Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 stycznia 2010 r.
11:38
Edytuj ten wpis

Zastępca burmistrza Kazimierza kazał zmyć z muru słowo "Żydzie"

0 13 A A

Wieczorem 27 stycznia, w Dniu Pamięci o Holokauście na murku przy Rynku w Kazimierzu Dolnym pojawił się napis-graffiti: "TĘSKNIĘ ZA TOBĄ ŻYDZIE". Następnego dnia znikło z niego ostatnie słowo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Napis jest efektem akcji społecznej pod tym samym tytułem. Na murze przy kazimierskim Rynku napis nie przetrwał długo. Następnego dnia rano pracownik pracownik Almaxu, firmy komunalnej pracującej na zlecenie miasta, przez dobrą godzinę zeskrobywał z muru słowo "Żydzie”. Resztę napisu zostawił. Jego usunięcie zlecił wiceburmistrz Kazimierza Dolnego.

- Jeśli służbom komunalnym chodziłoby o porządek w mieście – powinny usunąć cały "szpecący” napis. Zostawiono kawałek. Czy to znaczy, że tylko jedno słowo szpeci? - pyta Internautka.

- W razie czego jednak możemy pójść za ciosem i podpowiedzieć, że w podobny zabieg można by zastosować np. w piosenkach. I tak chociażby: wypikiwać słowo "Cygan” w utworze, który odtąd brzmiałby: "Dziś prawdziwych ....... [piiiii] już nie ma”, albo: "Bo wszyscy .... [piiii] to jedna rodzina” albo: "Nie będzie ..... [piiii] pluł nam w twarz” - dodaje.

Więcej zdjęć na www.mmpulawy.pl

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ox / 29 stycznia 2010 r. o 17:50
0
~POLAK~ napisał:
Ciekawy jestem czy jak by pojawił się napis : "NIE TĘSKNIE ZA TOBĄ ŻYDZIE", czy prokuratura by też tak biernie i obojętnie nie zauważała nic. Co do tego pseudo artysty mądrali, który napisał wogóle wymyślił to hasło, akcję MÓW ZA SIEBIE bo ja sobie nie życzę, żeby w moim państwie, ktoś publicznie wyrażał opinie, które ewidentnie mają na celu reprezentować stanowisko jakieś większości społecznej naszego kraju. Może byś tak napisał " WASZE ULICE NASZE KAMIENICE" ? Czemu nie ? Przecież to taka słynna przedwojenna sentencja.


A to nie jest koncert życzeń!


A to nie jest koncert życzeń! rozwiń
Avatar
Cienki TW Bolek / 29 stycznia 2010 r. o 16:53
0
~POLAK~ napisał:
Ciekawy jestem czy jak by pojawił się napis : "NIE TĘSKNIE ZA TOBĄ ŻYDZIE", czy prokuratura by też tak biernie i obojętnie nie zauważała nic. Co do tego pseudo artysty mądrali, który napisał wogóle wymyślił to hasło, akcję MÓW ZA SIEBIE bo ja sobie nie życzę, żeby w moim państwie, ktoś publicznie wyrażał opinie, które ewidentnie mają na celu reprezentować stanowisko jakieś większości społecznej naszego kraju. Może byś tak napisał " WASZE ULICE NASZE KAMIENICE" ? Czemu nie ? Przecież to taka słynna przedwojenna sentencja.


Wiesz jak mawiają... Człowiek, który nie odróżnia kolorów to daltonista. Człowiek, który rozróżnia to rasista.
Niektórzy w imię fałszywie pojętej poprawności politycznej są w stanie się (i swój kraj) ośmieszyć, tak jak w tym przypadku.


Wiesz jak mawiają... Człowiek, który nie odróżnia kolorów to daltonista. Człowiek, który rozróżnia to rasista.
Niektórzy w imię fałszywie pojętej poprawności politycznej są w stanie się (i swój kraj) ośmieszyć, tak jak w tym przypadku. rozwiń
Avatar
tuja / 29 stycznia 2010 r. o 16:11
0
ere napisał:
...oj panie X, raczej inteligencja to Ty nie grzeszysz:). Autorowi tesktu chodzilo najpewniej o to, ze w tekstach piosenek i piesni pojawiaja sie nazwy narodowosciowe i nikomu to nie przeszkadza.

To raczej Ty ere nie grzeszysz... Ja wyczułam ironię w tej pierwszej wypowiedzi - chodziło bardziej o błąd redaktorski. To jakby powiedzieć: "Są różne gatunki zwierząt: np. lew, słonina, wiatrak i półka
j o błąd redaktorski. To jakby powiedzieć: "Są różne gatunki zwierząt: np. lew, słonina, wiatrak i półka rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2010 r. o 15:40
0
[color="#FF0000"][size=5]O co cały ten szum na forum, przecież Zastępca Burmistrza nie chciał aby ktoś za nim tęsknił i dlatego kazał zetrzeć swoje dane osobowe.[/size][/color]
Avatar
zdziwiona / 29 stycznia 2010 r. o 15:34
0
:| ilu antysemitów na tym forum... naprawdę tak was to boli? jak ktoś umieszcza na ścianie napis "Żydzi do Izraela", to jakoś Was nie rusza. A tu nagle krzyk. O to chodziło artyście. Cel osiągnięty. Akcja pokazała, jak wiele wśród Polaków ksenofobów. Gratulacje.
Avatar
poprawność propagowana / 29 stycznia 2010 r. o 15:03
0
"Napis jest efektem akcji społecznej pod tym samym tytułem." Czy murek jest własnością organizatorów owej kampanii? Czy mieli zezwolenie na umieszczenie trwałego napisu? Czy wyrażając poglądy pro- lub antynarodowe szanują poglądy innych mieszkańców? Czy dzisiaj wolno mieć własne poglądy ale tylko jeśli one są zgodne z linią GW?
Avatar
~POLAK~ / 29 stycznia 2010 r. o 14:21
0
Ciekawy jestem czy jak by pojawił się napis : "NIE TĘSKNIE ZA TOBĄ ŻYDZIE", czy prokuratura by też tak biernie i obojętnie nie zauważała nic. Co do tego pseudo artysty mądrali, który napisał wogóle wymyślił to hasło, akcję MÓW ZA SIEBIE bo ja sobie nie życzę, żeby w moim państwie, ktoś publicznie wyrażał opinie, które ewidentnie mają na celu reprezentować stanowisko jakieś większości społecznej naszego kraju. Może byś tak napisał " WASZE ULICE NASZE KAMIENICE" ? Czemu nie ? Przecież to taka słynna przedwojenna sentencja.
Avatar
ere / 29 stycznia 2010 r. o 14:05
0
X napisał:
"I tak chociażby: wypikiwać słowo "Cygan” w utworze, który odtąd brzmiałby: "Dziś prawdziwych ....... [piiiii] już nie ma”, albo: "Bo wszyscy .... [piiii] to jedna rodzina” albo: "Nie będzie ..... [piiii] pluł nam w twarz” - dodaje."
Nie wiem jak Wy, ale ja nie znam piosenki ani pieśni, w której Cygan plułby nam w twarz... Ktoś się tu chyba zagalopował z tym tekstem.



...oj panie X, raczej inteligencja to Ty nie grzeszysz:). Autorowi tesktu chodzilo najpewniej o to, ze w tekstach piosenek i piesni pojawiaja sie nazwy narodowosciowe i nikomu to nie przeszkadza.



...oj panie X, raczej inteligencja to Ty nie grzeszysz:). Autorowi tesktu chodzilo najpewniej o to, ze w tekstach piosenek i piesni pojawiaja sie nazwy narodowosciowe i nikomu to nie przeszkadza. rozwiń
Avatar
kADRYLION / 29 stycznia 2010 r. o 14:04
0
MOŻESZ MI PRZEDSTAWIĆ KTO PERSONALNIE W TEJ AKCJI BRAŁ UDZIAŁ ? TO BĘDZIE PROŚCIEJ Z DONIESIENIEM DO PROKURATURY O OSKARŻENIE Z TYTUŁU NISZCENIA MIENIA PUBLICZNEGO.I WTEDY NIE BURMISTRZ PONIESIE KOSZTY(a właściwie podatnik) USUNIĘCIA DEWASTACJI ALE TEN WANDAL.
Avatar
KANTY / 29 stycznia 2010 r. o 13:57
0
BURMISTRZ... JESZCZE POWINIEN ODSZUKAĆ I UKARAĆ TEGO Z DIABLEJ ŁASKI "ARTYSTĘ" PRZENIEŚĆ NAPIS Z MURU(metodą tatuażu)NA JEGO CZOŁO I NIECH OBWIESZCZA ŚWIATU CO W JEGO DUSZY GRA.
Avatar
ox / 29 stycznia 2010 r. o 17:50
0
~POLAK~ napisał:
Ciekawy jestem czy jak by pojawił się napis : "NIE TĘSKNIE ZA TOBĄ ŻYDZIE", czy prokuratura by też tak biernie i obojętnie nie zauważała nic. Co do tego pseudo artysty mądrali, który napisał wogóle wymyślił to hasło, akcję MÓW ZA SIEBIE bo ja sobie nie życzę, żeby w moim państwie, ktoś publicznie wyrażał opinie, które ewidentnie mają na celu reprezentować stanowisko jakieś większości społecznej naszego kraju. Może byś tak napisał " WASZE ULICE NASZE KAMIENICE" ? Czemu nie ? Przecież to taka słynna przedwojenna sentencja.


A to nie jest koncert życzeń!


A to nie jest koncert życzeń! rozwiń
Avatar
Cienki TW Bolek / 29 stycznia 2010 r. o 16:53
0
~POLAK~ napisał:
Ciekawy jestem czy jak by pojawił się napis : "NIE TĘSKNIE ZA TOBĄ ŻYDZIE", czy prokuratura by też tak biernie i obojętnie nie zauważała nic. Co do tego pseudo artysty mądrali, który napisał wogóle wymyślił to hasło, akcję MÓW ZA SIEBIE bo ja sobie nie życzę, żeby w moim państwie, ktoś publicznie wyrażał opinie, które ewidentnie mają na celu reprezentować stanowisko jakieś większości społecznej naszego kraju. Może byś tak napisał " WASZE ULICE NASZE KAMIENICE" ? Czemu nie ? Przecież to taka słynna przedwojenna sentencja.


Wiesz jak mawiają... Człowiek, który nie odróżnia kolorów to daltonista. Człowiek, który rozróżnia to rasista.
Niektórzy w imię fałszywie pojętej poprawności politycznej są w stanie się (i swój kraj) ośmieszyć, tak jak w tym przypadku.


Wiesz jak mawiają... Człowiek, który nie odróżnia kolorów to daltonista. Człowiek, który rozróżnia to rasista.
Niektórzy w imię fałszywie pojętej poprawności politycznej są w stanie się (i swój kraj) ośmieszyć, tak jak w tym przypadku. rozwiń
Avatar
tuja / 29 stycznia 2010 r. o 16:11
0
ere napisał:
...oj panie X, raczej inteligencja to Ty nie grzeszysz:). Autorowi tesktu chodzilo najpewniej o to, ze w tekstach piosenek i piesni pojawiaja sie nazwy narodowosciowe i nikomu to nie przeszkadza.

To raczej Ty ere nie grzeszysz... Ja wyczułam ironię w tej pierwszej wypowiedzi - chodziło bardziej o błąd redaktorski. To jakby powiedzieć: "Są różne gatunki zwierząt: np. lew, słonina, wiatrak i półka
j o błąd redaktorski. To jakby powiedzieć: "Są różne gatunki zwierząt: np. lew, słonina, wiatrak i półka rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2010 r. o 15:40
0
[color="#FF0000"][size=5]O co cały ten szum na forum, przecież Zastępca Burmistrza nie chciał aby ktoś za nim tęsknił i dlatego kazał zetrzeć swoje dane osobowe.[/size][/color]
Avatar
zdziwiona / 29 stycznia 2010 r. o 15:34
0
:| ilu antysemitów na tym forum... naprawdę tak was to boli? jak ktoś umieszcza na ścianie napis "Żydzi do Izraela", to jakoś Was nie rusza. A tu nagle krzyk. O to chodziło artyście. Cel osiągnięty. Akcja pokazała, jak wiele wśród Polaków ksenofobów. Gratulacje.
Avatar
poprawność propagowana / 29 stycznia 2010 r. o 15:03
0
"Napis jest efektem akcji społecznej pod tym samym tytułem." Czy murek jest własnością organizatorów owej kampanii? Czy mieli zezwolenie na umieszczenie trwałego napisu? Czy wyrażając poglądy pro- lub antynarodowe szanują poglądy innych mieszkańców? Czy dzisiaj wolno mieć własne poglądy ale tylko jeśli one są zgodne z linią GW?
Avatar
~POLAK~ / 29 stycznia 2010 r. o 14:21
0
Ciekawy jestem czy jak by pojawił się napis : "NIE TĘSKNIE ZA TOBĄ ŻYDZIE", czy prokuratura by też tak biernie i obojętnie nie zauważała nic. Co do tego pseudo artysty mądrali, który napisał wogóle wymyślił to hasło, akcję MÓW ZA SIEBIE bo ja sobie nie życzę, żeby w moim państwie, ktoś publicznie wyrażał opinie, które ewidentnie mają na celu reprezentować stanowisko jakieś większości społecznej naszego kraju. Może byś tak napisał " WASZE ULICE NASZE KAMIENICE" ? Czemu nie ? Przecież to taka słynna przedwojenna sentencja.
Avatar
ere / 29 stycznia 2010 r. o 14:05
0
X napisał:
"I tak chociażby: wypikiwać słowo "Cygan” w utworze, który odtąd brzmiałby: "Dziś prawdziwych ....... [piiiii] już nie ma”, albo: "Bo wszyscy .... [piiii] to jedna rodzina” albo: "Nie będzie ..... [piiii] pluł nam w twarz” - dodaje."
Nie wiem jak Wy, ale ja nie znam piosenki ani pieśni, w której Cygan plułby nam w twarz... Ktoś się tu chyba zagalopował z tym tekstem.



...oj panie X, raczej inteligencja to Ty nie grzeszysz:). Autorowi tesktu chodzilo najpewniej o to, ze w tekstach piosenek i piesni pojawiaja sie nazwy narodowosciowe i nikomu to nie przeszkadza.



...oj panie X, raczej inteligencja to Ty nie grzeszysz:). Autorowi tesktu chodzilo najpewniej o to, ze w tekstach piosenek i piesni pojawiaja sie nazwy narodowosciowe i nikomu to nie przeszkadza. rozwiń
Avatar
kADRYLION / 29 stycznia 2010 r. o 14:04
0
MOŻESZ MI PRZEDSTAWIĆ KTO PERSONALNIE W TEJ AKCJI BRAŁ UDZIAŁ ? TO BĘDZIE PROŚCIEJ Z DONIESIENIEM DO PROKURATURY O OSKARŻENIE Z TYTUŁU NISZCENIA MIENIA PUBLICZNEGO.I WTEDY NIE BURMISTRZ PONIESIE KOSZTY(a właściwie podatnik) USUNIĘCIA DEWASTACJI ALE TEN WANDAL.
Avatar
KANTY / 29 stycznia 2010 r. o 13:57
0
BURMISTRZ... JESZCZE POWINIEN ODSZUKAĆ I UKARAĆ TEGO Z DIABLEJ ŁASKI "ARTYSTĘ" PRZENIEŚĆ NAPIS Z MURU(metodą tatuażu)NA JEGO CZOŁO I NIECH OBWIESZCZA ŚWIATU CO W JEGO DUSZY GRA.