razie potrzeby pogotowie czy straż pożarna - tłumaczy właściciel budynku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o zabytkową willę z lat 30. ubiegłego wieku. Budynek przy ul. Zamkowej podlega ochronie konserwatorskiej.

– Zgodnie z przepisami na takim terenie ingerencja w ukształtowanie terenu jest zabroniona. Mimo to wojewódzki konserwator zabytków wydał pozwolenie na tę inwestycję – oburza się radny Janusz Kowalski. – Z formalno-prawnego punktu widzenia nie ma się więc do czego przyczepić. Chodzi jednak o niszczenie terenu o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych i brutalną ingerencję w środowisko naturalne.

Zdaniem radnego, przy budowie drogi można było zastosować mniej inwazyjne metody. – Skierowałem już w tej sprawie pismo do wojewódzkiego konserwatora i czekam na odpowiedź – mówi Kowalski.

Pozwolenie konserwatorskie na realizację tej inwestycji zostało wydane jeszcze w 2015 roku.

- Ingerencja w ukształtowanie terenu była poważna. Jednak z informacji, które posiadam, na podstawie relacji innych osób i dokumentów, bo nie brałem wcześniej udziału w tej sprawie, wynika, że nie można było zbudować tej drogi w inny sposób niż redukując częściowo skarpę - tłumaczy Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków i dodaje, że drugą rozważaną kilka lat temu koncepcją była budowa znacznej długości muru oporowego od strony ul. Zamkowej. - Uznano wówczas, że wyglądałoby to jednak źle i zaburzałoby przestrzeń – wyjaśnia Kopciowski. - Obecnie trwa analiza rozwiązań projektowych, w kontekście ich zgodności z pracami realizacyjnymi i ustaleniami planu miejscowego. Chcę także zapoznać się ze stanowiskiem Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i Starostwa Powiatowego.

Jak tłumaczy Kopciowski, kilka lat temu część skarpy osunęła się blokując przejazd. – Z tego co wiem, przez pewien czas z drogi nie można było korzystać, a przed podjęciem prac przejazd nie był bezpieczny - zaznacza wojewódzki konserwator i zapowiada: Po ich zakończeniu właściciel będzie zobowiązany do rekultywacji skarpy, która powinna zostać odpowiednio wzmocniona i zabezpieczona. Powinny być też nasadzenia zieleni. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ta „rana” się zabliźni.

– Ze względu na osunięcie się starej drogi niestety nie udało się uniknąć redukcji skarpy i wycinki drzew. Nie było to nigdy moim celem, ale nie miałem wyjścia - mówi właściciel

Marcin Zaremski, właściciel zabytkowej willi po prof. Tadeuszu Pruszkowskim został nagrodzony w 2017 roku Laurem Konserwatorskim. To nagroda dla gospodarzy i właścicieli zabytków, którzy wzorowo wyremontowali historyczne obiekty.

- Włożyłem wiele wysiłku w odrestaurowanie willi, zajęło mi to 10 lat. Zależało mi, żeby budowa drogi nie zaburzyła przestrzeni wokół budynku. To nie tylko zabytek, ale dom bardzo ważny dla mojej rodziny - tłumaczy Marcin Zaremski. – Ze względu na osunięcie się starej drogi niestety nie udało się uniknąć redukcji skarpy i wycinki drzew. Nie było to nigdy moim celem, ale nie miałem wyjścia. Muszę mieć drogę dojazdową do budynku na posesji, którą będą mogły przejechać nie tylko auta osobowe, ale też w razie potrzeby np. karetka pogotowia czy straż pożarna. 

Jak tłumaczy właściciel willi, prace zakończą się po wakacjach. - Potem potrzeba będzie ok. dwóch lat, żeby teraz posadzone rośliny pokryły całą skarpę zielenią - mówi Zaremski i dodaje, że nie prowadził i nie zamierza prowadzić na terenie willi żadnej działalności komercyjnej.

Zamkowa 8

Tadeusz Pruszkowski był malarzem, pedagogiem i krytykiem artystycznym. Projekt willi powstał w 1934 roku. Zbudowano ją parę lat później. Była zaprojektowana jako miejsce powstawania płócien o dużych rozmiarach. Remont rozpoczął w 2008r. Prace obejmowały m.in. wykonanie izolacji, wzmocnienie murów, czyszczenie kamienia na elewacji i wymianę pokrycia dachu. Wymieniono również okna i drzwi, odnowiono drewniane schody, podłogi i belki stropowe

e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zniesmaczony / 19 maja 2019 o 17:14
+57
Radny zaskoczony, że Ludzie z Wypchanymi Portfelami podlegają innym prawom niz plebs. Zapraszamy do Koziego Grodu - tutaj mając odpowiednie środki można zrobić znacznie więcej niż zniwelowanie jakiejś "marnej" skarpy, np. zasypać parę hektarów obszarów nominalnie chronionych tysiącami m3 ziemi z wykopów, a w perspektywie - zabetonować bloczydłami kolejnych kilkadziesiąt, a władze miast w bonusie jeszcze wybudują dojazdy umożliwiające rozwijanie tego typu działalności.
Aleś ty głupi jak but! Człowiek stanął na głowie, żeby odremontować zabytek, dostał "laur konserwatorski" - jak się domyślam nie bez powodu - starał się nie zmieniać ukształtowania terenu dopóki sama natura nie wymusiła zmiany osuwającą się skarpą. A ty sraczki dostajesz, bo może ma "wypchany portfel". Powinien fruwać do swojej posesji a najlepiej jeszcze zbankrutować, żeby przestać mieć wypchany portfel i zaspokoić twoje małe, żałosne, hejterskie ego. Wiadomo lepiej by było, żeby się ta willa rozpadła, nie?. Przynajmniej nikt by nie korzystał z tego z czego ty nie możesz. Mały zawistny człowieczek.
Aleś ty głupi jak but! Człowiek stanął na głowie, żeby odremontować zabytek, dostał "laur konserwatorski" - jak się domyślam nie bez powodu - starał się nie zmieniać ukształtowania terenu dopóki sama natura nie wymusiła zmiany osuwającą się skarpą. A ty sraczki dostajesz, bo może ma "wypchany portfel". Powinien fruwać do swojej posesji a najlepiej jeszcze zbankrutować, żeby przestać mieć wypchany portfel i zaspokoić twoje małe, żałosne, hejterskie ego. Wiadomo lepiej by było, żeby się ta willa rozpadła, nie... rozwiń
Avatar
Gość / 19 maja 2019 o 17:26
+30
Radny Kowalski, i wszystko jasne.....
Avatar
Gość / 19 maja 2019 o 19:21
+21
dla tych co nie wiedzą. radny Kowalski to byly milicjant i największy donosiciel w gminie. pisanie o jego głupich wymysłach przynosi więcej szkody niż pożytku. w kazimierzu już wszyscy o tym wiedzą. szkoda że lokalne media jeszcze sie na nim nie poznały i promują jego niszczycielską politykę w internecie.
Avatar
Gość / 19 maja 2019 o 20:53
+15
"Zdaniem radnego, przy budowie drogi można było zastosować mniej inwazyjne metody. – Skierowałem już w tej sprawie pismo do wojewódzkiego konserwatora i czekam na odpowiedź – mówi Kowalski." Czy metoda bezinwazyjna według radnego Kowalskiego, to byłaby kolejka linowa pomysłu Pana Ignacego Czeżyka, który onegdaj zamierzał połączyć Janowiec z Kazimierzem Dolnym?
Avatar
Nc / 19 maja 2019 o 17:03
+12
Identycznie jak z toru dla rowerzystów zrobić tor dla crossow. Można...? Można! 
Avatar
Pan Refleksja / 20 maja 2019 o 08:33
+11
Kowalski staje znowu na głowie aby za wszelką cenę zaistnieć. Chory człowiek, który wymaga leczenia. Smutne to.
Avatar
policjant / 20 maja 2019 o 08:28
+9
Kowalski milicjant - u. Spokojna w Lublinie do doktora. Niezwłocznie
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 08:17
+4
Pan radny - goło***c, mogł tą wille kupić za kikka baniek i kolejne kilka baniek wsadzic w remont :))) zresztą ile budynków niszczeje w Kazimierzu Dolnym ???!!!! Mnóstwo !!!! Gdzie sa radni ????!!!!! Bezradni ????
Avatar
Gość / 19 maja 2019 o 16:40
+1
Radny zaskoczony, że Ludzie z Wypchanymi Portfelami podlegają innym prawom niz plebs. Zapraszamy do Koziego Grodu - tutaj mając odpowiednie środki można zrobić znacznie więcej niż zniwelowanie jakiejś "marnej" skarpy, np. zasypać parę hektarów obszarów nominalnie chronionych tysiącami m3 ziemi z wykopów, a w perspektywie - zabetonować bloczydłami kolejnych kilkadziesiąt, a władze miast w bonusie jeszcze wybudują dojazdy umożliwiające rozwijanie tego typu działalności.
Avatar
Gość / 19 maja 2019 o 18:05
0
a to nie jest ta willa, którą kupował agent Tomek z ABC?
Avatar
Pan Refleksja / 20 maja 2019 o 08:33
+11
Kowalski staje znowu na głowie aby za wszelką cenę zaistnieć. Chory człowiek, który wymaga leczenia. Smutne to.
Avatar
policjant / 20 maja 2019 o 08:28
+9
Kowalski milicjant - u. Spokojna w Lublinie do doktora. Niezwłocznie
Avatar
Gość / 20 maja 2019 o 08:17
+4
Pan radny - goło***c, mogł tą wille kupić za kikka baniek i kolejne kilka baniek wsadzic w remont :))) zresztą ile budynków niszczeje w Kazimierzu Dolnym ???!!!! Mnóstwo !!!! Gdzie sa radni ????!!!!! Bezradni ????
Avatar
Gość / 19 maja 2019 o 20:53
+15
"Zdaniem radnego, przy budowie drogi można było zastosować mniej inwazyjne metody. – Skierowałem już w tej sprawie pismo do wojewódzkiego konserwatora i czekam na odpowiedź – mówi Kowalski." Czy metoda bezinwazyjna według radnego Kowalskiego, to byłaby kolejka linowa pomysłu Pana Ignacego Czeżyka, który onegdaj zamierzał połączyć Janowiec z Kazimierzem Dolnym?
Avatar
hołota, czapeczki z głów / 19 maja 2019 o 19:44
-13
Pan na Włościach poczuł się dotknięty, że ktoś - zamiast grzecznie zdjąć czapkę z głowy przed Laureatem Wielu Nagród - zwraca uwagę na akty sobiepaństwa. "Janie - z laski swojej - wytłumacz plebsowi komentującemu pod tym artykułem, że powinien być dozgonnie wdzięczny za to, że twój Pan w ogóle zaszczycił Kazimierz Dolny swoją obecnością".
Avatar
Gość / 19 maja 2019 o 19:21
+21
dla tych co nie wiedzą. radny Kowalski to byly milicjant i największy donosiciel w gminie. pisanie o jego głupich wymysłach przynosi więcej szkody niż pożytku. w kazimierzu już wszyscy o tym wiedzą. szkoda że lokalne media jeszcze sie na nim nie poznały i promują jego niszczycielską politykę w internecie.
Avatar
Gość / 19 maja 2019 o 19:07
-21
Bonzo z nabitą kabzą w ramach poklepywania się po plecach dostał od podobnych sobie elyt "laur konserwatorski", a w związku z tym czuje się zwolniony z obowiązku przestrzegania norm, które stworzono przecież jedynie dla plebsu.
Avatar
Gość / 19 maja 2019 o 18:05
0
a to nie jest ta willa, którą kupował agent Tomek z ABC?
Avatar
Gość / 19 maja 2019 o 17:26
+30
Radny Kowalski, i wszystko jasne.....
Avatar
zniesmaczony / 19 maja 2019 o 17:14
+57
Radny zaskoczony, że Ludzie z Wypchanymi Portfelami podlegają innym prawom niz plebs. Zapraszamy do Koziego Grodu - tutaj mając odpowiednie środki można zrobić znacznie więcej niż zniwelowanie jakiejś "marnej" skarpy, np. zasypać parę hektarów obszarów nominalnie chronionych tysiącami m3 ziemi z wykopów, a w perspektywie - zabetonować bloczydłami kolejnych kilkadziesiąt, a władze miast w bonusie jeszcze wybudują dojazdy umożliwiające rozwijanie tego typu działalności.
Aleś ty głupi jak but! Człowiek stanął na głowie, żeby odremontować zabytek, dostał "laur konserwatorski" - jak się domyślam nie bez powodu - starał się nie zmieniać ukształtowania terenu dopóki sama natura nie wymusiła zmiany osuwającą się skarpą. A ty sraczki dostajesz, bo może ma "wypchany portfel". Powinien fruwać do swojej posesji a najlepiej jeszcze zbankrutować, żeby przestać mieć wypchany portfel i zaspokoić twoje małe, żałosne, hejterskie ego. Wiadomo lepiej by było, żeby się ta willa rozpadła, nie?. Przynajmniej nikt by nie korzystał z tego z czego ty nie możesz. Mały zawistny człowieczek.
Aleś ty głupi jak but! Człowiek stanął na głowie, żeby odremontować zabytek, dostał "laur konserwatorski" - jak się domyślam nie bez powodu - starał się nie zmieniać ukształtowania terenu dopóki sama natura nie wymusiła zmiany osuwającą się skarpą. A ty sraczki dostajesz, bo może ma "wypchany portfel". Powinien fruwać do swojej posesji a najlepiej jeszcze zbankrutować, żeby przestać mieć wypchany portfel i zaspokoić twoje małe, żałosne, hejterskie ego. Wiadomo lepiej by było, żeby się ta willa rozpadła, nie... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Blokowiska zamiast grządek? Mieszkańcy obawiają się likwidacji ogródków działkowych
Lublin

Blokowiska zamiast grządek? Mieszkańcy obawiają się likwidacji ogródków działkowych 0 2

Likwidacji ogrodów działkowych przy ul. Bluszczowej obawia się część mieszkańców Ponikwody. Sądzą, że teren może zostać sprzedany deweloperowi, bo obowiązujący plan zagospodarowania przeznacza go pod budowę bloków. Protestujący domagają się zmiany planu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.06.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19.06.2019 0 0

Lubelskie: W tej wsi alkoholu nie kupisz, bo przyjeżdża biskup żeby poświęcić kościół

Lubelskie: W tej wsi alkoholu nie kupisz, bo przyjeżdża biskup żeby poświęcić kościół 70 16

We wsi Hanna (pow. włodawski) wprowadzono czasową prohibicję. Wszystko przez rekonsekrację miejscowego kościoła.

Prezydent z absolutorium. Raport z uwagami

Prezydent z absolutorium. Raport z uwagami 1 8

Radni Białej Podlaskiej udzielili absolutorium prezydentowi Michałowi Litwiniukowi (PO). Wiele słów krytyki posypało się na raport o stanie miasta.

W środę dzień prawdy dla górek czechowskich. Prezydent Lublina ma ogłosić decyzję
galeria

W środę dzień prawdy dla górek czechowskich. Prezydent Lublina ma ogłosić decyzję 34 124

W środę prezydent Lublina ma ogłosić decyzję ważną m.in. dla górek czechowskich. Chodzi o projekt studium przestrzennego, które określi przeznaczenie tego terenu. Jeśli prezydent przekaże dziś projekt radnym, trafi on pod obrady już 27 czerwca. Nieoficjalnie wiadomo, że Ratusz chce umożliwić tutaj budowę blokowisk

Gala Lubelskich Przedszkolaków w Parku Naukowo-Technologicznym [zdjęcia]
galeria

Gala Lubelskich Przedszkolaków w Parku Naukowo-Technologicznym [zdjęcia] 6 0

We wtorek w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym w Lublinie odbyła się Gala Lubelskich Przedszkolaków

Lubelskie: Fotoradary w tych miejscach upolowały najwięcej kierowców. Wkrótce kolejny
lista

Lubelskie: Fotoradary w tych miejscach upolowały najwięcej kierowców. Wkrótce kolejny 17 6

Fotoradary w Starej Dąbi, Kolonii Rudnik i Polichnie „upolowały” w pierwszym kwartale roku najwięcej piratów drogowych – w sumie 5700! Lada dzień rozpocznie pracę urządzenie w Anusinie na drodze krajowej Lublin–Chełm

Atak na zakład kamieniarski w Wąwolnicy. Już wiadomo kto mógł go zdewastować. Są zarzuty
galeria

Atak na zakład kamieniarski w Wąwolnicy. Już wiadomo kto mógł go zdewastować. Są zarzuty 11 11

Były prezes lokalnej wspólnoty gruntowej i kandydat na radnego gminy Wąwolnica z ramienia PSL-u jest podejrzany o sobotni atak koparką na zakład kamieniarski. Za zniszczenie mienia grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Otrzymał policyjny dozór i zakaz zbliżania się do poszkodowanych.

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku 74 10

Jest ekologiczny i pozwala zwiększyć plony nawet o 40 proc. Innowacyjny bionawóz opracowany przez naukowców z UMCS obecnie zbiera nagrody, a niedługo pojawi się na rynku.

Zmiany w opłatach w car sharingu. Panek wprowadza subskrypcje

Zmiany w opłatach w car sharingu. Panek wprowadza subskrypcje 6 0

25 czerwca szykuje się mała rewolucja w Panek CarSharing. Firma wprowadzi pakiet zniżek. Będzie dostępny po aktualizacji aplikacji w zakładce „Koszyk Korzyści”.

W środę Czuby świętują. Będą tańce i zabawa

W środę Czuby świętują. Będą tańce i zabawa 1 0

DJ Embe, Czarne Lwy z Przedmieścia i Junior Stres z zespołem D'Roots Brothers – zagrają w środę na Święcie Dzielnicy Czuby Południowe.

Avia Świdnik zmienia trenera. Wojciech Białek nie przedłuży umowy?

Avia Świdnik zmienia trenera. Wojciech Białek nie przedłuży umowy? 0 11

Szykuje się sporo zmian w Avii Świdnik. Z klubem żegna się trener Tomasz Bednaruk. Nie wiadomo także, czy w zespole zostanie najlepszy strzelec Wojciech Białek

Lublin: Co dalej z miejskimi mieszkaniami w tym miejscu? Plan budowy utknął w martwym punkcie

Lublin: Co dalej z miejskimi mieszkaniami w tym miejscu? Plan budowy utknął w martwym punkcie 2 6

W martwym punkcie utknął plan budowy miejskich mieszkań przy ul. Składowej (boczna Łęczyńskiej). Spółka, która miała postawić tutaj dwa bloki nie dostała jeszcze decyzji o przyznaniu pieniędzy z Banku Gospodarstwa Krajowego. Bez takiego finansowania nie ma szans na szybkie rozpoczęcie inwestycji.

Wege Festiwal w Lublinie
22 czerwca 2019, 0:00

Wege Festiwal w Lublinie 0 0

Już po raz drugi w Lublinie zagości Wege Festiwal, podczas którego można spróbować dań wegańskich i wegetariańskich restauracji z całej Polski. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 22-23 czerwca w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15).

Jeden z najpopularniejszych gitarzystów na świecie ma raka gardła
film

Jeden z najpopularniejszych gitarzystów na świecie ma raka gardła 0 0

Dave Mustaine ma raka gardła. Lider zespołu Megadeth i były gitarzysta Metalliki wydał oświadczenie. - Blisko współpracuję z lekarzami. Opracowaliśmy plan leczenia, który ich zdaniem ma 90% szans na powodzenie - napisał. Wszystkie koncerty zespołu zostały odwołane.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!