Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 marca 2006 r.
11:09
Edytuj ten wpis

Wyrzuceni za młodu

0 0 A A

Uciekają z lekcji, upijają się, a później kradną w sklepie. Z takimi uczniami przyszło się zmagać dyrektorce prestiżowego Liceum im. ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach. Ona sobie poradziła. Ale inni pedagodzy często boją się reagować na wybryki młodych ludzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
O trzech pierwszoklasistach zrobiło się głośno w ubiegłym tygodniu. Rano, zamiast udać się do szkoły, urządzili sobie imprezę. Dwóch z nich piło alkohol. Jeden nie. Na lekkim rauszu wyruszyli w miasto. Poszli do Kauflandu. - Najpierw chodzili po sklepie. Później zaczęli chować coś do plecaków. - Zauważył to jeden z naszych ochroniarzy - mówi Wojciech Kośmider, kierownik hipermarketu. - Wezwaliśmy policję.
Funkcjonariusze znaleźli przy nich 4 książki, 30 płyt CD i DVD i słodycze. - Zawieźliśmy ich na komendę. Tam dwóch przyznało się, że piło piwo - tłumaczy nadkomisarz Roman Maruszak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Puławach.
O wybryku młodych ludzi powiadomiono rodziców i szkołę, a sprawę skierowano do sądu rodzinnego. W szkole natychmiast zwołano radę pedagogiczną. Nauczyciele mieli zadecydować, czy skreślać chłopaków z listy uczniów i wyrzucać ich ze szkoły, czy wymierzyć im inną karę.
W gabinecie dyrektorki rozdzwoniły się telefony. - Dzwonili rodzice zagrożonych uczniów, jak i całkiem obce im osoby. Większość wstawiała się za pierwszakami - mówi Beata Trzcińska-Staszczyk, dyrektorka liceum. - Miałam ogromny dylemat, co zrobić z tym problemem.
Rada pedagogiczna zadecydowała jednak o wyrzuceniu uczniów ze szkoły. Dwóch z nich odwołało się od tej decyzji, dlatego rada zebrała się ponownie. Postanowienia jednak nie zmieniono. Chłopcy mają zostać skreśleni z listy uczniów. Uczniowie jednak nie chcą rezygnować z nauki w I LO. Dlatego też złożyli odwołanie do lubelskiego Kuratorium Oświaty.
- Uważam, że uczniowie powinni wiedzieć, co mogą robić, a czego nie. Zwłaszcza teraz, kiedy wszyscy zapominają o wychowywaniu młodych ludzi - tłumaczy dyrektor Trzcińska-Staszczyk. - Szkoła musi interweniować i mówić, co jest złe, a co dobre.
Nie wszyscy jednak reagują w taki sposób. - Dzisiaj uczniowie mają więcej praw niż nauczyciele, dlatego każdy dość ostrożnie się z nimi obchodzi - mówi Henryk Głos, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Puławach.
W ZST można wylecieć np. za wagarowanie. Jeśli uczeń opuści 25 godzin, najpierw dostaje naganę, później są rozmowy pedagoga z uczniem i dyrekcji z rodzicami. Szkoła daje czas na poprawę. Jeśli i to nie skutkuje, i uczeń dalej wagaruje, podejmowane są ostateczne decyzje.
Za kradzieże czy rozboje żaden uczeń ZST ze szkołą się nie pożegnał. Mimo że zdarzały się przypadki, że niektórzy mieli zatarg z prawem. - Jeden z uczniów został zatrzymany za sprzedawanie narkotyków. Ale nie mogłem go wyrzucić ze szkoły przed wyrokiem sądu - twierdzi dyrektor. - Gdybym skreślił go z listy uczniów, a później okazałoby się, że sąd go uniewinnił, to kto byłby winny? Dyrektor. To ja byłbym tym złym, który wyrzuca niewinnego ucznia.
Sprawa z uczniem sprzedającym narkotyki rozwiązała się sama. Chłopak po prostu sam przestał przychodzić do szkoły.
Dyrektor twierdzi, że nie docierają do niego sygnały z policji o rozbojach jego uczniów. - Policja przekazuje takie informacje tylko od poniedziałku do piątku. W weekendy już nie - mówi dyrektor. - Więc albo moi uczniowie są grzeczni i porządni. Albo rozrabiają tylko w soboty i niedziele.
Zespół Szkół nr 1 im. Stefanii Sempołowskiej można opuścić z podobnych przyczyn. Tyle że, aby znaleźć się na liście osób do wyrzucenia, trzeba opuścić co najmniej 70 lekcji. - Oprócz tego, ze szkoły można być wyrzuconym za szantaż, wymuszanie, bójki, kradzieże, upicie się i inne rażące naruszanie praw szkoły - wylicza Krzysztof Kapłon.
W ciągu historii szkoły najwięcej uczniów wyleciało za opuszczanie lekcji i za "rażące naruszanie norm szkolnych”. Prym wśród nich wiodą chłopcy. - Ale w tym roku szkolnym pożegnaliśmy tylko dwóch uczniów - mówi dyrektor Kapłon. - Bo nie ma tak, że od razu kogoś się wyrzuca. Rozmawiamy, przekonujemy. Dajemy szansę na poprawę.
Arleta Kubicka
Czy słusznie Rada Pedagogiczna "Czartoryskiego” wyrzuciła uczniów ze szkoły? Czekamy na Państwa opinie pod nr 081 46 26 817 lub 081 46 26 813.Licealiści zapłacą za wandalizm

Zarzut obrazy uczuć religijnych postawiła policja czterem młodym mieszkańcom Nałęczowa, którzy wymalowali wulgarne napisy na parkanie i ścianie kościoła pw. Jana Chrzciciela. Trzej z nich to uczniowie miejscowego liceum im. Żeromskiego.
Przypomnijmy, że na pomysł takiego wyczynu uczniowie wpadli wieczorem 18 lutego. Wcześniej pili alkohol. Jeden z nich miał farbę w sprayu. Wymazali nią elewację parkanu przy bramie wejściowej na teren parafii, południową ścianę kościoła oraz mury dwóch szkół, w tym własnej. Miszkańcy Nałęczowa byli tym zbulwersowani. Po kilku dniach policja ustaliła, kim byli wandale.
- Zarzuty zostały postawione uczniom Tomaszowi C., Pawłowi O., Mateuszowi M. oraz studentowi Przemysławowi M. - mówi Andrzej Jeżyński, rzecznik prokuratury Okręgowej w Lublinie.
Na przesłuchaniu, jeden z wandali swój wyczyn tłumaczył tym, że "obraził się na Pana Boga”. Pozostali tłumaczyli się, że byli pijani. Wyrządzone przez nich szkody oszacowano na ponad trzy tysiące złotych. Policja zastosowała wobec wandali dozór (mają się zgłaszać w komisariacie), nakazała im też wpłacić poręczenie majątkowe od tysiąca do półtora tysiąca złotych.
Policja zawiadomiła też szkołę, do której chodzą wandale. Wszyscy uczęszczali do trzeciej, maturalnej klasy i według Katarzyny Teper, dyrektor nałęczowskiego liceum, szkoła miała już z nimi wcześniej kłopoty. - Dostawali nagany - mówi dyrektor. - Teraz musieliśmy wyciągnąć wobec nich daleko idące konsekwencje. Zostali zawieszeni w prawach ucznia. Nie mogą reprezentować szkoły, brać udziału w naszych uroczystościach. Na świadectwach będą mieli obniżone oceny z zachowania.
Szkoła dała uczniom czas
do 2 kwietnia na naprawienie wyrządzonych szkód. Mają zapłacić za usunięcie napisów we własnej szkole i porozumieć się z proboszczem w sprawie zadośćuczynienia dla parafii.
Jeden z uczniów i tak po swym wyczynie zabrał dokumenty i zrezygnował z dalszej nauki w tej szkole.
Dariusz Jędryszka
(er)

Za co można być wyrzuconym ze szkoły?

Jolanta Kasprzak, rzeczniczka prasowa lubelskiego Kuratorium Oświaty

- Ze szkoły mogą być wyrzuceni tylko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, czyli takich, w których nie ma już obowiązku szkolnego. Za jakie przewinienia są oni skreśleni z listy uczniów, to już precyzuje statut szkoły. Jest on uzgadniany przez dyrekcję, radę pedagogiczną, samorząd szkolny. Czyli w każdej szkole można wyrzucić ucznia z różnych powodów. Przede wszystkim jednak za niestosowne zachowanie, przestępczość czy dużą liczbę nieobecności. Jedno jest pewne - to nie jest martwy przepis. •

Z forum internetowego

• Każdy ma własny rozum i powinien ponosić odpowiedzialność za to, co robi. A że oni zachowali się, jak się zachowali,
to ich sprawa. Moim zdaniem słuszna kara.
• Niech dostaną porządną karę. Niech np. odmalują całą piwnicę szkoły, odśnieżą jakiś spory kawałek albo coś innego. Niech szkoła pokaże że nie tylko edukuje ale i wychowuje. Niech dostaną naganę przy całej szkole (...). Jestem zwolennikiem twardych kar i sprawiedliwości, ale trzeba też umieć spojrzeć dalej niż na przepisy. Ale jeżeli się powtórzy, jeżeli nauczka nie da skutku - to wtedy bez litości.
• Moim zdaniem przesadzili! I to ostro! Ale każdy człowiek popełnia błędy. Wydaje mi się, że sprawa już za daleko zaszła, żeby coś cofnąć. Jednak uważam że kara jest zbyt ostra! Dlatego też myślę, że chłopcy powinni dostać drugą szansę i powinni zostać w szkole. Zwłaszcza że się zmienili! Widać po nich, że żałują tego
co zrobili!
• No tak, zrobili to dla jaj. A następnym razem co zrobią dla jaj? Człowieka zabiją? Podpalą jakiś dom? No przecież to będzie tylko dla jaj, to trzeba im będzie dać szansę.


Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jeden numer telefonu ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia

Jeden numer telefonu ułatwi pacjentom korzystanie z systemu ochrony zdrowia 8 0

W oddziałach NFZ w całej Polsce działa już Telefoniczna Informacja Pacjenta (TIP) – wspólny numer telefonu dla Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Tłumy fanów na spotkaniu z Naruciakiem w Tarasach Zamkowych [zdjęcia]
galeria

Tłumy fanów na spotkaniu z Naruciakiem w Tarasach Zamkowych [zdjęcia] 108 16

Znany YouTuber - Naruciak - spotkał się w sobotę ze swoimi fanami z Lublina w Tarasach Zamkowych. Tłumy chętnych chciały sobie zrobić zdjęcie i porozmawiać ze swoim idolem.

Polscy piłkarze przygotowują się do meczu z Portugalią w Lidze Narodów
film

Polscy piłkarze przygotowują się do meczu z Portugalią w Lidze Narodów 0 0

Reprezentacja Polski we wtorek (20.11) rozegra ostatni mecz w Lidze Narodów. Biało-czerwoni zmierzą się na wyjeździe z Portugalią. Kadra Jerzego Brzęczka przygotowuje się do tego meczu w Gdańsku.

Nie będą mieć fermy drobiu za płotem. Mieszkańcy sprzeciwiają się inwestycji

Nie będą mieć fermy drobiu za płotem. Mieszkańcy sprzeciwiają się inwestycji 11 3

Gmina Baranów Maleją szanse na powstanie oprotestowanej przez mieszkańców Śniadówki dużej fermy drobiu. Odmowę wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji w mocy utrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie

E.S Besancon Feminin – MKS Perła Lublin 31:28. Zabrakło niewiele

E.S Besancon Feminin – MKS Perła Lublin 31:28. Zabrakło niewiele 1 5

Lubelskie szczypiornistki kończą przygodę w europejskich pucharach. Zespół trenera Roberta Lisa uległ na wyjeździe E.S Besancon Feminin i nie zakwalifikował się do fazy grupowej Pucharu EHF

Nowy wójt gminy Kurów: Na początek reorganizacja urzędu

Nowy wójt gminy Kurów: Na początek reorganizacja urzędu 0 12

Rozmowa z Arkadiuszem Małeckim, wójtem-elektem gminy Kurów.

Zamojskie czytanie sztuki Icchoka Lejba Pereca "W nocy na Starym Rynku"
22 listopada 2018, 18:00

Zamojskie czytanie sztuki Icchoka Lejba Pereca "W nocy na Starym Rynku" 1 0

W czwartek, 22 listopada o godz. 18 w Centrum Synagoga w Zamościu (ul. Pereca 14) odbędzie się czytanie dramatu Icchoka Lejba Pereca W nocy na Starym Rynku.

Właściciele lokalnych sklepów zgłaszali inicjatywy. Pieniądze dla pięciu z woj. lubelskiego

Właściciele lokalnych sklepów zgłaszali inicjatywy. Pieniądze dla pięciu z woj. lubelskiego 2 0

Pięć inicjatyw społecznych, które wyłonione zostały w ogólnopolskim głosowaniu w ramach akcji „Lokalni Herosi – 100 inicjatyw Przedsiębiorców na 100-lecie Niepodległości”, zostanie zrealizowanych na terenie województwa lubelskiego.

Azoty Puławy – Selfoss 33:26. Obiecująca zaliczka przed rewanżem

Azoty Puławy – Selfoss 33:26. Obiecująca zaliczka przed rewanżem 28 0

W pierwszym meczu trzeciej rundy kwalifikacyjnej Pucharu EHF zespół trenera Bartosza Jureckiego pokonał we własnej hali Islandczyków różnicą siedmiu bramek i jest bliski awansu do fazy grupowej tych rozgrywek

W powiecie włodawskim wygrało PiS. Ale rządzić raczej nie będzie

W powiecie włodawskim wygrało PiS. Ale rządzić raczej nie będzie 13 7

W Radzie Powiatu Włodawskiego siedem mandatów zdobyło PiS, pięć PSL i trzy kandydaci związanego z lewicą KWW „Łączy nas Samorząd”. Wszystko wskazuje na to, że koalicję zawiążą ludowcy z włodawską lewicą.

To ostatnie chwile bez śniegu. Kiedy spadnie śnieg? Pogoda na niedzielę w woj. lubelskim
film

To ostatnie chwile bez śniegu. Kiedy spadnie śnieg? Pogoda na niedzielę w woj. lubelskim 55 3

Kiedy spadnie śnieg? Sprawdź prognozę pogody na niedzielę dla woj. lubelskiego i całej Polski.

Powiślak Końskowola – Kryształ Werbkowice 4:1. Kiepski dzień bramkarza

Powiślak Końskowola – Kryształ Werbkowice 4:1. Kiepski dzień bramkarza 0 0

To miał być jeden z ciekawszych meczów weekendu. Powiślak pokonał jednak Kryształ Werbkowice 4:1. Gospodarze już po 33 minutach prowadzili 3:1. Dzięki kolejnemu kompletowi punktów zakończyli rok na czwartym miejscu w tabeli

Firma z Lubelskiego nie ma sobie równych w tej części Europy. Nowa, imponująca inwestycja
galeria

Firma z Lubelskiego nie ma sobie równych w tej części Europy. Nowa, imponująca inwestycja 160 10

Firma JMP Flowers ze Stężycy zakończyła realizację inwestycji za ponad 67 mln zł. Dzięki niej znacząco wzrosły jej zdolności produkcji kwiatów.

Łada Biłgoraj – Górnik II Łęczna 3:2. Zabójcze sześć minut

Łada Biłgoraj – Górnik II Łęczna 3:2. Zabójcze sześć minut 0 2

Łada pozytywnym akcentem zakończyła rundę jesienną. Drużyna Bartłomieja Kowalika pokonała u siebie rezerwy Górnika Łęczna 3:2, chociaż to goście otworzyli wynik. Po zmianie stron w przeciągu... sześciu minut gospodarze zaliczyli jednak trzy trafienia i zgarnęli bardzo cenne, trzy punkty. A te pozwoliły zakończyć rok nad kreską

Młodzież z bialskiego ekonomika we Włoszech
galeria

Młodzież z bialskiego ekonomika we Włoszech 0 0

Młodzież z bialskiego "ekonomika" we włoskim Vimercate. To efekt dwuletniej współpracy pomiędzy szkołami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.