12 projektów będzie realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego w Świdniku. Największa liczbę głosów zdobyła budowa strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej w ogrodzie Przedszkola Integracyjnego nr 5.
– Bardzo się z tego cieszymy – podkreśla Kinga Sobiesiak, dyrektorka Przedszkola Integracyjnego nr 5 w Świdniku. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za udzielone poparcie jak też pomoc w promocji naszego projektu, w co bardzo zaangażowali się rodzice dzieci.
Na przedszkolny projekt oddano w sumie 789 ważnych głosów. Powstanie mini Orlik. Obok boiska z bieżnią – na placu zabaw zostanie ustawionych kilkanaście urządzeń do rehabilitacji i zabawy. Wśród nich m.in. huśtawka dla dzieci poruszających się na wózkach. Ze strefy będą mogły korzystać nie tylko przedszkolaki, ale też dzieci z całego osiedla.
W sumie w ramach pierwszej edycji tzn. budżetu obywatelskiego w Świdniku będzie realizowanych 12 projektów – m.in. zostanie oświetlony skatepark przy Zespole Szkół nr 2. Miasto wybuduje także dwa chodniki ze ścieżką rowerową między osiedlami Brzeziny I i II. Zmieni się też wygląd skweru przy ul. Niepodległości 2, ul. Norwida 3, ul. Reja 6, którego czeka rewitalizacja. Zostaną też zaprojektowane i wykonane wiaty rowerowe wraz ze stojakami rowerowymi na terenie 9 placówek oświatowych w mieście.
Stojaków na rowery będzie więcej. Jeden z nich stanie przy miejskim targowisku. Bowiem decyzją urzędników realizowany będzie też 12. projekt –ten dotyczący stojaków na rowery. Z tego powodu planowana kwota 1 mln zł na tzw. budżet obywatelski w Świdniku zostanie nieco przekroczona.
– Kwota 1377 zł zostanie dołożona z budżetu miasta – mówi Bartłomiej Pejo z Urzędu Miasta w Świdniku.
Mieszkańcy miasta mogli głosować zarówno stacjonarnie jak też poprzez internet. W sumie głos oddało ok. 5 tysięcy osób.
– Myślę, że pomysł budżetu obywatelskiego chwycił i zyskał uznanie zarówno mieszkańców jak też urzędników – komentuje Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – W przyszłorocznej edycji będziemy chcieli rozwijać jego formułę.
Najliczniejszą grupę wśród głosujących stanowiły osoby między 31 a 40 rokiem życia. Chętniej głosowały panie niż panowie.
Głosujący wybierali sposób 40 projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację. Można było oddać głos na trzy propozycje.
Lista projektów, które będą realizowane:
1. "Z piątką bez barier" zakładający utworzenie ogólnodostępnej strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej na terenie Przedszkola Integracyjnego nr 5
2. „Budowa dwóch chodników ze ścieżką rowerową między osiedlami Brzeziny I i II”
3. „Na dobry początek”. To specjalistyczny projekt skierowany do dzieci wymagających diagnozy i terapii dysleksji, integracji sensorycznej, czy innych zaburzeń.
4. Oświetlenie skateparku przy Zespole Szkół nr 2 przy ul. ks. Kanonika Jana Hryniewicza w Świdniku”
5. „Zaprojektowanie i wykonanie wiat rowerowych wraz ze stojakami rowerowymi na terenie 9 placówek oświatowych w Świdniku”
6. „Parking dla niepełnosprawnych – inwestycją w świat bez barier”. Dotyczy budowy parkingu dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin w centrum miasta przy ul. Kościuszki 8.
7. "Rewitalizacja skweru przy ul. Niepodległości 2, ul. Norwida 3, ul. Reja 6 – OAZA CISZY „RÓŻANY OGRÓD”
8. "Nowoczesny plac zabaw z infrastrukturą sportową na osiedlu Wschód"
9. „Sprzątaj po swoim psie - akcja edukacyjna oraz ustawienie koszy na psie odchody”
10. „Lustro drogowe na skrzyżowaniu ulic Niepodległości i Kosynierów w Świdniku”.
11. „Warsztaty edukacyjne - wędrówki taneczne po Polsce”. Chodzi o cyklicznezajęcia pokazujące dzieciom ich tradycje ludowe, rozwijające zainteresowania, wiedzę na temat tańca i muzyki najważniejszych regionów Polski.
12. „Stojaki na rowery”. Chodzi o zainstalowanie stojaków na rowery przed wejściem do siedziby Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów ul. Norwida 2B, siedziby Związku Zawodowego „Metalowcy” ul. Norwida 2A i przy miejskim targowisku.