Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 stycznia 2020 r.
21:11

Robił zdjęcia w Centrum Spotkania Kultur. Najpierw został wyproszony przez ochronę, potem dostał cennik

Robienie profesjonalnych zdjęć – nawet w celach niekomercyjnych – w jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Lublinie, wymaga zgody dyrekcji i uiszczenia opłaty. Przekonał się o tym nasz czytelnik, który został wyproszony z budynku Centrum Spotkania Kultur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że budynek Centrum Spotkania Kultur jest bardzo fotogenicznym miejscem, nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczy o tym wiele zdjęć zamieszczanych w mediach społecznościowych, zwłaszcza przy okazji różnych wydarzeń czy wystaw.

Jedną ze stałych atrakcji są zielone tarasy z przeszklonymi korytarzami na dachu budynku (na zdjęciu), ogromnym zainteresowaniem cieszyła instalacja ze zwisających sufitu żywych kwiatów (z okazji 450. rocznicy Unii Lubelskiej), ekspozycja stalowych figur czy elementów scenografii z planu filmu „Kingsajz”. W ostatnich dniach uwagę największą uwagę przykuwa wystawa neonów. Właśnie ją w ubiegłym tygodniu fotografował pan Tomasz.

– Chciałem zrobić koledze kilka zdjęć na Facebooka. Miałem ze sobą aparat, bez lampy błyskowej, nie mówiąc już o innym profesjonalnym sprzęcie – opowiada.

W trakcie robienia zdjęć podeszła do niego pracownica ochrony, która zapytała, czy ma zgodę dyrekcji na fotografowanie. Nie miał, więc wyprosiła go z budynku.

Następnego dnia opisał sytuację w mailu do CSK. W odpowiedzi przeczytał, że za sesje zdjęciowe w budynku trzeba zapłacić. Także za te, wykonywane w celach niekomercyjnych (100 zł za godzinę). W przypadku zdjęć robionych w celach zarobkowym, stawka sięga 250 zł.

– Gdybym na tym zarabiał to zrozumiałbym, że CSK chce mieć w tym udział. Ale czemu mam płacić za robienie zdjęć na własny użytek? CSK jest przecież obiektem użyteczności publicznej – denerwuje się pan Tomasz.

Jak informuje rzecznik instytucji Andrzej Goliszek, tę kwestię reguluje zarządzenie z 2018 roku podpisane jeszcze przez byłego dyrektora Piotra Franaszka (obecnie instytucją kieruje Katarzyna Lewandowska-Sienkiewicz).

– Zawsze, kiedy ktoś robi u nas sesję z użyciem profesjonalnego sprzętu, prosimy o wypełnienie specjalnego formularza. Chociażby po to, by poinformować ochronę czy uniknąć sytuacji, w której ktoś z aparatem wchodzi na odbywające się wydarzenia – tłumaczy Goliszek. I podkreśla, że w przypadku profesjonalnych zdjęć w celu niekomercyjnym istnieje możliwość zwolnienia z opłaty. – Jeżeli ktoś robi sobie zwykłe zdjęcie na pamiątkę czy „selfie” telefonem komórkowym, nie jest to traktowane jako sesja. Przy wystawie neonów fotografuje się mnóstwo osób i nikt nikogo nie wyprasza – zapewnia.

Wyjaśnia też, ze w tym konkretnym przypadku interwencja ochrony miała związek z tym, że fotograf przestawiał ławki na korytarzu. Nasz czytelnik twierdzi jednak, że nic takiego nie miało miejsca, a po tym, jak w środę opisał sprawę w mediach społecznościowych otrzymuje od innych osób sygnały o podobnych przypadkach.

Sprawdziliśmy czy podobne regulaminy obowiązują w innych tego typu placówkach.

– Jesteśmy instytucją publiczną. Z założenia w takich miejscach można robić sobie zdjęcia bez ograniczeń. Jeśli chodzi o sesje fotograficzne to trzeba je zgłaszać, a każda sprawa i kwestia ewentualnej opłaty są rozpatrywane indywidualnie – mówi nam Agnieszka Frei, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Muzyki we Wrocławiu.

– U nas nie można wykonywać sesji komercyjnych. Ale jeśli na przykład przyjdzie para w strojach ślubnych, kupi bilety i zacznie robić zdjęcia, to nie ma problemu – słyszymy od Katarzyny Nowickiej, rzeczniczki Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – przyjeżdża do Lublina ze swoim projektem New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

Blisko 100 tysięcy osób złożyło już wnioski o tzw. rentę wdowią w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej dokumentów wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Szimonetta Planeta nadal w Lublinie

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na dłużej. Zawodniczka z Węgier przedłużyła swoją umowę z PGE MKS FunFloor o rok.

Lublin znów przemówi wierszem
Festiwal
29 maja 2025, 10:00

Lublin znów przemówi wierszem

Z końcem maja (29.05-01.06.) Lublin stanie się Miastem Poezji, czyli miejscem, gdzie słowa wychodzą z książek i przenoszą się do przestrzeni publicznej. Wiersze pojawią się w bramach, na podwórkach, w szkołach, kawiarniach i tramwajach, przypominając, że poezja jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy my.

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu. Kierowca nie miał też uprawnień do kierowania. A samochód, którym pojechał po dziecko, nie miał aktualnego ubezpieczenia OC oraz badania technicznego.

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"

Uzależnienie od smartfonów, rolek i mediów społecznościowych – o tym jest „Ultimatum”, nowy program Adama Van Bendlera. Komik nie ukrywa, że sam również wpadł w sidła algorytmów, a momentem przełomowym była rozmowa z partnerką, która dała mu tytułowe ultimatum: albo telefon, albo związek. O czym jeszcze opowiada w naszym programie (Nie)wyparzona Gęba?

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat
ZDJĘCIA
galeria

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat

21 przedszkoli z całego miasta wzięło udział w drugiej edycji Przeglądu Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka. Sceną zawładnęły dzieci śpiewające po angielsku.

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

A potem poszukiwany listem gończym przykrył się kocem i udawał, że śpi.

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej
16 maja 2025, 18:00

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej

Zofia Kulaszyńska-Couret oraz kobiety tworzące i malujące historię Zamościa – pod takim hasłem odbędzie się w tym roku XVII Zamojska Noc Muzeów. To już w tym tygodniu.

Nowy odcinek drogi w Trzepiecinach
galeria

Bezpiecznie i nowocześnie: Nowe drogi w 11 miejscowościach

Już są przejezdne, ale otwarte oficjalnie będą od środy. W gminie Adamów (powiat zamojski) powstało kilka odcinków nowych dróg.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty