Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

19 lipca 2019 r.
21:39

Ciepłownia z Dęblina ukarana astronomiczną kwotą. Nie miała zezwoleń na emisję spalin

43 21 A A
Ciepłownia przy ul. Składowej w Dęblinie od maja tego roku zarządzana jest przez państwową firmę związaną z gigantem gazowym, PGNiG. Jej przejęcie to efekt kłopotów finansowych poprzedniego dzierżawcy zakładu<br />
Ciepłownia przy ul. Składowej w Dęblinie od maja tego roku zarządzana jest przez państwową firmę związaną z gigantem gazowym, PGNiG. Jej przejęcie to efekt kłopotów finansowych poprzedniego dzierżawcy zakładu
(fot. Radosław Szczęch)

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nałożył na byłego dzierżawcę ciepłowni w Dęblinie 9 mln zł kary za emisję spalin wykraczającą poza wykupione zezwolenia. Przedsiębiorstwo skierowało sprawę do sądu, ale to nie koniec kłopotów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdyby Lubrem zapłacił 9 mln zł to byłaby to najwyższa kara związana z przekroczeniem emisji zanieczyszczeń, jaką kiedykolwiek nałożył lubelski WIOŚ. I wcale nie chodzi o to, że ciepłownia (zarządzana do końca kwietnia 2019 r. przez Lubrem), nagle zwiększyła ich ilość. Kara wzięła się stąd, że spółka nie wykupiła na czas tzw. uprawnień do emitowania dwutlenku węgla na rok 2017.

Dlaczego tego nie zrobiła? – Dlatego, że ich cena bardzo szybko wzrosła o kilkaset procent. To stało się w ciągu jednego miesiąca. Z tego samego powodu w kłopoty popadło wiele firm, nie tylko nasza. Nie byliśmy w stanie ponieść takich kosztów – tłumaczy Kazimierz Dębski z zarządu Lubremu. Jak przekonuje, przy takich cenach certyfikatów, dalsza działalność w Dęblinie stała się nieopłacalna, w związku z czym firma zrezygnowała z prowadzenia ciepłowni.

Mieszkańcy miasta nie muszą martwić się jednak o zimne kaloryfery. Zakład leży na terenie zarządzanym przez Agencję Mienia Wojskowego, która po rezygnacji Lubremu, podpisała umowę z jej nowym dzierżawcą. Ciepłownię prowadzi obecnie państwowa spółka PGNiG Termika Energetyka Rozproszona. Ta jednak nie przejmie zobowiązań od poprzedników.

– Nasza spółka nie jest następcą prawnym poprzedniego dzierżawcy Centralnej Ciepłowni w Dęblinie i nie odpowiada za jego zaległe zobowiązania finansowe – informuje Mariusz Orzełowski, rzecznik prasowy PGNiG Termiki.

Jak zapewnia, dęblińska ciepłownia pozostaje bezpieczna dla środowiska. – Dotrzymujemy dopuszczalne wielkości emisji określone w pozwoleniu – mówi Orzełowski.

Obecnie Lubrem walczy o to, by nie płacić astronomicznej, jak na swoje finansowe możliwości kary (9 mln zł). Najpierw odwołał się do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale ten decyzję lubelskiego WIOŚ-u utrzymał w mocy.

– Skierowaliśmy więc sprawę do sądu. Zajmie się nią WSA w Warszawie – informuje prezes Dębski. Jego zdaniem firma nie popełniła błędu, a winą za to, co się stało był drastyczny i zaskakujący wzrost kosztów pakietów emisyjnych.

Takie tłumaczenie nie wzrusza jednak lubelskich urzędników, którzy tłumaczą, że nie mieli innego wyjścia.

– Wiemy, że wysokość kary może wydawać się niewspółmierna do przewinienia, ale takie są przepisy, a my musimy działać zgodnie z literą prawa – mówi Grzegorz Uliński, kierownik wydziału inspekcji WIOŚ. – Naszym zdaniem ciepłownia miała czas na to, żeby te certyfikaty wykupić w niższej cenie – dodaje.

Co ciekawe, kara o której mowa, czyli 9 mln zł, dotyczy roku 2017. Lubrem co prawda zdążył już wykupić za tamten rok zaległe pozwolenia na emisję, ale zrobił to tymi otrzymanymi na rok 2018. W związku z tym historia wkrótce może się powtórzyć.

– Wysokość nowej kary będziemy znali w ciągu miesiąca, ale biorąc pod uwagę dane, którymi dysponujemy, wygląda na to, że będzie ona jeszcze wyższa – zapowiada Uliński.

Bez względu na to, jak potoczą się losy Lubremu, w związku z rosnącymi kosztami pozwoleń emisyjnych, cały sektor ciepłowniczy czekają kłopoty. Z roku na rok kurczy się ilość darmowej emisji, w związku z czym, zakłady muszą wydawać więcej na legalizację tej pozostałej. Jeśli zrezygnują z zakupów, czekają ich horrendalne kary. Wyjściem może być zmiana technologii na gaz lub biogaz, co z kolei pociąga za sobą koszty inwestycyjne. Ostatecznie wszystko to odbije się na wysokości naszych rachunków.

e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
9? a może walnąć im 999999 ! / 19 lipca 2019 o 22:41
+12
Czy nałożono kary za emisję na wulkany Etnę, Stromboli i Ferdinandeę ?
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 08:17
+9
Ale w zasadzie gdzie ida te pieniadze z oplat emisyjnych? Kto na tym zarabia ?
Avatar
bbbbb / 19 lipca 2019 o 22:42
+9
MEdia głównego ścieku nie powiedziały że ceny uprawnień wzrosły po "uwolnieniu" rynku zezwoleń. Oznacza to że znowu gigantyczne pieniądze są transferowane do kieszeni bankowych spekulantów.
Avatar
stop eurokibucowi / 19 lipca 2019 o 22:37
+9
To donek i andżela chcą dorżnąć watahę . USA CHINY i ROSJA mają w dpie emisje i inne unijne dewiacje...
Avatar
kol90 / 19 lipca 2019 o 23:22
+8
To jest po prostu ukryty podatek który płacimy w UE międzynarodowej finansjerze. Hamerykańce sobie takimi głupotami głowy nie zajmują i nie płacą.
Avatar
tbg / 20 lipca 2019 o 07:21
+7
Jal dla mnie to płacenie za te całe "zezwolenia na emisję" to jest płacenie za abstrakcję,  równie dobrze można handlować ziemią na księżycu.
Avatar
ad rem / 20 lipca 2019 o 04:32
+7
Mimo buńczucznych zapowiedzi niemieckich polityków o rychłej dekarbonizacji swojego kraju, okazuje się, że elektrownie opalane węglem mają tam pracować jeszcze przez ponad 30 lat - aż do 2050 roku! Wszystko z powodu braku alternatywy. Gospodarka naszego zachodniego sąsiada potrzebuje potężnych ilości mocy, a od czasu decyzji o odejściu od atomu zaczyna brakować źródeł, które by ją zapewniły. Pozostaje zatem spalanie potężnych ilości węgla - głównie brunatnego - w gigantycznych elektrowniach, z których aż 7 jest na liście 10. najbardziej emisyjnych siłowni UE. Na początku przytoczmy garść statystyk - Niemcy to aktualnie światowy lider wydobycia węgla brunatnego. W 2017 roku kopalnie zlokalizowane na terytorium naszego zachodniego sąsiada wydobyły aż 171,2 mln ton tego surowca. Tego rodzaju węgiel jest potrzebny naszym sąsiadom do produkcji energii elektrycznej. Jest on bowiem spalany w siłowniach zlokalizowanych na terytorium Niemiec, z których większość jest na liście TOP-10 najbardziej emisyjnych elektrowni węglowych w Unii Europejskiej. Niemieckie elektrownie węglowe produkują nie tylko mnóstwo energii (w 2015 r. wytworzyły z węgla 272,2 tys. GWh; dla porównania - w Polsce w 2016 r. węgiel posłużył do wytworzenia ok. 131,0 tys. GWh), ale przede wszystkim odpowiadają za gigantyczne emisje CO2 do atmosfery i są - z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę - mniej sprawne energetycznie od polskich elektrowni. Okazuje się, że współczynnik ilości CO2 emitowanego przy produkcji 1 MWh energii w przypadku niemieckich elektrowni węglowych wynosi 1.107 tony CO2/MWh. Ten sam współczynnik dla polskich elektrowni kształtuje się na poziomie 1.021 tony CO2/MWh. Przystawiając ten współczynnik do ilości wyprodukowanej mocy (272,2 tys. GWh) łatwo można wyliczyć, że w 2015 roku niemieckie elektrownie węglowe wyemitowały do atmosfery ok. 301,3 mln ton CO2. Polskie elektrownie były odpowiedzialne za emisję ok. 133,7 mln ton CO2 w 2016 roku. Niemieccy politycy w ciągu ostatnich miesięcy zapowiadali, że rozstanie RFN z węglem jest nieuniknione i rychłe. W kontekście powyższego przytaczano nawet konkretny rok - 2038 - jako rok zakończenia działalności ostatniej elektrowni węglowej zlokalizowanej na terytorium Niemiec. Teraz okazuje się, że plan dekarbonizacji może się istotnie rozciągnąć w czasie. Otóż z przedłożonego właśnie przez rząd w Berlin projektu krajowego planu na rzecz energii i klimatu wynika, że węgiel będzie spalany w niemieckich elektrowniach co najmniej do roku 2050. I pomyśleć, że Robert Biedroń chciał się wystawić i zrezygnować z elektrowni węglowych w Polsce już do roku 2030. Musielibyśmy wówczas kupować energię z węgla wytworzoną w RFN... Źródło: Niemcy jednak nie wyjdą z węgla? Tak wynika ze szkicu planu energetycznego RFN (Energetyka24.co
Mimo buńczucznych zapowiedzi niemieckich polityków o rychłej dekarbonizacji swojego kraju, okazuje się, że elektrownie opalane węglem mają tam pracować jeszcze przez ponad 30 lat - aż do 2050 roku! Wszystko z powodu braku alternatywy. Gospodarka naszego zachodniego sąsiada potrzebuje potężnych ilości mocy, a od czasu decyzji o odejściu od atomu zaczyna brakować źródeł, które by ją zapewniły. Pozostaje zatem spalanie potężnych ilości węgla - głównie brunatnego - w gigantycznych elektrowniach, z których aż 7 jest na liście 10. najbardziej emis... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 08:32
+6
"Polski budżet po 2020 r. może dostać zastrzyk nawet 100 mld zł z aukcji praw do emisji CO2. Pieniądze powinny zostać przeznaczone na inwestycje energetyczne, ale istnieje ryzyko finansowania nimi obietnic wyborczych" - czyli wszystko jasne, to sciema i kolejny ukryty podatek
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 22:38
+6
Nóż w kieszeni się otwiera kiedy słyszę argumenty urzędasów, że "takie są przepisy". Czyli wg urzędników z dniem podwyżki pozwoleń emisyjnych, ceny za ogrzewanie w Dęblinie powinny wzrosnąć o 100000%, a że rzeczona firma nie podniosła cen ludziom to należy nałożyć na nią karę 9 mln PLN. Nauczka dla inny. Miejcie w DOOPIE ludzi i zdrowy rozsądek! Najważniejsze są przepisy.
Avatar
Gość / 19 lipca 2019 o 22:28
+5
9 milionów?? przyfasolić im 9 trylionów i to EURO, a wszystkich mieszkańców Dęblina posadzić na dożywocie, bo pierdzą i emitują gazy!
Avatar
Gość / 21 lipca 2019 o 23:36
0
czy to ta sama spółka zarządzała elektrociepłownią w Świdniku?
Avatar
K / 21 lipca 2019 o 14:29
+1
To donek i andżela chcą dorżnąć watahę . USA CHINY i ROSJA mają w dpie emisje i inne unijne dewiacje...
Jak nie wiesz nic o świecie, to nie zabieraj głosu. Chiny, to akurat od paru lat mają bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące zanieczyszczania środowiska.
Avatar
Henio / 20 lipca 2019 o 14:58
+1
czym się różnią wyemitowane spaliny  bez zezwolenia i z zezwoleniem ?
 Podobno sama świadomość tego, że są legalne, zabezpiecza okolicznych mieszkańców przed szkodliwym działaniem spalin z zezwoleniem.
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 12:08
0
He he he - Armia czuwa !!!
Avatar
Gucio / 20 lipca 2019 o 10:13
+2
czym się różnią wyemitowane spaliny bez zezwolenia i z zezwoleniem ?
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 10:05
+1
To też śmierdzi POLITYKĄ przecież to zapłacą mieszkańcy i tu jest temat jak mieszkancy głosowali w wyborach
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 08:32
+6
"Polski budżet po 2020 r. może dostać zastrzyk nawet 100 mld zł z aukcji praw do emisji CO2. Pieniądze powinny zostać przeznaczone na inwestycje energetyczne, ale istnieje ryzyko finansowania nimi obietnic wyborczych" - czyli wszystko jasne, to sciema i kolejny ukryty podatek
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 08:17
+9
Ale w zasadzie gdzie ida te pieniadze z oplat emisyjnych? Kto na tym zarabia ?
Avatar
tbg / 20 lipca 2019 o 07:21
+7
Jal dla mnie to płacenie za te całe "zezwolenia na emisję" to jest płacenie za abstrakcję,  równie dobrze można handlować ziemią na księżycu.
Avatar
Gość / 20 lipca 2019 o 04:51
-19
To świadectwo, które powiem każdemu, aby usłyszał. Byłem żonaty od czterech lat i piątego roku mojego małżeństwa, inna kobieta miała zaklęcie, aby zabrać mojego kochanka ode mnie, a mój mąż zostawił mnie i dzieci, a my cierpieli przez 2 lata, dopóki nie miałem na myśli stanowiska, na którym to mężczyzna Dr.WEALTHY pomógł komuś i postanowiłem dać mu próbę pomocy w zabraniu mojego kochanego Męża do domu i uwierz mi, po prostu wysyłam mu swoje zdjęcie i mojemu mężowi, a po 48 godzinach, jak mi powiedział, widziałem do domu wjechał samochód i oto był mój mąż, a on przyjechał do mnie i do dzieci i dlatego cieszę się, że każdy z was jest podobny do tego mężczyzny i ma swojego kochanka z powrotem do siebie. Email: wealthylovespell@gmail.com możesz również skontaktować się z nim lub whatsApp go onthis +2348105150446 dziękuję bardzo
To świadectwo, które powiem każdemu, aby usłyszał. Byłem żonaty od czterech lat i piątego roku mojego małżeństwa, inna kobieta miała zaklęcie, aby zabrać mojego kochanka ode mnie, a mój mąż zostawił mnie i dzieci, a my cierpieli przez 2 lata, dopóki nie miałem na myśli stanowiska, na którym to mężczyzna Dr.WEALTHY pomógł komuś i postanowiłem dać mu próbę pomocy w zabraniu mojego kochanego Męża do domu i uwierz mi, po prostu wysyłam mu swoje zdjęcie i mojemu mężowi, a po 48 godzinach, jak mi powiedział, widziałem do domu wjechał samochód i ot... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.08.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.08.2019 0 0

Radny PSL ostro o kandydacie ze wspólnej listy z Kukizem. "Ujadał na PSL przez 4 lata"

Radny PSL ostro o kandydacie ze wspólnej listy z Kukizem. "Ujadał na PSL przez 4 lata" 0 38

Przemysław Litwiniuk, radny sejmiku i szef PSL w powiecie bialskim krytykuje wystawienie posła Jarosława Sachajki z Kukiz’15 jako „jedynki” ludowców w naszym regionie. W mediach społecznościowych wyznał nawet, że szybciej zagłosowałby na Dariusza Stefaniuka (PiS), wicemarszałka województwa z Białej Podlaskiej, który również startuje do Sejmu.

Remis traktują jak zwycięstwo, czyli opinie po meczu Motor - Orlęta

Remis traktują jak zwycięstwo, czyli opinie po meczu Motor - Orlęta 0 2

Motor zremisował w niedzielny wieczór z Orlętami Spomlek 0:0. Efekt? Po trzech kolejkach klub z Lublina nadal nie ma na koncie ani jednego zwycięstwa. Jak zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Potężna burza na północy woj. lubelskiego. Zalane ulice, połamane drzewa
galeria

Potężna burza na północy woj. lubelskiego. Zalane ulice, połamane drzewa 81 13

W poniedziałek po godz. 19 nad Białą Podlaską przeszła potężna ulewa i burza. Przy takich opadach, jak zwykle najwięcej wody zgromadziło się na ulicy Jana III Sobieskiego oraz na skrzyżowaniu tej ulicy z Janowską.

Powstanie nowa altana w Ogrodzie Saskim

Powstanie nowa altana w Ogrodzie Saskim 0 9

Do końca listopada gotowa ma być nowa altana w Ogrodzie Saskim. Taki termin narzuca Urząd Miasta, który ogłosił przetarg na wykonanie konstrukcji. W przeciwieństwie do starej, nowa ma być dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich oraz prowadzących wózki dziecięce

Lublin: Przez 62 lata był tu sklep metalowy. Teraz są apartamenty [zdjęcia]
galeria

Lublin: Przez 62 lata był tu sklep metalowy. Teraz są apartamenty [zdjęcia] 72 14

Ul. Kowalska 12. W miejscu, gdzie przez 62 lata funkcjonował najbardziej znany sklep metalowy powstały Apartamenty Centrum RS SUITES

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające

Ma 105 lat i operację za sobą. Lekarz: Spotkanie z chorą było wzruszające 34 2

– Świat mi się otworzył. Bardzo dziękuję! – cieszy się 105-letnia Wanda Pożarowszczyk z Lublina, która kilka tygodni temu przeszła operację zaćmy w wojewódzkim szpitalu przy al. Kraśnickiej. To prawdopodobnie najstarsza pacjentka w Polsce, u której wykonano taki zabieg

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01

Lublin: Zamykają przystanek pl. Bychawski 01 0 4

Od środy nieczynny będzie przystanek pl. Bychawski 01 znajdujący się na początku ul. Kunickiego

Po dwóch wypadkach spore utrudnienia na DK17

Po dwóch wypadkach spore utrudnienia na DK17 0 0

Jedna osoba została poszkodowana w wypadku w miejscowości Ignasin w powiecie krasnostawskim. Z kolei w wypadku w Chomęciskach Małych ranne są cztery osoby. Ruchem kieruje policja

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy

PiS rozpoczęło kampanię w Lubelskiem i pokazało billboard wyborczy 0 51

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie zainaugurowało w poniedziałek kampanię wyborczą w województwie lubelskim. Ugrupowanie, w obecności kandydatów do Sejmu i Senatu, zaprezentowało swój billboard i rozpoczęło zbieranie podpisów poparcia.

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin
24 sierpnia 2019, 18:00

Fonie Lublina: Moniuszko i Fryderyk Chopin 0 0

Kolejny koncert w ramach Festiwalu Fonie Lublina odbędzie się 24 sierpnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym. Tym razem Grzegorz Biegas, Ewa Biegas i Agnieszka Schulz-Brzyska zaprezentują dzieła Moniuszki i Chopina.

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze

Lubelskie: Koalicja Obywatelska przedstawiła pełne listy wyborcze 17 82

Przedstawiamy Drużynę Jutra, która nie idzie do Sejmu i Senatu po to, aby korzystać z państwowych limuzyn. Idziemy tam po to, aby pomagać ludziom – zapewniał Grzegorz Schetyna prezentując pełne listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Śmierć w izbie wytrzeźwień w Lublinie. Interweniuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka 24 5

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje w sprawie 36-latka, który zmarł w lubelskiej izbie wytrzeźwień. Dokładne okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura. Rodzina zmarłego podejrzewa, że mógł on zostać pobity

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji

Wojcieszków: Biblioteka zachęca do... rehabilitacji 0 1

Biblioteka w Wojcieszkowie (powiat łukowski) realizuje nietypowy projekt. Będzie to połączenie kultury i... rehabilitacji.

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony

Konkurs na dyrektora MOSiR Puławy zaskarżony 5 19

Jeden z odrzuconych kandydatów startujących w konkursie na dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Puławach nie zgadza się z decyzją komisji. Zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. – Jeśli wygram to będzie kompromitacja puławskich władz – mówi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!