Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

26 marca 2010 r.
15:16
Edytuj ten wpis

Lotnisko w Świdniku: Urzędnicy stawiają wymagania, budowa się opóźnia

Autor: Zdjęcie autora (jsz)
0 19 A A

Budowa lotniska w Świdniku opóźni się co najmniej o trzy miesiące. Urzędnicy kazali uzupełnić raport o wpływie inwestycji na środowisko. Chodzi przede wszystkim o żyjące w pobliżu susły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Nasz raport nie został odrzucony, poproszono jedynie o poprawki – mówi Piotr Jankowski, rzecznik spółki Port Lotniczy Lublin. – Zrobiliśmy, co w naszej mocy, by rzetelnie przygotować ten dokument. Pracowali nad nim m. in. naukowcy z PAN. Złożyliśmy już konieczne uzupełnienia. Pozostaje czekać na decyzję.

Raport oddziaływania na środowisko jest konieczny, by spółka mogła otrzymać pozwolenie na budowę. Dokument trafił do lubelskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ta poprosiła o opinię krajową komisję, działającą przy GDOŚ. Komisja wytknęła PLL kilka braków i poprosiła o ich uzupełnienie.

Poszło przede wszystkim o wpływ przyszłego lotniska, na pobliską kolonię susła perełkowatego. PLL musi udowodnić, że inwestycja nie zaszkodzi zwierzętom.

– Susłom nic nie grozi, a stanowisko komisji nas zaskakuje – dodaje Jankowski. – Jest w nim szereg błędów. Pisze się np., że lotnisko powstanie w chronionym obszarze Natura 2000. To nieprawda. Według komisji inwestycja powstanie na terenach rolniczych i leśnych. To również się nie zgadza. Według planów zagospodarowania, jest to obszar przeznaczony pod działalność lotniczą.

PLL nie zamierza się spierać. W czwartek wymagane poprawki trafiły do RDOŚ. To oznacza wszczęcie 21-dniowej procedury, w której mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi.

– Kilka osób już było – mówi Beata Sielewicz, dyrektor RDOŚ. – Myślę, że będzie spore zainteresowanie. Od ilości i charakteru wniosków, będzie zależał termin wydania decyzji. W tej chwili weryfikujemy złożone dokumenty.

Według naukowców, inwestycja jest bezpieczna dla środowiska.

– Nie podpisujemy się pod projektami, które są szkodliwe– mówi prof. dr hab. Henryk Okarma, z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, współautor raportu. – Przygotowując raport bazowaliśmy na naszej najlepszej wiedzy. Susłom nie zagraża lotnisko, a zbyt bliskie pokrewieństwo. Dlatego wymierają. Potrzeba im świeżej krwi.

PLL szacuje, że jeśli obędzie się bez protestów, to formalności uda się załatwić do czerwca. Budowa mogłaby ruszyć jesienią. To oznacza m.in. wycinkę pobliskiego lasu.

– Nie powinno być opóźnień, związanych z okresami ochronnymi dla ptaków – zapewnia Jarosław Kowalczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. – Te kwestie uwzględnia raport oddziaływania na środowisko. Jeśli zostanie zaakceptowany, a spółka dostanie pozwolenie na budowę, podpiszemy porozumienie dotyczące wycinki drzew.

Wariant pesymistyczny zakłada, że wszystkie pozwolenia uda się zebrać do jesieni. Wówczas budowa rozpoczęłaby się wiosną 2011 roku.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ktosik / 5 kwietnia 2010 o 08:16
0
mieszkaniec napisał:
Ale okoliczni mieszkańcy nie mają nic przeciwko sam jestem jednym z nich, a ci co mówią nie są podburzani przez kolesia który sie tu kilka lat temu sprowadził niejakiego Szajewskiego, niech ten szkodnik wraca skąd przyszedł, może tam gdzie mieszkał wczesniej tez nie był lubiany - to by wszystko tłumaczyło


Ej Ty mieszkaniec! Co masz na sumieniu, że tak sie Pana Szajewskiego boisz? Że wiedzę masz na poziomie pantofelka to widać, ale łapki w czymś ubrudzone też na pewno. Ciekawe tylko w czym?


Ej Ty mieszkaniec! Co masz na sumieniu, że tak sie Pana Szajewskiego boisz? Że wiedzę masz na poziomie pantofelka to widać, ale łapki w czymś ubrudzone też na pewno. Ciekawe tylko w czym? rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 2 kwietnia 2010 o 10:03
0
Ale okoliczni mieszkańcy nie mają nic przeciwko sam jestem jednym z nich, a ci co mówią nie są podburzani przez kolesia który sie tu kilka lat temu sprowadził niejakiego Szajewskiego, niech ten szkodnik wraca skąd przyszedł, może tam gdzie mieszkał wczesniej tez nie był lubiany - to by wszystko tłumaczyło
Avatar
krr / 28 marca 2010 o 05:31
0
Żyjące w pobliżu susły?????. A żyjący w pobliżu ludzie to żadnego urzędasa nie interesują???
Avatar
Lechosław / 27 marca 2010 o 15:52
0
Niedobrzy urzdnicy mają wymagania. Rzucają kłody pod nogi "fachowcom" z PLL. Urzędncy są od egzekwowania przepisów.Chyba,żechcecie lotnisk wg słów tego pożal się Boże rzecznika PJ - "droga startowa to jak kawałek autostrady a port to tak jak hala sprtowa". Ludzie tego pokroju mogą coś zrobić?
Avatar
wwwasilewski / 27 marca 2010 o 11:27
0
Imperium Niedźwiada kontratakuje?!!?!? - chłopo-towarzysze z PSL-u próbują odzyskać gotówkę zamrożoną w okolicznych gruntach. Dodatkowo, było by nowe koryto dla "'MAMUSI i TATUSIA" (przy okazji pozdrawiam pana waldka z ochotniczej straży). Czy szykuje się kolejna NIEZAWINIoNA porażka niekompetentno, miernego, WSCHODNIEGO urzędnika lubelskiego!?! (przy okazji pozdrawiam pana wasilewskiego wielkiego budowniczego metropolii lubelskiej). Nie dziwi, że prawie 90% ankietowanych firm krajowych i zagranicznych nie ma zamiaru inwestować we wschodnie pola buraczane. Ot, taka dola tego regionu - zamiast dróg zalane asfaltopodobnym wyrobem kartofliska a zamiast sprawnych urzędów łany buracznych głów pijących hektolitry kawy za biurkiem.
Imperium Niedźwiada kontratakuje?!!?!? - chłopo-towarzysze z PSL-u próbują odzyskać gotówkę zamrożoną w okolicznych gruntach. Dodatkowo, było by nowe koryto dla "'MAMUSI i TATUSIA" (przy okazji pozdrawiam pana waldka z ochotniczej straży). Czy szykuje się kolejna NIEZAWINIoNA porażka niekompetentno, miernego, WSCHODNIEGO urzędnika lubelskiego!?! (przy okazji pozdrawiam pana wasilewskiego wielkiego budowniczego metropolii lubelskiej). Nie dziwi, że prawie 90% ankietowanych firm krajowych i zagranicznych nie m... rozwiń
Avatar
KK / 27 marca 2010 o 09:20
0
GŁÓWNI HAMULCOWI JAKIEGOKOLWIEK ROZWOJU W TYM MIEŚCIE I WOJEWÓDZTWIE TO STADA NIE KOMPETENTNYCH URZĘDNIKÓW CHRONIĄCYCH WŁASNE DUPY USADOWIONE NA CIEPŁYCH STOŁKACH ,BO JAK TAKIEGO WYRZUCĄ CO NIESTETY ZDARZA SIE RZADKO TO CO TAKI ZROBI PRZECIEŻ ON NIC NIE UMIE OPRÓCZ TEGO JAK WLEŻŚĆ NA STOŁEK PO POLECENIU JAKIEGOŚ KUMOTRA.
Avatar
sss / 27 marca 2010 o 08:15
0
ali napisał:
Ktoś wspomniał o sieci Natura 2000. To przecież z założenia oznacza, że w sprawie lotniska nic się zrobić nie da.
Czyli lotnisko będzie ale nie wiadomo kiedy i gdzie. :-)


Ktoś wie, że coś w trawie piszczy. Obszar Natura 2000 nie oznacza całkowitego zakazu inwestycji ale wyostrza jedynie rygory, którym musi inwestycja sprostać. Lotnisko może powstać. A co do Niedźwiady to poroniony pomysł kilku lokalnych kacyków zwłaszcza z PSLu. Nie ma sensu do tego wracać.


Ktoś wie, że coś w trawie piszczy. Obszar Natura 2000 nie oznacza całkowitego zakazu inwestycji ale wyostrza jedynie rygory, którym musi inwestycja sprostać. Lotnisko może powstać. A co do Niedźwiady to poroniony pomysł kilku lokalnych kacyków zwłaszcza z PSLu. Nie ma sensu do tego wracać. rozwiń
Avatar
ali / 27 marca 2010 o 04:31
0
Ktoś wspomniał o sieci Natura 2000. To przecież z założenia oznacza, że w sprawie lotniska nic się zrobić nie da.
Czyli lotnisko będzie ale nie wiadomo kiedy i gdzie. :-)
Avatar
bolo2 / 27 marca 2010 o 00:24
0
Już nic nie rozumiem ! To kto w końcu ma zakopać te 1300 szt. amunicji wydobytej w lesie przez prywatną firmę saperską ???
Avatar
kanty / 26 marca 2010 o 23:00
0
Ta sprawa powinna trafić do sądu ponieważ działanie GDOŚ -u wygląda na sabotaż.Zostaną zmarnowane najlepsze miesiące na budowę,a i zaistnieje ryzyko że budowa padnie .Gdyby się tak stało to co byście powiedzieli tym ludziom którym zburzyliście nowe domy,których wypędziliście z ojcowizn ?
Avatar
ktosik / 5 kwietnia 2010 o 08:16
0
mieszkaniec napisał:
Ale okoliczni mieszkańcy nie mają nic przeciwko sam jestem jednym z nich, a ci co mówią nie są podburzani przez kolesia który sie tu kilka lat temu sprowadził niejakiego Szajewskiego, niech ten szkodnik wraca skąd przyszedł, może tam gdzie mieszkał wczesniej tez nie był lubiany - to by wszystko tłumaczyło


Ej Ty mieszkaniec! Co masz na sumieniu, że tak sie Pana Szajewskiego boisz? Że wiedzę masz na poziomie pantofelka to widać, ale łapki w czymś ubrudzone też na pewno. Ciekawe tylko w czym?


Ej Ty mieszkaniec! Co masz na sumieniu, że tak sie Pana Szajewskiego boisz? Że wiedzę masz na poziomie pantofelka to widać, ale łapki w czymś ubrudzone też na pewno. Ciekawe tylko w czym? rozwiń
Avatar
mieszkaniec / 2 kwietnia 2010 o 10:03
0
Ale okoliczni mieszkańcy nie mają nic przeciwko sam jestem jednym z nich, a ci co mówią nie są podburzani przez kolesia który sie tu kilka lat temu sprowadził niejakiego Szajewskiego, niech ten szkodnik wraca skąd przyszedł, może tam gdzie mieszkał wczesniej tez nie był lubiany - to by wszystko tłumaczyło
Avatar
krr / 28 marca 2010 o 05:31
0
Żyjące w pobliżu susły?????. A żyjący w pobliżu ludzie to żadnego urzędasa nie interesują???
Avatar
Lechosław / 27 marca 2010 o 15:52
0
Niedobrzy urzdnicy mają wymagania. Rzucają kłody pod nogi "fachowcom" z PLL. Urzędncy są od egzekwowania przepisów.Chyba,żechcecie lotnisk wg słów tego pożal się Boże rzecznika PJ - "droga startowa to jak kawałek autostrady a port to tak jak hala sprtowa". Ludzie tego pokroju mogą coś zrobić?
Avatar
wwwasilewski / 27 marca 2010 o 11:27
0
Imperium Niedźwiada kontratakuje?!!?!? - chłopo-towarzysze z PSL-u próbują odzyskać gotówkę zamrożoną w okolicznych gruntach. Dodatkowo, było by nowe koryto dla "'MAMUSI i TATUSIA" (przy okazji pozdrawiam pana waldka z ochotniczej straży). Czy szykuje się kolejna NIEZAWINIoNA porażka niekompetentno, miernego, WSCHODNIEGO urzędnika lubelskiego!?! (przy okazji pozdrawiam pana wasilewskiego wielkiego budowniczego metropolii lubelskiej). Nie dziwi, że prawie 90% ankietowanych firm krajowych i zagranicznych nie ma zamiaru inwestować we wschodnie pola buraczane. Ot, taka dola tego regionu - zamiast dróg zalane asfaltopodobnym wyrobem kartofliska a zamiast sprawnych urzędów łany buracznych głów pijących hektolitry kawy za biurkiem.
Imperium Niedźwiada kontratakuje?!!?!? - chłopo-towarzysze z PSL-u próbują odzyskać gotówkę zamrożoną w okolicznych gruntach. Dodatkowo, było by nowe koryto dla "'MAMUSI i TATUSIA" (przy okazji pozdrawiam pana waldka z ochotniczej straży). Czy szykuje się kolejna NIEZAWINIoNA porażka niekompetentno, miernego, WSCHODNIEGO urzędnika lubelskiego!?! (przy okazji pozdrawiam pana wasilewskiego wielkiego budowniczego metropolii lubelskiej). Nie dziwi, że prawie 90% ankietowanych firm krajowych i zagranicznych nie m... rozwiń
Avatar
KK / 27 marca 2010 o 09:20
0
GŁÓWNI HAMULCOWI JAKIEGOKOLWIEK ROZWOJU W TYM MIEŚCIE I WOJEWÓDZTWIE TO STADA NIE KOMPETENTNYCH URZĘDNIKÓW CHRONIĄCYCH WŁASNE DUPY USADOWIONE NA CIEPŁYCH STOŁKACH ,BO JAK TAKIEGO WYRZUCĄ CO NIESTETY ZDARZA SIE RZADKO TO CO TAKI ZROBI PRZECIEŻ ON NIC NIE UMIE OPRÓCZ TEGO JAK WLEŻŚĆ NA STOŁEK PO POLECENIU JAKIEGOŚ KUMOTRA.
Avatar
sss / 27 marca 2010 o 08:15
0
ali napisał:
Ktoś wspomniał o sieci Natura 2000. To przecież z założenia oznacza, że w sprawie lotniska nic się zrobić nie da.
Czyli lotnisko będzie ale nie wiadomo kiedy i gdzie. :-)


Ktoś wie, że coś w trawie piszczy. Obszar Natura 2000 nie oznacza całkowitego zakazu inwestycji ale wyostrza jedynie rygory, którym musi inwestycja sprostać. Lotnisko może powstać. A co do Niedźwiady to poroniony pomysł kilku lokalnych kacyków zwłaszcza z PSLu. Nie ma sensu do tego wracać.


Ktoś wie, że coś w trawie piszczy. Obszar Natura 2000 nie oznacza całkowitego zakazu inwestycji ale wyostrza jedynie rygory, którym musi inwestycja sprostać. Lotnisko może powstać. A co do Niedźwiady to poroniony pomysł kilku lokalnych kacyków zwłaszcza z PSLu. Nie ma sensu do tego wracać. rozwiń
Avatar
ali / 27 marca 2010 o 04:31
0
Ktoś wspomniał o sieci Natura 2000. To przecież z założenia oznacza, że w sprawie lotniska nic się zrobić nie da.
Czyli lotnisko będzie ale nie wiadomo kiedy i gdzie. :-)
Avatar
bolo2 / 27 marca 2010 o 00:24
0
Już nic nie rozumiem ! To kto w końcu ma zakopać te 1300 szt. amunicji wydobytej w lesie przez prywatną firmę saperską ???
Avatar
kanty / 26 marca 2010 o 23:00
0
Ta sprawa powinna trafić do sądu ponieważ działanie GDOŚ -u wygląda na sabotaż.Zostaną zmarnowane najlepsze miesiące na budowę,a i zaistnieje ryzyko że budowa padnie .Gdyby się tak stało to co byście powiedzieli tym ludziom którym zburzyliście nowe domy,których wypędziliście z ojcowizn ?
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 15 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i opadów oraz burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 0

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 13 3

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 45 18

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 6

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 28

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!