Inwestycje drogowe i budowa pełnometrażowej bieżni przy Zespole Szkół nr 2 w Świdniku. To tylko niektóre zaplanowane na 2015 r. inwestycje. Miasto chce też dołożyć do zakupu policyjnego psa.
- Świdnik wchodzi w pierwszy rok nowej kadencji bez długu. Bez długu planujemy też zakończyć 2015 rok - wyjaśnia Wiesław Głąb, naczelnik Wydziału Budżetu i Rozwoju w świdnickim magistracie.
Drogi i ulice
W projekcie przyszłorocznego budżetu Świdnika znalazło się sporo inwestycji drogowych. Wśród nich m.in. budowa ul. Konwaliowej, czyli łącznika między ul. Wyszyńskiego a Gospodarczą. Magistrat chce też przygotować dokumentację techniczną dotyczącą budowy ul. Gospodarczej. Zaplanowano też przebudowę ul. Środkowej i Kilińskiego wraz z parkingiem. Przebudowana ma być także ul. Witosa, ul. Hotelowa (wraz z budową parkingu) oraz ul. Kopernika (od ul. Niepodległości do ul. Racławickiej).
W budżecie zostały zarezerwowane też pieniądze na pomoc dla powiatu - na przygotowanie dokumentacji projektowej zadania "Budowa ul. Kusocińskiego w Świdniku na odcinku od skrzyżowania z ul. Olimpijczyków do węzła Świdnik”.
W projekcie przyszłorocznego budżetu znalazła się też budowa bieżni, skoczni w dal i skoczni wzwyż w Zespole Szkół nr 2 w Świdniku. - Wnioskowaliśmy o to - mówi Dorota Lorenc, dyrektorka ZS nr 2 w Świdniku. - To jest ciąg dalszy modernizacji obiektów sportowych przy szkole. Najpierw powstał Orlik, później korty tenisowe i lodowisko.
Szkoła ma też plac zabaw dzięki programowi "Radosna szkoła”. - W przyszłym roku doszłaby bieżnia, skocznia w dal i skoczni wzwyż. Może w 2016 roku udało by się jeszcze wykonać boisko do siatkówki i miasteczko ruchu drogowego - ma nadzieję dyrektorka ZS nr 2.
Planowana bieżnia przy ZS nr 2 byłaby jedyną tego typu w Świdniku. - Są bieżnie przy Orlikach, ale pełnowymiarowa - 400 metrowa byłaby tylko u nas - wyjaśnia Lorenc. - Dzięki temu będzie można organizować zawody zewnętrzne, o randze wojewódzkiej.
Miasto planuje też przygotować dokumentację projektową hali sportowej przy Gimnazjum nr 1 w Świdniku.
- Hala sportowa to nasze marzenie - podkreśla Krystyna Zarosińska, dyrektorka Gimnazjum nr 1 w Świdniku. - Od samego początku powstania szkoły, czyli 1960 roku placówka dysponowała salą gimnastyczną, która być może na ówczesne warunki była dobra, teraz nie spełnia oczekiwań. Ma powierzchnię 162 mkw. Jest za niska i za wąska. Poza tym mamy bardzo skromne zaplecze szatniowe. Brakuje też pomieszczeń na sprzęt.
Wsparcie policji
Miasto chce pomagać także policji. - Nie są to bezpośrednio zadania gminy, ale służą poprawie bezpieczeństwa - wskazuje naczelnik Wydziału Budżetu i Rozwoju.
W projekcie budżetu Świdnika przewidziano wpłaty na Wojewódzki Fundusz Wsparcia Policji w Lublinie - w sumie 51 tys. zł. Będą to pieniądze na dodatkowe patrole policji, zakup radiowozu i psa służbowego.