Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

23 lipca 2010 r.
21:26
Edytuj ten wpis

Harvey Keitel, Adrien Brody i... Borys Szyc zagrają w "Bitwie pod Wiedniem"

Autor: Zdjęcie autora Nowiny
0 4 A A

Adrien Brody, Harvey Keitel, F. Murray Abraham, a także polscy aktorzy: Piotr Adamczyk, Alicja Bachleda-Curuś, Borys Szyc i Tomasz Karolak mają szansę zagrać w megaprodukcji "Bitwa pod Wiedniem”. Znaczna część scen do filmu ma być kręcona na Podkarpaciu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Włoska telewizja RAI szukała na Podkarpaciu plenerów. – Byli zachwyceni regionem, przyjęciem, ludźmi i tym, co zobaczyli w trakcie zwiedzania – mówi Aleksandra Gorzelak-Nieduży, rzeczniczka marszałka województwa.

Dlaczego Włosi trafili akurat na Podkarpacie? RAI zwróciła się do telewizji polskiej o udział w tym przedsięwzięciu. Podkarpacie polecił im Przemysław Tejkowski, były dyrektor rzeszowskiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej, a obecnie członek zarządu TVP.

– Zrobimy wszystko, żeby doszło do tej produkcji – mówi Tejkowski. – To byłaby ogromna promocja dla regionu. Poza tym mamy wspaniałe plenery, zamki, klasztory, rezydencje, to oczywiste, że można tutaj realizować taką produkcję.

Poszukiwania

W ubiegłym tygodniu ekipa włoskich filmowców objechała wybrane miejsca. – Filmowcom bardzo spodobał się skansen w Kolbuszowej, zamek i jego otoczenie w Łańcucie, a także okolice Dynowa – opowiada Aleksandra Gorzelak-Nieduży. – To jedyny region w kraju, którym są zainteresowani. Szukali przede wszystkim miejsca, gdzie można by było zbudować mur, który w tamtych czasach okalał Wiedeń, a także pleneru, gdzie powstałby obóz turecki.

Krzysztof Prendecki, socjolog z Politechniki Rzeszowskiej zapewnia, że taki film świetnie będzie promował Polskę. – Bywa jednak tak, że film nie zawsze jest powodem do dumy. Anglicy nakręcili film "Enigma”, w którym głównymi bohaterami są Anglicy, nie ma nic o polskich matematykach łamiących szyfr, a jedyny Polak, jaki się pojawia w filmie, jest zdrajcą. O wkładzie Polaków w przegonieniu Turków mieszkaniec zachodniej Europy wie niewiele albo wcale.

Turystyka

Na świecie z turystyki filmowej można wyżyć. W Wielkiej Brytanii podąża się szlakiem Harrego Pottera, zwiedza się sherwoodzkie lasy łotra Robin Hooda, w Londynie idzie się na Baker Street zwiedzić muzeum jak najbardziej fikcyjnego Sherlocka Holmesa. W ostatnich latach boom turystyczny przeżyła Nowa Zelandia za sprawą trylogii "Władca Pierścieni”, a do Francji i Szkocji zaczęto podążać poprzez "Kod Leonarda da Vinci”.

Jak to jest w naszym kraju? W Krakowie można udać się szlakiem Schindlera i jego listy, w Karkonoszach poczuć się jak w "Opowieściach z Narnii”, Pustynia Błędowska reklamuje "Faraona”, którego kręcono u nich, a nie w Egipcie, a świętokrzyskie Chęciny robiły za Kamieniec Podolski w "Panu Wołodyjowskim”. W większości przypadków wszystko sprowadza się do tego, że na stronach internetowych tychże atrakcji turystycznych pojawia się wzmianka o tym, kto słynny nas odwiedził albo co u nas kręcono.

Obsada

"Bitwa pod Wiedniem” będzie miała międzynarodową obsadę aktorską. Zagrają w nim m.in.: Adrien Brody, Harvey Keitel, F. Murray Abraham, a także polscy aktorzy: Piotr Adamczyk, Alicja Bachleda-Curuś, Borys Szyc i Tomasz Karolak.

Producentem będzie Alessandro Leone, a reżyserem Renzo Martinelli. Obaj byli na Podkarpaciu. Leone zapewniał, że to już jest niemal pewne, iż będzie tu kręcona większość zdjęć. Ostateczne decyzje zostaną podjęte w najbliższych kilku tygodniach. Ostatnie zdanie będzie należało do scenarzystów.
Martinelli zapewniał, że powstanie wersja kinowa oraz dwie części filmu dla telewizji. Co ciekawsze, scenografia po filmie zostanie. – Będziecie mogli urządzić z tej scenografii coś w rodzaju parku historycznego – podpowiada Leone.

Obiad

A restauratorzy już zacierają ręce. Megaprodukcja to także firmy cateringowe, które obsługują zarówno plan filmowy, jak i ekipę. Rzeszowscy restauratorzy przyznają, że taka produkcja z udziałem znanych aktorów i ogromnej liczby statystów to wielka szansa. – Nie wiadomo, w jaki sposób będą taką firmę wybierać, ale póki co, trzeba być czujnym, bo może akurat wpadną na obiad, żeby sprawdzić, jak karmimy? – mówi jeden z restauratorów.

Rachunek

Produkcja o bitwie, w której decydującą rolę odegrali Polacy, to ogromne przedsięwzięcie. Koszty szacowane są na 13 mln euro. Telewizja Polska miałaby dać 10 mln zł.

Przygotowania do kręcenia filmu będą trwały około roku. Zdjęcia kręcone będą w 2011 r., a film pojawić się ma na ekranach na przełomie 2012 i 2013 roku.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium