Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

27 sierpnia 2019 r.
17:03

Wyjątkowa plantacja chmielu pod Lublinem. Jedyna tego typu na świecie

80 23 A A
Na innowacyjnej plantacji rośnie chmiel m.in. najnowszej odmiany Magnat, wyhodowanej w IUNG
Na innowacyjnej plantacji rośnie chmiel m.in. najnowszej odmiany Magnat, wyhodowanej w IUNG (fot. Maciej Kaczanowski)

To jedyna tego typu plantacja chmielu na świecie. We wtorek o zastosowanych innowacyjnych rozwiązaniach na polach w Panieńszczyźnie koło Lublina rozmawiali na miejscu m.in. naukowcy i samorządowcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Takiej plantacji nie ma nigdzie indziej na świecie – mówi prof. dr hab. Wiesław Oleszek, dyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. IUNG wspólnie ze spółką Energy Composites realizuje unijny projekt, którego celem jest opracowanie innowacyjnej technologii produkcji chmielu.

– Mamy nadzieję, że będzie to modelowa plantacja, na której będziemy mogli pokazać, w jaki sposób można prowadzić takie uprawy. Jak zabezpieczyć wszystkie parametry wzrostu chmielu, ustrzec rośliny przed chorobami – dodaje profesor.

Na plantacji zamiast drewnianych słupów zostały zastosowane słupy kompozytowe. Dzięki temu unika się zanieczyszczenia związanego z kreozotem. Używanie oleju kreozotowego, silnej toksycznej substancji do impregnacji drewna, jest zabronione w całej Unii Europejskiej.

Na innowacyjnej plantacji rośnie chmiel m.in. najnowszej odmiany Magnat, wyhodowanej w IUNG.

– Jest to odmiana o wysokiej zwartości kwasów goryczkowych, alfa-kwasów, czyli najważniejszych związków dla przemysłu piwowarskiego, które odpowiadają za chmielową goryczkę w piwie – podkreśla dr Urszula Skomra z IUNG-PIB w Puławach. – Odmiana Magnat ma obecnie najwyższą zawartość alfa-kwasów spośród wszystkich polskich odmian chmielu.

Innowacyjna 4-hektarowa plantacja chmielu powstała na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego „Jastków”.

– Obecnie plantatorzy wytwarzają i sprzedają szyszkę chmielową, zaś powinniśmy dążyć do przetwarzania też innych produktów z takich plantacji. Aby to było coś więcej niż sam chmiel – zwraca uwagę Sebastian Trojak, członek zarządu województwa lubelskiego.

Zbigniew Szkopek, pomysłodawca przedsięwzięcia i założyciel spółki Polski Eko Chmiel przyznaje, że jest zainteresowanie. – Blisko 70 plantatorów było na plantacji, my odwiedziliśmy ok. 40 – podlicza. – Zebraliśmy informacje na temat tego, jakie rolnicy mają plantacje, jakie są grunty, czy jest zainteresowanie bioremediacją (technologia usuwania zanieczyszczeń - red.), przebudową i współpracą w zakresie kontraktacji. Łącznie do przebudowania i zbudowania jest blisko 160 hektarów. Biorąc pod uwagę areał wydaje nam się, że jest to spory sukces, zwłaszcza, że projekt jest nowy.

Wszystko to jednak ma swoją cenę. Koszty zastosowania konstrukcji kompozytowych na hektar to ok. 150 tys. zł.

W Polsce plantacje chmielu zajmują powierzchnię ok. 1,6 tys. ha. 90 procent z nich znajduje się w województwie lubelskim.

Chmiel (fot. Maciej Kaczanowski)
e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
łubudubu / 27 sierpnia 2019 o 18:04
+12
Brawo tak się wyciąga kasę... domniemam, że co najmniej kilkaset tysięcy jak nie więcej... Projekt "innowacyjnej" uprawy chmielu czyli nowa odmiana i kompozytowe słupy... które kosztują na hektar 150 tys. pln...... kiedy się to zwróci... może za 50 lat...? Brawo to się nazywa innowacyjność...!
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 17:25
+11
Skoro już jest super nowoczesna - to teraz czas na ultranowoczesną - chmiel będzie owocował od razu w butelkach a zamiast liści będą odpowiednie etykietki.
Avatar
R2 / 27 sierpnia 2019 o 18:07
+10
A gdzie się podział spòłka Polski Chmiel??????rozkradziona a plantatorom się nie opłaca . Podobnie na rynku wieprzowiny ,mleka i wszystkiego co Polskie . Gdzie my żyjemy
Avatar
Mały Niemiec / 27 sierpnia 2019 o 21:02
+9
Spółka Chmiel Polski upadła przez nieudolność osób zarządzających. Jej truchło wykupiły Azoty, zakład produkcyjny znajduje się pod Fajsławicami i ledwo zipie. Pan Grzegorz Ł. doprowadził do takiego stanu a następnie uciekł jak szczur do firmy "Eko" Chmiel. Banda nieudaczników.
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 20:24
+9
Zamienili słupy drewniane na plastikowe - normalnie innowacja na skalę światową!!! Ciekawe ile podatnicy dołożyli do tej "innowacji" :)
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 20:00
+7
Dlaczego kompozytowe słupy są takie niby ekologiczne? Może autor i wypowiadajace się autorytety,powiedzą czym jest styren,niezbędny w ich produkcji?
Avatar
Mały Niemiec / 27 sierpnia 2019 o 20:55
+6
Oszustwo, próba wyłudzenia pieniędzy z państwowej kasy. Sprawdźcie sobie biznesy Szkopka-jedyne w czym jest dobry to wyłudzanie kasy od państwa. Czemu oszołomostwo jest wspierane z publicznych pieniędzy? Panie wojewodo Czarnek-czemu Pan swoim nazwiskiem firmuje ten proceder?
Avatar
Jj / 27 sierpnia 2019 o 17:51
+6
... do baranów w garniturze... Kto oglądał Kogel Mogel 2?
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 21:11
+5
śmiech na sali
Avatar
Mały Niemiec / 27 sierpnia 2019 o 21:00
+4
Spółka Chmiel Polski upadła przez nieudolność osób zarządzających. Jej truchło wykupiły Azoty, zakład produkcyjny znajduje się pod Fajsławicami i ledwo zipie. Pan Grzegorz Ł. doprowadził do takiego stanu a następnie uciekł jak szczur do firmy "Eko" Chmiel. Banda nieudaczników.
Avatar
heh / 29 sierpnia 2019 o 23:40
0
Byłem kilka lat temu ok 20 km od jastkowa i na plantacjach chmielu rolnicy sadzili drzewka owocowe, bo chmielu się nie opłacało. Może dziś się bardziej opłaca?
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 o 23:20
+3
Może w końcu Perła lubelska będzie z chmielem a nie z żółcią bydlęcą :D
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 o 09:31
0
O widzę że jednak znalazł się jeden rolnik w Polsce którego susza nie dosięgła.
Avatar
Henio / 28 sierpnia 2019 o 12:41
-1
Skoro już jest super nowoczesna - to teraz czas na ultranowoczesną - chmiel będzie owocował od razu w butelkach a zamiast liści będą odpowiednie etykietki.
 Co Ty? Liście będą i to od razu w formie skrętów do jarania.
Avatar
chmielarz / 28 sierpnia 2019 o 08:21
-1
czy domniemany eko chmiel posiada certyfikaty ? nie, czy te SZTUCZNE słupy na dotacje które sam prezes wyprodukował są biodegradowalne ? jak tak to w chmielniku dópa chmielnik powinien istnieć parędziesiąt lat, no i brawo żaden chmielarz nie skacze po chmielniku w garniturze i takich "laczkach" szkoda że się chmielu czepili bo żaden z ich zarządu w hobby nie napisał : chmiel,
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 o 07:52
+1
Niezwykłą innowacja wymiana starych słupów. Wstyd o tym pisać bo zabiją nas śmiechem...
Avatar
gosc / 28 sierpnia 2019 o 06:06
+3
Przecież wiadomo że Szkopek nie będzie wspierał Polaków tylko szkopów z zachodu. Szkopy piją dobre piwo z polskiego ekstraktu chmielowego a Polacy płyn zwany piwem ze szkopskiego chemicznego ekstraktu.
Avatar
khgum / 27 sierpnia 2019 o 22:36
-1
U niemca widzialem nie takie rzeczy, a jeżdżę na zbiory od 20 lat
Czy to,że jesteś łajzą i w kraju nie potrafisz godziwie zarobić,tylko się błąkasz do Niemiec  (zresztą co to znaczy "u niemca")  od dwudziestu lat,jest powodem do przechwałek?
A ty języków nie znasz i sie boisz dalej niz 50 km od domu pojechać i robisz u polaka za 2250 brutto
 Znam biegle trzy języki,a tą magiczną dla Ciebie kwotę potrafię zarobić w kilka dni. Po cholerę mam do "niemca" na zbiory jeździć Szanowna beneficjentko 500+?
 Znam biegle trzy języki,a tą magiczną dla Ciebie kwotę potrafię zarobić w kilka dni. Po cholerę mam do "niemca" na zbiory jeździć Szanowna beneficjentko 500+? rozwiń
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 21:52
-10
Z Janowa mamy dwoch kandydatów. Z tych dwóch lepszy, bo bardziej ideowy jest Ryszard M. Człowiek mocno zaangazowany w problemy regionu co widać na kazdym kroku. Osoba znana i lubiana, a więc RYSIO Nr 1. Jerzy to bezideowiec a ponadto założyciel Janonwskiej PO i bardziej jest z nimi niż z nami. To także widać a nawet czuć. Najlepszą jednak kandydatura z naszego regionu to Zbigniew W. od Kukiza. Ten kandydat (a będzie) wypełnia wszystkie standardy by być Posłem. Człowiek do wszystkiego tylko niestety przez lata nie doceniony. A więc czas na ZBYSZKA W. - emerytowanego nauczyciela Zespolu Szkół.
Z Janowa mamy dwoch kandydatów. Z tych dwóch lepszy, bo bardziej ideowy jest Ryszard M. Człowiek mocno zaangazowany w problemy regionu co widać na kazdym kroku. Osoba znana i lubiana, a więc RYSIO Nr 1. Jerzy to bezideowiec a ponadto założyciel Janonwskiej PO i bardziej jest z nimi niż z nami. To także widać a nawet czuć. Najlepszą jednak kandydatura z naszego regionu to Zbigniew W. od Kukiza. Ten kandydat (a będzie) wypełnia wszystkie standardy by być Posłem. Człowiek do wszystkiego tylko niestety przez lata nie doceniony. A więc czas na ZB... rozwiń
Avatar
Krystyna B. / 27 sierpnia 2019 o 21:51
+2
U niemca widzialem nie takie rzeczy, a jeżdżę na zbiory od 20 lat
Czy to,że jesteś łajzą i w kraju nie potrafisz godziwie zarobić,tylko się błąkasz do Niemiec  (zresztą co to znaczy "u niemca")  od dwudziestu lat,jest powodem do przechwałek?
 A ty języków nie znasz i sie boisz dalej niz 50 km od domu pojechać i robisz u polaka za 2250 brutto 
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny 0 2

W rozegranym w 40-rocznicę założenia klubu z Łęcznej  Górnik pokonał u siebie Gryfa Wejherowo 1:0. Mecz z outsiderem tabeli nie był dla „zielono-czarnych” łatwym spotkaniem tym bardziej, że Leandro i spółka przez ponad 30 minut grali w osłabieniu

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję
film

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję 0 1

Tylko do końca września Dariusz Oleński kieruje szpitalem w Białej Podlaskiej. Już jakiś czas temu było wiadomo, że złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora. W placówce jednak zostanie. W piątek żegnał się z załogą, a ta składała mu podziękowania.

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym
22 września 2019, 10:00

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym 0 1

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zapraszają na XXI Święto Jesieni. Impreza odbędzie się w niedzielę, 22 września o godz. 10 przy oddziale Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym (ul. Puławska 54).

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat
Magazyn

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat 0 0

Jean Bos ugotował dla 300 historyków 3 dania z czasów renesansu. Receptury opracował prof. Jarosław Dumanowski, znawca literatury staropolskiej. Rekonstrukcja stołu z czasów Jadwigi i Jagiełły uświetniła jubileuszowy, XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich zwołany do Lublina w 450 rocznicę Unii Polsko-Litewskiej.

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło
film

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło 1 5

Nie da się odzyskać danych z uszkodzonej płyty będącej dowodem w sprawie wypadku rządowej kolumny Beaty Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu - poinformowali sąd eksperci z Biura Ekspertyz Sądowych z Lublina, którzy zbadali płytę.

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim
Alarm 24

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim 5 2

W Szpitalu Powiatowym w Lubartowie wstrzymano przyjęcia pacjentów na Oddział Neurologiczny. Na tym oddziale oraz na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym obowiązuje też zakaz odwiedzin. Na pozostałych oddziałach odwiedziny należy ograniczyć do minimum.

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym
22 września 2019, 11:00

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym 0 0

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu "Wokół zdrowia z Botanikiem". 22 września o godz. 11 w Ogrodzie Botanicznym UMCS rozpocznie się wydarzenie promujące wykorzystanie naturalnych produktów w poprawie kondycji ciała i ducha.

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia]
galeria
film

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia] 21 17

Międzynarodowy "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny" nie ominął Puław. Przed Urzędem Miasta zebrała się kilkunastoosobowa grupa uczniów, którzy nawoływali m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i całkowitego zrezygnowania z węgla, jako paliwa energetycznego.

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna 19 3

Rowerzysta został potrącony w czwartek w miejscowości Radwanówka. Z obrażeniami został zabrany do szpitala.

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej
Zdjęcia
galeria

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej 4 9

Terenowe, szkoleniowe i zaskakujące - studenci i naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali nietypowe pojazdy.

Rocznica walk pod Świnkami

Rocznica walk pod Świnkami 0 0

73 lata temu oddział majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” starł się z siłami UB-KBW pod Świnkami w Lasach Janowskich. Na sobotę zaplanowano tam uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia]
galeria

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia] 1 3

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie świętuje rocznicę 75-lecia powstania.

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Dybowska, muzyk, pedagog to nowa sława w alei. Uroczysta gala XII edycji „Alei Sław” w ulicy Grodzkiej odbyła się w piątek.

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach 0 0

22 września o godz. 10 z Portu Marina Puławy wystartuje Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" skierowany do dzieci w wieku od 8 do 14 lat wraz z ich opiekunami.

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym
21 września 2019, 19:00

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym 0 0

"Elvis wiecznie żywy!" to tytuł koncertu, który 21 września o godz. 19 odbędzie się w Dawnej Synagodze w Kazimierzu Dolnym. Na scenie pojawi się Grzegorz Trzciński "LVis", który wykona największe przeboje lat 50., 60., i 70.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.